Rekordowo niskie oprocentowanie lokat w PKO BP. Oszczędzanie staje się nieopłacalne

  • 21 Sty 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czy warto jeszcze oszczędzać na lokatach?
Rekordowo niskie oprocentowanie lokat w PKO BP. Oszczędzanie staje się nieopłacalne

Największy bank w Polsce nie zachęca Polaków do oszczędzania w nowym roku. PKO BP obniżył oprocentowanie lokat terminowych do 1% w skali roku bez względu na okres ich trwania. To duża zmiana, w porównaniu do dotychczasowych 1,4%. Na lepsze warunki wciąż jednak możesz liczyć, ale tylko, gdy lokatę założysz przez bankowość internetową iPKO lub aplikację mobilną IKO.

13 stycznia 2020 r. PKO BP poinformowało swoich klientów o wprowadzeniu zmian w oprocentowaniu lokat terminowych na nowe środki. Nie są to jednak dobre informacje, bo bank zdecydował się obniżyć oprocentowanie lokat. Stawki spadły z poziomu 1,4% do 1% w skali roku. Oznacza to, że tracisz nawet kilkadziesiąt złotych. Do tej pory zakładając lokatę na 10 tys. zł na rok, mogłeś liczyć na zysk po odjęciu podatku Belki w wysokości 113,40 zł. Aktualnie będzie to zaledwie 81 zł. Ale w zamian bank stawia na klientów „cyfrowych” i tym pozwala zarobić więcej.

Lokaty to najchętniej wybierane produkty oszczędnościowe

Z ostatniego raportu Związku Banków Polskich wynika, że Polacy równie chętnie korzystają z kredytów, jaki i lokat. Na szczęście poziom naszych oszczędności zwiększa się szybciej niż zadłużenie. Wśród ofert oszczędnościowych banków dominują lokaty i konta oszczędnościowe.

Wolimy jednak gwarantowany zysk i bezpieczeństwo, dlatego wybieramy lokaty. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się lokaty krótkoterminowe (do pół roku). Taką formę preferuje aż 88% badanych przez ZBP. Powodem takiego wyboru może być fakt, że to właśnie w krótkim czasie jesteśmy w stanie zarobić na lokacie najwięcej. Banki oferują bowiem wyższe oprocentowanie np. dla lokaty na 3 miesiące niż rocznej.

Skłonność Polaków do oszczędzania potwierdzają też dane Komisji Nadzoru Finansowego, która poinformowała, że depozyty gospodarstw domowych na koniec października 2019 r. wynosiły ponad 899 mld zł. A to oznacza, że w ciągu 12 miesięcy oszczędności Polaków wzrosły aż o 11%.

Chociaż obecna tendencja obniżek oprocentowania lokat przez banki nie pozwala patrzeć równie optymistycznie na oszczędności Polaków w 2020 r.

Nie tylko PKO obniżyło oprocentowanie, inne banki robią to samo

Eksperci zgodnie twierdzą, że oszczędzanie na lokatach staje się nieopłacalne, bo w rzeczywistości na nich tracimy. Średnie oprocentowanie lokat z końcem 2019 r. wynosiło zaledwie 1,30% i była to wartość znacznie poniżej inflacji, która wynosiła 3,4%. A niestety inflacja wciąż rośnie, w przeciwieństwie do oprocentowania lokat. Na takie zmiany rynkowe reagują więc banki.

Dlatego PKO BP nie jest jedynym bankiem, który zdecydował się na zmianę oferty oszczędnościowej. Zrobił to także Getin Bank, czyli jeden z kluczowych graczy na rynku depozytów, który do tej pory naprawdę pozwalał sporo zarobić. Getin Bank proponuje aktualnie Lokatę na Nowe Środki z oprocentowaniem 1,80% na 3 lub 6 miesięcy (do 20 stycznia obowiązywało 1,90%). Ale jeśli już założysz lokatę na rok, to zyskasz 2%.

Jeśli nie lokaty, to może warto zainwestować w obligacje?

Wyżej niż lokaty oprocentowane są obligacje skarbowe. Te warto jednak wybrać, gdy myślimy o oszczędzaniu w dłuższej perspektywie. W przeciwieństwie do lokat, w przypadku obligacji stopa zwrotu rośnie wraz z okresem ich wykupu. Możesz wybrać np. dwuletnie obligacje ze stałym oprocentowaniem 2,10%.

Jeśli decydujesz się na krótkoterminowe pomnażanie oszczędności, to wciąż warto szukać promocyjnych lokat. Mimo że oferta jest mocno ograniczona, to nadal lepiej zarabiać w ten sposób niż gromadzić swoje pieniądze na zwykłym rachunku ROR.

Dodano:
21 Sty 2020

Zaktualizowano:
26 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły