Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Szkolne NNW - sam zdecyduj, które wybrać

Fot.

Na pewno przywiązujesz wagę do rzeczy, które kupujesz swojemu dziecku. Dbasz o to by były bezpieczne, funkcjonalne i wysokiej jakości. Przede wszystkim liczy się dobro twojego dziecka, ale na uwadze masz również cenę, jaką musisz zapłacić za dany produkt. Tymi samymi zasadami powinieneś się kierować kupując dziecku ubezpieczenie.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), to sposób na finansową rekompensatę za krzywdę, jakiej może doznać dziecko ulegając wypadkowi. Świadczenie takie ma za zadanie zapewnić środki na zwrot kosztów leczenia lub sfinansować rehabilitację, zapewniając tym samym szybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.

Ubezpieczenie NNW jest nieobowiązkowe, jednak nie wolno ci z niego zrezygnować. Mimo że powszechnie jest nazywane ubezpieczeniem szkolnym, to ochrona trwa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu na całym świecie. Niezależnie od tego, czy dziecko przebywa w szkole, jest na wycieczce, czy spędza wolny czas tak, jak ma na to ochotę. Potrzeba ubezpieczenia własnego dziecka jest oczywista, powinieneś jednak zwrócić szczególną uwagę na rozwiązanie, z którego chcesz skorzystać. Żadne ubezpieczenie nie uchroni przed wypadkiem, ale dobra polisa sprawi, że jego skutki finansowe będą łagodniejsze. Dobrze dobrana polisa to taka, która będzie dopasowana do twoich możliwości finansowych, ale przede wszystkim do potrzeb twojego dziecka.


Innego zakresu w polisie potrzebuje fan gier, spędzający wolny czas przed ekranem komputera, a innego dziecko uczęszczające na pozalekcyjne zajęcia sportowe jak np. piłka nożna, sporty walki, łyżwiarstwo, jazda konna, lekkoatletyka, pływanie, tańce. Pamiętaj, że tylko ty możesz dokonać właściwego wyboru, bo najlepiej znasz swoje dziecko.

Jak NIE kupować ubezpieczenia?

Podstawowy błąd, jaki możesz popełnić, to kupno polisy bez sprawdzenia jej podstawowych parametrów i zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Sytuacje tego typu często miały miejsce, gdy rodzice decydowali się na skorzystanie z oferty grupowej oferowanej przez szkołę. Zapewne doskonale pamiętasz pierwsze w nowym roku szkolnym zebrania z rodzicami, gdzie jedyny komunikat odnośnie ubezpieczenia to kwota, jaką należy wpłacić. Zdarzało się nawet, ze rodzice nie znali nazwy ubezpieczyciela, nie mówiąc już o zakresie czy OWU.

R E K L A M A

Szkole często zależało, żebyś skorzystał z polisy, bo w zamian mogła liczyć na profity od ubezpieczyciela. Niestety przy wyborze oferty dobro dzieci nie zawsze było stawiane na pierwszym miejscu. Często liczyły się bonusy, jakie mogła otrzymać szkoła, a warunki ubezpieczenia miałeś okazję dokładnie poznać dopiero składając wniosek o wypłatę świadczenia. W licznych przypadkach mogło się to wiązać z mocnym rozczarowaniem, gdy rodzic dowiadywał się, że suma ubezpieczenia opiewała zaledwie na kilka tysięcy złotych, a odszkodowanie za bolesny uraz wynosi tylko kilkadziesiąt złotych. Co prawda, wpłacając składkę, mogłeś być przekonany, że spełniasz swój obowiązek lub po prostu nie chciałeś wchodzić w spór ze szkołą, jednak w praktyce ubezpieczenie takie nie spełniało swojego podstawowego zadania.

Teraz sytuacja się zmienia i twoje prawa są lepiej chronione. Od początku roku obowiązuje nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. W myśl jej zapisów, szkoły będące ubezpieczającym nie mogą już pobierać żadnych korzyści materialnych ani niematerialnych w zamian za oferowanie czy obsługę grupowych ubezpieczeń szkolnych. Mimo że rynek w tak krótkim czasie nie wszędzie potrafił dostosować się do wymogów nowych norm prawnych powielając stare praktyki, to możesz się spodziewać mniejszego zainteresowania ze strony szkół w pośredniczeniu przy zawieraniu tego typu umów. Oznacza to, że bez żadnej presji będziesz mógł wybrać najlepsze w twojej opinii ubezpieczenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę NNW?

