Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Co to jest działalność nierejestrowana? Poznaj ułatwienie dla swojej małej firmy

Fot.

Czy nareszcie przedsiębiorcy, którzy prowadzą swój biznes na najmniejszą skalę i nie uzyskują dużych dochodów, będą mogli odetchnąć z ulgą? Jeśli prowadzisz małą firmę, a dochody z niej są niewielkie, koniecznie sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby założyć działalność nierejestrowaną i na czym ona polega.

Już 30 kwietnia wejdzie w życie „Konstytucja Biznesu”, która ma na celu wsparcie firm i uproszczenie przepisów. Nowe prawo dla przedsiębiorców ma im dać gwarancję na polepszenie usług administracyjnych. Najprawdopodobniej z największymi emocjami wiąże się zapis o działalności nierejestrowanej, która może być dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących mały biznes, który nie przynosi realnych zysków.

Działalność nierejestrowana – o czym musisz wiedzieć?

Warto pamiętać, że działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do opłacania składek za ubezpieczenie społeczne dopóki firma nie uzyska przychodu na poziomie przekraczającym 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (2 100 zł). Oznacza to, że miesięczny przychód nie może przekroczyć 1 050 zł. Jeśli przychód przekroczy wymienioną kwotę, działalność nierejestrowana automatycznie od tego dnia przekształca się w działalność gospodarczą.

Kto może założyć działalność nierejestrowaną?

Z działalności bez rejestracji z pewnością chętnie skorzystają osoby, które wykonują drobne prace rękodzielnicze, korepetytorzy, czy osoby wykonujące sezonowe zlecenia. Jednak każdy, kto chce założyć taką działalność, musi spełnić określone wymagania, oznacza to, że:

  • działalność nierejestrowana może być prowadzona wyłącznie przez osobę fizyczną,
  • osoba, która chce założyć działalność tego typu, w ciągu 60 miesięcy (5 lat) nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej,
  • przychód działalności nie przekracza 50 proc. kwoty 2 100 zł,
  • działalność nierejestrowana nie może wymagać uzyskania koncesji, licencji i pozwoleń, czyli jest działalnością niereglamentowaną.

Zasady działalności nierejestrowanej – zeznanie podatkowe

Przedsiębiorca, który wykonuje działalność, która nie wymaga rejestracji, musi się rozliczyć samodzielnie ze wszystkich uzyskanych przychodów. Przy prowadzeniu tego typu działalności należy zastosować PIT-36, wybierając w zeznaniu pole: inne źródła. Aby udowodnić, że twoja firma nie przekroczyła określonego limitu, warto abyś prowadził ewidencję przychodów. Nie masz takiego obowiązku, ale w przypadku jakiejkolwiek kontroli z US z pewnością taki dowód się przyda. W chwili, gdy transakcje są gotówkowe, warto mieć potwierdzenie przyjęcia środków.

W związku z prowadzeniem działalności nierejestrowanej nie musisz opłacać składek ZUS. Jednak warto pamiętać, że wiążą się z tym konsekwencje, pozbawiające cię ubezpieczenia zdrowotnego, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego itp.

Sprawdź, również zmiany w podatkach

Działalność nierejestrowana może być dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie opłaca się prowadzenie firmy ze względu na wysokie koszty związane z ZUS i US. Wielu początkujących przedsiębiorców, działających dotychczas w szarej strefie, będzie mogło zacząć legalnie działać, nie obawiając się o dodatkowe kontrole.

Podobne artykuły