Banki dla ekologii - kredyty na fotowoltaikę, termomodernizację, samochody elektryczne

  • 27 Sty 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
EKologiczne kredyty hipoteczne z dofinansowaniem - gdzie można je znaleźć?
Banki dla ekologii - kredyty na fotowoltaikę, termomodernizację, samochody elektryczne

Dbałość o środowisko jeszcze nigdy nie była tak ważna. Dzięki panelom słonecznym i termomodernizacji możemy nie tylko ograniczyć smog, ale i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jednak przestawienie się na ekologiczne rozwiązania kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na to zapotrzebowanie odpowiadają banki.

PKO BP – kredyt na fotowoltaikę

W PKO BP na zakup urządzeń fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, instalacji do podgrzewania wody czy pomp ciepła pożyczyć można do 50 tys. zł. Oprocentowanie wynosi 4,99 %, a prowizja

0,99%. Okres kredytowania trwa od 2 do 120 miesięcy. W ofercie banku jest też kredyt termomodernizacyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W ciągu trzech miesięcy od otrzymania środków od banku kredytobiorca musi dostarczyć dokumenty potwierdzające zakup i montaż urządzeń za przynajmniej 85% przyznanej kwoty.

Warto wiedzieć, że od 2019 r. koszty termomodernizacji domów jednorodzinnych można odliczyć od dochodu.

PKO PB i PKO Bank Hipoteczny biorą udział w projekcie Energy Efficient Mortgages, który ma na celu stworzenie jednolitych standardów dla ekologicznych kredytów hipotecznych.

ING – ekopożyczka, ekokredyt, ekoleasing

W ING jest kilka opcji eko:

  • ekopożyczka – dla klientów indywidualnych na termomodernizację, kolektory słoneczne i inne,
  • ekokredyt budowlano-hipoteczny – dla domu, w którym nie trzeba instalować dodatkowego ogrzewania,
  • ekokredyt inwestycyjny – dla wspólnot mieszkaniowych,
  • ekoleasing – na samochody elektryczne i hybrydowe.

Jeśli klient dokona takich ekozakupów w ciągu trzech miesięcy, to dostanie zwrot prowizji. Oprocentowanie do 8-9 % w przypadku klientów indywidualnych. Koszt ubezpieczenia to 3,36 %. od kwoty kredytu (na wypadek nieszczęśliwego wypadku lub śmierci kredytobiorcy). Prowizji nie ma w przypadku kredytu na budowę domu. Marża wynosi wtedy 1,75 %.

Promując ekologię, ING poszedł dalej. W 2015 r. ogłosił, że nie będzie finansować za pomocą kredytów lub obligacji projektów węglowych, a od 2025 r. że nie wesprze żadnej działalności, która choćby w minimalnym stopniu zależna jest od węgla.

Tymczasem rynek instalacji, które wykorzystują odnawialne źródła energii ma być w tym roku wart ponad 4,5 mld zł. Póki co zainwestowało w nie ćwierć miliona Polaków.

BOŚ Bank – ekokredyt

Bank Ochrony Środowiska ma dwie propozycje: EKOkredyt z dopłatami i EKOkredyt na fotowoltaikę. W przypadku tego pierwszego bank chwali się możliwością finansowania do 90 proc. kosztów inwestycji, elastycznym okresem kredytowania i preferencyjnym oprocentowaniem. Konkretne oferty kierowane są w zależności od województwa.

EKOkredyt na fotowoltaikę pozwala na pożyczenie do 75 tys. zł i pokrycie do 100% wartości inwestycji. Prowizja wynosi 4,5 %, a marża od 2%. Klient ma na spłatę 10 lat.

Dofinansowanie do ekologicznych rozwiązań

Warto pamiętać, że gdy decydujemy się na energooszczędne rozwiązania, możemy starać się o wsparcie ze strony NFOŚ – nawet do kilkudziesięciu procent zwrotu. Są też regionalne programy, finansujące częściowo wymianę pieca czy instalacje fotowoltaiczne.

 

Dodano:
27 Sty 2020

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły