Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Współwłaściciel konta a pełnomocnik - jaka jest między nimi różnica?

Fot. pexels.com

Jeżeli chcesz, aby druga osoba miała dostęp do twojego rachunku bankowego, możesz skorzystać z dwóch opcji. Po pierwsze, założyć konto z wybraną osobą – wówczas staje się ona współwłaścicielem rachunku. Po drugie, ustanowić pełnomocnictwo do swojego konta. W zależności od tego, co wybierzesz, zmieni się zakres obowiązków osoby dzielącej z tobą dostęp do konta. Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki ma współwłaściciel konta, a jakie pełnomocnik oraz które z uprawnień pozwoli ci lepiej chronić swoje finanse.

Istnieje szereg powodów, dla których lepiej jest mieć wspólne konto, niż prowadzić je samodzielnie. Z reguły decyduje o tym wygoda, łatwiejszy dostęp do domowego budżetu oraz lepsza kontrola finansów. Warto mieć na uwadze, że dostęp do naszego rachunku może mieć nie tylko żona lub mąż, ale też rodzic, rodzeństwo, a nawet całkowicie niespokrewniona z nami osoba. Jednocześnie pamiętajmy, że dając komuś upoważnienie do swojego rachunku, dajemy mu także dostęp do swoich pieniędzy. Warto więc wybrać taki rodzaj upoważnienia, które nie tylko pozwoli nam lepiej zarządzać finansami, ale przede wszystkim – zapewni maksymalne bezpieczeństwo.

Współwłaściciel konta – kim jest?

Zgodnie z prawem właściciel oraz współwłaściciel konta mają dostęp do konta w takim samym zakresie. Oznacza to, że jeżeli druga osoba jest współwłaścicielem rachunku, może wykonywać dokładnie te same operacje, co ty, a więc:

  • samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku
  • wypłacać i wpłacać pieniądze na rachunek
  • składać wnioski o przyznanie limitu na rachunku, wydanie kart, blokadę środków itd.
  • powoływać i odwoływać pełnomocników
  • składać wszelkie dyspozycje związane z rachunkiem, w tym dyspozycje jego zamknięcia

Jak widzisz, współwłaściciel konta będzie miał praktycznie nieograniczony dostęp do twoich pieniędzy. Weź również pod uwagę, że wasza wspólna zgoda będzie potrzebna jedynie do założenia rachunku oraz przekształcenia wspólnego konta w rachunek indywidualny. W pozostałych przypadkach współwłaściciel konta zyska całkowitą swobodę, jednak za zobowiązania wobec banku będziecie odpowiadać wspólnie. Oznacza to, że gdy np. współwłaściciel uruchomi debet na koncie, wykorzysta go i nie spłaci, bank będzie miał prawo domagać się spłaty zadłużenia również od ciebie.

Pełnomocnik rachunku – kto to?

Jeżeli nie chcesz, aby druga osoba miała tak duży dostęp do twojego rachunku, korzystniejszym rozwiązaniem będzie pełnomocnictwo. W tym przypadku samodzielnie określasz, jakie operacje może wykonywać druga osoba oraz przez jak długi okres. Wyróżnia się dwa rodzaje pełnomocnictw:

  • Pełnomocnictwo ogólne – w tym wypadku pełnomocnik ma niemal taki sam zakres praw jak właściciel konta. Oznacza to, że może składać wszystkie dyspozycje do rachunku (w tym wpłaty, wypłaty i zamknięcie rachunku). Jednocześnie pełnomocnik ogólny nie może udzielać dalszych pełnomocnictw oraz zarządzać kartą debetową należącą do posiadacza konta.
  • Pełnomocnictwo szczegółowe (rodzajowe) – jest to rodzaj pełnomocnictwa, w którym określasz konkretne czynności, jakie może wykonywać pełnomocnik, np. wypłata środków do 500 zł, sprawdzenie salda itd. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że druga osoba zrobi coś wbrew twojej woli.

Sprawdż, czy warto mieć konto razem z partnerem.

Współwłaściciel czy pełnomocnik – co wybrać?

Decydując o tym, jakie upoważnienie do swojego konta chcesz dać drugiej osobie, zastanów się, w jakim stopniu ma ona dysponować twoimi pieniędzmi. Z prawnego punktu widzenia pełnomocnik nie jest właścicielem środków znajdujących się na koncie. Z kolei pieniądze zgromadzone na wspólnym koncie należą do obu współwłaścicieli w takim samym zakresie. Jeżeli masz zaufanie do drugiej osoby i chcesz dzielić z nią swoje finanse, wybierz wspólne konto. Jeżeli natomiast zależy ci, aby druga osoba mogła wykonywać jedynie konkretne czynności lub tylko przez określony czas, korzystniejszym rozwiązaniem będzie pełnomocnictwo.

Znajdź najlepsze konto osobiste >>