Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Jak rozliczyć PIT online? Instrukcja krok po kroku

Fot. pexels.com

Do końca lutego 2018 roku twój pracodawca miał czas, aby dostarczyć ci PIT-11. Teraz pora na ciebie, ponieważ do 30 kwietnia 2018 roku jesteś zobowiązany rozliczyć się z fiskusem. Chcesz spełnić swój podatkowy obowiązek w łatwy sposób bez wychodzenia z domu? Skorzystaj z możliwości rozliczenia swojej deklaracji podatkowej online. Pokażę ci jakie to proste.

Rozliczenie deklaracji PIT online staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Ministerstwo Finansów podało, że w 2017 roku wpłynęło o 1,3 mln więcej ePITów w porównaniu do 2016 roku. Według danych za rok 2017 Polacy rozliczyli ponad 9 mln elektronicznych deklaracji. Szacunkowo stanowiło to ponad 50 proc. wszystkich złożonych zeznań. PIT online zyskuje na popularności, dlatego, jeżeli jeszcze nie rozliczyłeś się z fiskusem, zrób to przez internet i przekonaj się, jakie to łatwe.

 

Jak wypełnić PIT online?

Rozliczenie deklaracji podatkowej przez internet jest łatwiejsze niż ci się wydaje. Wiele dostępnych formularzy online lub programów komputerowych poprowadzi cię krok po kroku i pomoże w rozliczeniu i złożeniu zeznania podatkowego.

Narzędziem, które umożliwi ci wypełnienie ePITu jest program dostępny na stronie Ministerstwa Finansów eDeklaracje. Zeznanie wypełnisz całkowicie online, a sam program pomoże ci rozliczyć PIT. Możesz skorzystać również z innych dostępnych w sieci bezpiecznych formularzy i programów. Aplikacje do rozliczenia deklaracji PIT są na tyle inteligentne i intuicyjne, że nie musisz obawiać się, że twoje zeznanie podatkowe będzie zawierało błędy. Programy sprawdzą poprawność wprowadzonych przez ciebie danych, wskażą obowiązkowe do wypełnienia pola, a nawet uzupełnią je automatycznie.

Wstępnie wypełniona deklaracja – PIT online jeszcze szybciej

Ministerstwo Finansów zachęca podatników do samodzielnego rozliczenia deklaracji dodatkowym ułatwieniem. Możesz skorzystać z opcji rozliczenia deklaracji wstępnie uzupełnionej. Na podstawie informacji dostarczonych przez twojego pracodawcę w PIT-11 formularz zostanie automatycznie uzupełniony o niezbędne dane. Twoim zadaniem będzie weryfikacja poprawności tych danych oraz ewentualne uzupełnienie pozostałych informacji.
Z opcji tej mogą skorzystać osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i rozliczają się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.


Kto wypełnia PIT-37?

Deklarację PIT-37 wypełnia każdy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista, za którego zaliczki na podatek pobiera i odprowadza płatnik (np. zleceniodawca lub zakład pracy). Możesz w ten sposób rozliczyć się indywidualnie lub razem z żoną lub mężem.

 

PIT-37 instrukcja krok po kroku

Nie odkładaj rozliczenia PIT na ostatnią chwilę. Złożenie deklaracji przez internet to najwygodniejsza i najszybsza metoda rozliczenia. Pamiętaj, że im szybciej się rozliczysz, tym szybciej otrzymasz zwrot, jeżeli ci się należy.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby sprawnie rozliczyć się z fiskusem.
Przedstawiam, jak krok po kroku rozliczyć PIT-37 na przykładzie osoby bezdzietnej, rozliczającej się indywidualnie, która w 2017 roku uzyskała dochód z jednego źródła (z tytułu umowy o pracę).

Ważne
Rozliczając PIT online program prowadzi cię krok po kroku przez wszystkie pola. Na początku uzupełniasz wymagane dane osobowe oraz niezbędne informacje, które automatycznie podstawiają się we właściwe pola twojego zeznania. Zweryfikuj je!

Krok 1

Przygotuj PIT-11, który do końca lutego powinieneś otrzymać od pracodawcy. To na jego podstawie rozliczysz swoje zeznanie podatkowe.

Krok 2

Teraz możesz zacząć wypełniać swój PIT-37. Skorzystaj ze strony Ministerstwa Finansów i wybierz odpowiednią dla ciebie formę rozliczenia.

Krok 3

Na samej górze formularza sprawdź numer PESEL (pole 1), następnie rok, za który składasz zeznanie (pole 5) oraz wybierz sposób opodatkowania (pole 6).

Krok 4

Przejdź do sprawdzenia części A, w której system wprowadzi dane właściwego ci urzędu skarbowego oraz części B, w której pojawią się podane przez ciebie na początku dane osobowe.

Krok 5

W części C musisz uzupełnić informacje o twoich dochodach z PIT-11. W polu 37 wpisz kwotę z komórki 29 twojego PIT-11, a następnie w polu 42 przepisz kwotę z pola 34 z PIT-11. Następnie w polu 38 wpisz kwotę z pola 30 z PIT-11, a w pole 43 z pola 35 PIT-11.
dochód zostanie obliczony automatycznie. Sprawdź go odejmując od kwoty wpisanej w kolumnie b (suma z pól 37 i 42) kwotę z kolumny c (suma z pól 38 i 43). Jeżeli obliczona dla kolumny „Dochód” kwota okaże się ujemna, wpisz ją do kolumny „Strata” (bez minusa). W kolumnie f wpisz kwotę z komórki 33 z PIT-11. Ostatecznie w wierszu 6 powinny zsumować ci się kwoty wpisane powyżej.

Krok 6

Przejdź do wypełnienia części D, w której w polu 99 powinna znaleźć się ta sama kwota co w polu 70 w PIT-11, a w polu 101 kwota z pola 71 z PIT-11.
Jeżeli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem lub przysługuje ci prawo do odliczeń od dochodu (np. ulga na internet) powinny zainteresować cię kolejne pola. Jednak nie martw się, program do wypełnienia i złożenia zeznania we wszystkim ci pomoże. Podsumowaniem tej części jest pozycja 111, która również powinna zostać automatycznie wyliczona przez system.

Krok 7

W części E wyliczysz podstawę opodatkowania i podatek przed uwzględnieniem ulg i odliczeń. Tutaj również wszystko podpowie ci program.

Krok 8

W części F w polu 116 powinna znaleźć się ta sama kwota co w polu 72 z PIT-11. Dalsze pola dotyczą kwot odliczeń z tytułu ulg.

Krok 9

Przez kolejne części G, H i I przejdziesz zgodnie ze wskazówkami programu rozliczającego twój PIT w zakresie, który ciebie dotyczy.

Krok 10

Część J i K dotyczy przekazania 1 procenta twojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Sprawdź, jak przekazać 1% swojego podatku.

Krok 11

W części L należy wskazać wypełnione załączniki np. w przypadku, gdy korzystamy z ulgi na dziecko.

Krok 12

Część M dotyczy podpisu podatnika. O ile w przypadku tradycyjnej metody składania zeznania, czyli osobiście w urzędzie, nie ma w tym nic trudnego to w przypadku rozliczania online pewnie zastanawiasz się, jak weryfikowany jest twój podpis? Otóż swój ePIT podpiszesz danymi autoryzacyjnymi. Oznacza to, że weryfikacją autentyczności twojej deklaracji będą: numer PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia oraz kwot przychodu z zeznania rocznego za 2016 rok.


Skąd wiem, czy urząd otrzymał mój PIT?

Gdy twoje zeznanie podatkowe dotrze do właściwego urzędu skarbowego zostaniesz o tym poinformowany mailowo. W wiadomości zwrotnej otrzymasz tzw. UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Zachowaj je, aby udowodnić ewentualne wątpliwości w terminie dostarczenia twojego zeznania.

Nie zwlekaj i rozlicz swój PIT online już teraz. Przekonaj się , że możesz zrobić to sam, bez konieczności pomocy ze strony pracowników biur rachunkowych. Program wykona większość pracy za ciebie, ale pamiętaj o konieczności weryfikacji wprowadzonych danych w celu uniknięcia błędów.

Podobne artykuły