Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Wcześniejsza emerytura - sprawdź, jakie warunki musisz spełnić

Fot.

Kiedy pomyślisz, że będziesz musiał przychodzić do pracy aż do 67. roku życia, to humor masz pewnie podobny jak w poniedziałek rano. Nadzieją dla zmęczonych pracą osób powinno być prawo do wcześniejszej emerytury. Niestety, zyskają na tym tylko wybrane grupy zawodowe. Sprawdź, czy do nich należysz!

Zgodnie z zasadami na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby, który urodziły się przed 1. stycznia 1949 roku. Dokonując prostych obliczeń widzisz, że osoby te przekroczyły już 67 lat, więc nawet standardowe prawo do emerytury już im przysługuje. Skupmy się więc na innych dostępnych opcjach.

Emerytura częściowa

Jeśli jesteś już na ostatniej prostej przed emeryturą i bardzo potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, możesz rozważyć skorzystanie z emerytury częściowej. Trzeba spełnić dwa warunki:

  • Dla mężczyzn jest to wiek min. 65 lat i przynajmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego (informację, ile wynosi twój znajdziesz w ZUS-ie).
  • Kobiety muszą mieć przynajmniej 62 lata i min. 35 lat stażu ubezpieczeniowego.
Ważne!
Staż ubezpieczeniowy składa się z okresów składkowych i nieskładkowych. Okres składkowy trwa, kiedy opłacasz składki na ubezpieczenia społeczne, czyli jesteś zatrudniony na umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną lub prowadzisz działalność gospodarczą. Okres nieskładkowy jest uznawany za okres braku aktywności zawodowej (np. pobierania zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego czy okres studiów wyższych). Okres nieskładkowy nie może przekraczać 1/3 okresu składkowego.

Wysokość tego świadczenia będzie wynosić połowę normalnie przysługującej ci emerytury. Co ważne, w okresie jej pobierania nie możesz zrezygnować z umowy o pracę. Kiedy skończysz pracować, świadczenie będzie ci wypłacane w pełnej wysokości.Słyszałeś o kimś, kto korzysta z tego rozwiązania? Pewnie nie, a jest tego prosta przyczyna. To, co zostanie ci wypłacone wcześniej, zmniejsza twój kapitał emerytalny. Na własne życzenie więc obniżasz miesięczne wypłaty z emerytury. Warto więc korzystać z tego tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Emerytura pomostowa

Osoby pracujące w ekstremalnych warunkach, mogą skorzystać z emerytury pomostowej. Jeśli więc pracujesz przy komputerze w klimatyzowanym biurowcu, to niestety się nie łapiesz. Dla pewności sprawdź, czy zawód, który wykonujesz kwalifikuje się do pracy w trudnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeżeli tak, to musisz spełnić jeszcze następujące kryteria:

  • Masz min. 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).
  • Pracowałeś min. 15 lat (przed 1 stycznia 1999 r. i po 31 grudnia 2008 r.) w zawodach wymienionych w wykazach ZUS-u (wyżej podlinkowanych).
  • Masz przynajmniej 20 lat stażu ubezpieczeniowego (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni).
  • Aktualnie nie pracujesz na umowę o pracę.

Wysokość emerytury pomostowej, tak jak powszechnej, zależy od kapitału początkowego oraz sumy składek, które zgromadziłeś.

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli

Praca nauczycieli nie została zakwalifikowana jako wykonywana w trudnych warunkach. Nauczyciele jednak buntują się, że hałaśliwe dzieci nie pozwalają pracować im zbyt długo. Jest więc rozwiązanie prawne, które pozwala im przejść na emeryturę wcześniej. Jest to świadczenie kompensacyjne. Aby z niego skorzystać, trzeba mieć min. 30 lat okresu składkowego i nieskładkowego oraz przynajmniej 20 lat pracować w oświacie minimalnie na pół etatu. Aktualnie wiek, który kwalifikuje do skorzystania ze świadczenia, to 55 lat dla kobiet i 56 lat dla mężczyzn.

Sytuacja z roku na rok będzie się niestety pogarszać. Musisz wiedzieć, że do 2032 roku wiek ten będzie stopniowo się wydłużał: do 59 lat dla pań i 64 lat dla panów. Osobom, które do tego roku nie ukończą danego wieku (kobiety urodzone w 1972 roku oraz mężczyźni w 1967 roku) utracą możliwość wcześniejszej emerytury i będą obowiązywały je powszechne zasady. Młodzi nauczyciele są więc w tym przypadku na straconej pozycji.

Wysokość świadczenia wynosi aktualnie około 2 tys. zł brutto. Warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Będziesz mógł skorzystać ze świadczenia, jeżeli to ty złożysz wypowiedzenie lub przestaniesz pracować w danej szkole w wyniku jej likwidacji lub zmian organizacyjnych, uniemożliwiających twoje dalsze zatrudnienie. Jeżeli zostaniesz zwolniony, to tracisz prawo do korzystania ze świadczenia.

Jak widzisz, możliwości wcześniejszego korzystania z dobrodziejstw jesieni życia stały się mocno ograniczone. Jedynym wyjściem, abyś nie musiał pracować prawie do śmierci jest samodzielne oszczędzanie.

Podobne artykuły