Co to jest polecenie przelewu?

 • 10 Sie 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Za każdym razem, kiedy dokonujesz płatności za pośrednictwem bankowości internetowej, wydajesz tzw. polecenie przelewu online. Może ono mieć zróżnicowany charakter w zależności od jego rodzaju. Ta forma płatności bez wątpienia jest niezwykle wygodne. Jedyne co musisz posiadać, to konto osobiste, a na nim środki. Nie dziwi zatem, że korzysta z niej tak wiele osób. Co ciekawe, polecenie przelewu występuje także w formie tradycyjnej. Jak wówczas wygląda? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące polecenia przelewu oraz jego rodzajów.
Co to jest polecenie przelewu?

Polecenie przelewu jest podstawową i uniwersalną formą rozliczeń bezgotówkowych, polegającą na wydaniu bankowi przez właściciela rachunku polecenia przelania określonej kwoty z jego rachunku na wskazany przez niego rachunek w dowolnym banku.

Polecenie przelewu - definicja

Polecenia przelewu używa się do regulowania zobowiązań. Z tej formy płatności mogą korzystać osoby prawne oraz fizyczne, które posiadają konto osobiste. Aby dokonać zapłaty w formie polecenia przelewu niezbędne jest posiadanie rachunku bankowego, przez osobę na rzecz, której dokonujemy płatności. Polecenie przelewu może być odwołane pisemną decyzją zleceniodawcy, jeżeli bank nie obciążył jeszcze jego rachunku. Polecenia przelewów mogą przyjmować zróżnicowaną formę. Jakie są ich rodzaje?

Rodzaje poleceń przelewów

Polecenie przelewu może mieć zróżnicowaną formę w zależności od systemy, który zostanie wykorzystywany do jego zrealizowania. Co się do nich zalicza? Będzie to:

 • przelew natychmiastowy - pomocny w sytuacjach, gdy pilnie potrzebujesz dokonać transakcji. Przelew natychmiastowy może zostać zrealizowany niezależnie od dnia tygodnia czy godziny, niemniej zazwyczaj za tę usługę pobierana jest dodatkowa opłata. Środki trafią na rachunek odbiorcy nawet w kilka sekund i nie będzie miał wówczas znaczenia nawet fakt, że jest niedziela. Większość tego rodzaju przelewów obsługuje Express Elixir.
 • ELIXIR - to najpopularniejszy rodzaj przelewu, z którego zapewne korzystasz na co dzień. Wykonujesz przelewy bankowe w polskiej walucie z Twojego konta? W takim razie robisz to właśnie z polecenia przelewu ELIXIR. Najprościej mówiąc, jest to międzybankowy system rozliczeń netto w polskiej walucie.
 • SWIFT - ten rodzaj przelewu nazywany bywa poleceniem wypłaty. Na czym dokładnie polega? Sprowadza się do przesyłania pieniędzy w obcych walutach. Z opcji przelewu SWIFT korzysta ponad 200 państw z całego świata.
 • SEPA Credit Transfer - dzięki temu systemowi możliwe jest zrealizowanie przelewu w euro pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu.
 • SORBNET - jego obsługą zajmuje się Narodowy Bank Polski. Warto wiedzieć, że ten rodzaj przelewu służy do operowania wysokimi kwotami w czasie rzeczywistym.
 • Przelew wykonywany za pomocą płatności mobilnych (np. za pomocą BLIK) - cechuje go szybkość realizacji, niezależnie od godziny czy dnia tygodnia. 

Jakich danych wymaga polecenie przelewu?

Jakie dane musisz podać, aby zrealizować polecenie przelewu? Przede wszystkim będą to dane osobowe (imię i nazwisko) wraz z numerem rachunku bankowego osoby, której chcesz przelać środki. Oczywiście niezbędne będzie także podanie kwoty, której ma dotyczyć dana transakcja. Uzupełnić możesz również pole dotyczące tytułu przelewu - jest to szczególnie pomocne w przypadku zakupów internetowych. Twoje dane zostaną uzupełnione automatycznie, gdyż są zapisane na koncie osobistym.

Kanały dyspozycji polecenia przelewu

Polecenia przelewu możesz wykonać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to bankowość internetowa. Jest on najchętniej wybierany i przez wiele osób uważany za najbardziej wygodny. Coraz częściej wypiera go jednak wykorzystanie aplikacji dostosowanej do urządzeń mobilnych. Nie każdy jest jednak w stanie nadążyć za technologią. Ci, którzy nie chcą korzystać ani z aplikacji, ani z bankowości internetowej, mogą zlecić polecenie przelewu telefonicznie (dzięki systemowi IVR) bądź w formie wystandaryzowanego dokumentu papierowego.

Typy poleceń przelewu

Wyróżnia się trzy podstawowe typy poleceń przelewu, które zależne są od tego, kto pokrywa koszty przekazu. Zalicza się do nich:

 • OUR —  wszystkie koszty pokrywa zleceniodawca przekazu,
 • SHA — koszty dzielone są pomiędzy zleceniodawcę i odbiorcę przekazu. Koszty należne placówce bankowej, z której wykonywany jest przelew, pokrywa zleceniodawca, a pozostałe odbiorca przekazu pieniężnego,
 • BEN — wszystkie koszty pokrywa odbiorca przekazu.

Ceny za polecenie przelewu

W większości przypadków polecenie przelewu jest bezpłatne, dotyczy to głównie systemu ELIXIR. Banki mogą pobierać miesięczną opłatę za prowadzenie Twojego rachunku rozliczeniowego, niemniej nie doliczają żadnych prowizji za wykonanie polecenia przelewu. Nieco inaczej odbywa się to w przypadku przelewu natychmiastowego. W związku z tym, że jest to usługa w trybie ekspresowym, trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Nie są to jednak wysokie kwoty.

Polecenie przelewu online

Polecenie przelewu online to obecnie najpopularniejszy sposób na realizowanie transakcji. Aby je zrealizować wystarczy zalogować się do bankowości internetowej, wpisać niezbędne dane i zatwierdzić przelew kodem, który najczęściej przesyłany jest w formie SMS na Twój smartfon. Co ciekawe, wiele firm i usługodawców korzysta z automatycznych systemów, dzięki czemu dokonanie transakcji online staje się jeszcze prostsze. Wszystkie pola zostają bowiem automatycznie wypełnione, a Ty jedynie musisz zatwierdzić przelew.

Przeczytaj dodatkowo: Jak zrobić przelew przez internet?

Polecenie przelewu w tradycyjnej formie 

Nie każdy chce bądź potrafi obsługiwać bankowość internetową. Co zatem zrobić w takim przypadku? Wówczas do dyspozycji pozostaje papierowy formularz przelewu, który dostępny jest w każdej placówce pocztowej. Wystarczy go więc wypełnić, tym razem jednak odręcznie i złożyć na nim podpis. Niezbędna będzie także pieczęć placówki, w której przekazane zostanie polecenie przelewu w tradycyjnej formie.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły