Co to jest karta debetowa i co warto o niej wiedzieć?

  • 12 Cze 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wiele osób myli kartę debetową z kartą kredytową, tymczasem są to dwa zupełnie odmienne produkty. Co ja różni? I czym zatem jest właściwie karta debetowa?
Co to jest karta debetowa i co warto o niej wiedzieć?

Blisko 80% Polaków posługuje się kartą debetową. Oznacza to zatem, że doceniamy walory, jakie niesie za sobą karta płatnicza. Brak konieczności posiadania przy sobie gotówki, to z pewnością duży plus. Większość z nas ceni również transakcje zbliżeniowe, które pozwalają zapłacić za zakupy w zaledwie kilka sekund. W jakich sytuacjach karta debetowa może okazać się niezbędna? Czy posługiwanie się nią może wiązać się z ryzykiem? Sprawdź, co musisz wiedzieć na jej temat.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa jest to karta, wydawana klientowi do konta osobistego, która umożliwia wypłaty z bankomatu oraz płatności w punktach handlowo-usługowych. Operacje do kwoty 100 złotych można wykonać zbliżeniowo, bez konieczności wpisywania PIN-u. Natomiast powyżej tej kwoty, transakcję musisz potwierdzić kodem PIN. Kartę debetową może zatem otrzymać każda osoba, która założy rachunek bankowy. W ten sposób zyskuje łatwy i szybki dostęp do pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. Jeśli posiadasz konto bankowe, to bardzo prawdopodobne, że w Twoim portfelu znajduje się karta debetowa.

Na uwagę zasługuje karta debetowa z funkcją wielowalutową. Dzięki niej unikniesz kosztów przewalutowania, ponieważ środki w odpowiedniej walucie zostaną ściągnięte bezpośrednio z Twojego konta walutowego. To wygodne rozwiązania, gdy często podróżujesz za granicę. 

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa to instrument płatniczy, dzięki któremu możesz w dowolnym momencie korzystać ze środków pieniężnych, które zgromadziłeś na swoim koncie osobistym. Co istotne, korzystasz ze środków do wysokości salda. Oznacza to więc, że dysponujesz jedynie pieniędzmi, które rzeczywiście posiadasz. Sama nazwa karty debetowej może być zatem myląca. Niektóre banki pozwalają wydać nieco więcej niż wynosi suma zgromadzonych pieniędzy na koncie, czyli wejść na tzw. debet. Zazwyczaj nie są to jednak wysokie kwoty. 

Jak działa karta debetowa? To proste. Możesz posługiwać się nią zbliżeniowo, wystarczy więc, że przyłożysz ją do terminala płatniczego. Jak płacić kartą debetową w sklepie? Dla kwot powyżej 100 złotych konieczne będzie wpisanie kodu PIN. Kiedy dokonasz płatności z użyciem karty debetowej, jej dane zostaną przetworzone przez sprzedawcę, a następnie przesłane do centrum rozliczeniowego w celu autoryzacji środka płatniczego. Stamtąd dane zostaną przesłane do sieci instytucji kartowej, które przekazuje je do konkretnego banku. Bank wydaje zaś zgodę na dokonanie transakcji. Jeśli posiadasz na koncie niewystarczającą ilość środków, to transakcja zostanie odrzucona. Informacja wraca i zostaje przetworzona przez bank obsługujący rachunek sprzedawcy.

Proces ten brzmi dość skomplikowanie, lecz w praktyce całość zajmuje od kilku do kilkunastu sekund, dlatego nawet go nie zauważysz. 

Kto może dostać kartę debetową i jak się o nią starać?

Karta debetowa przyznawana jest praktycznie każdej osobie, która zakłada konto bankowe. Jak założyć kartę debetową? Wniosek o jej wydanie można złożyć online bądź bezpośrednio w oddziale banku. Zazwyczaj wysyłana jest pocztą w ciągu kilku dni od daty wypełnienia wniosku. Karta wystawiona zostanie na Twoje dane osobowe. Obecnie niektóre banki stawiają na jej personalizację, jeśli chodzi o samą szatę graficzną. W niektórych przypadkach możesz zatem wybrać jej wygląd, a nawet ją zaprojektować. 

Karta debetowa a karta kredytowa

Czy karta debetowa to to samo co karta kredytowa? Nie, są to dwie zupełnie inne karty płatnicze. Jak już wiesz w ramach karty debetowej dysponujesz jedynie pieniędzmi, które zgromadziłeś na rachunku bankowym. Karta kredytowa pozwala Ci zaś wydawać pieniądze, które pożyczasz od banku. W jej ramach zostaje Ci przyznany określony limit, który powinieneś uregulować do wyznaczonego terminu. Jest to zatem forma kredytu z tym, że karta kredytowa ma charakter odnawialny. Jeśli zatem spłacisz limit na karcie, to ponownie możesz z niego korzystać. Zasady przyznawania karty kredytowej są już nieco bardziej zawiłe aniżeli odbywa się to w przypadku karty debetowej.

Sytuacje w jakich karta debetowa jest przydatna

Karta debetowa przydaje się na co dzień. Wiesz już, jak możesz płacić nią w sklepie, warto jeszcze wspomnieć, że posługiwać się nią możesz także online. Jak płacić kartą debetową przez internet? Wystarczy że podasz CVV2 (Card Verification Value 2) – trzycyfrowy kod, który umożliwia identyfikację posiadacza kart Visa Electron i Visa Gold. Numer ten znajdziesz  na odwrocie karty. W przypadku Karty American Express kod jest czterocyfrowy i zamieszczany na awersie karty. 

Kiedy karta debetowa będzie przydatna? M.in. podczas zakupów w sklepie spożywczym, płatności na stacji benzynowej czy w galerii handlowej. Karta debetowa pozwala także na wypłatę środków z bankomatów. Obecnie terminale płatnicze znajdują się w większości punktów usługowo-handlowych, co eliminuje konieczność posiadania przy sobie gotówki. 

Ryzyko związane z posiadaniem karty debetowej

Czy posiadanie karty debetowej niesie ze sobą ryzyko? To zależy. Posługiwanie się kartą debetową jest zdecydowanie bezpieczniejsze aniżeli noszenie przy sobie gotówki. Nawet jeśli karta debetowa zostanie skradziona, to posługiwanie się nią bez znajomości kodu PIN będzie bardzo ograniczone - do płatności zbliżeniowych w kwocie do 100 złotych. Co więcej, kartę debetową łatwo możesz zablokować, chociażby za pośrednictwem bankowości internetowej. Zrobisz to w zaledwie kilka minut, dzięki czemu płatności przy jej użyciu zostaną natychmiast zablokowane. Pamiętaj jednak, aby każdorazowo, gdy wpisujesz kod PIN, zachować pewną dyskrecję. 

Saldo debetowe - co to jest?

Saldo debetowe pojawia się na naszym koncie w wyniku wykonania zbyt dużej transakcji. Jeśli zaistnieje taka sytuacja należy uregulować zaległość, w przypadku gdy tego nie zrobimy bank ma prawo naliczyć nam odsetki karne. Jak to możliwe? Niektóre banki w ramach karty debetowej umożliwiają posługiwanie się środkami powyżej dostępnego limitu na koncie. Zazwyczaj dostępny limit wynosi on. 1000 złotych. Uregulować należy go w wyznaczonym terminie, np. najbliższych 30 dni. 

Jak rozsądnie korzystać z karty debetowej i uniknąć spirali zadłużenia

Jeśli posiadasz możliwość korzystania z debetu na Twojej karcie, to staraj się robić to rozsądnie i jedynie w sytuacjach, które tego wymagają. Musisz pamiętać, że są to pieniądze pożyczone od banku i w stosunkowo krótkim czasie będzie trzeba spłacić. Nie traktuj ich jak dodatkowej gotówki do rozdysponowania. Takie myślenie łatwo może Cię zgubić. Przekroczenie terminu spłaty zadłużenia skutkuje bowiem naliczeniem odsetek karnych. Zastanów się czy aby na pewno chcesz korzystać z tej możliwości. Może lepiej dysponować jedynie pieniędzmi, które realnie posiadasz na koncie. 

Karta debetowa jest niezwykle przydatna, gdyż zapewnia wygodną możliwość płatności praktycznie w większości miejsc. To jednocześnie jeden z niebezpiecznych środków płatności. Ryzyko związane z jej posiadaniem jest niewielkie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób rezygnuje z wypłacania gotówki na rzecz płatności z użyciem karty debetowej.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
12 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły