Czym jest i jak uzyskać ulgę mieszkaniową? Podpowiadamy!

  • 01 Lip 2021 | 00:00
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(24)
Ulga mieszkaniowa obowiązuje w ustawie o PIT od 1 stycznia 2009 r. Pomimo tego, że istnieje ona od ponad 10 lat, to nadal wielu podatników nie wie, z czego może skorzystać, nabywając lub sprzedając nieruchomość niekomercyjną. Są i tacy, którzy mają problem z określeniem wydatków na własne cele mieszkaniowe, których dotyczy ulga mieszkaniowa. Dowiedz się, co to jest ulga mieszkaniowa, komu przysługuje i jak z niej skorzystać.
Czym jest i jak uzyskać ulgę mieszkaniową? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Przy sprzedaży nieruchomości obowiązkiem zbywającego jest odprowadzić od przychodu 19% podatku. Przez przychód w tym przypadku rozumiana jest wartość nieruchomości (cena sprzedaży) pomniejszona o koszty uzyskania przychodu (cena kupna). Nie zawsze jednak ów podatek trzeba odprowadzać. W pewnych sytuacjach można skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej.

Czym jest ulga mieszkaniowa?

Ulga mieszkaniowa to nic innego jak zwolnienie z podatku, na które mogą liczyć wybrane osoby składające PIT. Przysługuje ona podatnikowi, który nabył (kupując lub dziedzicząc) całość lub część nieruchomości, następnie przed upływem 5 lat dokonał jej odpłatnego zbycia, a środki w ten sposób pozyskane przeznaczył na tzw. własne cele mieszkaniowe. Wtedy te przychody są wolne od podatku dochodowego. W przeciwnym razie podatnik jest zobowiązany opodatkować daną sprzedaż podatkiem dochodowym.

Jeszcze do niedawna ulga mieszkaniowa obowiązywała tylko przez dwa lata. Nowe przepisy, które weszły w życie w 2019 roku, wydłużyły z dwóch do trzech lat okres, w jakim pieniądze ze zbycia nieruchomości można przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe i co za tym idzie, nie zapłacić podatku.

Co się dzieje w sytuacji, gdy podatnik nie zapłaci podatku, a nie zdąży w trzy lata spełnić opisanych warunków? Jego obowiązkiem jest złożyć korektę zeznania i zapłacić cały podatek, wraz z odsetkami za zwłokę.

Sprawdź jeszcze: PIT 2021 – odliczenia i ulgi podatkowe za 2020 rok >>

Ulga mieszkaniowa 2021 – co się zmieniło?

Jak już wiemy, rozliczana w PIT ulga mieszkaniowa od 2019 roku obowiązuje przez 3 lata, a nie przez 2, jak było to wcześniej. Ponieważ jednak prawo nie działa wstecz, 3-letni okres na wydanie środków na cele mieszkaniowe zyskały wyłącznie osoby, które sprzedały nieruchomość co najmniej w 2019 roku.

W wyniku pandemii koronawirusa rząd postanowił jednak pójść na rękę także osobom, które sprzedały mieszkanie w 2018 roku. W wyniku specjalnego rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2020 roku przysługuje im także ulga mieszkaniowa w 2021 roku (do końca grudnia), a więc mają więcej czasu na wykorzystanie środków ze sprzedaży nieruchomości oraz w ten sposób uniknięcie podatku.

Warto też dodać, że pomimo wcześniejszych zapowiedzi rządu nie została wprowadzona nowa ulga mieszkaniowa, która miała przysługiwać osobom do 35. roku życia kupującym swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym lub planującym wybudować dom. Tzw. ulga na zasiedlenie miała pierwotnie obowiązywać już od 1 stycznia 2021 roku, jednak projekt został wycofany.

Co obejmuje ulga mieszkaniowa i co można odliczyć?

Przepisy dość dokładnie precyzują, co obejmuje ulga mieszkaniowa i co można odliczyć w deklaracji PIT. Otóż mogą to być wyłącznie wydatki przeznaczone na:

  • zakupu lokalu lub domu mieszkalnego,
  • nabycie gruntu lub prawa użytkowania wieczystego z przeznaczeniem na budowę domu,
  • wykupienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo nabycie udziału w takim prawie,
  • spłatę kredytu hipotecznego bądź pożyczki (również odsetek), które były zaciągnięte na cele mieszkaniowe przed uzyskaniem dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości (uwzględniane są tutaj nie tylko kredyty na zakup mieszkania lub domu, ale także na remont lub adaptację domu bądź mieszkania),
  • budowę, przebudowę, rozbudowę, remont itp. własnego domu lub mieszkania.

Powyższe wydatki dokonane w ciągu 3 lat od daty sprzedaży nieruchomości uprawniają do skorzystania z ulgi przy rozliczeniu podatku dochodowego z tego tytułu. Co ważne, istnieje możliwość rozliczenia wydatków na cele mieszkaniowe poniesionych nie tylko na terenie Polski, ale także w innym państwie należącym do EOG oraz w Szwajcarii.

Ważne!

Ulga mieszkaniowa nie będzie przysługiwała, jeśli środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy na zakup lub budowę nieruchomości przeznaczonej na cele rekreacyjne.

Ulga mieszkaniowa – kto może się o nią starać i jakie warunki musi spełnić?

Zacznijmy od tego, komu przysługuje ulga mieszkaniowa. Z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym mogą z niej skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które zbyły nieruchomość wykorzystywaną na prywatne cele mieszkaniowe, a potem przeznaczyły te pieniądze również na prywatne cele mieszkaniowe. Słowem, ulga nie należy się osobom, które np. za uzyskane ze sprzedaży mieszkania pieniądze kupią nieruchomość komercyjną.

Oprócz tego, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, należy dopełnić niezbędnych formalności, czyli przede wszystkim złożyć PIT-39 do 30 kwietnia w roku następującym po roku, w którym dokonano zbycia nieruchomości.

Nieco więcej warunków muszą spełnić osoby, które chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej w wyniku nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia lub darowizny (wyjaśnimy to w dalszej części artykułu).

Nie przegap także: Mieszkanie bez wkładu własnego w ramach Nowego Ładu >>

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej w 2021 roku?

W 2021 roku ulga mieszkaniowa mogła być rozliczona w deklaracji PIT-39 w przypadku, gdy sprzedaż nieruchomości nastąpiła w roku ubiegłym. Jeśli do transakcji doszło w 2021 roku, rozliczenia trzeba dokonać do 30 kwietnia 2022 r.

W deklaracji PIT-39 należy wykazać między innymi następujące kwoty:

  • przychód z tytułu sprzedaży mieszkania (czyli uzyskaną cenę),
  • udokumentowane koszty sprzedaży nieruchomości - np. związane z aktem notarialnym, czy skorzystaniu z usług pośrednika,
  • dochód do opodatkowania – jest to różnica między przychodem a kosztami,
  • dochód zwolniony z podatku ze względu na przeznaczenie środków na prywatne cele mieszkaniowe.

Jeśli chodzi o ostatni punkt, podatnik powinien wykazać w deklaracji ulgę w kwocie, w jakiej zamierza zrealizować w ciągu 3 lat od sprzedaży nieruchomości wydatki na własne cele mieszkaniowe.

Dochód zwolniony z podatku oblicza się wg wzoru:

(dochód x wydatki na cele mieszkaniowe) / przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Ulga mieszkaniowa a zakup mieszkania z kredytem hipotecznym – co w takim przypadku?

Katalog wydatków na cele mieszkaniowe, które mogą być podstawą do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, jest dość dokładnie sprecyzowany w przepisach. Wynika z niego, że chodzi tutaj o wydanie bezpośrednio środków uzyskanych ze zbycia nieruchomości na kolejne cele mieszkaniowe. Wiele osób zastanawia się zatem, czy przysługuje im ulga mieszkaniowa, jeśli zakup mieszkania będzie zrealizowany na kredyt.

Ulga mieszkaniowa a kredyt hipoteczny to dość skomplikowane zagadnienie. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania nie dochodzi bowiem do wydania środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania w określonym ustawowo okresie 3 lat.

Warto jednak wiedzieć, że według interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16.03.2018 r. za cel mieszkaniowy można uznać wniesienie wkładu własnego do kredytu. Wkład własny może być zatem uwzględniony przy obliczaniu ulgi, ale tylko w sytuacji, gdy do nabycia nieruchomości dojdzie w okresie 3 lat od daty zbycia poprzedniego mieszkania.

Ulga mieszkaniowa a spadek

Ulga mieszkaniowa uprawniająca do uniknięcia podatku przysługuje także osobom, które nabędą nieruchomość w wyniku spadku lub darowizny. Reguluje to art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

By móc skorzystać z ulgi mieszkaniowej, podatnik musi spełnić pewne warunki, które upoważniają do ulgi jedynie wtedy, gdy są spełnione łącznie. Do skorzystania z ulgi jest uprawniona osoba, która:

  • posiada polskie obywatelstwo lub stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski,
  • nie posiada jednocześnie innej nieruchomości możliwej do zamieszkania,
  • posiada spółdzielcze prawo do zamieszkania mieszkania,
  • nie posiada umowy o najem mieszkania,
  • jest zameldowana w danym mieszkaniu przez okres co najmniej 5 lat.

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn przysługuje podatnikowi z mocy prawa, jeżeli spełnione są wszystkie wyżej opisane warunki. W praktyce znaczy to tyle, że organ podatkowy jej nie przyznaje, a jedynie wydaje decyzję potwierdzającą korzystanie z ulgi mieszkaniowej, w przypadku nabycia nieruchomości na drodze spadku.

Rolą notariusza jest obliczyć podatek, uwzględniając przy tym ulgi i zwolnienia przewidziane przez przepisy ustawy. Podatnik musi dostarczyć notariuszowi oświadczenie potwierdzające spełnienie warunków do zastosowania ulgi. Informacja o zastosowaniu ulgi mieszkaniowej zamieszczana jest w treści aktu notarialnego.

Polecamy także: Darowizny i spadki bez podatku. Jak to zrobić? >>

Rozliczenie ulgi mieszkaniowej – ulga czy podatek?

Polskie przepisy prawne dają niektórym podatnikom osiągającym dochód dzięki zbyciu nieruchomości możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Płacąc podatek dochodowy, czyli PIT ulga mieszkaniowa zwalnia z konieczności zapłaty podatku przy sprzedaży nieruchomości.

Głównym celem ulgi mieszkaniowej jest wsparcie obdarowanych i spadkobierców, którzy mieszkają w otrzymanej nieruchomości, zaspokajając tym samym aktualne i faktyczne potrzeby mieszkaniowe. Jeśli ulgi mieszkaniowej by nie było, mogłoby to powodować wiele problemów i niejasnych sytuacji. Przykładowo, wdowa musiałaby płacić podatek za nieruchomość, która i tak w połowie należy do niej.

Nie da się ukryć, że ulga mieszkaniowa to duże udogodnienie także dla osób, które spłacają Wszystko dlatego, że spłata kredytu wraz z odsetkami jest uznawana za wydatek na własne cele mieszkaniowe. Należy jednak pamiętać, że zobowiązanie to musi zostać zaciągnięte przed dniem uzyskania przychodu. Podpisanie umowy o kredyt na kupno mieszkania po sprzedaży innej nieruchomości nie uprawnia do zwolnienia z podatku PIT.

Data publikacji:
01 Lip 2021

24 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • kmil Ekspert 11 grudnia 2022
    Czy w przypadku gdy po sprzedaży następuje zakup nieruchomości, za kwotę większą od dochodu ze sprzedaży(czyli należny podatek jest równy zero), trzeba także składać zeznanie podatkowe?
    Serafin Anna Ekspert 12 grudnia 2022
    Kamil, tak. Również trzeba złożyć zeznanie.
  • Sylwia Ekspert 05 października 2022
    Mieszkamy w domu jednorodzinnym, Kupiliśmy mieszkanie w Łodzi w listopadzie 2021. Nikt w nim nie był zameldowany i nie było wynajmowane. Chcemy je sprzedać i kupić we Wrocławiu. Córka mogłaby w nim zamieszkać za 3 lata jak pójdzie na studia. Czy możemy skorzystać z ulgi? Czy przez 3 lata będziemy mogli je wynajmować?
    Serafin Anna Ekspert 06 października 2022
    Już rozumiem - w takim razie warto się skontaktować z biurem rachunkowym. Moim zdaniem cel mieszkaniowy nie będzie zrealizowany, bo przeznaczacie mieszkanie na wynajem, więc ulga nie przysługuje.
  • Sylwia Ekspert 29 września 2022
    Witam, w listopadzie 2021 kupiłam mieszkanie. Nie zameldowałam się w tym mieszkaniu ponieważ mieszkam w domu jednorodzinny. Mieszkanie miało być dla córki, która jest jeszcze niepełnoletnia.. W tym roku chcę sprzedać to mieszkanie i kupić w innym mieście. Czy będę mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Córka będzie mogła w nim zamieszkać za 3 lata. Przez ten czas chciałabym mieszkanie wynająć. Czy zameldowanie w tym mieszkaniu było konieczne? Czy w tym nowym powinnam się zameldować a mąż będzie zameldowany w domu.
    Serafin Anna Ekspert 30 września 2022
    Sylwio - doprecyzuj proszę, ile jest tych mieszkań. Jedno chcesz sprzedać, a drugie wynająć?
  • Grimes Ekspert 01 sierpnia 2022
    Witam, w 2021r. kupiłam dom za 510 tys, gdzie 102 tys to był wkład własny kredytu hipotecznego, zaś 408 tyś kredyt hipoteczny. W lipcu 2022 sprzedałam dom za 690 tyś (różnica= dochód 180 tyś) Jaką kwotę musze wydać na nową nieruchomośc w celu uniknięcia podatku 19%? Czy moze być to stary dom na wsi z zabudowaniami na działace rolnej zabudowanej?
    Serafin Anna Ekspert 02 sierpnia 2022
    Cześć, trzeba przeznaczyć całość dochodu na własne cele mieszkaniowe, czyli w tym domu powinnaś mieszkać.
  • Ewcia Ekspert 04 maja 2022
    Witam, w 2016 dostałam w darowiźnie udział 1/2 mieszkania na pół z bratem, dodam, że w nim nie mieszkam ani nie wynajmuję, mieszka w nim mama. W 2020 sprzedałam inne zamieszkiwane mieszkanie, pytanie jest takie czy nabywając działkę pod budowę domu mogę skorzystać z ulgi mieszkaniowej i nie płacić podatku od sprzedaży?
    Serafin Anna Ekspert 06 maja 2022
    Ewciu, tak. Jest to realizacja celów mieszkaniowych.
    Ewcia Ekspert 06 maja 2022
    Bardzo dziękuję za pomoc :-)
  • KIKI Ekspert 29 kwietnia 2022
    Witam. W 2017r. kupiłam z mężem mieszkanie w kredycie. W tym roku zamierzamy je sprzedac i zaadaptować sobie poddasze u teściów. Za część pieniędzy spłacimy hipotekę a część przeznaczymy na wykończenie poddasza. Czy w takim razie obejmuje nas ulga?
    Serafin Anna Ekspert 02 maja 2022
    Kiki, tak, oba wydatki są na cele mieszkaniowe, więc obowiązuje Was ulga.
  • Wojtek Ekspert 27 marca 2022
    Dzień dobry Mam własny dom. Kupiłem jednak dodatkowo mieszkanie na własne potrzeby, ponieważ niedługo idę na emeryturę i w tym mieszkaniu mam zamiar mieszkać. Czy przysługuje mi ulga mieszkaniowa.
    Serafin Anna Ekspert 28 marca 2022
    Wojtku, w uldze mieszkaniowej chodzi o to, aby uniknąć płacenia podatku dochodowego przy sprzedaży mieszkania, więc czy masz w planach sprzedać dom?
  • maciek Ekspert 14 grudnia 2021
    Witam, od 6 lat posiadam mieszkanie, które wynajmuję na postawie umowy o najem (a więc nie mam możliwości zamieszkania). Kilka miesięcy temu nabyłem inne mieszkanie na cele mieszkalne, które z przyczyn losowych muszę sprzedać. Czy w tej sytuacji będę mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej ?
    Serafin Anna Ekspert 15 grudnia 2021
    Maćku, środki z mieszkania, które sprzedajesz, muszą być wydane na realizację własnych celów mieszkaniowych, więc możliwość skorzystania z ulgi zależy od tego, na co przeznaczysz zysk.
    Maciek Ekspert 15 grudnia 2021
    Ok, dziekuje. Jeszcze na wszelki wypadek dopytam: czyli to oznacza że jeśli wydam te środki na realizację celów mieszkaniowych (mimo że od 6 lat jest właścicielem innego mieszkania, które wynajmuje) to będę mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej ? Ps. I jeszcze dopytam czy w tej sytuacji spełniony jest wymóg z artykułu "nie posiada jednocześnie innej nieruchomości możliwej do zamieszkania" ?
    Serafin Anna Ekspert 16 grudnia 2021
    Maćku, Twoją sytuację można różnie interpretować, dlatego zachęcam do skontaktowania się z Krajową Informacją Skarbową. W miarę sprawnie odpisują na maile, a później masz podkładkę do urzędu skarbowego na wszelki wypadek.
    maciek Ekspert 16 grudnia 2021
    Ok - dziękuję za info :)
  • Irena Ekspert 07 listopada 2021
    Z artykułu wynika, że jeżeli nie wydam w całości kwoty przeznaczonej na ulgę mieszkaniową, to muszę od całości zapłacić podatek 19% wraz z odsetkami. Tymczasem w US otrzymałam odpowiedź, że zapłacę tylko od kwoty niewykorzystanej wraz z odsetkami. Więc kto ma rację? Czy źle zrozumiałam artykuł ??
    Serafin Anna Ekspert 08 listopada 2021
    Ireno, podatek płacisz od swojego zysku, czyli od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży i kupna mieszkania.
  • Anula Ekspert 14 lipca 2021
    Posiadam od 12 lat mieszkanie w ktorym jestem zameldowana, ale fizycznie mieszka tam od lat moj tato. Ja przez ten czas pracowalam i przebywalam za granica. Wszystkie rachunki przychodza jednak na moje nazwisko. Kupilam w styczniu 2021 r.mieszkanie, ktore chce sprzedac jak najszybciej, poniewaz zmienily mi sie zyciowe plany. Pieniadze ze sprzedazy chce przeznyczyc na zakup innego mieszkania. Obecnie jestem na urlopie bezplatnym (opieka nad ojcem) i mieszkam z moim tata w moim mieszkaniu (tym starym). Czy przysluguje mi ulga mieszkaniowa, gdy sprzedam nowe mieszkanie i dochod przeznacze na kupno innego mieszkania?
    Serafin Anna Ekspert 15 lipca 2021
    Anula, rozumiem, że w mieszkaniu, które kupiłaś w styczniu, nie byłaś zameldowana?
    Serafin Anna Ekspert 16 lipca 2021
    Anula, przez przypadek usunął mi się Twój komentarz doprecyzowujący, ale już odpowiadam. Nie możesz skorzystać z ulgi, bo jesteś właścicielem innego mieszkania.
    Anula Ekspert 16 lipca 2021
    Rozumiem. Mimo wszystko bardzo dziekuje za odpowiedz. Czy moge w takim razie zapytac jak naliczany jest podatek dochodowy od sprzedazy mieszkan? Na przyklad jesli mieszkanie kupilam za 250.000 a sprzedaje za 300.000 to czy mam zaplacic 19% od 50.000 dochodu? Czy dobrze mysle? Czy jest moze jakas kwota wolna od podatku? Jak to wyglada w praktyce? Bede wdzieczna za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje Pani za prace i czas jaki poswieca Pani czytelnikom tej strony.
    Serafin Anna Ekspert 19 lipca 2021
    Anula, dokładnie tak i ten podatek ujmujesz w druku PIT-39. Możesz jeszcze w internecie znaleźć takie narzędzie "kalkulator podatku od sprzedaży nieruchomości", aby się upewnić, co do cokładności wyliczeń.

Podobne artykuły