Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Co to jest spirala zadłużenia? Jak z niej wyjść?

Fot.

Kredyty gotówkowe, karty kredytowe, szybkie pożyczki i debet w koncie, jesteś kolekcjonerem tych produktów? Jeśli przestaniesz nad nimi panować, możesz mieć poważne problemy. Koniecznie dowiedz się jak walczyć ze spiralą zadłużenia.

Nie ma sytuacji bez wyjścia. Tak samo jest w przypadku spirali kredytowej Sprawdź, co to jest spirala zadłużenia, jak jej uniknąć i co zrobić, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji.

Czym jest spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia polega na tym, że nie masz pieniędzy, aby spłacać swoje długi. Zazwyczaj jest to spowodowane korzystaniem z różnych produktów kredytowych na raz, w różnych instytucjach. W skrócie: masz więcej długów, niż możesz spłacić. Wiele osób w tej sytuacji bierze kolejne pożyczki na spłatę pozostałych zadłużeń.

Co zrobić, gdy wpadniesz w spiralę zadłużenia?

Pomyśl nad skorzystaniem z kredyt u konsolidacyjnego, dzięki którym spłacisz poprzednie zobowiązania. <Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kredycie konsolidacyjnym przejdź do artykułu> .

Jak uniknąć spirali zadłużenia?

Wystarczy, że będziesz:

  • korzystać z kredytu, tylko w chwili, gdy naprawdę jest on jedynym wyjściem analizować dokładnie swój budżet: wystarczy, że wyliczysz czy, gdy spłacisz ratę, zostaną ci jeszcze pieniądze,
  • dokładnie czytać umowy kredytowe, sprawdzać warunki i wszystkie koszty związane z zaciąganym kredytem.

Co robić, gdy wpadniesz w spiralę zadłużenia?

Zanim zorientujesz się, że wsiadłeś na kredytową karuzelę, może być już za późno. Wyjście z tej sytuacji jest jednak możliwe. Oczywiście stoi przed tobą wiele wyrzeczeń, ale zapewniam, że pozwolą ci one osiągnąć finansową równowagę.

  • Nie zaciągaj kolejnych pożyczek, ponieważ jeśli będziesz to robił, nigdy nie wyjdziesz ze złej sytuacji finansowej. Następne zobowiązania nie pomogą zapanować nad bieżącymi.
  • Ogranicz wydatki- podziel je na niezbędne i te, z których możesz zrezygnować.
  • Rozejrzyj się za dodatkowym źródłem dochodu, które pozwoli ci na pracę z domu, ale dostarczy ci wystarczającą sumę do spłaty części zobowiązań. Możesz zarabiać np. na programach filiacyjnych.
  • Oszczędzaj. Kupuj tańsze zamienniki różnych produktów,. W sklepie korzystaj z małego koszyka, a nie wózka.
  • Stwórz dokładny harmonogram spłaty rat, rozpisz wszystkie swoje zobowiązania i wpływy. Jeśli masz zaległości w spłacie kredytów zacznij od nich. Ustal, które zobowiązania musisz spłacić w pierwszej kolejności i który bank naliczy ci najniższe odsetki za drobne opóźnienia.

Postępuj rozsądnie i każdy kredyt traktuj bardzo rozważnie. Musisz nauczyć się zarządzać swoimi wpływami, ale i zobowiązaniami. Gdy już znajdziesz się w sytuacji, kiedy długi cię przerosną, nie panikuj i staraj się działać zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Podobne artykuły