Sprawdź, jak uzyskać odpis, wyciąg lub zaświadczenie z księgi wieczystej nieruchomości

  • 18 Sie 2023 | 10:34
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(1)
Odpis księgi wieczystej to dokument, który może okazać się niezbędny przy transakcjach dotyczących kupna lub sprzedaży nieruchomości. Nie każdy go jednak otrzyma. Czym właściwie jest i co zrobić, aby uzyskać do niego dostęp? Sprawdzamy!
Sprawdź, jak uzyskać odpis, wyciąg lub zaświadczenie z księgi wieczystej nieruchomości

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Znasz już ranking kredytów hipotecznych i masz wybraną ofertę, dzięki której zakupisz nową nieruchomość? Pozostaje więc jeszcze kwestia formalna i to nie tylko dotycząca kredytu. Najpierw warto sprawdzić, jaki jest stan prawny wybranej nieruchomości. Dane te znajdziesz w księdze wieczystej.

Odpis z księgi wieczystej – czym jest?

Odpis z księgi wieczystej to dokument wydawany przez sąd rejonowy, potwierdzający aktualny stan prawny nieruchomości. Jest to rejestr, w którym przechowywane są informacje o prawach i obciążeniach dotyczących danej nieruchomości, takich jak własność, hipoteki, służebności czy inne ograniczenia. Odpis z księgi wieczystej jest oficjalnym dowodem na to, kto jest obecnie właścicielem nieruchomości oraz jakie inne prawa lub obciążenia na niej istnieją.

Co zawiera odpis z księgi wieczystej? Znaleźć można w nim m.in.:

  • numer działki, na której znajduje się nieruchomość,
  • opis nieruchomości,
  • dane obecnego właściciela,
  • ustanowione aktualnie hipoteki,
  • ograniczenia w użytkowaniu czy inne prawa związane z daną nieruchomością.

Odpis z księgi wieczystej można uzyskać poprzez złożenie wniosku do właściwego sądu rejonowego.

Do czego potrzebny jest odpis księgi wieczystej?

Odpis z księgi wieczystej jest często wymagany w procesach prawnie związanych z nieruchomościami, takich jak transakcje sprzedaży, nabycie hipoteki, przeniesienie własności czy uregulowanie sporów prawnych dotyczących nieruchomości.

Dzięki temu dokumentowi można poznać pełny stan prawny nieruchomości i uniknąć potencjalnych nieporozumień czy konfliktów wynikających z nieścisłości w dokumentacji.

Odpis księgi wieczystej zwykły a zupełny – czym się różnią?

Odpis księgi wieczystej zwykły czy zupełny – którego potrzebujesz? Odpis zwykły z księgi wieczystej zawiera podstawowe informacje o danej nieruchomości, w tym dane dotyczące właściciela, numeru działki, opisu nieruchomości oraz podstawowe informacje o obciążeniach (np. hipotekach, służebnościach). Odpis zwykły jest często wystarczający w sytuacjach codziennych, gdy potrzebujemy podstawowych informacji o danej nieruchomości, bo np. jesteśmy zainteresowani jej zakupem. Można go uzyskać stosunkowo łatwo i szybko.

Odpis zupełny z księgi wieczystej to bardziej szczegółowy dokument, który zawiera wszystkie informacje związane z daną nieruchomością, a więc prawa, obciążenia, transakcje i zmiany, które dotyczą danej nieruchomości od momentu jej wpisu do księgi wieczystej. Odpis zupełny jest bardziej rozbudowany i szczegółowy, co może być przydatne w bardziej skomplikowanych przypadkach, takich jak transakcje nieruchomości o wysokiej wartości lub przy zaawansowanych analiz prawnych.

Jaki odpis księgi wieczystej do banku?

Którego odpisu księgi wieczystej potrzebujesz do banku: zwykłego czy zupełnego? Większość banków wymaga przedstawienia jedynie odpisu zwykłego, co stanowi dobrą wiadomość dla kredytobiorców.

Przeczytaj też: jak wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Kto może uzyskać odpis księgi wieczystej?

Kto może otrzymać odpis księgi wieczystej? Odpis księgi wieczystej może być uzyskany przez osoby, które posiadają uzasadniony interes prawny związany z daną nieruchomością. Oznacza to, że osoby, które są zainteresowane nabywaniem, zbywaniem, obciążeniem lub sprawdzaniem stanu prawnego danej nieruchomości, mogą złożyć wniosek o uzyskanie odpisu księgi wieczystej.

Przykładowe grupy osób i podmiotów, które mogą uzyskać odpis księgi wieczystej to:

  • właściciele nieruchomości – osoby będące obecnymi właścicielami nieruchomości mają prawo do uzyskania odpisu księgi wieczystej swojej własności w celu potwierdzenia i sprawdzenia stanu prawnego;
  • kupujący nieruchomość – osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą uzyskać odpis księgi wieczystej w celu zweryfikowania stanu prawnego nieruchomości przed dokonaniem transakcji;
  • banki i instytucje finansowe – banki i inne instytucje udzielające kredytów hipotecznych uzyskują najczęściej odpis księgi wieczystej w celu potwierdzenia obciążeń hipotecznych na danej nieruchomości;
  • adwokaci i notariusze – prawnicy mogą uzyskać odpis księgi wieczystej w związku z prowadzeniem spraw prawnych dotyczących nieruchomości;
  • urzędy i instytucje państwowe – w przypadku działań administracyjnych, takich jak np. planowanie przestrzenne, odpowiednie urzędy i instytucje państwowe mogą złożyć wniosek o odpis z księgi wieczystej.

Gdzie złożyć wniosek o odpis księgi wieczystej?

Skąd wziąć odpis księgi wieczystej? Wniosek o odpis księgi wieczystej składa się we właściwym sądzie rejonowym. Istnieje również możliwość złożenia wniosku w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Co istotne, można złożyć go osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika. Wniosek złożysz również elektronicznie, a informacje na ten temat znajdziesz na stronie rządowej, pod tym linkiem: www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-wyciag-albo-zaswiadczenie-z-ksiegi-wieczystej.

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej w urzędzie?

  1. Pobierz wniosek o wydanie odpisu, wyciągu albo zaświadczenia z księgi wieczystej. Zrobisz to online. Wniosek możesz także otrzymać w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.
  2. Zapłać za wydanie dokumentu z księgi wieczystej.
  3. Złóż wniosek o wydanie księgi wieczystej w  jednym z oddziałów CIKW przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych lub bezpośrednio w centrali CIKW.
  4. Dołącz do wniosku oryginał dowodu opłaty.

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej przez Internet?

Jak uzyskać elektroniczny odpis księgi wieczystej? Chcesz uzyskać informacje z Centralnej Bazy Danych Ksiąg wieczystych? Postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

  1. Wejdź na stronę główną systemu teleinformatycznego umieszczoną pod adresem ekw.ms.gov.pl.
  2. Z menu E-USŁUGI wybierz: Składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.
  3. Wprowadź numer księgi wieczystej, dla której chcesz wnioskować o wydanie dokumentu.
  4. Zrealizuj płatność za wydanie odpisu księgi wieczystej online.
  5. Elektroniczny odpis księgi wieczystej dostępny jest przez 14 dni.

Jak uzyskać odpis księgi wieczystej z sądu?

Wniosek do sądu o odpis księgi wieczystej złożysz w ten sam sposób jak do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.

Ile kosztuje odpis z księgi wieczystej?

Jaka jest opłata za odpis księgi wieczystej i od czego właściwie zależy? Jak się okazuje, cena za odpis księgi wieczystej zależy nie tylko od rodzaju odpisu, ale i drogi wysłania dokumentu.

Odpis zwykły księgi wieczystej

Odpis zupełny księgi wieczystej

w postaci papierowej: 30 zł

w postaci papierowej: 60 zł

wniosek pośrednictwem systemu teleinformatycznego: 20 zł

wniosek pośrednictwem systemu teleinformatycznego: 50 zł

Ile się czeka na odpis księgi wieczystej?

Zastanawiasz się, ile czeka się na odpis księgi wieczystej? Możesz otrzymać go od razu, o ile tylko złożysz wniosek na miejscu w urzędzie lub przez internet.

W przypadku gdy wyślesz wniosek listownie, odpis dotrze do Ciebie w ciągu 30 dni kalendarzowych.

Zobacz także, jak wygląda: Kupno mieszkania bez księgi wieczystej

Ile jest ważny odpis księgi wieczystej?

Wygenerowane dokumenty przez internet dostępne są przez 14 dni, zaś potwierdzenia złożenia wniosku – 24 miesiące. Po tym czasie zostaną automatycznie usunięte. Niemniej, sam odpis księgi wieczystej jest ważny, aż do chwili wprowadzenia zmian w księdze wieczystej.

Data publikacji:
18 Sie 2023

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Ciekawy Ekspert 27 maja 2024
    Czy radcowie prawni też mogą uzyskać odpis z księgi wieczystej, jeśli - podobnie jak adwokaci - prowadzą sprawę dotyczącą nieruchomości ?
    Kazimierski Maciej Ekspert 31 maja 2024
    Dzueń dobry, księgi wieczyste są jawne. Oznacza to, że każdy ma prawo je przeglądać, o ile zna jej numer. Także każdy może złożyć wniosek o wypis z księgi wieczystej.

Podobne artykuły