Kredyt na oświadczenie o zarobkach

  • 20 Wrz 2016
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czy można jeszcze uzyskać kredyt na podstawie oświadczenia o zarobkach?
Kredyt na oświadczenie o zarobkach

Przystępując do procedury kredytowej, czy to kredytu hipotecznego, konsumenckiego czy innego produktu bankowego, musimy przedłożyć instytucji finansowej dokumenty, na podstawie których zostanie obliczona nasza zdolność kredytowa. Do niedawna popularnym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć tych formalności był kredyt na oświadczenie o dochodach. Niestety, ze względu na obostrzenia ze strony KNF są one coraz trudniej dostępne.

W przypadku tradycyjnych kredytów konsumenckich podstawą obliczenia naszej zdolności kredytowej są wystawione przez pracodawcę zaświadczenia o okresie zatrudnienia oraz wysokości otrzymywanych dochodów. W przypadku kredytu udzielanego na podstawie oświadczenia, informacje podane w nim przez wnioskodawcę wystarczą do rozpatrzenia wniosku. Należy jednak pamiętać, że są to dane weryfikowalne i oświadczenie nieprawdy może nieść konsekwencje prawne.

Kredyt nie dla wszystkich

Ograniczone wymogi formalne nie oznaczają jednak, że kredyt na oświadczenie o zarobkach jest produktem bankowym powszechnym i łatwo dostępnym. Banki zabezpieczają się w formie różnych ograniczeń w przyznawaniu pożyczki na podstawie oświadczenia. Pożyczka taka może być np. dostępna jedynie dla stałych klientów banku. Klient, który posiada rachunek bankowy w instytucji, w której stara się o kredyt na oświadczenie jest wiarygodniejszym kredytobiorcą. Osoby nie będące klientami takiego banku mogą uzyskać kredyt na gorszych warunkach lub nie uzyskać go wcale.

R E K L A M A

kredyt

Niektóre instytucje finansowe ograniczają również grono potencjalnych kredytobiorców do określonych grup zawodowych, których dochody są regulowane przepisami. Są to np. lekarze czy nauczyciele. Kolejnymi ograniczeniami bywają również przedziały wiekowe klientów, jakim zostają udzielone tego typu pożyczki. Taka forma kredytowania bywa również wyżej oprocentowana niż w wypadku, gdy klient dostarcza zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, ponieważ jest ona dla banku bardziej ryzykowna.

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego zmusiły banki do zaostrzenia polityki kredytowej, przez co obecnie niewiele instytucji finansowych posiada w swojej ofercie kredyty przyznawane jedynie na podstawie oświadczenia o zarobkach. Wysokość przyznawanej w ten sposób pożyczki nie przekracza zazwyczaj 20 000 złotych.

Zastanawiając się nad takim kredytem warto jest przyjrzeć się dokładnie oferowanym przez banki produktom. Spełnienie dodatkowych wymogów formalnych i dostarczenie kilku dokumentów więcej, może pozwolić nam na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowania. Najłatwiej uzyskać kredyt na oświadczenie posiadając historię kredytową w banku, w którym się o niego staramy.

Dodano:
20 Wrz 2016

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły