Pomoc finansowa dla studenta - pomyśl o niej już teraz!

  • 25 Wrz 2018
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Studencie, początek roku akademickiego to najwyższy czas, żeby pomyśleć o swoich finansach. Kredyt studencki, zapomoga czy szeroka oferta stypendialna mogą skutecznie podreperować twój budżet. Sprawdź!
Pomoc finansowa dla studenta - pomyśl o niej już teraz!

Uczniowie zdążyli już zapomnieć o wakacjach. Czas teraz na studentów. Nowy rok akademicki zaraz się rozpocznie. Jeżeli ty też od października zaczynasz studia, to temat studenckich finansów powinien cię szczególnie zainteresować. Skąd wziąć pieniądze na utrzymanie? Na jakie wsparcie możesz liczyć? Koniecznie musisz to wiedzieć.

Chociaż studia na publicznych uczelniach są bezpłatne, samo studiowanie niestety bezpłatne nie jest. Wiele osób wyjeżdża do dużych miast, co spędza sen z powiek rodzicom. Dlaczego? Wiąże się to ze sporymi kosztami utrzymania studenta. Istnieje jednak wiele możliwości, aby zdobyć pieniądze i żyć na własny rachunek. Przedstawiam sposoby na to, aby poradzić sobie finansowo w czasie studiów.

Skąd wziąć pieniądze na studiach?

Kwestia pieniędzy w okresie studiów jest niezwykle ważna. Panuje powszechne przekonanie, że rodzic ma obowiązek utrzymywać studiujące dziecko. Jednak nie wszystkich na to stać. Na jakie wsparcie może liczyć wtedy student i od kogo? Wielu pomyśli, że powinien iść do pracy. W końcu można pogodzić pracę ze studiami. Ale są też tacy, którzy całą swoją uwagę chcą skupić na nauce. Co wtedy? Jest sporo możliwości, z których warto skorzystać.
 

Stypendia dla studenta

Stypendia to jedno z najważniejszych źródeł dodatkowych pieniędzy dla studentów. Programy stypendialne dostępne są dla studentów wszystkich uczelni, niezależnie od tego, czy studiują dziennie czy weekendowo. W ramach pomocy stypendialnej możesz ubiegać się o:

  • Stypendium rektora dla najlepszych studentów – przeznaczone dla studentów, którzy wyróżniają się dobrymi wynikami w nauce czy też posiadają wybitne osiągnięcia naukowe lub sportowe. Najczęściej do złożenia wniosku, uprawnia średnia ocen od 4,0. Na podstawie zgłoszonych wniosków komisja ustala progi, według których przyznawane są świadczenia na okres jednego semestru. Kwoty wypłacanych stypendiów wahają się w przedziale od 100 zł do nawet 1 000 zł w zależności od uczelni.
Ważne
Jeżeli dopiero zaczynasz studia, o stypendium rektora możesz ubiegać się najwcześniej po pierwszym ukończonym semestrze. Zapoznaj się jednak z regulaminem swojej uczelni.
  • Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia – rodzaj specjalnego stypendium dla studentów, którzy wykazują się szczególnymi wynikami w nauce lub osiągnięciami naukowymi. Wypłacane jest przez 10 miesięcy. Można się o nie ubiegać po pierwszym roku studiów. Kwota stypendium jest zdecydowanie wyższa niż uczelnianego i wynosi od 1 500 zł do nawet 2 500 zł. Więcej informacji o warunkach jego przyznawania przeczytasz na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  • Stypendium socjalne – jest przeznaczone dla studentów, którzy znajdują w trudnej sytuacji materialnej. Chodzi głównie o osoby, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziców w związku z ich niskimi dochodami. O jego przyznaniu decyduje dochód netto na członka rodziny, który nie powinien być niższy niż 686,40 zł i wyższy niż 1051,70 zł. O stypendium socjalne możesz ubiegać się już od rozpoczęcia pierwszego semestru, a jego kwota może wynieść nawet 800 zł.

W zależności od uczelni warunki przyznawania stypendiów różnią się, dlatego zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na stronie internetowej twojej przyszłej uczelni.

Zapomogi studenckie

Inną formą bezzwrotnej pomocy finansowej dla studenta jest zapomoga. Może ona zostać przyznana przez uczelnię na wniosek studenta, który znalazł się w przejściowej trudnej sytuacji materialnej. Decyzje podejmowane są indywidualnie po przeanalizowaniu warunków finansowych studenta, a kwota wsparcia może wynieść od 500 zł do nawet kilku tysięcy.

W jakich sytuacjach najczęściej wypłacane jest świadczenie? Przykładowe są to śmierć rodzica czy nagła choroba studenta lub członka jego rodziny. Żeby jednak finansowo zapobiegać takim sytuacjom, warto pomyśleć o ubezpieczeniu.
 

Kredyt studencki

Kolejnym sposobem na podreperowanie twojego budżetu jest kredyt studencki. Udzielany jest on na dużo korzystniejszych warunkach niż oferują banki, a jego spłatę zaczynasz dopiero po zakończeniu studiów. Pamiętaj jednak, że aby go dostać, trzeba spełnić określone warunki. Jeśli szukasz finansowania na dowolny cel, to porównaj za darmo aż 9 ofert kredytów gotówkowych.

O kredyt studencki mogą się ubiegać studenci bez względu na rok studiów, ale warunkiem jest rozpoczęcie nauki przed 25. rokiem życia. Wnioski o kredyt składane są z reguły do połowy października (w nowym roku akademickim 2018/2019 do 20 października 2018 roku), więc warto już teraz się nad nim zastanowić oraz dokładnie przyjrzeć się ofertom.

Kredyty studenckie udzielają następujące banki: PKO Bank Polski S.A., Bank Pekao S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz SGB-Bank S.A.

W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej jest on wypłacany w jednym z następujących wariantów:

  • 600 zł – rata podstawowa
  • 400 zł – rata obniżona
  • 800 zł lub 1000 zł – rata podwyższona

Dowiedz się, jak studenci radzą sobie ze spłatą zobowiązań.
 

Jak mądrze prowadzić swój studencki budżet?

Nauka na studiach się opłaca, to pewne. To, czy wpłynie ona na twoją zawodową przyszłość to kwestia dyskusyjna, ale na pewno pomoże ci zdobyć atrakcyjne stypendia. Status studenta wiąże się także z innymi przywilejami, które pomogą twoim finansom i podreperują studencki budżet.
 

Zniżki studenckie

Bycie studentem uprawnia cię do korzystania z wielu zniżek – od komunikacji miejskiej, biletów do wielu miejsc, po różne kursy edukacyjne. Wierz mi, że zaczniesz je doceniać po studiach, gdy dosyć mocno odczuje to twój portfel. Posługiwanie się legitymacją studencką gwarantuje ci aż do 50 proc. zniżki!
 

Konto bankowe dla studenta

Zanim jednak zaczniesz wnioskować o pomoc finansową dla studentów, załóż konto młodzieżowe. Będziesz miał gdzie, otrzymywać przelewy. Pamiętaj, że tak, jak możesz korzystać ze zniżek w komunikacji miejskiej czy w kinie, także banki przygotowały dla ciebie specjalne warunki rachunków.


Wykorzystaj studia nie tylko na to, aby nauczyć się nowych definicji czy teorii. To przede wszystkim świetny czas na naukę odpowiedzialności, także tej finansowej. To zaprocentuje w przyszłości!
 

Podobne artykuły