Wypowiedzenie umowy najmu – jak to zrobić prawidłowo?

  • 26 Mar 2025 | 13:55
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zakończenie umowy najmu, czy to przez wynajmującego, czy przez najemcę, wiąże się z obowiązkiem dopełnienia kilku formalności. Jak skutecznie wypowiedzieć umowę najmu? Kiedy i jakie są terminy wypowiedzenia? Co należy zawrzeć w wypowiedzeniu umowy najmu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z procedurą wypowiedzenia umowy najmu.
Wypowiedzenie umowy najmu – jak to zrobić prawidłowo?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony może odbywać się za porozumieniem stron lub w trybie natychmiastowym, jeśli jedna ze stron łamie warunki umowy.

  • Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony wymaga zachowania okresu wypowiedzenia, który zazwyczaj wynosi miesiąc.

  • Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę może odbywać się zgodnie z warunkami umowy lub na podstawie ogólnych przepisów.

  • Skuteczne wypowiedzenie wymaga dostarczenia dokumentu na piśmie, najlepiej z potwierdzeniem odbioru.

Rodzaje umów najmu i różnice w wypowiedzeniu

Umowa najmu na czas określony jest zawierana na konkretne, ustalone w umowie terminy. W przypadku takiej umowy, wypowiedzenie jest możliwe tylko, jeśli zapisano możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy. Jeśli taka klauzula się nie pojawiła, rozwiązanie umowy przed terminem może nastąpić jedynie za porozumieniem stron lub w przypadku rażącego naruszenia warunków umowy przez jedną ze stron.

Umowa najmu na czas nieokreślony to najczęściej spotykany rodzaj umowy, który pozwala na jej wypowiedzenie przez każdą ze stron z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, jeśli najemca płaci czynsz miesięcznie, wypowiedzenie odbywa się z miesięcznym okresem wypowiedzenia (do końca miesiąca kalendarzowego). Jeśli płaci rzadziej, np. co dwa miesiące, okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Jak rozliczyć prywatny najem mieszkania?
Zobacz więcej

Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę najmu?

Aby wypowiedzenie umowy najmu było skuteczne, należy zawrzeć w nim kilka kluczowych informacji:

  1. Dane stron umowy – pełne dane najemcy i wynajmującego.

  2. Podstawa prawna – odniesienie się do przepisów Kodeksu cywilnego lub zapisów zawartych w umowie.

  3. Okres wypowiedzenia – zgodnie z umową, podać datę, do której umowa zostanie rozwiązana.

  4. Uzasadnienie – w przypadku wypowiedzenia umowy przez wynajmującego, konieczne jest podanie przyczyny.

  5. Podpisy obu stron – konieczne, aby wypowiedzenie było ważne.

Warto również przesłać wypowiedzenie listem poleconym lub dostarczyć osobiście, aby mieć potwierdzenie odbioru. Jeśli wynajmujący lub najemca nie dotrzyma warunków wypowiedzenia, mogą ponieść konsekwencje, takie jak utrata kaucji lub konieczność zapłaty za niewykonanie umowy.

To też może Cię zainteresować: Najem okazjonalny – czym jest i kiedy warto podpisać? >>

Wypowiedzenie umowy najmu – szczególne sytuacje

Istnieje kilka sytuacji, w których wypowiedzenie umowy najmu jest możliwe natychmiastowo, czyli bez zachowania okresu wypowiedzenia:

  1. Złamanie warunków umowy – jeśli jedna ze stron rażąco łamie zapisy umowy, np. najemca zniszczy mieszkanie, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę bez okresu wypowiedzenia.

  2. Zawiadomienie o sprzedaży nieruchomości – wynajmujący, który sprzedaje mieszkanie, musi zapewnić najemcy odpowiedni okres wypowiedzenia umowy.

  3. Porozumienie stron – jeśli obie strony się zgadzają, umowa może zostać rozwiązana w trybie natychmiastowym.

Co należy uwzględnić w wypowiedzeniu umowy najmu?

Przy wypowiedzeniu umowy najmu warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, aby procedura była skuteczna:

  • Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania lub wypowiedzenie umowy najmu lokalu powinno zawierać szczegóły umowy, datę wypowiedzenia oraz termin rozwiązania umowy.

  • Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę musi zostać dostarczone na piśmie, a najlepszą opcją jest wysłanie go listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.

W przypadku, gdy wynajmujący nie zgadza się na rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym, konieczne może być rozwiązywanie sytuacji w sądzie.

Najem instytucjonalny jako alternatywa dla tradycyjnego najmu
Zobacz więcej

Jakie są konsekwencje niewłaściwego wypowiedzenia umowy najmu?

W przypadku braku okresu wypowiedzenia w umowie najmu zastosowanie mają ogólne przepisy Kodeksu cywilnego. Niewłaściwe wypowiedzenie umowy może prowadzić do:

  1. Kary finansowej – np. w przypadku, gdy wypowiedzenie nastąpiło przed terminem bez uzasadnienia.

  2. Niezgodności z umową – jeśli wypowiedzenie nie zawiera wszystkich wymaganych informacji lub nie jest dostarczone w odpowiedniej formie.

W takich sytuacjach najlepiej skorzystać z porad prawnych lub skonsultować się z profesjonalistą, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.


To może Cię zainteresować: 

Amortyzacja przy wynajmie mieszkania. Jak obniżyć podatek?

Nielegalny wynajem mieszkania – jak i gdzie złożyć anonimowy donos?

Jak wynająć swoje mieszkanie?

Zakup mieszkania na wynajem – o czym trzeba pamiętać?

Data publikacji:
26 Mar 2025

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły