Co to jest spirala zadłużenia? Jak z niej wyjść?

  • 02 Cze 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Masz kilka tego typu produktów? To dobrze, o ile tylko terminowo je spłacasz. Problemy zaczynają się wtedy, gdy zadłużenie finansowe sprawia, że nie możesz spać i desperacko szukasz odpowiedzi na to, jak poradzić sobie z długami.
Co to jest spirala zadłużenia? Jak z niej wyjść?

Masz kilka tego typu produktów? To dobrze, o ile tylko terminowo je spłacasz. Problemy zaczynają się wtedy, gdy zadłużenie finansowe sprawia, że nie możesz spać i desperacko szukasz odpowiedzi na to, jak poradzić sobie z długami. Kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, karta kredytowa czy szybka pożyczka? 

Zadłużenie to nie koniec świata! Aby pomóc Ci wyjść z długów, przygotowałam plan, który warto wdrożyć, aby choć zacząć zmiany w kierunku finansowej wolności. Najpierw sprawdź, co do jest spirala długów, a potem jak sobie z nią poradzić.

Spirala długów – definicja

Ze spiralą zadłużenia masz do czynienia wtedy, kiedy nie jesteś w stanie spłacać kredytu (np. gotówkowego, hipotecznego czy pożyczki pozabankowej) i na ten cel zaczynasz zaciągać kolejne kredyty. Łatwiej jest uzyskać szybką pożyczkę dla zadłużonych, ale o kredyt w banku jest coraz trudniej. W pewnym momencie nie masz już skąd wziąć pieniędzy na spłatę rat, a długi wciąż rosną. Wiele osób dotyka taka sytuacja, ale z pomocą banku i własną samodyscypliną możesz sobie z tym poradzić. Zobacz, jak wyjść ze spirali długów?

1. Dowiedz się, jakie masz zadłużenie finansowe.

To podstawa, bo skąd masz wiedzieć, jak walczyć z wrogiem, skoro nie wiesz, kim on jest. Dlatego zerknij do swoich ostatnich wezwań do zapłaty i spisz sobie na kartce lub w Excelu, ile jesteś winien jakiej instytucji. Pomocna będzie Ci taka tabelka zadłużenia:

Kto mi pożyczył?

Kwota pożyczki

Do zapłaty zostało

Kiedy upłynął termin spłaty?

Jak szybko rosną odsetki?

Bank A

10 000 zł

5 500 zł

1.10.2019 r.

średnio

Rodzice

3 000 zł

3 000 zł

15.10.2019 r.

brak odsetek

Firma pożyczkowa X

1 500 zł

1 000 zł

15.09.2019 r.

szybko

Łącznie do spłaty: 9 500 zł

Dzięki temu zobaczysz, ile faktycznie masz do spłaty oraz komu musisz oddać pieniądze najpilniej. W przykładzie wyżej widzisz, że najszybciej trzeba spłacić pożyczkę w firmie pożyczkowej, bo została zaciągnięta na relatywnie małą kwotę, odsetki szybko rosną, a spłata jest mocno przeterminowana. Potem warto dogadać się z bankiem w sprawie rozłożenia długu na więcej rat, a na końcu oddać pożyczkę rodzicom (o ile mogą poczekać).

2. Nie zaciągaj kolejnych pożyczek.

Postaraj się nie powiększać swojego zadłużenia i nie brać np. kolejnego kredytu gotówkowego albo szybkiej pożyczki na spłatę zobowiązań. To droga donikąd i jeśli chcesz wyjść ze spirali zadłużenia, musisz powiedzieć sobie STOP. Nawet za cenę kupowania jedzenia w najtańszych dyskontach czy chodzenia kolejny rok w tej samej kurtce. Spłata długów powinna być dla Ciebie aktualnie priorytetem w wydatkach.

3. Spróbuj dogadać się z pożyczkodawcami.

Wiesz już ile masz do spłacenia i w jakiej kolejności to zrobić. Teraz warto skontaktować się z instytucjami, u których ze spłatą kredytów zalegasz. Najgorsze, co możesz zrobić, to nie czytać listów z wezwaniem do zapłaty czy nie odbierać telefonów. W ten sposób łatwo sprowadzisz na siebie komornika. Otwarcie powiedz w banku czy firmie pożyczkowej, że nie jesteś w stanie oddać pożyczonych pieniędzy w terminie. Najpierw zapytaj w banku o kredyt konsolidacyjny, który pomoże Ci połączyć zobowiązania i spłacać je dłużej, ale za to będziesz płacić tylko jedną, niższą ratę. Twoje długi oczywiście nie przepadną i łącznie zapłacisz więcej odsetek, ale miesięcznie wydasz mniej. Jeśli chcesz skonsolidować chwilówki, to warto zapytać o warunki kredytu konsolidacyjnego w PKO Banku Polskim lub eurobanku.

Zobacz, czy w Twoim przypadku konsolidacja się opłaca!

4. Rozejrzyj się za dodatkowym źródłem dochodu.

Żeby zacząć spłacać swoje zadłużenie finansowe, musisz więcej zarabiać. Doba się nie rozciągnie, ale może jest coś, co możesz robić popołudniami w domu albo w weekendy? Spróbuj poszukać dodatkowych zleceń w swojej branży, zatrudnić się w markecie na sobotę, zająć się dzieckiem sąsiadki albo polecać produkty finansowe w naszym programie partnerskim. Za to wszystko możesz zarobić kilkaset złotych miesięcznie, co znacznie odciąży Twój budżet i pozwoli łatwiej spłacać raty.

5. Uporządkuj swoje dochody i wydatki

Spisz sobie teraz, ile miesięcznie musisz spłacać oraz ile zarabiasz. Dzięki temu będziesz wiedział, czy w aktualnej sytuacji starczy Ci pieniędzy na regulowanie zobowiązań. Jeśli tak, to zaraz po wpływie pensji ustaw zlecenie stałe na spłatę poszczególnych rat, a resztę wydatków opłacaj w następnej kolejności.

6. Mądrze wybieraj produkty finansowe

Być może Twoje zadłużenie wzięło się stąd, że wybierałeś pochopnie produkty finansowe? Teraz bądź mądrzejszy i dwa razy zastanów się, czy nowa pożyczka czy limit na koncie są Ci potrzebne. Jeśli tak, to dobrze przemyśl, którą ofertę wybierzesz. Jeśli chcesz dowiedzieć się na przykład, gdzie znajdziesz tani kredyt gotówkowy, ranking będzie do tego dobrym narzędziem.

Nasz ranking – kredyt gotówkowy >>

7. Kontroluj swój status w BIK

Zastanawiasz się, jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej? Każdy bank lub instytucja pożyczkowa przez udostępnieniem Ci pieniędzy sprawdza, jak sobie radziłeś ze spłatą poprzednich zobowiązań. Do tego jest bardzo pomocne Biuro Informacji Kredytowej, które rejestruje, jak spłacasz raty. Jeśli terminowo, to gromadzisz informację pozytywną, która pomaga w uzyskaniu kredytu w przyszłości.

Spirala zadłużenia, a upadłość konsumencka

Jest jeszcze jeden sposób, aby wyjść ze spirali długów i jest to upadłość konsumencka. W wyniku szczególnych przesłanek (np. choroba) sąd może umorzyć Ci długi.  Nie musisz ich spłacać, ale jest wyprzedawany cały Twój majątek, aby pokryć roszczenia wierzycieli.

Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej >>

Z każdą, nawet najtrudniejszą sytuacją możesz sobie poradzić. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania o to, jak wyjść ze swoich długów, to napisz komentarz. Z przyjemnością Ci pomogę!

Dodano:
16 Paź 2019

Zaktualizowano:
02 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły