Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

IKE i IKZE - wyższa emerytura i niższe podatki

Fot.

Rząd przymierza się do obniżenia wieku emerytalnego. Krócej będziesz pracował na emeryturę, więc świadczenie pewnie nie wystarczy ci na podstawowe wydatki. Zadbaj o swoją przyszłość już teraz i oszczędzaj na starość samodzielnie. Możesz to robić na IKE lub IKZE, a oprócz tego płacić niższe podatki.

Obowiązkowy sposób, w jaki musisz oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę, to odprowadzanie składek do ZUS. Na konto ubezpieczonego trafia obecnie 19,52 proc. podstawy wymiaru składki. Coroczne informacje, jakie dostajemy od zakładu ubezpieczeń, potwierdzają jednak, że wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie będzie dla większości przyszłych emerytów zadowalająca.

R E K L A M A


Jeśli chcesz, możesz przekazać część swojej składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Środki w OFE, w przeciwieństwie do tych zgromadzonych w ZUS, są inwestowane. Trudno jednak liczyć na to, żeby zaledwie 2,92 proc. Twojego wynagrodzenia brutto, było w stanie wypracować tak wysokie zyski, żeby po przejściu na emeryturę utrzymać dochody na dotychczasowym poziomie.

Opracowanie: direct.money.pl

Pozostaje ci przejąć inicjatywę i zacząć samemu oszczędzać. To jest naprawdę proste. Wystarczy konto oszczędnościowe i mocne postanowienie regularnego odkładania pieniędzy. Nie jest to łatwe, ze względu na to, że emerytura jest dla ciebie naprawdę odległą perspektywą. Myśląc o niej, warto więc skorzystać z dedykowanych rozwiązań. Dostaniesz dodatkową motywację do oszczędzania, czyli korzyści podatkowe.

Trzeci filar

Każdą formę budowania finansowej poduszki bezpieczeństwa z myślą o przyszłej emeryturze możemy nazwać trzecim filarem. Trzy z takich rozwiązań niosą Ci jednak dodatkowe korzyści w postaci ulg podatkowych. Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), to forma organizowana przez pracodawcę. Nie wszyscy będą więc mieli możliwość skorzystania z tego rozwiązania, ponieważ organizowanie PPE nie jest obowiązkowe. Pozostałe dwa są ogólnodostępne. Są nimi:

  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE),
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).


Zarówno IKE jak i IKZE mogą mieć różną formę w zależności od tego, jaka instytucja je prowadzi. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie wpłaconych środków, ale jesteś w stanie zaakceptować niższy zysk, to powinieneś zdecydować się na ofertę jednego z banków. W przypadku IKE opartych na rachunku oszczędnościowym całość wpłaty jest inwestowana – bank nie pobiera żadnych opłat.

Jeśli masz skłonność do ryzyka, czyli liczysz się z tym, że okresowo stan Twoich oszczędności może być niższy niż suma dokonanych wpłat, ale zależy ci, by finalnie osiągnąć wysokie zyski, to możesz otworzyć rachunek inwestycyjny. Dzięki temu będziesz mógł inwestować na giełdzie albo zakupić jednostki w funduszu inwestycyjnym. W takim przypadku z IKE mogą się wiązać koszty zarządzania rachunkiem lub inne opłaty manipulacyjne. Jeśli kusi cię takie rozwiązanie, to pamiętaj, że musisz posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o inwestowaniu. W innym wypadku, możesz naprawdę dużo stracić.

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE)

Na IKE możesz zacząć oszczędzać już po skończeniu 16 lat. Osoby niepełnoletnie mogą jednak dokonywać wpłat tylko w latach, w których uzyskują dochody z umowy o pracę. Każdy z nas może założyć tylko jeden rachunek i jest to konto indywidualne. Oznacza to, że nie może być on prowadzony wspólnie np. dla małżonków. Roczny limit wpłat na IKE nie może przekroczyć 300 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok. Oznacza to, że w bieżącym roku możemy na ten cel przeznaczyć 12 165 złotych. Co ważne, to od ciebie zależy w jaki sposób będziesz dokonywać wpłat. Możesz to zrobić:

  • - jednorazowo,
  • - w równych, miesięcznych ratach,
  • - wpłacając dowolną kwotę w różnych odstępach czasu przy zachowaniu rocznego limitu.

Wypłacić środki, z zachowaniem korzyści podatkowych, możesz dopiero po swoich 60 urodzinach. Jeśli masz prawo do wcześniejszej emerytury, to z pieniędzy będziesz mógł skorzystać, gdy skończysz 55 lat i spełnisz dodatkowy warunek. Będziesz dokonywał wpłat na IKE w co najmniej pięciu dowolnych latach kalendarzowych lub dokonasz połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę. Musisz więc być systematyczny. Ze środków możesz skorzystać jednorazowo lub podzielić wypłatę na raty. W każdym przypadku będzie ona nieopodatkowana. Oznacza to, że nie zapłacisz ani podatku Belki (od zysków kapitałowych), ani podatku dochodowego. Dostaniesz czysty zysk.

Inaczej jest, jeśli będziesz chciał wypłacić pieniądze wcześniej. Masz możliwość sięgnięcia po całość lub część swoich oszczędności w dowolnym momencie, ale zapłacisz 19 proc. podatku od zysków kapitałowych. Bez dodatkowych kosztów (ani podatku) możesz za to przenieść swoje pieniądze do PPE lub na inne konto IKE. Oznacza to, że możesz zdecydować się na rozwiązanie o innym stopniu ryzyka i osiągać większe zyski albo zapewnić większe bezpieczeństwo swoim oszczędnościom.


W przeciwieństwie do kapitału wpłacanego do ZUS, pieniądze z IKE są dziedziczone. Jest to więc sposób na finansowe zabezpieczenie swojego małżonka lub dzieci. Możesz wskazać osoby, którym zostaną one wypłacone środki po twojej śmierci. Jeśli tego nie zrobisz, to nie martw się, pieniądze nie przepadną. Zostaną one przekazane po prostu spadkobiercom.

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

Różnice między IKE i IKZE wydają się niewielkie, mają jednak decydujące znaczenie, jeśli chodzi o kwestie podatkowe. O ile w przypadku IKE korzyść uzyskujesz przy wypłacie – zwolnienie z podatku dochodowego, to IKZE optymalizuje twój podatek już na etapie wpłat. Roczne oszczędności przekazywane na IKZE możesz odliczyć od dochodu, dzięki czemu obniżysz swój podatek. Z ulgi możesz skorzystać niezależnie od tego, w którym progu podatkowym jesteś. Prawo do niej mają również przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem w formie podatku liniowego. Niestety limit wpłat na IKZE jest zdecydowanie niższy niż w przypadku IKE i w 2016 roku wynosi zaledwie 4 866 zł. Jest to równowartość 120 proc. prognozowanego, przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia.

Jeśli wypłacisz środki po swoich 65. urodzinach, to także zyskasz pod względem podatkowym. Korzyści przy wypłacie są jednak mniejsze niż w przypadku IKE. Nie jesteś całkowicie zwolniony z podatku dochodowego, ale płacisz zryczałtowaną, 10 proc. stawkę. Zwróć uwagę, że zarówno wypłata z IKE, jak i z IKZE, która odbywa się po osiągnięciu określonego w regulacjach wieku, jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych.

Z oszczędności możesz także skorzystać wcześniej, ale w tym przypadku masz jedynie możliwość wypłaty całkowitej. Będzie ona opodatkowana podatkiem dochodowym wg skali podatkowej. Środki są dziedziczone i jeśli osoba uprawniona przekaże je na własne konto IKZE, to nie będzie musiała płacić podatku. W innym przypadku odprowadzi do urzędu skarbowego ryczałt – 10 procent kwoty.

Opracowanie: direct.money.pl na podstawie emerytura.gov.pl

Co wybrać?

Ulga podatkowa na samym początku, a nie po kilkudziesięciu latach oszczędzania, to podstawowy argument przemawiający na korzyść IKZE. Sprawdźmy jednak które rozwiązanie będzie dla nas bardziej opłacalne i jak obie metody wypadają w porównaniu z inną, tradycyjną metodą regularnego oszczędzania.

Na początku przyjmijmy kilka założeń, które ułatwią przeprowadzenie obliczeń:

  • - przyjęta do obliczeń realna stopa zwrotu, to 3 proc. w skali roku. Uwzględnia ona osiągnięte zyski, inflację i ewentualne opłaty;
  • - mimo że ze środków zgromadzonych na IKE możemy skorzystać wcześniej, to dla ułatwienia przyjmujemy, że oszczędności z obu produktów zostaną wypłacone w tym samym momencie, czyli po ukończeniu przez oszczędzającego 65 lat;
  • - zakładamy, że przez cały okres oszczędzania limity kwotowe pozostaną na takim samym poziomie;
  • - wpłata odbywa się raz do roku;
  • - porównania dokonujemy z innym programem oszczędnościowym, który przynosi zyski na takim samym, założonym przez nas poziomie, ale nie przynosi nam żadnych ulg podatkowych.

Przeczytaj historię kilku osób oszczędzających według powyższych założeń i zobacz, ile zaoszczędzą na podatkach oraz ile wyniesie ich dodatek do emerytury.

Kasia 25 lat

Kasia pracuje w międzynarodowej korporacji, zajmującej się reklamą. Zarabia 3 tys. złotych netto, ale myśli przyszłościowo, więc chce odłożyć jak najwięcej na emeryturę. Zdecydowała się założyć IKE i IKZE i wpłacać na nie maksymalne roczne kwoty – w sumie 17 031 złotych (1 419,25 złotych miesięcznie). Przez 40 lat wpłaci więc 681 240 złotych. Zakładając 3 proc. stopy zwrotu, Kasia będzie miała do dyspozycji więc 1 247 469 zł na emeryturze. Gdyby ulokowała swoje pieniądze gdzie indziej, a stopa zwrotu byłaby taka sama, to Kasia nie skorzystałaby z obniżenia podatku dochodowego, wynoszącego 77 864 złote. Dzięki temu, że zaczęła odkładać tak wcześnie, stać ją na spokojną, dostatnią emeryturę.

Krzysztof 55 lat

Nie uważasz, że Krzysztof trochę zbyt późno pomyślał o emeryturze? Jednak jeszcze nic straconego, bo teoretycznie zostało mu 10 lat na systematyczne oszczędzanie. Prowadzi własną firmę, która przynosi akceptowalne dla niego zyski. Nie może jednak pozwolić sobie na tak duże oszczędności jak Kasia, ponieważ ma na utrzymaniu żonę i studiujące dzieci. Zdecydował się odkładać na IKE i IKZE po tyle, ile wynosi maksymalny limit na IKZE, czyli w sumie 9 732 złote rocznie (2 razy po 4 866 złotych). W sumie wpłaci 97 320 złotych, a jego kwota oszczędności po opodatkowaniu wyniesie 103 479 złotych. Jeśli Krzysztof zdecydowałby się na rozwiązanie alternatywne względem tego, to zyskałby 2 804 złote więcej. Dlaczego więc tego nie zrobił? Dlatego, że jego korzyści z obniżenia podatku dochodowego, na etapie opłacania składek, wyniosły 8 551 złotych.

Monika 35 lat

Monika pracuje jako księgowa, zarabia 2 tys. złotych netto i jej dochody pozwalają na odkładanie 500 złotych miesięcznie. Zdecydowała się wpłacać po 250 złotych na IKE i IKZE. Przez 30 lat do emerytury wpłaci aż 180 tys. złotych. Środki te wzrosną o ok. 1/3, czyli po przejściu na emeryturę Monika będzie miała do dyspozycji 271 180 złotych. A ile zyska Monika na obniżeniu podatku dochodowego? 16 200 złotych. Zobacz, że nawet mała kwota oszczędzana regularnie w III filarze przyniesie potężny kapitał na emeryturę.

IKE czy IKZE?

Na koniec sprawdźmy dodatkowo, co wybrać, jeśli chcesz oszczędzać tylko w jednym z programów. Jeśli przyjmiemy ponownie, że na oba rachunki wpłacasz tyle, ile wynosi limit wpłat na IKZE, to bez skomplikowanych obliczeń łatwo będzie stwierdzić, że lepszym rozwiązaniem jest IKE. W jego przypadku wypłata jest zwolniona z podatku dochodowego, a w przypadku IKZE musimy zapłacić 10 procent. Warto jednak wziąć pod uwagę ulgę, z jakiej korzystamy odprowadzając składki na IKZE. Wyniesie ona tyle, ile stawka podatku, w którym się znajdujemy, czyli 18 lub 32 procent, albo 19 proc. w przypadku przedsiębiorców korzystających z podatku liniowego.

Biorąc za punkt odniesienia nieopodatkowane 4 866 zł na IKZE, to w przypadku osób płacących 18% podatek dochodowy porównywalna składka na IKE wyniesie zaledwie 3 990,12 złotych, a to już powoduje duże różnice w sumie oszczędzania. Niezależnie od okresu oszczędzanie opłaca się zacząć od IKZE i w miarę możliwości uzupełnić o IKE. Poniżej zobacz wykres, który pokazuje, ile wyniesie zysk na poszczególnych kontach w opodatkowaniu w przypadku IKE oraz z wliczonymi korzyściami podatkowymi w IKZE (18 proc. w każdym roku oszczędzania).

Opracowanie: direct.money.pl


 

Podobne artykuły