Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak NIE inwestować? 5 najczęściej popełnianych błędów

Fot.

Wiele poradników mówi o tym, jak należy inwestować. Jednak szczególnie na początku swojej przygody na giełdzie, warto zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy przez inwestorów, by podczas pomnażania własnych pieniędzy ich uniknąć.

Inwestycja to proces, który polega na zaangażowaniu środków pieniężnych w dane przedsięwzięcie po to, aby w przyszłości czerpać z nich zyski. Jednak inwestowanie tym różni się od oszczędzania, że możesz nie tylko zarobić, ale także stracić. Aby zminimalizować ryzyko utraty swojego kapitału, ucz się na błędach innych inwestorów.

1. Inwestowanie w jeden instrument

Zanim zainwestujesz swoje pieniądze na giełdzie, pamiętaj aby nie decydować się tylko na jeden instrument. Taką strategię fachowo nazywamy dywersyfikacją, czyli podzieleniem kapitału i zainwestowaniem go w różne miejsca, jak najmniej od siebie zależne. Oznacza to, że gdy np. mamy 100 tys. zł, to 20 tys. zł wpłacamy na lokatę, 30 tys. zł na obligacje skarbowe, 60 tys. zł inwestujemy w akcje dużej spółki odzieżowej, a 40 tys. zł w papiery mniejszej firmy, zajmującej się nowymi technologiami. Dzięki temu, gdy ceny akcji danej spółki gwałtownie spadną, to nie stracisz całego kapitału. Co prawda lokata zapewnia dużo niższe zyski niż gra na giełdzie, ale daje gwarancję, że nic nie stracisz.

Warto stosować dywersyfikację także w obrębie giełdy i inwestować w jak najmniej zależne od siebie spółki – z różnych branż, o różnej wielkości, działające na różnych rynkach. W ten sposób możesz znacznie ograniczyć ryzyko rynkowe. Gdy nastąpi spadek w konkretnej branży, np. w wyniku decyzji politycznej czy klęski żywiołowej, to nie stracisz wszystkich zainwestowanych pieniędzy.

2. Inwestowanie wszystkich oszczędności

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę na giełdzie, pamiętaj, aby nie inwestować wszystkich swoich oszczędności w ryzykowne instrumenty. Może się okazać, że wystarczy jeden mały krach, a ty zostaniesz bez środków do życia. Warto więc zaczynać powoli. Najpierw wpłać część kapitału na lokatę bankową albo zainwestuj w obligacje skarbowe. Gdy część twoich oszczędności będzie bezpieczna, wtedy możesz zaangażować kapitał w bardziej ryzykowne instrumenty.

3. Inwestycje na kredyt

Jeszcze większym błędem od inwestowania wszystkich oszczędności jest zaciągnięcie kredytu na ten cel. Szczególnie uważaj na oferty doradców inwestycyjnych, którzy w zamian za zakup konkretnych instrumentów gwarantują ci wysoki zysk. Po pierwsze, w przypadku akcji nie masz gwarancji zysku, ponieważ rynek rządzi się swoimi prawami. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że zostaniesz oszukany, a swoich pieniędzy już nie zobaczysz.

4. Inwestowanie „na wyczucie”

Błędem, który często popełniają nowicjusze inwestycyjni jest także gra na giełdzie ze strategią „jakoś to będzie”. Nie wystarczy pobieżnie przeczytać analizy ekonomicznej w internecie, aby z sukcesem zdecydować o własnych pieniądzach. Zanim więc zainwestujesz pierwsze środki, wybierz się na kurs z podstaw inwestowania, porozmawiaj z doświadczonymi graczami albo przetrenuj swoje umiejętności na platformie symulacyjnej, dostępnej w internecie.

5. Zaufanie bez granic

Nawet gdy powierzasz swoje pieniądze doradcy inwestycyjnemu z doświadczeniem, pamiętaj by kierować się swoim zdrowym rozsądkiem i nie ufać mu bezgranicznie. Skrupulatnie czytaj więc wszystkie umowy, które podpisujesz. Jeśli jakieś zapisy wydadzą ci się podejrzane, koniecznie poproś o wyjaśnienie albo skonsultuj swoje wątpliwości z innym specjalistą.

Pamiętaj, że błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi. Jeśli więc masz już w głowie plan na to, jak zainwestować swoje pieniądze, to nie bój się go zrealizować. Zanim jednak zaczniesz, to warto wybrać się na specjalistyczne szkolenie, by podszkolić swoje umiejętności i czuć się pewniej w zarządzaniu kapitałem.


Podobne artykuły