Czy można odstąpić od umowy kredytowej?

  • 02 Maj 2018
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czy można odstąpić od umowy kredytowej? Tak. Procedura rezygnacji jest bardzo prosta. Sprawdź, jak to zrobić i ile masz czasu.
Czy można odstąpić od umowy kredytowej?

Odstąpienie od umowy kredytowej jest furtką dla osób, które zbyt pochopnie podjęły decyzję o wzięciu na swoje barki poważnego zobowiązania finansowego. Procedura rezygnacji z kredytu nie jest skomplikowana ani uciążliwa. Zobacz, jak to zrobić. Masz na to 14 dni!

Podstawą prawną, która gwarantuje klientowi banku odstąpienie od umowy kredytowej, jest Ustawa o kredycie konsumenckim. Definiuje ona kredyt konsumencki jako kredyt w wysokości maksymalnie 255 550 zł, udzielany konsumentowi przez kredytodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Sprawdź, jak zrezygnować z pożyczki.

Czy i do kiedy można rozwiązać umowę kredytową?

Jeżeli zaciągnąłeś kredyt w banku, masz prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania, bez podawania powodów podjęcia takiej decyzji.

Oczywiście dwutygodniowy termin należy uznać za pewne minimum, jakie określone jest przepisami prawa. Bank może wydłużyć ten czas, o czym wyraźnie powinien poinformować cię w sporządzonej umowie kredytowej. Dokładnie więc przeczytaj umowę, zanim ją podpiszesz.

Jak odstąpić od umowy kredytowej?

Aby zrezygnować z kredytu, musisz złożyć specjalne oświadczenie w banku. Możesz to zrobić zarówno przez osobistą wizytę w placówce, jak i również za pomocą wysyłki pocztowej.

Przy podpisaniu umowy kredytowej, kredytodawca zobowiązany jest dołączyć do niej gotowy wzór pisma odstąpienia, który ma na celu ułatwić ci ewentualny proceder rezygnacji z zobowiązania.

Skutki odstąpienia od umowy kredytowej

Jeżeli rezygnujesz z umowy kredytowej w określonym czasie nie musisz obawiać się żadnych konsekwencji takiego postępowania. Bank nie ma prawa naliczyć ci z tego tytułu żadnej kary lub prowizji.

Jednak jako osoba odstępująca od umowy zobowiązany jesteś do uiszczenia wszystkich odsetek naliczonych w okresie, kiedy to faktycznie korzystałeś ze środków pochodzących z kredytu. Oczywiście masz także obowiązek oddania bankowi całej kwoty będącej przedmiotem zobowiązania. Na dopełnienie tego typu formalności przepisy dają ci 30 dni od daty złożenia oświadczenia odstępującego od umowy kredytowej. Bank może również domagać się od ciebie zwrotu niektórych poniesionych kosztów, takich jak chociażby opłaty notarialne.

Odstąpienie od umowy zakupu na raty

Przepisy o odstąpieniu od umowy kredytowej dotyczą również sytuacji kiedy chcesz zrezygnować z zakupu sprzętu lub usługi na oprocentowane raty. W tym przypadku również masz 14 dni na to, by odstąpić od umowy bez poniesienia żadnych poważnych konsekwencji.

Pamiętaj jednak, że sklep wcale nie musi przyjąć od ciebie zakupionego na raty towaru. Wówczas zobowiązany jesteś do poniesienia kosztów jego nabycia poprzez zapłatę gotówką. Warto więc dowiedzieć się przed podpisaniem umowy kredytowej, jak wygląda procedura odstąpienia od niej. Zasady rezygnacji z zakupu ratalnego regulowane są umową o kredycie konsumenckim. Nie dotyczą jednak sytuacji tzw. „rat 0%”.

Czas na odstąpienie od kredytu i dopełnienie formalności

Masz pełne prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od przyznania kredytu (chyba, że bank wydłużył ten okres). W ciągu kolejnych 30 dni musisz zwrócić pożyczoną kwotę wraz z odsetkami i są to w zasadzie jedyne konsekwencje rezygnacji z kredytu. Pamiętaj, by przy podpisywaniu umowy z bankiem, dokładnie prześledzić wszystkie zapisy dotyczące odstąpienia od umowy kredytowej. Pozwoli to dokładnie zapoznać się z zasadami korzystania z tego produktu finansowego i uniknąć później ewentualnych problemów.

Nie chcesz odstąpić od kredytu, a chcesz zmniejszyć jego koszt? Sprawdź, czy warto zrezygnować z ubezpieczenia kredytu.

Podobne artykuły