Przedawnienie długu. Po jakim czasie długi się przedawniają?

  • 23 Lut 2022 | 00:00
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(20)
Oczywiste jest, że długi należy spłacać, nie zawsze jednak sytuacja finansowa nam na to pozwala. Co ciekawe, wielu dłużników nie jest w pełni świadomych swoich praw i nie wie, że mogą się one przedawnić. Po jakim czasie? Nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego z 2018 roku skróciła podstawowy termin przedawnienia roszczeń z dziesięciu do sześciu lat. Ale czy to oznacza, że po tym okresie możesz zapomnieć o każdym długu? Sprawdź, co warto wiedzieć o przedawnieniu długu.
Przedawnienie długu. Po jakim czasie długi się przedawniają?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Czy dłużnik może uniknąć spłaty swoich zobowiązań? Choć może wydawać się to dość kontrowersyjne, jest to możliwe. Dotyczy to sytuacji związanych z przedawnieniem długu. Czy długi się przedawniają w każdej sytuacji? Po jakim czasie i jakie są tego konsekwencje? Czy możliwe jest przedawnienie kredytu gotówkowego? Wyjaśniamy.

Przeterminowanie długu. Co to znaczy, że dług się „przedawnia”?

Temat przedawnienia długu jest szczególnie interesujący dla tych, którzy wpadli w spiralę zadłużenia i liczą na to, że po upływie określonego czasu ich dług zostanie umorzony. Nie jest to jednak takie proste, jakby się mogło wydawać, a samo zagadnienie przedawnienia długu wymaga wyjaśnienia. Prawnie jest ono regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego.

To ważne!

Przedawnienie roszczeń (potocznie nazywane przeterminowanym długiem) dotyczy sytuacji, gdy po upływie określonego terminu dłużnik może uchylić się od zapłaty. Ma to zastosowanie wtedy, gdy od momentu powstania zobowiązania przez określony czas wierzyciel nie podejmie żadnych działań, które mają na celu wyegzekwowanie należności.

Kiedy dochodzi do przedawnienia długu?

Kiedy dług się przedawnia? Nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego, która weszła w życie w 2018 roku, wprowadziła zasadę, że jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, podstawowy termin przedawnienia wynosi sześć lat, a w przypadku długów związanych z prowadzeniem działalności trzy lata. Należy jednak rozróżnić różne rodzaje długów. W zależności od powodu powstania zobowiązania termin przedawnienia jest inny.

Warto wiedzieć: Zajęcie konta przez komornika - co zrobić?

Niekiedy wynosi on zaledwie rok, w innym przypadku może to być maksymalny okres 6 lat. Aby kwestia ta stała się bardziej jasna, zapisaliśmy poszczególne terminy przedawnienia długu w poniższej tabeli.

Sprawdź, po ilu latach dług się przedawnia.

Termin przedawnienia długu Rodzaj powstałego zadłużenia
Po roku - dług z tytułu nieuprawnionego przejazdu komunikacją miejską (mandat za brak biletu)
Po dwóch latach - dług pracodawcy wobec pracownika z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia (dotyczy umowy zlecenie)
- dług z tytułu niedozwolonego debetu na koncie bankowym
- dług z tytułu nieuregulowanych zobowiązań za usługi telekomunikacyjne
Po trzech latach - dług pracodawcy wobec pracownika z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia (dotyczy umowy o pracę)
- nieopłacony mandat karny za nieprzepisowe parkowanie lub przekroczenie prędkości
- zadłużenia czynszowe
- zadłużenie na karcie kredytowej
- zadłużenie z tytułu umowy kredytowej lub pożyczki
- nieopłacony podatek od nieruchomości
- roszczenia alimentacyjne
Po pięciu latach - nieopłacony podatek dochodowy
- nieopłacony podatek VAT
- niepłacone składki ZUS (powstałe po 2012 roku)
Po sześciu latach - długi spadkowe
Po dziesięciu latach - niepłacone składki ZUS (powstałe przed 2012 rokiem)

Czy każdy dług się przedawnia?

Warto jednak wiedzieć, że z przeterminowaniem długu mamy do czynienia tylko wtedy, gdy jego spłaty nie domaga się wierzyciel przez określony czas. Najważniejszy jest jednak fakt, że nie wszystkie długi mogą się przeterminować.

Jakie długi się nie przedawniają? Przede wszystkim te, które dotyczą kredytu hipotecznego. W tym przypadku bank z pewnością podejmie wszelkie możliwe kroki, aby odzyskać chociaż część zadłużenia np. poprzez zastosowanie licytacji komorniczej.

A jakie długi się przedawniają? Wszystkie te, które opisane zostały w tabeli powyżej. Jak sprawdzić przedawnienie długu? Najprościej zajrzeć do bazy BIK, aby sprawdzić, czy masz tak aktualne zadłużenia. Możesz także skorzystać z pomocy prawnika.

Kiedy przedawnia się dług w firmie windykacyjnej?

Zasadniczy termin przedawnienia długu wynosi 6 lat. Ten termin dotyczy również roszczeń, które zostały potwierdzone wynikiem sądu, a najczęściej o takich mowa, gdy dług trafił do firmy windykacyjnej.

Przedawnienie długu u komornika

Po ilu latach przedawnia się dług u komornika? Odpowiedź na to pytanie będzie taka sama jak w przypadku firmy windykacyjnej. Aby doszło do przedawnienia, musi upłynąć 6 lat. W praktyce zdarza się to jednak bardzo rzadko. Komornik zrobi wszystko, co w jego mocy, aby odzyskać dług. 

Przedawnienie długu za czynsz mieszkaniowy

Przedawnienie długu za czynsz mieszkaniowy wiąże się z nieco krótszym okresem, bo wynoszącym 3 lata. Warto także wiedzieć, że w tym przypadku koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.

Czy możliwe jest przedawnienie długów spadkowych?

Przedawnienie długów spadkowych to kwestia dość zawiła. Z reguły dochodzi do przedawnienia po 3 latach. Zmienia się to jednak, gdy sprawa trafi do sądu i roszczenie zostanie potwierdzone wyrokiem. Wówczas termin przedawniania przedłuża się o kolejne 6 lat, co łącznie daje aż 9 lat. Niemniej, termin przedawnienia roszczeń wobec spadkobierców bywa różny i najczęściej jest zależny od rodzaju należności. Każda sprawa jest więc nieco inna. 

Przeczytaj też: Spadek z długami - przyjąć czy odrzucić?

Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony?

Jak sprawdzić, czy dług jest przedawniony? Nie jest to wcale takie proste. Nie możesz przecież wysłać zapytania do dłużnika. Może to skutkować przypomnieniem się i przyznaniem do posiadanego zobowiązaniako.

Pojawia się też pewien problem dotyczący tego, jak udowodnić, że dług jest przeterminowany? Aby uznać dług za przedawniony, wymagany jest brak działań ze strony wierzyciela przez okres 3 lub 6 lat. Udowodnienie tego bywa niełatwe, dlatego warto zwrócić się o pomoc do prawnika.

Przedawnienie długu a Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, w którym możesz sprawdzić aktualne zadłużenia. W ten sposób najłatwiej sprawdzisz, czy doszło do przedawnienia długu. Zdarza się jednak, że mimo przedawnienia, długi nadal wpisane są do rejestru. Wówczas możesz poprosić o ich usunięcie.

Zobacz też: Biuro Informacji Gospodarczej. Czym jest InfoMonitor i jak usunąć negatywny wpis z BIG?

Przedawnienie długu na platformie e-kruk

Platforma e-kruk stworzona została dla osób, które posiadają niespłacone zadłużenia. Dzięki niej mogą monitorować wszystkie swoje zadłużenia w jednym miejscu. Sprawdzą tam również, czy doszło do przedawnienia długu, choć celem platformy jest przede wszystkim zawierania ugody z wierzycielami. Proces zawierania ugody oraz spłaty ratalnej dostępny jest całkowicie online. 

Czy da się samodzielnie załatwić przedawnienie długu?

Zastanawiasz się, jak załatwić przedawnienie długu? Nie jest tak, że sąd uwzględnia przedawnienia roszczenia z urzędu. To, że minęło 6 lat od powstania długu, nie oznacza więc, że Twój dług jest już nieważny. Sam musisz zadbać o swoje sprawy i dopilnować wszelkich kwestii związanych z przedawnieniem długów, a to dlatego, że zostaną one uznane za przedawnione na wniosek dłużnika. Samodzielnie udowodnić będzie to dość trudno, dlatego w takich sprawach warto korzystać z pomocy prawnika. 

