W jakich sytuacjach ubezpieczenie na życie może być niezbędne?

  • 18 Cze 2020
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Blisko 44% Polaków posiada ubezpieczenie na życie. Polisa ochronna jest zatem stosunkowo popularna w naszym kraju i wiele wskazuje na to, że coraz więcej osób będzie zainteresowanych jej wykupieniem. W porównaniu do innych kraju odsetek ten nadal nie wydaje się tak wysoki. W USA polisę na życie ma ok. 53% obywateli. Jaką ochronę właściwie zapewnia takie ubezpieczenie? Kiedy warto zastanowić się nad inwestycję w polisę na życie?
W jakich sytuacjach ubezpieczenie na życie może być niezbędne?

W życiu zdarzają się różne sytuacje, także takie, na które nie sposób się przygotować. Nigdy nie możesz być pewien tego, co spotka Cię pojutrze, za tydzień czy za miesiąc. Jeśli nie chcesz się martwić, czy Twoi bliscy poradzą sobie finansowo, kiedy Ciebie zabraknie, wybierz ubezpieczenie. Rozszerzone o odpowiednie pakiety zapewni pomoc także Tobie, np. przy ciężkiej chorobie lub konieczności dłuższego pobytu w szpitalu. 

Ubezpieczenie na życie - jaka jest jego rola?

Zadaniem ubezpieczenia na życie jest przede wszystkim ochrona finansowa Twoich najbliższych w przypadku Twojej śmierci. Jeśli chcesz mieć pewność, że poradzą sobie z utrzymaniem się, gdy Ciebie zabraknie, to taka polisa okaże się dobrym pomysłem. Sam wybierasz komu mają zostać wypłacone środki po Twojej śmierci: małżonkowi, dzieciom, czy chociażby rodzicom. Co istotne polisa nie zawsze ogranicza się do ubezpieczenia na wypadek śmierci. Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej oferują ochronę rozszerzoną, dzięki czemu dodatkowe środki finansowe możesz otrzymać także w przypadku nagłej choroby czy  wypadku komunikacyjnego. Ponadto nie musisz decydować się na indywidualne ubezpieczenie, rodzice często rozszerzają je m.in. o polisę dla dziecka. 

Dla kogo są ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie na życie wykupić może tak naprawdę każdy, warunkiem jest jedynie zdolność do opłacania miesięcznych składek. Nie ma zatem pod tym względem większych ograniczeń. Przede wszystkim warto ubezpieczyć swoje życie i majątek niezależnie od czynników podwyższonego ryzyka. Ubezpieczenie nie zmniejszy ryzyka wystąpienia niekorzystnych dla Ciebie zdarzeń, ale złagodzi jego skutki dzięki zgromadzonym środkom. Zastanów się nad polisą na życie jeśli:

  • osiągasz jedyne dochody w rodzinie,
  • masz na utrzymaniu osobę niepełnosprawną,
  • cierpisz na chorobę przewlekłą,
  • pracujesz w zawodzie wysokiego ryzyka,
  • często podróżujesz.

Zdarza się, firmy, szczególnie większe, zapewniają swoim pracownikom ubezpieczenie grupowe. Wówczas miesięczna składka, jaką musi pokryć pracownik jest niska, gdyż jej część pokrywa pracodawca.

Czy wszyscy powinni mieć ubezpieczenie na życie? Czy jest to obowiązkowe?

Ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe, a w niektórych przypadkach okaże się nawet niepotrzebne, o ile mowa o polisie na wypadek śmierci. W praktyce zdecydować powinny się na nie osoby, od których zarobków zależy los bądź komfort życia innych osób. Jeśli jesteś studentem i nie założyłeś jeszcze rodziny, to najprawdopodobniej ubezpieczenie nie będzie Ci potrzebne. Jeśli jednak zostaniesz rodzicem, to zapewne całe Twoje podejście do życia się zmieni, a Twoim głównym celem stanie się zabezpieczenie przyszłości Twoich dzieci. Wykupując ubezpieczenie na życie niejako zapewniasz im zatem środki finansowe, które otrzymają po Twojej śmierci. 

Ubezpieczenie ochronne jest także konieczne dla osób, które posiadają duże oszczędności. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą skorzystać z polisy na życie. W ich przypadku będzie to jednak dodatkowe, a nie jedyne zabezpieczenie.

Zakres ochrony polisy ubezpieczeniowej

Zakres ubezpieczenia na życie zależy od wariantu, na który się zdecydujesz. Podstawowa polisa skonstruowana jest w taki sposób, że zapewnia ubezpieczenie od jednego, głównego zdarzenia, czyli w tym przypadku śmierci ubezpieczonego. Oprócz tego oferuje także rozszerzenie polisy i umowy dodatkowe. Od czego zatem można się jeszcze ubezpieczyć? Chociażby od operacji chirurgicznej, poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu trwającego powyżej 3 dni, wypadku przy pracy czy trwałego inwalidztwa w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Niektóre polisy obejmują także urodzenia dziecka. Jeśli zatem na świecie pojawi się nowy członek na rodziny, to świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na wypłatę dodatkowej kwoty. Zazwyczaj wynosi ona do kilku tysięcy złotych.

