Wypowiedzenie OC. Jak napisać rezygnację z polisy?

 • 16 Lut 2018
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(2)
Wybrałeś polisę OC, z której nie jesteś zadowolony, lub znalazłeś korzystniejszą ofertę? Nie musisz czekać z wypowiedzeniem do końca obowiązywania umowy. Zgodnie z prawem możesz złożyć rezygnację w każdej chwili.
Wypowiedzenie OC. Jak napisać rezygnację z polisy?

Wybrałeś polisę OC, z której nie jesteś zadowolony, lub znalazłeś korzystniejszą ofertę? Nie musisz czekać z wypowiedzeniem do końca obowiązywania umowy. Zgodnie z prawem możesz złożyć rezygnację w każdej chwili. Podpowiem, jak zrobić to szybko i skutecznie.

Pamiętaj, że skuteczna rezygnacja z polisy OC pojazdu jest formalnością, która nie zajmuje zbyt wiele czasu. Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, by ubezpieczyciel ją uznał. Część towarzystw ubezpieczeniowych ma szablony wypowiedzenia, które można pobrać z ich stron internetowych, jednak stworzenie poprawnego dokumentu samemu jest dziecinnie proste.

Wypowiedzenie umowy OC: pamiętaj o tych danych

Niezależnie od tego, jaką drogą kupiłeś polisę OC, wypowiedzenie musisz złożyć na piśmie (część ubezpieczalni dopuszcza możliwość przesłania czytelnego skanu podpisanego dokumentu). Pamiętaj, że wypowiedzenie polisy OC pojazdu zostanie uznane tylko wtedy, gdy zawrzesz w nim następujące informacje:

 • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego
 • adres towarzystwa ubezpieczeniowego
 • imię i nazwisko osoby wypowiadającej
 • adres osoby wypowiadającej
 • numer wypowiadanej polisy (znajdziesz w dokumencie)
 • podstawowe dane pojazdu (marka, model, nr rejestracyjny)
 • okres, w jakim korzystaliśmy z ubezpieczenia OC
 • podstawę prawną wypowiadanej polisy

Czym jest podstawa prawna wypowiedzenia polisy?

To nic innego, jak powołanie się na prawny zapis, który umożliwia tobie wypowiedzenie polisy OC pojazdu. Aby go znaleźć, nie musisz wertować kodeksów. Wypowiedzenie OC: podstawa prawna Zgodnie z obowiązującym prawem, umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu możesz wypowiedzieć w każdej chwili. Umożliwia to art. 28, art. 28a oraz art. 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Umieszczając podstawę prawną wypowiedzenia w dokumencie, możesz bez żadnych przeszkód powołać się na wspomniane artykuły.

Kupno używanego samochodu a polisa OC

Gdy kupisz używany pojazd, który ma aktualną polisę OC, masz dwie możliwości. Możesz wypowiedzieć ubezpieczenie w każdej chwili lub korzystać z niego aż do końca trwania. Po tym okresie ubezpieczenie nie zostanie automatycznie przedłużone, dlatego warto pamiętać o wykupieniu nowej polisy.

Rezygnacja z OC. Zwróć uwagę na szczegóły

Obecny stan prawny zezwala na wypowiedzenie polisy OC w dowolnym momencie, jednak musisz pamiętać, że możliwość odstąpienia od ubezpieczenia nie zwalnia z obowiązku zawarcia kolejnej umowy. Nie można sobie pozwolić nawet na jeden dzień, w którym pojazd nie będzie posiadał ważnego OC. Na właścicieli pojazdów bez obowiązkowego ubezpieczenia czyha Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który może wymierzyć bardzo dotkliwą karę.

Od 1 stycznia 2018 r. wysokość grzywny jest uzależniona od płacy minimalnej, która w tym roku wzrosła do 2 100 zł brutto. Jeśli okres bez ochrony ubezpieczeniowej nie przekroczył 3 dni w przypadku samochodu osobowego, kara może wynieść nawet 840 zł. Za brak ważnego ubezpieczenia od 3 do 14 dni, należy liczyć się z karą do nawet 2 100 zł. Na właścicieli pojazdów bez ważnej polisy OC powyżej 14 dni może zostać nałożona kara w wysokości do 4 200 zł.

Dodano:
16 Lut 2018

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Mikołaj Madziąg Ekspert 16 lutego 2018
  Całkowicie się zgadzam :) Poszukując najlepszych ubezpieczycieli, warto zajrzeć na https://direct.money.pl/ubezpieczenieauta/
 • Ubea.pl Ekspert 16 lutego 2018
  Warto pamiętać, że jeżeli korzystamy z OC poprzedniego właściciela, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki. Niestety towarzystwa nie zawsze informują o tym od razu, więc lepiej się samemu zainteresować, czy taka rekalkulacja jest planowana.

Podobne artykuły