Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak rozliczyć PIT online? Instrukcja krok po kroku

Fot.

Do końca lutego 2019 roku twój pracodawca ma czas, aby dostarczyć ci PIT-11. Kolejny krok należy do ciebie, ponieważ do 30 kwietnia 2019 roku jesteś zobowiązany rozliczyć się z fiskusem. Chcesz spełnić swój podatkowy obowiązek w łatwy sposób bez wychodzenia z domu? Skorzystaj z możliwości rozliczenia swojej deklaracji podatkowej PIT online. Pokażę ci jakie to proste.

Rozliczenie deklaracji PIT online staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. W tym roku Ministerstwo Finansów przygotowało dla Polaków rewolucyjną zmianę. Większość z nas może rozliczyć PIT za pomocą kilku kliknięć, korzystając z programu Twój e-PIT. Platforma wystartowała 15 lutego i według ostatnich danych skorzystało z niej już ponad 500 tys. osób.

Nie każdy jednak może liczyć na rozliczenie PIT 2018 przez urząd skarbowy. Z usługi skorzystają osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i rozliczają się, składając PIT-37 lub PIT-38. Dla pozostałych lub tych, którzy: mają problemy z zalogowaniem, wprowadzone w systemie rozliczenia nie zgadzają się, albo po prostu nie chcą skorzystać z tego rozwiązania jest alternatywa. Można rozliczyć PIT równie łatwo i szybko przez internet. Jak to zrobić? Podpowiadam.

Pobierz program i rozlicz PIT ekspresowo >>

 

Zanim zabierzesz się za rozliczenie PIT, poznaj nowe zasady od 2019 roku!


Rozliczenie PIT 2019. Jak rozliczyć PIT?

Nowym rozwiązaniem, które umożliwi ci rozliczenie PIT jest program Twój e-PIT. To platforma przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl i kliknąć "Zobacz swój e-PIT". Żeby się zalogować należy podać:

  • PESEL
  • kwotę przychodu za rok 2017
  • kwotę przychodu za 2018 roku (znajdziesz ją w deklaracji PIT-11 od swojego pracodawcy)

Można także zalogować się za pomocą profilu zaufanego.

Po zalogowaniu na konto, otrzymujemy wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Jest ono uzupełnione przez urząd skarbowy na podstawie informacji przesłanych przez pracodawcę do końca stycznia 2019 roku. System podpowie też twój numer rachunku bankowego (konieczny do zwrotu nadpłaconego podatku), ulgi na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego, które wskazałeś w ubiegłym roku. Dane te oczywiście możesz uaktualnić. Pamiętaj, żeby zweryfikować wprowadzone informacje dotyczące twojego rozliczenia PIT. Dopiero, gdy masz pewność, że wszystko się zgadza, wyślij PIT.

Sprawdź, jak przekazać 1 proc. swojego podatku.

Rozliczenie PIT online jest w tym roku łatwiejsze niż nam się wydaje. Niestety nie każdy może się w ten sposób rozliczyć się z fiskusem. W takiej sytuacji warto skorzystać z darmowego programu do rozliczenia PIT, który poprowadzi cię krok po kroku i pomoże w złożeniu zeznania podatkowego.

PIT wypełnisz całkowicie online, ale możesz też pobrać program na swój komputer. Jest on na tyle inteligentny i intuicyjny, że nie musisz obawiać się, że twoje zeznanie podatkowe będzie zawierało błędy. Program sprawdzi poprawność wprowadzonych przez ciebie danych, wskaże obowiązkowe do wypełnienia pola i rozliczy cię automatycznie.


Kto wypełnia PIT-37?

Dla większości z nas najważniejszy jest PIT-37. Deklarację PIT-37 wypełnia każdy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista, za którego zaliczki na podatek pobiera i odprowadza płatnik (np. zleceniodawca lub zakład pracy). Korzystając z formularza PIT-37, możesz rozliczyć się indywidualnie lub razem z żoną lub mężem.

 

PIT-37 instrukcja krok po kroku

Nie odkładaj rozliczenia PIT na ostatnią chwilę. Złożenie deklaracji przez internet to najwygodniejsza i najszybsza metoda rozliczenia. Pamiętaj, że im szybciej się rozliczysz, tym szybciej otrzymasz zwrot, jeżeli ci się należy.

Sprawdź, jak rozliczyć PIT przez internet i zrobić to prawidłowo. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby sprawnie rozliczyć się z urzędem.
Przedstawiam, jak krok po kroku rozliczyć PIT-37 na przykładzie osoby bezdzietnej, rozliczającej się indywidualnie, która w 2018 roku uzyskała dochód z jednego źródła (z tytułu umowy o pracę).

Ważne
Rozliczając PIT online program prowadzi cię krok po kroku przez wszystkie pola. Na początku uzupełniasz wymagane dane osobowe oraz niezbędne informacje, które automatycznie podstawiają się we właściwe pola twojego zeznania. Zweryfikuj je!

Krok 1

Przygotuj PIT-11, który do końca lutego powinieneś otrzymać od pracodawcy. To na jego podstawie rozliczysz swoje zeznanie podatkowe.

Krok 2

Teraz możesz zacząć wypełniać swój PIT-37. Skorzystaj z programu online, uruchom go i na początek wybierz odpowiednią dla ciebie formę rozliczenia (czy rozliczasz się indywidualnie lub z mężem/żoną).

Krok 3

Na samej górze formularza uzupełnij numer PESEL (pole 1), następnie rok, za który składasz zeznanie (pole 5) oraz wybierz sposób opodatkowania (pole 6).

Krok 4

Przejdź do sprawdzenia części A, w której system wprowadzi dane właściwego ci urzędu skarbowego oraz części B, w której pojawią się podane przez ciebie na początku dane osobowe.

Krok 5

W części C musisz uzupełnić informacje o twoich dochodach z PIT-11. W polu 37 wpisz kwotę z komórki 29 twojego PIT-11, a następnie w polu 42 przepisz kwotę z pola 34 z PIT-11. Następnie w polu 38 wpisz kwotę z pola 30 z PIT-11, a w pole 43 z pola 35 PIT-11.
dochód zostanie obliczony automatycznie. Sprawdź go odejmując od kwoty wpisanej w kolumnie b (suma z pól 37 i 42) kwotę z kolumny c (suma z pól 38 i 43). Jeżeli obliczona dla kolumny „Dochód” kwota okaże się ujemna, wpisz ją do kolumny „Strata” (bez minusa). W kolumnie f wpisz kwotę z komórki 33 z PIT-11. Ostatecznie w wierszu 6 powinny zsumować ci się kwoty wpisane powyżej.

Krok 6

Przejdź do wypełnienia części D, w której w polu 99 powinna znaleźć się ta sama kwota co w polu 70 w PIT-11, a w polu 101 kwota z pola 71 z PIT-11.

Jeżeli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem lub przysługuje ci prawo do odliczeń od dochodu (np. ulga na internet) powinny zainteresować cię kolejne pola. Jednak nie martw się, program do wypełnienia i złożenia zeznania we wszystkim ci pomoże. Podsumowaniem tej części jest pozycja 111, która również powinna zostać automatycznie wyliczona przez system.

Krok 7

W części E wyliczysz podstawę opodatkowania i podatek przed uwzględnieniem ulg i odliczeń. Tutaj również wszystko podpowie ci program.

Krok 8

W części F w polu 116 powinna znaleźć się ta sama kwota co w polu 72 z PIT-11. Dalsze pola dotyczą kwot odliczeń z tytułu ulg.

Krok 9

Przez kolejne części G, H i I przejdziesz zgodnie ze wskazówkami programu rozliczającego twój PIT w zakresie, który ciebie dotyczy.

Krok 10

Część J i K dotyczy przekazania 1 procenta twojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Krok 11

W części L należy wskazać wypełnione załączniki np. w przypadku, gdy korzystamy z ulgi na dziecko.

Krok 12

Część M dotyczy podpisu podatnika. O ile w przypadku tradycyjnej metody składania zeznania, czyli osobiście w urzędzie, nie ma w tym nic trudnego to w przypadku rozliczania online pewnie zastanawiasz się, jak weryfikowany jest twój podpis? Otóż swój ePIT podpiszesz danymi autoryzacyjnymi. Oznacza to, że weryfikacją autentyczności twojej deklaracji będą: numer PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia oraz kwot przychodu z zeznania rocznego za 2017 rok.


Skąd wiem, czy urząd otrzymał mój PIT?

Gdy twoje zeznanie podatkowe dotrze do właściwego urzędu skarbowego, zostaniesz o tym poinformowany mailowo. W wiadomości zwrotnej otrzymasz tzw. UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Zachowaj je, aby udowodnić ewentualne wątpliwości w terminie dostarczenia twojego zeznania.

Nie zwlekaj i rozlicz swój PIT online już teraz. Przekonaj się , że możesz zrobić to sam, bez konieczności pomocy ze strony pracowników biur rachunkowych. Program wykona większość pracy za ciebie, ale pamiętaj o konieczności weryfikacji wprowadzonych danych w celu uniknięcia błędów.

Rozlicz PIT online za darmo >>

Podobne artykuły