Wraz z rozwojem świadomości konsumenckiej i z wykorzystaniem najnowszych technologii, na rynku pojawiły się indywidualne ubezpieczenia NNW z szerokim zakresem, wysokimi sumami ubezpieczenia i ze składką niższą niż te dotychczas oferowane w szkole w postaci umowy grupowej. Czyli nie musisz się obawiać, że rezygnując z umowy grupowej, będziesz musiał drożej płacić. Wręcz przeciwnie!

Nie będziesz też musiał tracić czasu na wizytę w firmie ubezpieczeniowej, ponieważ polisę taką możesz zawrzeć przez Internet. Zrobisz to w wolnym czasie, z dowolnego miejsca i niezależnie od tego, czy masz pod ręką komputer czy urządzenie mobilne.

Ubezpieczając dziecko przede wszystkim nie powinieneś brać pierwszego lepszego ubezpieczenia. Masz prawo samodzielnie wybrać ubezpieczenie dla swojego dziecka kierując się oczekiwaniami, doświadczeniem i zasobnością portfela. Poświęć chwilę i wybierz najlepsze rozwiązanie – takie, które spełni twoje oczekiwanie i zabezpieczy potrzeby twojego dziecka.

Zanim wpłacisz składkę, powinieneś sprawdzić kilka podstawowych parametrów, które znajdziesz w OWU:

  • suma ubezpieczenia – to wartość, która decyduje o wysokości odszkodowania. Uszczerbek na zdrowiu określany jest procentowo i wyznacza jednocześnie procentową część sumy ubezpieczenia, która zostanie wypłacona twojemu dziecku. Suma ubezpieczenia wpływa co prawda na cenę polisy, jednak decyduje o wysokości świadczenia. Na przykład, jeśli za złamanie ręki towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci 3% sumy ubezpieczenia, to z polisy na 10 tys. złotych wysokość świadczenia wyniesie zaledwie 300 zł. Dzięki pięciokrotnie wyższej sumie ubezpieczenia twoje dziecko może otrzymać za taki uraz nawet 1,5 tys. złotych.
  • zakres ubezpieczenia – to określenie zdarzeń, za które zostanie wypłacone świadczenie. Oprócz śmierci i uszczerbku na zdrowiu w skutek nieszczęśliwego wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe może zapłacić również za pobyt w szpitalu na skutek NW, koszty leczenia i rehabilitacji, zakup protez lub poważne zachorowanie.
  • wykluczenia – to sytuacje, w których nie możesz liczyć na wypłatę z polisy. W przypadku ubezpieczeń dla dzieci i młodzieży może to być np. wyczynowe uprawianie sportu. Jeśli dziecko trenuje i bierze udział w zawodach, to może w ich czasie nie być objęte ochroną, a jeśli chciałbyś rozszerzyć zakres ubezpieczenia, to najprawdopodobniej będziesz musiał za nie dodatkowo zapłacić.
  • cena – przy tej samej cenie polisy mogą mieć zróżnicowaną sumę ubezpieczenia i zakres. Zastanów się, ile chcesz zapłacić i wybierz rozwiązanie, które zaoferuje ci najlepsze możliwości. Oznacza to, że w tym przypadku nie powinieneś oszczędzać. Cena najczęściej jest proporcjonalna do jakości ubezpieczenia, dlatego jeśli masz do wyboru kilka pakietów, to wybierz ten pełniejszy, to inwestycja w bezpieczeństwo twojej pociechy.

Mimo że umowy najczęściej są zawierane na początku roku szkolnego, to pamiętaj, że możesz to zrobić w dowolnym momencie. Zawierając polisę przez Internet masz możliwość łatwego sprawdzenia warunków umowy, procedury składania szkód oraz masz pełen dostęp do wszystkich informacji o produkcie. Równie łatwo opłacisz polisę, a wszelkie potwierdzenia dostaniesz na e-maila. I pamiętaj, sam decydujesz, jak chcesz wydać swoje pieniądze.

 

Podobne artykuły