Preferencyjne pożyczki unijne są dla przedsiębiorstw korzystną alternatywą dla kredytów firmowych oferowanych przez banki komercyjne.
Od jesieni 2022 r. dotacje unijne i zwrotne formy wsparcia będą przyznawane w ramach nowej perspektywy na lata 2021-2027. Unia Europejska przyznała Polsce na ten cel przeszło 76 mld złotych w ramach polityki spójności oraz 153 mld zł na programy regionalne.
Czym są pożyczki unijne?
Pożyczki unijne to specjalne formy wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw, które są przyznawane z funduszy europejskich. Mają one charakter zwrotnej pomocy, a więc pożyczone w ich ramach środki należy spłacić w podobny sposób jak kredyt.
Główną zaletą pożyczek unijnych są preferencyjne warunki ich udzielania, ponieważ zwykle mają one niższe oprocentowanie niż kredyty oferowane w bankach. W wielu przypadkach ich spłatę można także odroczyć o wiele miesięcy, a potem rozłożyć na bardzo długi czas.
W 2022 r. pożyczki unijne dla przedsiębiorstw dostępne są w różnych wariantach, ponieważ ich oferta obejmuje m.in.: pożyczki na start, pożyczki obrotowe, rozwojowe, czy inwestycyjne.
Do niedawna można było się także ubiegać o tzw. pożyczki płynnościowe. Były to specjalne pożyczki unijne z powodu Covid-19, z których mogły skorzystać przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa.
Kto udziela pożyczek ze środków unijnych?
W 2022 r. niskooprocentowane pożyczki z funduszy unijnych dostępne są w 15 regionach Polski. Główną instytucją oferującą pożyczki unijne jest BGK, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za zarządzanie funduszami UE przyznanymi Polsce.
Fizycznie jednak udzielane są one przez instytucje finansujące współpracujące z BGK i są nimi m.in. banki komercyjne i spółdzielcze, fundusze pożyczkowe, fundusze poręczeniowe, agencje rozwoju regionalnego itp.
Kliknij i sprawdź, gdzie dostać kredyt dla nowych firm, które działają krócej niż 6 miesięcy.
Kto może skorzystać z unijnej pożyczki?
Z unijnej pożyczki mogą skorzystać różne podmioty m.in.:
- mikroprzedsiębiorstwa,
- małe i średnie firmy,
- start-upy,
- osoby bezrobotne planujące rozpocząć działalność gospodarczą,
- szkoły i placówki oświatowe,
- spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz TBS-y,
- jednostki samorządu terytorialnego.
Warto podkreślić, że powyższe podmioty mogą skorzystać z różnych form finansowania, ponieważ dostępne są dla nich zarówno pożyczki, jak też tzw. wejścia kapitałowe, czy poręczenia kredytów.
Pożyczki unijne dla małej firmy potrzebującej środków na założenie lub rozwój działalności są zwykle proponowane z niższym oprocentowaniem, lub na poziomie zbliżonym do rynkowego.
Z kolei nieoprocentowane pożyczki dla firm (tzw. płynnościowe) przyznawane były wyłącznie w ramach reakcji na pandemię Covid-19 i ich udzielanie zostało zakończone 30 czerwca 2022 r.
Przeczytaj koniecznie: Kredyt dla firm objętych Tarczą antykryzysową
Na co można wykorzystać pożyczkę unijną?
Tak jak wspomnieliśmy na początku, pożyczki unijne oferowane są w różnych wariantach, aby firmy mogły za ich pomocą sfinansować różne potrzeby. W praktyce więc w zależności od tych potrzeb można się zdecydować na takie produkty jak:
- pożyczki unijne na start – takie pożyczki unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej są oferowane głównie osobom bezrobotnym,
- pożyczki rozwojowe – można je przeznaczyć m.in. na zakup maszyn i urządzeń, rozbudowę firmy, czy też wdrożenie nowoczesnych technologii informacyjno–komunikacyjnych,
- pożyczki na rewitalizację – można nimi sfinansować przedsięwzięcia związane np. z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej lub modernizację budynków mieszkalnych, dlatego korzystają z nich głównie samorządy oraz TBS-y, czy spółdzielnie mieszkaniowe,
- pożyczki na inwestycje związane z termomodernizacją lub zastosowaniem odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i sektorze publicznym,
- pożyczki obrotowe przeznaczone na bieżącą działalność gospodarczą i utrzymanie płynności finansowej.
Największym zainteresowaniem cieszą się pożyczki oraz dotacje unijne na rozwój firmy, które w 2022 roku w wielu województwach można uzyskać w kwocie nawet 2,5 miliona złotych.
Jakie są warunki udzielenia pożyczki ze środków unijnych?
Warunki udzielenia pożyczki unijnej zależą od jej rodzaju oraz regionu, w którym jest ona oferowana. Są one bardzo zróżnicowane, dlatego chcąc skorzystać z konkretnego rozwiązania, należy skontaktować się z instytucją finansującą w danym województwie i poprosić o przekazanie warunków oferty.
Ogólnie jednak z pożyczek ze środków unijnych mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które:
- mają siedzibę w danym regionie,
- nie spłacają aktualnie innej pożyczki unijnej udzielonej na ten sam cel,
- mają dobrą historię kredytową,
- dostarczą wszystkie wymagane dokumenty.
Przy niektórych rodzajach pożyczek trzeba też spełnić dodatkowe wymagania np. pod kątem okresu prowadzenia działalności.
Jakie dokumenty przygotować wnioskując o pożyczkę ze środków unijnych?
Lista dokumentów potrzebnych do wnioskowania o pożyczkę ze środków unijnych zależy od rodzaju pożyczki.
Przykładowo, aby ubiegać się o pożyczkę rozwojową, należy przygotować m.in.:
- plan finansowy opisujący wydatki, jakie mają być poniesione ze środków pożyczki,
- dokument określający prawa do nieruchomości, w której prowadzona jest (lub będzie) działalność gospodarcza,
- umowę z bankiem wraz z wyciągiem za ostatnie 3 miesiące dot. rachunku bieżącego
firmy,
- dokumenty finansowe firmy np. książka przychodów i rozchodów za okres bieżący,
- PIT lub CIT roczny np. za ostatnie 2 lata,
- zaświadczenia z US i ZUS o niezaleganiu z podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne.
Jak widać, lista dokumentów jest długa. Oprócz tego trzeba wypełnić formularz wniosku oraz różne kwestionariusze.
To może Cię zainteresować: Jak zdobyć kredyt gotówkowy na ryczałcie?
Ile kosztuje pożyczka unijna?
Pożyczki unijne mogą być przyznawane na warunkach rynkowych lub korzystniejszych niż rynkowe. Ich oprocentowanie jest zatem niewiele lub znacznie niższe od tego stosowanego przy kredytach oferowanych przez banki komercyjne.
Aktualnie znaleźć można pożyczki unijne z oprocentowaniem od 0 do około 7% w skali roku. Zazwyczaj za ich udzielenie nie jest pobierana żadna prowizja, co też obniża koszt finansowania.
Warto podkreślić, że nie ma czegoś takiego jak bezzwrotne pożyczki unijne – wszystkie trzeba zwrócić, spłacając je w ratach. Okres spłaty może wynieść od 12 miesięcy do nawet 15 lat.
Co ważne, w większości przypadków firmom przysługuje okres karencji, pozwalający odroczyć spłatę zobowiązania nawet o 12-18 miesięcy.
Jak otrzymać pożyczkę unijną? Poradnik
Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt unijny dla swojej firmy, powinieneś wykonać następujące czynności:
- Sprawdź ofertę pożyczek unijnych w swoim regionie na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Po wybraniu produktu skontaktuj się z instytucją finansującą zajmującą się udzielaniem określonego rodzaju pożyczek i poproś o szczegóły oferty oraz listę wymagań związanych ze złożeniem wniosku.
- Przygotuj dokumenty wymagane do ubiegania się o pożyczkę unijną.
- Wypełnij wniosek oraz wszystkie formularze.
- Złóż wniosek o pożyczkę wraz z kompletem dokumentów w terminie naboru wniosków.
Na rozpatrzenie wniosku trzeba czekać zazwyczaj do 60 dni roboczych. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji wystarczy podpisać umowę pożyczki i zaczekać na przelew środków, które są wypłacane w sposób określony w umowie. Może być to bowiem jednorazowy przelew lub wypłata w transzach.
Jak i gdzie złożyć wniosek o pożyczkę unijną?
Pomimo że pożyczki unijne oferuje BGK, wniosek o jej udzielenie należy złożyć w instytucji finansującej działającej w danym regionie i obsługującej dany rodzaj pożyczki.
W każdym województwie działa co najmniej kilka takich instytucji, a ich listę można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego pod szczegółami oferty wybranej pożyczki.
Kiedy warto zdecydować się na pożyczkę ze środków unijnych?
Pożyczki unijne mają opinie niezwykle atrakcyjnych produktów finansowych ze względu na preferencyjne warunki ich udzielania.
Ich mankamentem jest spory zakres formalności związanych z ubieganiem się o takie wsparcie, a także możliwość skorzystania wyłącznie z produktów oferowanych w danych regionie.
Może się więc zdarzyć, że w danym województwie nie będzie np. szukanej pożyczki na start lub umożliwiającej sfinansowanie jakiejś konkretnej inwestycji.
Z pewnością, jednak jeśli uda się znaleźć odpowiednią pożyczkę i spełnia się wymagania jej otrzymania, warto spróbować ją pozyskać.
Alternatywy dla pożyczek unijnych
Pożyczki unijne dla przedsiębiorców nie są jedynym sposobem na pozyskanie finansowania na preferencyjnych warunkach. Alternatywą dla nich są m.in.:
- dotacje z Funduszu Pracy dla mikro i małych przedsiębiorstw na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
- pożyczki z Rządowego Programu Pierwszy biznes - „Wsparcie w starcie”,
- preferencyjne finansowanie na pokrycie kosztów bieżącej działalności oferowane w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikrofirm,
- leasing operacyjny "Maszyneria" bez wpłaty własnej lub z karencją w spłacie – przeznaczony jest dla MŚP na zakup maszyn i urządzeń.
Rząd oferuje także przeróżne ulgi oraz dotacje dla firm w ramach Tarczy antykryzysowej, które unijnej pożyczki może nie zastąpią, ale mogą okazać się solidnym wsparciem dla firmy w pokryciu wydatków związanych z prowadzeniem działalności.
Dodatkowe źródła:
Pożyczki unijne, www.bgk.pl;
Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikrofirm, www.gov.pl;
0 Komentarze