Czy wiesz? Na czym polega giełda długów? Kiedy możemy się na niej znaleźć?

Przedawnienie a umorzenie długu. Czy są jednoznaczne?

Przedawnienie roszczeń oznacza, że po upływie określonego terminu wierzyciel nie może domagać się zapłaty od dłużnika. Jest to prawny skutek przedawnienia długu. Krótko mówiąc, jeżeli zastanawiasz się, czy musisz spłacić przedawniony dług, to nie, nie musisz. Ale oczywiście możesz odstąpić od tego prawa i polubownie dogadać się z wierzycielem.

Czy wobec tego, jeżeli twój dług się przedawnił, to oznacza, że problem znika? Nie. Przedawnienie długu nie jest równoznaczne z jego umorzeniem. Wierzyciel może domagać się spłaty na drodze sądowej, ale jeżeli znasz swoje prawa i podejmiesz odpowiednie działania, unikniesz spłaty przedawnionego zobowiązania.

Niestety nikt nie uwierzy Ci na słowo. Co prawda od momentu wprowadzenia zmian w 2018 roku sądy są zobowiązane do badania, czy rozpatrywane w sprawie długi się nie przedawniły, ale będziesz musiał to udowodnić. Konieczne będzie zasięgnięcie opinii prawnika, który przeprowadzi cię przez sprawę.
 

Data publikacji:
23 Lut 2022

20 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Iza58 Ekspert 17 października 2023
    Dzien dobry. Windykacja domaga sie ode mnie i moich doroslych dzieci,splaty dlugu po zmarlym 18 lat temu mężu i ojcu, ktory nie zamieszkiwal z nami przed śmiercią a był zobowiazany do placenia alinentow na dzieci. 4 lata temu firma po raz pierwszy przyslala niesteplowane dokumenty o tym dlugu, o ktorym nikt z nas nie mial pojęcia. Niestety nie mamy wyroku o odrzuceniu spadku( zaniedbalam to). Czy musze ten dlug splacac czy sie przedawnil?
    Kazimierski Maciej Ekspert 23 października 2023
    Dzień dobry, w tej sprawie najlepiej będzie skontaktować się z prawnikiem.
  • Magdalena N. Ekspert 14 października 2023
    Dzień dobry, mój tato dostał niedawno pismo z firmy windykacyjnej z informacją o zadłużeniu z 2004 roku. Nie jest to spektakularna kwota ale już firma doliczyła sobie 200%. Nie ma podanej firmy, która zgłosiła sprawę do windykacji, wygląda to ogólnie dosyć podejrzanie. Bardzo proszę o podpowiedź co zrobić w takiej sytuacji.
    Kazimierski Maciej Ekspert 23 października 2023
    Dzień dobry, w takiej sprawie najlepiej będzie skontaktować się z prawnikiem.
  • Danusia Ekspert 27 września 2023
    Witam czy Spoldzielnia Mieszkaniowa moze upominac sie o zadluzenie czynszowe od 2013r
    Kazimierski Maciej Ekspert 28 września 2023
    Dzień dobry, to zależy od tego, czy spółdzielnia podjęła działania zmierzające do odzyskania zadłużenia (np. czy złożyła pozew do sądu). Takie działanie przerywa bieg przedawnienia.
  • Klaudia B Ekspert 07 września 2023
    Dzień dobry. Mój tato miał długi w różnych miejscach. Jak mogę sprawdzić ile z nich się przedawniło?
    Kazimierski Maciej Ekspert 08 września 2023
    Dzień dobry, długi można sprawdzić w bazach Biura Informacji Kredytowej i w Biurze Informacji Gospodarczej.
  • Halina Ekspert 31 sierpnia 2023
    Witam. Sprawa, o którą chciałam zapytać ma swój początek w 2010. Mieszkając na stancji, w lipcu 2009 córka zawarła umowę na internet z UPC. Po roku opuszczała mieszkanie i już w czerwcu 2010 próbowała rozwiązać umowę. Oczywiście, UPC zręcznie ukryła zapisy o promocjach itd. i stwarzała problemy z jej rozwiązaniem. Ostatecznie umowę udało się rozwiązać dopiero w styczniu 2011 r. Do chwili rozwiązania umowy faktury były opłacane. Przy rozwiązaniu umowy wynikło, że musi zwrócić sprzęt (modem), który został na poprzednim adresie i nie można było go odzyskać. Być może były jakieś upomnienia, ale nigdy nie dotarły na adres domowy, który był podany w umowie. W lipcu 2014 roku na adres domowy został przesłany nakaz komorniczy. Okazało się, że UPC sprzedało dług firmie windykacyjnej, która wyrokiem SR w Lublinie (tzw. internetowego) uzyskała nakaz płatniczy. Skutecznie jednak udało się złożyć sprzeciw przeciwko nakazowi i sprawa trafiła do SR właściwego dla miejsca zamieszkania córki. SR umorzył postępowanie w sprawie, ponieważ firma windykacyjna na czas nie usunęła braków formalnych. W następstwie, również i komornik umorzył postępowanie komornicze. Kilka lat było spokoju, ale w 2020 roku firma windykacyjna(wcześniej AGIO WNSFIZ w Warszawie zmienił zarządzającego na Kredyt Inkaso) przesłała pismo o zapłacie długu, który cały czas rośnie. Kredyt Inkaso powołało się na umorzony nakaz komorniczy z 2014 r. Pisma informujące o zadłużeniu, były przesłane jeszcze w 2022 r i w maju 2023, już bez powoływania się na nakaz komorniczy. Na to ostatnie pismo od Kredyt Inkaso, ja jako pełnomocnik córki, złożyłam pismo wraz z dołączonymi kopiami postanowień sądowych i komorniczych. W odpowiedzi otrzymałam przeprosiny za powoływanie się na nie istniejący nakaz komorniczy ale w dalszym ciągu z żądaniem zapłaty "długu" Moje pytanie: 1. czy przedmiotowa kwota z 2011 r. (nie rozliczenie sprzętu i nie zapłacenie za niego) nie jest długiem przedawnionym? Nie mamy na ten dług faktur, gdyż nie były nigdy przesłane na adres podany w umowie, czyli domowy. Podobnie było z wysyłaniem upomnień, gdyż były one wysyłane na adres korzystania z usług UPC i tam awizowane . Z tego względu Sąd w Lublinie umorzył swoje postanowienie (nieskuteczne dostarczenie powiadomienia) i przekazał do ponownego rozpatrzenia. Ale już późniejszy gotowy nakaz komorniczy został skutecznie dostarczony na adres domowy. Takie to taktyki stosują pseudo windykatorzy. 2. Czy postanowienie SR o umorzeniu postępowania nie oddaliło dochodzenia długu? 3. Jakie sankcje mogą czekać, w razie niespłacenia długu , który wynosi 670 zł ?
    Kazimierski Maciej Ekspert 01 września 2023
    Dzień dobry, w tej sprawie najlepiej jest skontaktować się z prawnikiem.
  • Moniką Ekspert 16 sierpnia 2023
    Brałam pożyczkę w providencie 15 lat temu 500 zł a firma windykacyjna należność główna napisała mi 2.500 jest to firma ultimo czy mój dług się przedawnił
    Kazimierski Maciej Ekspert 17 sierpnia 2023
    Dzień dobry, skontaktuj się proszę w tej sprawie z firmą windykacyjną.
  • Robert Ekspert 10 sierpnia 2023
    Witam mam pismo od Firmy Hoist wierzyciel ze mam zadluzenie z firmy Polkomtel z roku 2012 przez sad w Lublinie
    Kazimierski Maciej Ekspert 11 sierpnia 2023
    Dzień dobry, czy kontaktowałeś się w tej sprawie z Hoist Finance?
  • Seba Ekspert 30 czerwca 2023
    Witam serdecznie. Miałem telefon z windykacjia, , aseta,, ponoć mam jeszcze zadłużenie u nich z roku 2010 roku.... ? Domogaja się spłaty całości lub na raty..zadłużenia powstałe w wyniku umowy ratalnej w GE Mony bank r. Po rozmowie przyznali się ze nie było żadnego kontaktu w tej sprawie. Miałem inne zobowiązania które spłaciłem. Myślałem że już mam wszystko załatwione a tu taka niespodzianka... Czy mogę coś zrobić w tej sprawie żeby uniknąć spłacania długu...
  • Janek Ekspert 29 marca 2023
    Miałem niespłaconą do końca pożyczkę w Stefczyku z datą wymagalności w 2013 roku. Zadłużenie kupiła firma windykacyjna i uzyskała wyrok w 2018 roku, który nigdy nie otrzymałem (w wyroku był podany obcy adres) i o nim nic nie wiedziałem do 2021 roku. O dziwo windykację nie skierowano do mnie (pewnie sprawdzili, ze nie mam dochodów), a do małżonki z którą mam notarialną rozdzielność od 1998 roku. O metodach zastraszania pisać nie będę. Dla mnie, ten niekorzystny wyrok z 2018 roku jest wytłumaczalny hurtową "obróbką" wniosków windykatora, lecz on już wtedy był przedawniony. Nie mogłem wcześniej złożyć sprzeciwu, gdyż nie wiedziałem o jego istnieniu. Jakie działania mogę podjąć dzisiaj?
    Serafin Anna Ekspert 29 marca 2023
    Janku, najlepiej skonsultować się z prawnikiem.
    Dżadż Ekspert 30 maja 2023
    Janku, prawdopodobnie nakaz zapłaty wydał e-"sąd" w Lublinie. Możesz to sprawdzić zakładając konto w portalu e-sad.gov.pl. Możesz się zarejestrować za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Tam sprawdzisz szczegóły. Oni wydają nakazy bez dowodów, można powiedzieć, że bez sprawdzenia przyjmują to co im wierzyciel przyniesie. Jest to bardzo wątpliwe działanie...ale daje podstawy prawne na egzekwowanie wierzytelności innym organom. Musisż sprawdzić czy w dniu wyroku w 2018 roku roszczenie było już przedawnione. Pamiętaj, że do tego roszczenia obowiązują przepisy z tamtych lat (prawdopodobnie będzie to Dz.U. 2014 poz. 121 lub wcześniejsze). Jeżeli był to dług związany z prowadzeniem działalności gospodarczej - czyli generalnie rzecz ujmując udzielała Ci go firma (np. bank, chwilówka, firma telekomunikacyjna itd.), termin przedawnienia wynosił 3 lata. W innych wypadkach 10 lat (obecnie zmieniono na z 10 na 6 lat). Jeżeli e-"sąd" wysłał nakaz na błędny adres zamieszkania, musisz wykazać, że pod nim nie mieszkałeś w czasie kiedy "sąd" wysyłał do Ciebie wezwania/awizo. Najlepiej wykazać, że mieszkałeś pod innym adresem (np. umowa najmu lub kupna nieruchomości, rachunki, być może oświadczenie innych domowników). Wnosisz do tego "sądu" o prawidłowe doręczenie nakazu wraz z pozwem na Twój aktualny adres (wykazujesz błędny adres doręczenia w 2018 r). Następnie po doręczeniu zgłaszasz sprzeciw - możesz zakwestionować zasadność roszczenia jeżeli są takie podstawy (sprawdź w jaki sposób jest udokumentowane). Do tego podnosisz zarzut przedawnienia jeżeli zaistniał. E-"sąd" w Lublinie powinien przekazać sprawę do sądu cywilnego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i tam miejmy nadzieję, że stanie się sprawiedliwość i wierzytelność upadnie. Powodzenia.
  • Aga Ekspert 26 lutego 2023
    Witam.Mam zawiłe pytanie.W 2015 r Bank pko uzyskal tytuł egzekucyjny za kredyt( pewnie BTE ) w 2016r wykupiła to jakas firma windykacyjna i teraz w 2023r złożyli wniosek o ponowne nadanie tytułu wykonawczego na nich ,( zamiast tego z 2015r bo niby zgubili) .Czy ten dług jest przedawniony?
    Serafin Anna Ekspert 27 lutego 2023
    Aga, zachęcam do skorzystania z porady prawnika.
    Kasia Ekspert 06 kwietnia 2023
    Tak, BTE nie przechodzi na przyszlego właściciela, trzeba złożyć sprzeciw. BTE tylko dotyczy banków. Dług jest przedawniony.

Podobne artykuły