Sytuacje, w jakich ubezpieczenie na życie jest przydatne

Kiedy ubezpieczenie ochronne może się przydać? Takich sytuacji jest bardzo wiele. Nigdy nie możesz być pewien tego, co Cię spotka. Jeśli jesteś rodzicem i mężem/żoną to tym bardziej zależy Ci na zapewnieniu bezpieczeństwa (także finansowego) Twojej rodzinie. Co jeśli zginiesz nagle w wypadku samochodowym? Twoje dzieci z dnia na dzień zostaną bez jednego z rodziców, a na współmałżonka spadnie cały ciężar utrzymania rodziny. Z pewnością nie łatwo podołać takiej presji, tym bardziej, gdy dzieci są małe, a smutek jest niewyobrażalny. Nie każdy jest w stanie sobie z nim poradzić i wrócić od razu do obowiązków zawodowych. Na to potrzeba czasu - a pieniądze z ubezpieczenia ochronnego, ten czas zapewnią. 

Jeśli zdecydowałeś się na wariant rozszerzony, pieniądze otrzymasz także m.in. gdy ciężko zachorujesz. Będziesz mógł wówczas skupić się na leczeniu, zamiast zamartwiać się skąd wziąć pieniądze na hospitalizację i drogie leki. 

Jaka powinna być suma ubezpieczenia na życie?

Sam możesz wybrać sumę na jaką chcesz się ubezpieczyć. Najczęściej wynosi ona ok. 100-150 tys. złotych, ale równie dobrze może być niższa lub wyższa. Musisz zastanowić się, jaka suma Twoim zdaniem stanowi dobre zabezpieczenie Twojej rodziny. Najlepiej, gdy zapewni jej byt przez przynajmniej rok - wtedy Twoi najbliżsi będą mogli na spokojnie przeżyć żałobę i spróbować nauczyć się żyć na nowo. Kwota ubezpieczenia nie musi być przesadnie wysoka. Chodzi tu o zabezpieczenie finansowe bliskich na dany czas, a nie utrzymanie ich do końca życia.

Okres ubezpieczenia na polisie na życie

Okres ubezpieczenia także wybierasz samodzielnie. To od Ciebie zależy jak długo chcesz płacić miesięcznie składki i jaka suma polisy Cię interesuje. Standardowy czas trwania ubezpieczenia ochronnego wynosi minimum 12 miesięcy. Po tym okresie ubezpieczyciel może automatycznie przedłużyć umowę o kolejny rok. Musisz jednak wiedzieć, że im dłuższy okres ubezpieczenia, tym wyższa cena polisy. W większości przypadków maksymalny czas jej trwania to 25 lat. Szczególnie drogie okaże się ubezpieczenie po przejściu na emeryturę, gdyż osoby starsze są bardziej narażone na występowanie chorób prowadzących do zgonu.

Na wykup polisy w Polsce decydują się zazwyczaj osoby po 30 roku życia, które dopiero co założyły rodzinę. Składkę opłacają przeważnie do czasu usamodzielnienia się dzieci. 

Cechy dobrej oferty ubezpieczeniowej

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie? Jak się okazuje najtańsze ubezpieczenie na życie niekoniecznie będzie tym, na które warto zwrócić uwagę. Sama cena to przecież nie wszystko. Zweryfikować należy przede wszystkim zakres ubezpieczenia ochronnego. Co dokładnie obejmuje? Kiedy Ty lub Twoi bliscy możecie  liczyć na wypłatę środków z polisy a kiedy nie? Musisz bowiem wiedzieć, że polisa uwzględnia także wyłączenia, czyli sytuacje, w których środki na niej zebrane nie zostaną wypłacone. Dotyczy to np. śmierci ubezpieczonego, gdy prowadził on pojazd, będąc w stanie nietrzeźwości.

Cena oczywiście także ma znaczenie. Po co przepłacać skoro podobny produkt możesz otrzymać w innej firmie ubezpieczeniowej w niższej cenie? Jeśli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie na życie wybrać, skorzystaj z porównywarek dostępnych w sieci.

Gdzie warto się ubezpieczyć na życie?

Na pewno nie w pierwszej firmie, na którą się natkniesz. Możliwe, że okaże się najlepszym wyborem, ale w większości przypadków, bez problemu znajdziesz korzystniejszą ofertę. Musisz zatem poświęcić nieco więcej czasu, aby wybrać dobrą polisę. Ranking ubezpieczeń na życie bez wątpienia pomoże wybrać Ci odpowiednią ofertę, dostosowaną do Twoich potrzeb. Jak z niego skorzystać? Musisz podać podstawowe dane, które Cię interesują. Będzie to przede wszystkim zakres ubezpieczenia, kwota czy liczba ubezpieczonych. Możesz się również skontaktować z doradcą jednej z firm ubezpieczeniowych, aby zapytać o rzeczy, których nie jesteś pewien. 

Ubezpieczenie na życie - czy warto je mieć?

Czy warto zainwestować w ubezpieczenie na życie? Nie tylko Ty zadajesz sobie to pytanie. Odpowiedź jest zależna od Twojej sytuacji życiowej - jeśli masz rodzinę, to zapewne chcesz zapewnić jej stabilną sytuację finansową, także w momencie, gdy Ciebie już nie będzie Składka miesięczna ubezpieczenia na życie nie powinno przesadnie obciążyć Twojego budżetu, jeśli zatem możesz sobie pozwolić na wykup polisy, to warto poczynić taki krok.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
18 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły