Co to jest Elixir? Wszystko co powinieneś wiedzieć

 • 24 Lip 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Właśnie zleciłeś przelew bankowy i zależy Ci, aby jak najszybciej dotarł do odbiorcy? Czy możesz w jakiś sposób sprawdzić, kiedy środki zostaną zaksięgowane na koncie Twojego kontrahenta? Od czego to właściwie zależy? Z odpowiedzią przychodzi system ELIXIR. Sprawdź, czym dokładnie jest i jakie korzyści przynosi.
Co to jest Elixir? Wszystko co powinieneś wiedzieć

System Elixir występuje w trzech wersjach, do których zalicza się opcję standardową, system Elixir Express oraz Elixir Euro. Co je odróżnia? I kiedy możesz z nich skorzystać? Czy system Elixir jest dostępny dla każdego, a może trzeba spełnić określone wymagania, aby z niego skorzystać? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

System Elixir - co to jest?

Elixir jest elektronicznym systemem rozliczeń międzynarodowych, który został opracowany przez Krajową Izbę Rozrachunkową (KIR) w 1994 roku. Dzięki niemu możliwe jest realizowanie płatności w polskiej walucie. Przelew wykonać mogą zarówno osoby fizyczne, jak również instytucje, firmy czy banki. Elixir spełnia najwyższe standardy europejskie dotyczące jakości obsługi płatności międzybankowych. KIR zadbała także o bezpieczeństwo przesyłania danych, które są szyfrowane elektronicznym podpisem Szafir.

Ile idzie przelew Elixir? Co to właściwie jest przelew Elixir? To opcja przelewu najczęściej wybierana przez klientów wielu banków. Dzięki Elektronicznemu Systemowi Rozliczeń środki, których przelew zlecisz mogą znaleźć się w ciągu kilku godzin na rachunku naszego odbiorcy. W ofercie banków są ustalone godziny sesji przelewów wychodzących i przychodzących, na których bazują przelewy Elixir. Duży wpływ na to kiedy przelew dotrze do odbiorcy ma to w jakiej godzinie dokonamy transakcji oraz to w jakim czasie w banku nadawcy i odbiorcy są realizowane przelewy wychodzące i przychodzące.

Warto zajrzeć: Jak zrobić przelew przez internet?

Jakie komunikaty płatnicze obejmuje Elixir?

System Elixir obsługuje kilka różnorodnych komunikatów płatniczych. Co się do nich zalicza? Będą to przede wszystkim polecenia przelewu i wypłaty gotówkowe, ale nie tylko. ELIXIR obsługuje również polecenie zapłaty, zwroty, a nawet czeki. Bez problemu obsłuży jednocześnie komunikaty do obsługi płatności podatkowych.

Operacje, jakie obsługuje Elixir

System Elixir obsługuje wyłącznie operacje, które spełniają określone warunki. Przede wszystkim zlecona transakcja musi być wykonana w polskich złotych. Jest to wymóg konieczny. Jeśli chcesz dokonać przelew w eurou, to skorzystaj z systemu Elixir Euro, który to umożliwia. Wróćmy jednak do systemu Elixir, który udostępnił płatności w polskich złotych. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć?

W tym przypadku kwota przelewu nie może przekraczać 100 tysięcy złotych. Ponadto, bank nadawcy musi korzystać z systemu Elixir. O tym, które banki spełniają ten wymóg, przeczytasz w dalszej części artykułu. Istotne jest także, aby bank w którym odbiorca przelewu ma swój rachunek korzystał z systemu Elixiri był aktywny w systemie w momencie zgłoszenia transakcji.

Sesje rozliczeniowe w systemie Elixir

Transakcje do systemu Elixir można kierować przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia. Niemniej ich rozliczenie ma miejsce podczas jednej z trzech sesji Elixir odbywających się w ciągu dnia. Wyjątek stanowi dzień 24 grudnia, kiedy to odbywają się maksymalnie dwie sesje. Zamknięcie wejścia następuje w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Zlecenie, które zostaną złożone do godziny 13:30, powinny pojawić się na rachunku odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli jednak zlecenie zostało złożone po godzinie 16, to przelewu można spodziewać się na drugi dzień, maksymalnie do godziny 11:00.

Elixir Express - co to jest?

Dla osób, które nie mogą czekać kilku godzin, powstał specjalny system o nazwie Elixir Express. Jest to system płatności natychmiastowych, które również realizowane są jedynie w złotych. Funkcjonuje on od 2012 roku, a przelew wykonany w ten sposób, powinien dotrzeć do odbiorcy w kilka-kilkanaście sekund i to niezależnie od pory dnia ani tygodnia. Za przelew ekspresowy pobierana jest opłata. Nie jest to jednak wymogiem, co oznacza, że to bank decyduje, czy udostępni swoim klientom tę usługę jako płatną czy też darmową.

Kto może korzystać z systemu Elixir?

Aby skorzystać z systemu Elixir musisz posiadać konto osobiste w banku, który ten system obsługuje. Co więcej, odbiorca Twojego przelewu także powinien mieć konto w banku obsługującym płatności Elixir. Na szczęście obecnie wymóg ten spełnia zdecydowana większość banków komercyjnych. Co się do nich zalicza? Poniżej możesz sprawdzić pełną listę. Zobacz, czy znajduje się na niej Twój bank.

Obecnie z systemu Elixir korzystają takie banki jak m.in.:

 • Alior Bank SA
 • Bank BNP Paribas SA
 • Bank BPS SA
 • Bank Millennium SA
 • Santander Bank Polska SA
 • City Handlowy
 • Idea Bank S.A.
 • Getin Bank
 • Credit Agricole
 • ING Bank Śląski S.A.
 • mBank
 • neoBank
 • PKO Bank Polski
 • SGB-Bank S.A.
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Nieco inaczej wyglądać może usługa Elixir Express. Co to dla Ciebie oznacza? Obsługuje ją większość banków wymienionych wyżej, lecz nie wszędzie korzystać możesz z niej przez całą dobę. Niektóre banki udostępniają ją jedynie w konkretnych godzinach. Tylko wtedy możesz zrealizować szybki przelew. Jeśli chcesz sprawdzić dokładne informacje na ten temat, możesz wejść na oficjalną stronę KIT bądź poszukać informacji na stronie Twojego banku.

Sesje Elixir to pojęcie, które zna każdy związany z sektorem bankowym. Nawet jeśli jesteś jedynie klientem banku, to i tak powinieneś się z nim zapoznać. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, w jakich godzinach Twój przelew dotrze do odbiorcy. Ciekawe rozwiązanie stanowi przy tym system Elixir Express, który pozwoli Ci na wykonanie natychmiastowego przelewu. Może okazać się niezwykle pomocny w kryzysowej sytuacji, np. gdy jesteś na wakacjach i skończyły Ci się pieniądze. Jeśli jednak przelewu chcesz dokonać w euro, to skorzystać musisz z systemu Elixir Euro. Jak zatem widzisz, możliwości pod tym względem masz bardzo wiele. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
24 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły