Ubezpieczenie OC - wszystko, co powinieneś wiedzieć

 • 17 Sty 2019
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(2)
Ubezpieczenie OC - sprawdź, jak wybrać odpowiednie oraz co cię czeka, gdy go nie wykupisz.
Ubezpieczenie OC - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych to ważna sprawa dla każdego kierowcy. Poza tym, że jest obowiązkowe, warto je wykupić, aby nie martwić się o to, kto zapłaci za skutki spowodowanego przez ciebie wypadku. Ubezpieczenie OC przerzuca bowiem odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania po kolizji z ciebie - jako kierowcy - na ubezpieczyciela. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpiecza nas ubezpieczenie OC oraz jakie są kary, kiedy go nie wykupisz.

W 2017 roku na polskich drogach doszło do ponad 32 tys. wypadków i o wiele większej liczby kolizji (sprawdź, czym różni się wypadek od kolizji). Każde z tych zdarzeń spowodował konkretny kierowca. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby każdy z nas z własnej kieszeni miał opłacać naprawę rozbitego samochodu czy leczenia w szpitalu ofiary wypadku. Aby uniknąć problemów, wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czym jest?

Ubezpieczenie OC – co to jest?

Ubezpieczenie OC to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, który chroni ciebie jako posiadacza samochodu od odpowiedzialności za szkody, które zostały spowodowane podczas jego jazdy lub postoju.

R E K L A M A

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC – jak chroni?

Zasady dotyczące ubezpieczenia OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie OC samochodu i spowodujesz wypadek lub kolizję, to nie będziesz musiał opłacać ich skutków z własnej kieszeni.

W przypadku stłuczki czy poważniejszego zdarzenia spowodowanego z twojej winy, pieniądze na naprawę auta osoby poszkodowanej, reperację innego mienia, które uległo zniszczeniu w wypadku czy leczenie poszkodowanych, wypłaci twój ubezpieczyciel. Jeśli twój samochód również ucierpi w wypadku, to niestety ubezpieczenie OC nie pokryje szkód, które poniosłeś. Co do zasady, jeśli chcesz zabezpieczyć swoje auto przed skutkami kolizji, musisz wykupić ubezpieczenie Auto Casco (AC).

Ubezpieczenie OC – kto musi wykupić?

Do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC są zobowiązani nie tylko posiadacze samochodów osobowych, ale również pojazdów ciężarowych, motocykli, ciągników rolniczych i innych pojazdów mechanicznych. Podsumowując, każdy kto rejestruje pojazd, musi wykupić polisę.

Zastanawiasz się, kiedy trzeba kupić ubezpieczenie OC? Musisz załatwić to najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Wyjątkiem są tupojazdy historyczne, które muszą być ubezpieczone najpóźniej z chwilą wprowadzenia do ruchu.

Najtańsze ubezpieczenie OC

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, warto je wcześniej porównać. Co do zasady, zgodnie z ustawą wszystkie towarzystwa muszą oferować OC dla danego samochodu o takich samych warunkach. Cena polisy może się różnić, bo każdy z ubezpieczycieli inaczej kalkuluje ryzyko. Jak więc wybrać najlepsze OC? Zwróć uwagę na dodatki, np. ubezpieczenie assistance, oraz obsługę (szybkość likwidacji szkód, sprawny kontakt z poszkodowanym).

Przez internet kupujesz taniej! Odbierz 7% zniżki na OC!

Stawki ubezpieczenia OC są ustalane dla każdego kierowcy indywidualnie. Wysokość składki zależy głównie od:

 • kierowcy (jego wieku, historii szkodowej, daty wydania prawa jazdy, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego)
 • samochodu (marki, modelu, pojemności silnika, przebiegu).

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z OC?

Jak już wcześniej wspominałam, z polisy sprawcy wypadku zostanie wypłacone odszkodowanie dla ofiar, jednak nie w każdym przypadku. Zdarzają się wyjątki, kiedy mimo posiadania ubezpieczenia OC, kierowca musi opłacić skutki wypadku z własnej kieszeni:

 • jeżeli będąc kierowcą czyjegoś samochodu, uszkodzi on swój własny pojazd,
 • jeśli szkoda dotyczy ładunków, przesyłek lub bagaży, które były przewożone w aucie odpłatnie, chyba że odpowiedzialność za nią ponosi ktoś inny niż jego kierowca,
 • jeżeli zostaną zniszczone lub utracone: gotówka, biżuteria, papiery wartościowe, dokumenty lub zbiory filatelistyczne i numizmatyczne,
 • jeśli dotyczą one skażenia lub zanieczyszczenia środowiska.

Natomiast, jeśli:

 • spowodujesz wypadek umyślnie,
 • będziesz pod wpływem alkoholu czy środków odurzających,
 • nie będziesz miał uprawnień do prowadzenia pojazdu,
 • albo zbiegniesz z miejsca szkody,

to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, ale będzie miał prawo domagać się od ciebie jego zwrotu.

Brak ubezpieczenia OC – co wtedy?

Gdyby nie wprowadzono obowiązkowego OC, to powodując wypadek musiałbyś sam opłacić szkody i wypłacić odszkodowanie osobom, które ucierpiały.

Z drugiej strony patrząc, gdyby stało się coś tobie, twoim współpasażerom czy twojemu samochodowi, to na pieniądze mógłbyś czekać latami. Właśnie dlatego powstało obowiązkowe ubezpieczenie. Dzięki temu, że ty i inni kierowcy płacicie składki na OC, to poszkodowani w wypadkach mogą szybko i bezproblemowo otrzymać pieniądze.

Kalkulator OC samochodu – sprawdź, ile wyniesie twoja składka! >>

Kierowca, który nie ma wykupionego ubezpieczenia OC, będzie miał spore problemy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie zgłoszeń od towarzystw ubezpieczeniowych weryfikuje, kto nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Może nałożyć karę, która będzie nawet o kilkaset złotych wyższa niż roczne stawki ubezpieczenia OC! Dlatego zwyczajnie nie opłaca ci się nie mieć polisy.

Ile wynoszą kary za brak polisy?

Kary za brak OC 2019
Brak OC do 3 dni Brak OC od 4 do 14 dni Brak OC pow. 14 dni
motocykl lub motorower 150 zł 325 750 zł
samochód osobowy 900 zł 2 250 zł 4 500 zł
samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy 1 350 zł 3 380 zł 6 750 zł

Źródło tabeli: opracowanie własne na podstawie ustawy z 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r.w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r.

Oprócz tego, gdy osoba bez ważnego OC spowoduje kolizję lub wypadek musi ponieść koszty holowania i naprawy auta poszkodowanego oraz sfinansować jego leczenie i zadośćuczynienie strat. Kwoty te mogą dochodzić nawet do kilku milionów złotych!

A gdy to ty jesteś ofiarą wypadku, który spowodował kierowca bez polisy OC? Wtedy nie musisz się martwić, bo odszkodowanie wypłaci ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Odpowiedzialność UFG to maksymalnie:

 • 5,210 tys. euro za szkody na osobie (bez względu na liczbę poszkodowanych),
 • 1 050 tys. euro za szkody na mieniu (bez względu na liczbę poszkodowanych).

Oczywiście potem UFG będzie żądał od sprawcy wypadku zwrotu kosztów.

Gdy kończy ci się polisa ubezpieczenia OC, to nie przedłużaj jej automatycznie bez analizy innych ofert. Zanim odnowisz swoją polisę, sprawdź, czy na rynku nie istnieje OC na lepszych warunkach. Zwróć uwagę na szybkość likwidacji szkód czy promocje, które oferuje ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie OC LINK4 – sprawdź ofertę >>

 

Dodano:
17 Sty 2019

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 24 stycznia 2019
  Cześć Marku,pewnie! Dzięki za trafną uwagę ;)
 • Marekk Ekspert 23 stycznia 2019
  Na ceny OC mają wpływ różne czynniki. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest poza tym bardzo niestabilny. Szukając odpowiedniej polisy warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, np. Superpolisy. Ceny warto sprawdzać na bieżąco, a porównanie różnych ubezpieczycieli pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu.

Podobne artykuły