Kredyt refinansowy - na czym polega, kiedy warto z niego skorzystać?

  • 05 Sie 2015
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt hipoteczny to często jedyne rozwiązanie dla osób, które decydują się na zakup własnych czterech kątów. W większości przypadków zobowiązanie finansowe zaciągane jest na bardzo długi okres, który sięga nawet 20-25 lat. Nie ulega wątpliwości, że w tym czasie na rynku finansowym mogą zajść znaczące zmiany.
Kredyt refinansowy - na czym polega, kiedy warto z niego skorzystać?

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że warunki kredytowania oferowane przez banki ulegną zmianie z korzyścią dla kredytobiorców, w czasie spłaty naszego kredytu. Lepsza zmiana dotyczy w tym przypadku najczęściej niższej comiesięcznej raty. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość, jaką daje refinansowanie kredytu. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać znacznie korzystniejsze warunki w porównaniu z dotychczas spłacanym zobowiązaniem. Na czym dokładnie polega?

Korzyści z kredytu refinansowego

Kredyt refinansowy niewątpliwie pozwala uzyskać liczne korzyści. Nadal jednak mnóstwo osób nie ma pojęcia na czym polega jego działanie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu zagadnieniu i odpowiedzmy na pytanie: kredyt refinansowy - co to właściwie jest? Jakie są jego założenia? 

Kredyt refinansowy jest ofertą skierowaną do osób posiadających kredyt hipoteczny, które chciałyby zmienić warunki kredytowania proponowane przez inny bank.

Zmiana warunków kredytowania dotyczy oprocentowania, okresu kredytowania czy waluty. Polega na zaciągnięciu nowego zobowiązania w banku z korzystniejszą ofertą w celu spłaty mniej korzystnego (zaciągniętego wcześniej i spłacanego do tej pory) kredytu hipotecznego. Istnieje również możliwość zrefinansowania kredytu gotówkowego, czyli spłaty obecnego zobowiązania nowym – tańszym.

Kredyt refinansowany pozwala uzyskać lepsze warunki kredytowania, szczególnie w kwestii oprocentowania. To z kolei przekłada się na niższą comiesięczną ratę. Jest to możliwe między innymi za sprawą zmian na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich kilku lat. Z roku na rok mieszkania drożeją. Wzrost ceny mieszkań w ciągu ostatniego roku (2018-2019) wyniósł średnio aż 8,1 proc. w efekcie czego banki mogą mieć teraz znacznie lepsze zabezpieczenie.

Z tego powodu są w stanie zaoferować korzystniejsze warunki niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu – obniżają marżę czy rezygnują z pobierania dodatkowych opłat. Co więcej, znalezienie korzystnej oferty także stało się łatwiejsze za sprawą aktualizowanych na bieżąco rankingów kredytów hipotecznych.

Wystarczy, że oprocentowanie zostanie obniżone o jeden punkt procentowy, by obniżyć miesięczną ratę nawet o kilkaset złotych. W jaki sposób szukać tego rodzaju oszczędności? Rozsądnie zrobić to z pomocą rankingu kredytów hipotecznych.

Gdzie zaciągnąć kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy najlepiej zaciągnąć w banku, który oferuje atrakcyjną ofertę – bardziej konkurencyjną w stosunku do dotychczas spłacanego zobowiązania. Nie każdy bank posiada jednak w swojej ofercie tego rodzaju produkt finansowy, dlatego najpierw warto zrobić szczegółowy rekonesans w tym aspekcie. Zwróćmy uwagę na poszczególne parametry. Przenosząc zobowiązanie do innego banku, można nie tylko obniżyć comiesięczną ratę kredyt hipotecznego, ale i zyskać dodatkowe środki na dowolny cel.

Kiedy warto skorzystać z kredytu refinansowego?

Kredyt refinansowy może być opłacalny. Dotyczy to przede wszystkim tych kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania z wysoką marżą. Warto rozważyć kredyt refinansowy również wtedy, gdy kredytobiorca nie będzie zmuszony do poniesienia dodatkowych kosztów za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Z tego też powodu należy zapoznać się ponownie z pierwotną umową kredytu oraz przyjrzeć się dokładnie tabeli opłat i prowizji.

Trzeba także liczyć się z koniecznością opłaty prowizji za udzielenie kredytu refinansowego czy poniesieniem kosztów związanych z formalnościami, czyli: zmianami wpisu w księdze wieczystej, ustanowieniem nowej hipoteki. Być może konieczne będzie poniesienie opłaty związanej ponownym ustanowieniem zabezpieczeń kredytu bądź opłaty sądowej związanej ze zmianą hipoteki.

Warto więc przeprowadzić precyzyjną kalkulację kosztów, by ocenić opłacalność kredytu refinansowego w tym konkretnym przypadku.

Dodano:
05 Sie 2015

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły