PKO BP zawiesza lokaty terminowe dla firm i przedsiębiorstw do odwołania

  • 06 Lip 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zmiana wchodzi w życie w poniedziałek, 6 lipca. Lokaty otwarte do 5 lipca będą prowadzone na dotychczasowych warunkach, ale w pierwszym dniu kolejnego okresu zostaną zamknięte.
PKO BP zawiesza lokaty terminowe dla firm i przedsiębiorstw do odwołania

Od dziś zawieszenie lokat

Środki z zamkniętych lokat zostaną przelane wraz z odsetkami na rachunek, z którego zostały pierwotnie pobrane lub na inny, wskazany przez klienta. Suma depozytów firm i przedsiębiorstw w PKO BP na koniec I kwartału 2020 r. wynosiły 30,3 mld, a depozyty segmentu korporacyjnego – 51,2 mld zł. Pod koniec ubiegłego roku bank obsługiwał 491 tys. klientów z segmentu firm i przedsiębiorstw.

W marcu i kwietniu tego roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, co zmieniło cenniki wielu produktów. Zyskali na tym kredytobiorcy, bo miesięczne raty stały się niższe. Z drugiej strony spadło oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Nową normą jest oferowanie jednego promila od gromadzonego kapitału. Od tej kwoty odprowadzany jest dodatkowo podatek w wysokości 19 proc. Część tego typu produktów wiąże się z opłatami za prowadzenie lub prowizjami, co stawia opłacalność pod znakiem zapytania. Prawdopodobne jest, że zawieszenie lokat terminowych dla firm i przedsiębiorstw ma związek z obecną sytuacją.

Oprócz tego większość banków oferuje możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów, więc przychody z tytułu tych opłat są niższe. Mimo to w ostatecznym rozrachunku zyskają, bo wydłużony harmonogram powiększy odsetki, co wpłynie na podniesienie całkowitej kwoty do spłaty.

PKO BP wesprze Ekstraklasę

W ostatnim czasie PKO BP poinformowało też o zawarciu nowej umowy faktoringowej z Ekstraklasą, w ramach której kluby otrzymają środki z wyprzedzeniem, co pozwoli mu na poprawę płynności finansowej. PKO BP jest sponsorem rozgrywek od sezonu 2018/2019 i sponsorem tytularnym od sezonu 2019/2020. Wsparcie na pewno się przyda, bo w trakcie pandemii branża sportowa straciła przychody m.in. z powodu zamknięcia stadionów i zawieszenia treningów oraz meczy. Jednocześnie jest to dobra okazja dla PKO BP do promowania swoich produktów.

Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy S.A., przyznał, że zawieszenie rozgrywek w Europie znacząco dotknęło także tę ligę i uczestniczące w niej kluby, ale dzięki działaniom prowadzonym w ramach sztabu kryzysowego udało się poprawić sytuację. Teraz dzięki umowie z PKO BP Ekstraklasa skupi się na rozwoju sportowym. Bank w ramach programu partnerskiego daje klubom i ich kibicom narzędzia i pokazuje sposoby na generowanie zysku.

Dodano:
06 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły