Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Kiedy dostaniemy zwrot podatku?

Fot. pexels.com

Złożenie PIT to nie tylko nasz coroczny obowiązek, lecz także możliwość otrzymania nawet kilkuset złotych od fiskusa. Na zwrot nadpłaconego podatku urząd skarbowy ma aż 90 dni, jednak z reguły pieniądze trafią na nasze konto szybciej, zwłaszcza gdy wyślemy PIT przez internet.

Nie wszystkie osoby mogą liczyć na zwrot podatku. Jakie warunki należy spełnić, aby fiskus wypłacił nam pieniądze? Co zrobić, aby otrzymać nadpłatę jak najszybciej? Sprawdź!

Nadpłata podatku – z czego wynika?

Nadpłata podatku wynika zazwyczaj bezpośrednio ze sposobu jego naliczania w ciągu roku. Osoby zatrudnione na etacie nie muszą samodzielnie odprowadzać do urzędu skarbowego comiesięcznych zaliczek na podatek. Zadanie to należy bowiem do płatnika (najczęściej jest to zakład pracy lub zleceniodawca). W związku z tym, że niezwykle rzadko zdarza się, aby zaliczki pobierane na podatek jednoznacznie odpowiadały końcowej wartości podatku należnego fiskusowi, osobom pracującym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło przysługuje z reguły zwrot nadpłaconego podatku.

Rozliczenie na zasadach ogólnych a zwrot podatku

Podatnicy, którzy składają druk PIT-37 rozliczają swoje dochody na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. W zależności od uzyskiwanych dochodów należy zastosować skalę 18 proc. lub 32 proc. Jeżeli w ciągu roku płatnik pobierał zaliczki na podatek według progu 18 proc., a nasze dochody spowodują, że „wskoczyliśmy” na wyższy próg to my będziemy musieli zwrócić fiskusowi pieniądze. Jeżeli natomiast kwota zaliczek pobranych przez płatnika jest wyższa niż ostateczna wartość podatku, jaką musimy przekazać do urzędu skarbowego, wówczas możemy liczyć na zwrot nadpłaconego podatku.

Osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych, mogą także skorzystać z tzw. kwoty wolnej. W 2018 r. (PIT za 2017 r.) wartość kwoty wolnej wzrosła do 6 600 zł i podatnicy, którzy zarobią poniżej tej kwoty, nie muszą w ogóle płacić podatku. Dzięki kwocie wolnej podatnicy mogą także obniżyć wartość należnego fiskusowi podatku, a tym samym otrzymać zwrot pieniędzy.

Co to jest kwota wolna od podatku?
Kwota wolna od podatku to wartość dochodu, do wysokości którego podatnik nie musi dzielić się pieniędzmi z fiskusem. W ostatnim czasie wartość kwoty wolnej znacząco wzrosła. Do niedawna wynosiła ona jedynie 3 091 zł. Obecnie jest to wartość 6 600 zł, a przyszłym roku ma wzrosnąć aż do 8 tys. zł.

Kolejnym sposobem, aby otrzymać zwrot podatku, jest skorzystanie z ulg i odliczeń, jeśli oczywiście nam one przysługują. Jest to m.in. ulga rodzinna na dzieci, ulga rehabilitacyjna, na internet lub leki.

Jak przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku?

Chociaż z wypełnieniem PIT zwlekamy zazwyczaj do ostatniej chwili, chcielibyśmy, aby pieniądze ze skarbówki trafiły na nasze konto jak najszybciej. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem fiskus ma aż 90 dni na to, aby nam przekazać nadpłacony podatek. Z reguły jednak podatnicy czekają na przelew od 20 do 50 dni w zależności od tego, w jakim miesiącu złożą deklarację. Najdłużej na pieniądze ze skarbówki muszą czekać osoby, które wysyłają PIT w kwietniu, ponieważ wówczas do urzędu skarbowego trafia największa ilość zeznań. Praktyka pokazuje również, że szybszy zwrot podatku następuje wówczas, gdy podatnik składa PIT przez internet. Jest to więc nie tylko najszybsza forma rozliczenie się z fiskusem, lecz także sposób na to, aby skrócić czas oczekiwania na pieniądze.