Kiedy dostaniemy zwrot podatku?

 • 12 Mar 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(3)
Jednym z najprzyjemniejszych etapów złożenia rocznego zeznania PIT jest zwrot podatku. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze ze skarbówki? Do kiedy rozliczyć PIT 2020, żeby pieniądze jak najszybciej trafiły na Twoje konto bankowe? Sprawdź!
Kiedy dostaniemy zwrot podatku?

Rozliczenie PIT to nie tylko nasz coroczny obowiązek, lecz także możliwość otrzymania nawet kilkuset złotych od fiskusa. Wynika to z nadpłaty lub po prostu rozliczenia ulgi podatkowej. Na zwrot podatku urząd skarbowy ma nawet 3 miesiące, jednak z reguły pieniądze trafią na Twoje konto bankowe szybciej, zwłaszcza gdy wyślesz PIT przez internet. Najszybciej i najwygodniej zrobić to po prostu przez portal podatkowy Twój e-PIT.  

Pamiętajmy, że rozliczyć PIT musi każdy, kto uzyskał dochód w 2019 r. i nie jest w żaden sposób z tego zwolniony. Należy to zrobić do 30 kwietnia 2020 r. Jednak nie wszystkie osoby mogą liczyć na zwrot podatku. Jakie warunki należy spełnić, aby urząd skarbowy wypłacił nam pieniądze?

Nadpłata podatku PIT – z czego wynika?

Nadpłata podatku wynika zazwyczaj bezpośrednio ze sposobu jego naliczania w ciągu roku. Osoby zatrudnione na etacie nie muszą samodzielnie odprowadzać do urzędu skarbowego comiesięcznych zaliczek na podatek. Zadanie to należy bowiem do płatnika (najczęściej jest to zakład pracy lub zleceniodawca). W związku z tym, że niezwykle rzadko zdarza się, aby zaliczki pobierane na podatek PIT jednoznacznie odpowiadały końcowej wartości podatku należnego fiskusowi, osobom pracującym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło przysługuje z reguły zwrot nadpłaconego podatku.

Rozliczenie na zasadach ogólnych a zwrot podatku PIT

Podatnicy, którzy składają druk PIT-37 rozliczają swoje dochody na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. W zależności od uzyskiwanych dochodów należy zastosować skalę 17% lub 32%. Jeżeli w ciągu roku płatnik pobierał zaliczki na podatek według niższego progu, a Twoje dochody spowodują, że „wskoczysz” na wyższy próg to Ty będziesz musiał zwrócić fiskusowi pieniądze. Jeżeli natomiast kwota zaliczek pobranych przez płatnika jest wyższa niż ostateczna wartość podatku, jaką musisz przekazać do urzędu skarbowego, wówczas możesz liczyć na zwrot nadpłaconego podatku.

Osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych, mogą także skorzystać z tzw. kwoty wolnej. W 2019 roku wartość kwoty wolnej od podatku wynosiła  8 000 zł. Dlatego podatnicy, którzy zarobią poniżej tej kwoty, nie muszą w ogóle płacić i rozliczać podatku PIT. Dzięki kwocie wolnej podatnicy mogą także obniżyć wartość należnego fiskusowi podatku, a tym samym otrzymać zwrot pieniędzy.

Co to jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to wartość dochodu, do wysokości którego podatnik nie musi dzielić się pieniędzmi z fiskusem. Do 31 grudnia 2016 kwota ta była stała i wynosiła 556,02 zł. Od 1 stycznia 2017 wysokość kwoty wolnej uzależniona jest od wielkości dochodu. W 2019 roku jej wartość wynosiła aż 8 000 zł.

Kolejnym sposobem, aby otrzymać zwrot podatku PIT, jest skorzystanie z ulg i odliczeń, jeśli oczywiście nam one przysługują. Jest to m.in. ulga prorodzinna na dzieci, ulga rehabilitacyjna, na internet lub leki. Ważną zmianą jest także ulga dla podatników do 26. roku życia, a właściwie zwolnienie z podatku w ramach programu Bez PIT dla młodych.

Złożenie PIT online sposobem na szybszy zwrot podatku

Z wypełnieniem PIT  nie warto zwlekać do ostatniej chwili, czyli 30 kwietnia 2020 r. Im szybciej rozliczymy PIT, to szybciej pieniądze ze skarbówki trafią na nasze konto osobiste. Teraz jest to naprawdę proste, bo PIT rozlicza za nas urząd skarbowy. Po zalogowaniu na platformę Twój e-PIT wystarczy sprawdzić wstępnie wypełniony PIT przez Administrację Skarbową i jeśli wszystko się zgadza, to go zaakceptować i wysłać. Można także swobodnie edytować zeznanie i wypełnić je samodzielnie.

Na zwrot podatku PIT poczekamy do 45 dni od momentu przesłania deklaracji drogą elektroniczną. Jeśli zdecydujemy się złożyć PIT w urzędzie lub przesłać papierowy druk, to zgodnie z prawem fiskus ma aż 3 miesiące na to, aby zwrócić nam nadpłacony podatek.

Dodano:
12 Mar 2020

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

3 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • ola Ekspert 27 czerwca 2020
  Rozliczałam się w lutym teraz mamy czerwiec jeszcze nie dostałam zwrotu podatku
  Sudoł Dagmara Ekspert 03 lipca 2020
  Ola proponuję wyjaśnić tę kwestię z urzędem skarbowym i zapytać na jakim etapie jest Twoje rozliczenie.
  Elefka Ekspert 10 lipca 2020
  słusznie
  Elefka Ekspert 10 lipca 2020
  Artykuł bardzo pomocny. Prosty, przejrzysty, zrozumiały. Czekam również na zwrot i nie wiedziałam na jaki czas muszę uzbroić się w cierpliwość. Po tym artykule wszystko już wiem.
 • Elefka Ekspert 10 lipca 2020
  Ola a może nie podałaś nr konta? Ja tak w ubiegłym roku czekałam i czekałam. Okazało się, że nie podałam nr konta na zwrot a urząd (tak mnie poinstruowano) nie ma obowiązku zawiadamiać obywatela. To obywatel ma się interesować!!! Ale jakby trzeba by było zapłacić podatek, to wzywaliby mnie już ze 100 razy. To tyle. Radzę idź do urzędu.
 • Robert Ekspert 30 czerwca 2020
  W sumie to nic tu ciekawego nie ma. Masło maślane
  Sudoł Dagmara Ekspert 03 lipca 2020
  Robert, a jakiej infromacji poszukujesz?

Podobne artykuły