Twój PIT to Twoja sprawa, ale jeśli masz żonę lub męża, możecie rozliczyć się wspólnie. Jest to naprawdę łatwe, bo składacie PIT przez internet, a w niektórych sytuacjach także naprawdę opłacalne. Kiedy więc warto skorzystać ze wspólnego rozliczenia małżonków?
Jeśli jesteś po ślubie, masz dwie opcje rozliczenia podatku PIT 2025 za poprzedni rok – samodzielnie lub ze współmałżonkiem. Wszystkie zasady reguluje Ustawa o PIT. Największe korzyści podatkowe możecie osiągnąć, kiedy jedno z Was zarabia więcej niż drugie.
Rozliczenie PIT 2024/25 – kiedy opłaca się rozliczyć z małżonkiem?
Wspólne rozliczenie małżonków jest najkorzystniejsze, kiedy jedno z Was podlega już pod drugi próg podatkowy. Dzięki podzieleniu łącznych dochodów osoba z wyższymi zarobkami może zapłacić niższą stawkę podatku. Warto pamiętać, że nawet gdy jedno z Was w danym roku nie osiągnęło żadnych dochodów, to wciąż możecie rozliczyć się razem, a druga osoba dzięki temu odda urzędowi mniej.
Nie ma znaczenia, czy rozliczycie się razem, czy osobno, jeśli roczne dochody (przychody minus koszty uzyskania przychodu) każdego z Was są niższe niż 120 000 zł.
We wspólnym rozliczeniu chodzi więc o to, aby osoba, której dochody podlegają pod drugi próg podatkowy, dzięki uśrednieniu mogła zapłacić niższą stawkę – 12%. Musisz pamiętać, że jest to opłacalne w sytuacji, gdy Wasze wspólne dochody są niższe niż 240 000 zł.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby rozliczyć PIT z małżonkiem?
Musisz pozostawać w związku małżeńskim do końca roku podatkowego i posiadać wspólność majątkową z małżonkiem. Ze wspólnego rozliczenia mogą również skorzystać podatnicy, których współmałżonkowie zmarli w trakcie trwania roku podatkowego 2024. Podatnik może więc złożyć wspólną deklarację podatkową, pomimo że jeden z partnerów nie żyje.
Musisz posiadać wspólność małżeńską. Oznacza to, że nie możecie rozliczyć się razem, jeżeli w 2024 r. podpisaliście intercyzę.
Dodatkowo musisz zaznaczyć w deklaracji PIT (mogą być to również e-deklaracje), że rozliczacie się razem. Osobne oświadczenie nie jest potrzebne, a dodatkowo warto wiedzieć, że pod wspólną deklaracją może podpisać się tylko jedno z Was. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeżeli jedna osoba zupełnie nie ma głowy do finansów i podatków i chce powierzyć to drugiej.
Warto również wiedzieć, że żadne z Was nie może być opodatkowane liniowo, ryczałtem (nie dotyczy prywatnego najmu mieszkania) lub podatkiem tonażowym.
PIT 2025 – jak rozliczyć się wspólnie za 2024 r.?
Jeśli chcesz maksymalnie uprościć sobie sprawę, warto skorzystać z rozliczenia PIT-u przez internet, czyli z Portalu Podatkowego Twój e-PIT. Logowanie do tego systemu jest naprawdę proste, bo wystarczy wpisać PESEL i kwotę dochodu za 2022 i 2023 rok lub skorzystać z Profilu Zaufanego. A do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2025 za 2024 r.? Masz czas do 30 kwietnia 2025 r.
Jeżeli jednak zależy Ci, aby obliczyć to samemu, to:
1. U każdego osobno rozliczasz stratę, koszty uzyskania przychodów, składki ZUS oraz ulgi odliczane od dochodu.
2. Sumujesz czyste podstawy opodatkowania.
3. Dzielisz tę kwotę przez dwa.
4. Od niej obliczasz podatek i stosujesz kwotę zmniejszającą podatek, właściwą dla danej kwoty.
5. Wyliczony podatek mnożysz razy dwa.
6. Od tak wyliczonego podatku odliczasz ulgi od podatku, które przysługują każdemu z Was.
W razie wątpliwości możesz zadzwonić na infolinię podatkową pod numerem: (22) 330 03 30 lub 801 055 055.
Wspólne rozliczenie małżonków nie jest trudne i warto wiedzieć, jak to zrobić, aby sprawdzić, jak urząd skarbowy rozliczył PIT i czy zrobił to prawidłowo. E-PIT, który znajdziesz na portalu podatkowym, domyślnie zaproponuje rozliczenie indywidualne, ale po zalogowaniu możesz łatwo zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem. Dodatkowo możecie uzupełnić ulgi podatkowe (np. ulga prorodzinna), z których macie prawo skorzystać oraz wybrać organizację, którą wesprzecie w ramach przekazania 1,5% podatku. Czas na złożenie PIT-u mija 30 kwietnia 2025 r., ale im szybciej to zrobicie, tym wcześniej otrzymacie należny zwrot podatku.
40 Komentarze