Pomoc finansowa dla studenta - pomyśl o niej już teraz!

  • 28 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Studia nie zawsze wiążą się z możliwością podjęcia zatrudnienia, szczególnie jeśli uczysz się w trybie dziennym. Z pewnością jednak przyda Ci się stały lub dodatkowy zastrzyk gotówki. Studia to przecież najlepszy czas na korzystanie z życia. Kredyt studencki, zapomoga czy szeroka oferta stypendialna mogą skutecznie podreperować Twój budżet. Sprawdź, z jakich form pomocy finansowej możesz skorzystać.
Pomoc finansowa dla studenta - pomyśl o niej już teraz!

Chociaż studia na publicznych uczelniach są bezpłatne, samo studiowanie niestety bezpłatne nie jest. Istnieje jednak wiele możliwości, aby zdobyć pieniądze i żyć na własny rachunek. W jaki sposób to zrobić? Z pewnością warto zacząć od założenia konta młodzieżowego, które pozwoli Ci nauczyć się zarządzać budżetem, a przy okazji skorzystać z atrakcyjnych rabatów.

Skąd wziąć pieniądze na studiach?

Kwestia pieniędzy w okresie studiów jest niezwykle ważna. Na jakie wsparcie może liczyć wtedy student i od kogo? Wielu pomyśli, że powinien iść do pracy. W końcu można pogodzić pracę ze studiami. Ale są też tacy, którzy całą swoją uwagę chcą skupić na nauce. Co wtedy? Jest sporo możliwości, z których warto skorzystać. Oto przykładowe z nich.

Stypendia dla studenta

Stypendia to jedno z najważniejszych źródeł dodatkowych pieniędzy dla studentów, które może swobodnie przeznaczyć na wydatki związane z nauką i samo otrzymanie. Programy stypendialne dostępne są dla studentów wszystkich uczelni, niezależnie od tego, czy studiują dziennie czy weekendowo. W ramach pomocy stypendialnej możesz ubiegać się o:

  • Stypendium rektora dla najlepszych studentów – nazywane także stypendium naukowym, przeznaczone dla studentów, którzy wyróżniają się dobrymi wynikami w nauce czy też posiadają wybitne osiągnięcia naukowe lub sportowe. Na podstawie zgłoszonych wniosków komisja ustala progi, według których przyznawane są świadczenia na okres jednego semestru. Kwoty wypłacanych stypendiów wahają się w przedziale od 100 zł do nawet 1200 zł w zależności od uczelni.
  • Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia – rodzaj specjalnego stypendium dla studentów, którzy wykazują się szczególnymi wynikami w nauce lub osiągnięciami naukowymi. Można się o nie ubiegać po pierwszym roku studiów. Kwota stypendium jest zdecydowanie wyższa niż uczelnianego. W roku akademickim 2019/2020 przyznawano je w formie jednej wypłaty od uczelni w wysokości 17 000 złotych!
  • Stypendium socjalne – jest przeznaczone dla studentów, którzy znajdują w trudnej sytuacji materialnej. Chodzi głównie o osoby, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziców w związku z ich niskimi dochodami. O jego przyznaniu decyduje dochód netto na członka rodziny, który nie powinien być niższy niż 686,40 zł i wyższy niż 1051,70 zł. O stypendium socjalne możesz ubiegać się już od rozpoczęcia pierwszego semestru, a jego kwota może wynieść nawet 1050 złotych!

Istnieją pewne ograniczenia dot. maksymalnej kwoty stypendiów łączonych. Ile wynosi? Łączna miesięczna wysokość stypendium socjalnego i stypendium rektora nie może przekroczyć kwoty 2 435,80 zł. Ponadto, stypendium przelewane jest na konto bankowe. Jeśli chcesz się o nie ubiegać, musisz zatem otworzyć ROR. Dobrym rozwiązaniem okaże się zwłaszcza młodzieżowe konto bankowe, ponieważ jest bezpłatne. 

Zapomoga studencka

Inną formą bezzwrotnej pomocy finansowej dla studenta jest zapomoga. Może ona zostać przyznana przez uczelnię na wniosek studenta, który znalazł się w przejściowej trudnej sytuacji materialnej. Decyzje podejmowane są indywidualnie po przeanalizowaniu warunków finansowych studenta, a maksymalna kwota wsparcia wynosi 1000 zł. W jakich sytuacjach najczęściej wypłacane jest świadczenie? Przykładowe są to śmierć rodzica czy nagła choroba studenta lub członka jego rodziny. 

Kredyt studencki

Kolejnym sposobem na podreperowanie Twojego budżetu jest kredyt studencki. Udzielany jest on na dużo korzystniejszych warunkach niż oferują banki, a jego spłatę zaczynasz dopiero po zakończeniu studiów. O kredyt studencki mogą się ubiegać studenci bez względu na rok studiów, ale warunkiem jest rozpoczęcie nauki przed 25. rokiem życia. Wnioski o kredyt składane są z reguły do połowy października. 

Kredyty studenckie udzielają następujące banki: PKO Bank Polski S.A., Bank Pekao S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz SGB-Bank S.A.

Dowiedz się, jak studenci radzą sobie ze spłatą zobowiązań.

Jak mądrze prowadzić swój studencki budżet?

Nauka na studiach się opłaca, to pewne. To, czy wpłynie ona na Twoją zawodową przyszłość to kwestia dyskusyjna, ale na pewno pomoże ci zdobyć atrakcyjne stypendia. Status studenta wiąże się także z innymi przywilejami, które pomogą twoim finansom i podreperują studencki budżet.

  • Zniżki studenckie - bycie studentem uprawnia cię do korzystania z wielu zniżek – od komunikacji miejskiej, biletów do wielu miejsc, po różne kursy edukacyjne. Posługiwanie się legitymacją studencką gwarantuje Ci aż do 50 proc. zniżki!
  • Młodzieżowe konto bankowe - zanim jednak zaczniesz wnioskować o pomoc finansową dla studentów, załóż konto młodzieżowe. Będziesz miał gdzie, otrzymywać przelewy. Pamiętaj, że tak, jak możesz korzystać ze zniżek w komunikacji miejskiej czy w kinie, także banki przygotowały dla Ciebie specjalne warunki rachunków. Gdzie znajdziesz najlepsze konto młodzieżowe? Ciekawą propozycją przygotował mBank i Credit Agricole. Młodzieżowe konto bankowe jest w nich bezpłatne, a miesięczna opłata za kartę wynosi 0 zł! Ponadto, mBank proponuje Ci darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów.

Wykorzystaj studia nie tylko na to, aby nauczyć się nowych definicji czy teorii. To przede wszystkim świetny czas na naukę odpowiedzialności, także tej finansowej. To zaprocentuje w przyszłości!

Dodano:
25 Wrz 2018

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły