Czy dłużnik może uniknąć spłaty swoich zobowiązań? Choć może wydawać się to dość kontrowersyjne, jest to możliwe. Dotyczy to sytuacji związanych z przedawnieniem długu. Czy długi się przedawniają w każdej sytuacji? Po jakim czasie i jakie są tego konsekwencje? Czy możliwe jest przedawnienie kredytu gotówkowego? Wyjaśniamy.
Przeterminowanie długu. Co to znaczy, że dług się „przedawnia”?
Temat przedawnienia długu jest szczególnie interesujący dla tych, którzy wpadli w spiralę zadłużenia i liczą na to, że po upływie określonego czasu ich dług zostanie umorzony. Nie jest to jednak takie proste, jakby się mogło wydawać, a samo zagadnienie przedawnienia długu wymaga wyjaśnienia. Prawnie jest ono regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego.
To ważne!
Przedawnienie roszczeń (potocznie nazywane przeterminowanym długiem) dotyczy sytuacji, gdy po upływie określonego terminu dłużnik może uchylić się od zapłaty. Ma to zastosowanie wtedy, gdy od momentu powstania zobowiązania przez określony czas wierzyciel nie podejmie żadnych działań, które mają na celu wyegzekwowanie należności.
Kiedy dochodzi do przedawnienia długu?
Kiedy dług się przedawnia? Nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego, która weszła w życie w 2018 roku, wprowadziła zasadę, że jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, podstawowy termin przedawnienia wynosi sześć lat, a w przypadku długów związanych z prowadzeniem działalności trzy lata. Należy jednak rozróżnić różne rodzaje długów. W zależności od powodu powstania zobowiązania termin przedawnienia jest inny.
Warto wiedzieć: Zajęcie konta przez komornika - co zrobić?
Niekiedy wynosi on zaledwie rok, w innym przypadku może to być maksymalny okres 6 lat. Aby kwestia ta stała się bardziej jasna, zapisaliśmy poszczególne terminy przedawnienia długu w poniższej tabeli.
Sprawdź, po ilu latach dług się przedawnia.
Termin przedawnienia długu | Rodzaj powstałego zadłużenia |
---|---|
Po roku | - dług z tytułu nieuprawnionego przejazdu komunikacją miejską (mandat za brak biletu) |
Po dwóch latach | - dług pracodawcy wobec pracownika z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia (dotyczy umowy zlecenie) - dług z tytułu niedozwolonego debetu na koncie bankowym - dług z tytułu nieuregulowanych zobowiązań za usługi telekomunikacyjne |
Po trzech latach | - dług pracodawcy wobec pracownika z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia (dotyczy umowy o pracę) - nieopłacony mandat karny za nieprzepisowe parkowanie lub przekroczenie prędkości - zadłużenia czynszowe - zadłużenie na karcie kredytowej - zadłużenie z tytułu umowy kredytowej lub pożyczki - nieopłacony podatek od nieruchomości - roszczenia alimentacyjne |
Po pięciu latach | - nieopłacony podatek dochodowy - nieopłacony podatek VAT - niepłacone składki ZUS (powstałe po 2012 roku) |
Po sześciu latach | - długi spadkowe |
Po dziesięciu latach | - niepłacone składki ZUS (powstałe przed 2012 rokiem) |
Czy każdy dług się przedawnia?
Warto jednak wiedzieć, że z przeterminowaniem długu mamy do czynienia tylko wtedy, gdy jego spłaty nie domaga się wierzyciel przez określony czas. Najważniejszy jest jednak fakt, że nie wszystkie długi mogą się przeterminować.
Jakie długi się nie przedawniają? Przede wszystkim te, które dotyczą kredytu hipotecznego. W tym przypadku bank z pewnością podejmie wszelkie możliwe kroki, aby odzyskać chociaż część zadłużenia np. poprzez zastosowanie licytacji komorniczej.
A jakie długi się przedawniają? Wszystkie te, które opisane zostały w tabeli powyżej. Jak sprawdzić przedawnienie długu? Najprościej zajrzeć do bazy BIK, aby sprawdzić, czy masz tak aktualne zadłużenia. Możesz także skorzystać z pomocy prawnika.
Kiedy przedawnia się dług w firmie windykacyjnej?
Zasadniczy termin przedawnienia długu wynosi 6 lat. Ten termin dotyczy również roszczeń, które zostały potwierdzone wynikiem sądu, a najczęściej o takich mowa, gdy dług trafił do firmy windykacyjnej.
Przedawnienie długu u komornika
Po ilu latach przedawnia się dług u komornika? Odpowiedź na to pytanie będzie taka sama jak w przypadku firmy windykacyjnej. Aby doszło do przedawnienia, musi upłynąć 6 lat. W praktyce zdarza się to jednak bardzo rzadko. Komornik zrobi wszystko, co w jego mocy, aby odzyskać dług.
Przedawnienie długu za czynsz mieszkaniowy
Przedawnienie długu za czynsz mieszkaniowy wiąże się z nieco krótszym okresem, bo wynoszącym 3 lata. Warto także wiedzieć, że w tym przypadku koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.
Czy możliwe jest przedawnienie długów spadkowych?
Przedawnienie długów spadkowych to kwestia dość zawiła. Z reguły dochodzi do przedawnienia po 3 latach. Zmienia się to jednak, gdy sprawa trafi do sądu i roszczenie zostanie potwierdzone wyrokiem. Wówczas termin przedawniania przedłuża się o kolejne 6 lat, co łącznie daje aż 9 lat. Niemniej, termin przedawnienia roszczeń wobec spadkobierców bywa różny i najczęściej jest zależny od rodzaju należności. Każda sprawa jest więc nieco inna.
Przeczytaj też: Spadek z długami - przyjąć czy odrzucić?
Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony?
Jak sprawdzić, czy dług jest przedawniony? Nie jest to wcale takie proste. Nie możesz przecież wysłać zapytania do dłużnika. Może to skutkować przypomnieniem się i przyznaniem do posiadanego zobowiązaniako.
Pojawia się też pewien problem dotyczący tego, jak udowodnić, że dług jest przeterminowany? Aby uznać dług za przedawniony, wymagany jest brak działań ze strony wierzyciela przez okres 3 lub 6 lat. Udowodnienie tego bywa niełatwe, dlatego warto zwrócić się o pomoc do prawnika.
Przedawnienie długu a Biuro Informacji Kredytowej
Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, w którym możesz sprawdzić aktualne zadłużenia. W ten sposób najłatwiej sprawdzisz, czy doszło do przedawnienia długu. Zdarza się jednak, że mimo przedawnienia, długi nadal wpisane są do rejestru. Wówczas możesz poprosić o ich usunięcie.
Zobacz też: Biuro Informacji Gospodarczej. Czym jest InfoMonitor i jak usunąć negatywny wpis z BIG?
Przedawnienie długu na platformie e-kruk
Platforma e-kruk stworzona została dla osób, które posiadają niespłacone zadłużenia. Dzięki niej mogą monitorować wszystkie swoje zadłużenia w jednym miejscu. Sprawdzą tam również, czy doszło do przedawnienia długu, choć celem platformy jest przede wszystkim zawierania ugody z wierzycielami. Proces zawierania ugody oraz spłaty ratalnej dostępny jest całkowicie online.
Czy da się samodzielnie załatwić przedawnienie długu?
Zastanawiasz się, jak załatwić przedawnienie długu? Nie jest tak, że sąd uwzględnia przedawnienia roszczenia z urzędu. To, że minęło 6 lat od powstania długu, nie oznacza więc, że Twój dług jest już nieważny. Sam musisz zadbać o swoje sprawy i dopilnować wszelkich kwestii związanych z przedawnieniem długów, a to dlatego, że zostaną one uznane za przedawnione na wniosek dłużnika. Samodzielnie udowodnić będzie to dość trudno, dlatego w takich sprawach warto korzystać z pomocy prawnika.
Czy wiesz? Na czym polega giełda długów? Kiedy możemy się na niej znaleźć?
Przedawnienie a umorzenie długu. Czy są jednoznaczne?
Przedawnienie roszczeń oznacza, że po upływie określonego terminu wierzyciel nie może domagać się zapłaty od dłużnika. Jest to prawny skutek przedawnienia długu. Krótko mówiąc, jeżeli zastanawiasz się, czy musisz spłacić przedawniony dług, to nie, nie musisz. Ale oczywiście możesz odstąpić od tego prawa i polubownie dogadać się z wierzycielem.
Czy wobec tego, jeżeli twój dług się przedawnił, to oznacza, że problem znika? Nie. Przedawnienie długu nie jest równoznaczne z jego umorzeniem. Wierzyciel może domagać się spłaty na drodze sądowej, ale jeżeli znasz swoje prawa i podejmiesz odpowiednie działania, unikniesz spłaty przedawnionego zobowiązania.
Niestety nikt nie uwierzy Ci na słowo. Co prawda od momentu wprowadzenia zmian w 2018 roku sądy są zobowiązane do badania, czy rozpatrywane w sprawie długi się nie przedawniły, ale będziesz musiał to udowodnić. Konieczne będzie zasięgnięcie opinii prawnika, który przeprowadzi cię przez sprawę.
20 Komentarze