Jak płacić telefonem?

 • 21 Wrz 2018
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
HCE, Google Pay, Apple Pay a może BLIK? Porównuję te metody płatności telefonem.
Jak płacić telefonem?

Płatność telefonem jeszcze nigdy nie była taka prosta. Możesz korzystać z HCE, Apple Pay lub Google Pay, w zależności od banku, w którym masz konto i systemu operacyjnego, jaki jest w twoim telefonie. W których bankach można płacić telefonem? Jak zacząć? Pokażę ci krok po kroku.

Historia płatności telefonem w Polsce ma dopiero kilka lat. Początkowo, żeby płacić telefonem trzeba było nie tylko mieć smartfon z NFC, ale także być klientem T-Mobile lub Orange. Dlaczego? Kilka lat temu oferowano płatności w modelu simcentrycznym. W jego przypadku dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji znajdowały się na karcie SIM telefonu.

Jeśli więc chciałeś płacić zbliżeniowo, a twój smartfon miał NFC, to musiałeś „tylko” wymienić kartę SIM lub najpierw zmienić operatora komórkowego. Przez to, ten sposób płatności zbliżeniowych telefonem nigdy nie zdobył popularności.

Co to jest NFC?
NFC (z ang. Near Field Communication, czyli komunikacja bliskiego zasięgu) to technologia wykorzystująca fale radiowe wysokiej częstotliwości do udostępniania danych i wysyłania ich na odległość do 20 cm. NFC wykorzystywane jest m.in. przy płatnościach mobilnych czy do przekazywania plików (np. zdjęć) między dwoma urządzeniami.

Obecnie polskie banki oferują trzy sposoby płatności zbliżeniowych telefonem: HCE, Google Pay i Apple Pay. Ich wspólną cechą jest wykorzystanie NFC. Łączy je też tokenizacja.

wszystkie z wymienionych rozwiązań dotyczących cyfrowych portfeli (Google Pay, Apple Pay) wykorzystują standardy tokenizacji Visa i MasterCard – wyjaśnia Artur Józefowski, ekspert bankowości mobilnej i internetowej Santander Banku Polska i dodaje, że – standardy tokenizacji dbają o bezpieczeństwo płatności mobilnych. Oznacza to, że nigdy na urządzeniu mobilnym Klienta nie jest przechowywany rzeczywisty numer karty, a jedynie wirtualny (token), który jest unikalny dla danej karty, cyfrowego portfela oraz urządzenia.

A czym się różnią? Sprawdziłem.

HCE

Technologia HCE (z ang. Host Card Emulation) umożliwia przechowywanie wrażliwych danych (np. danych karty płatniczej) w chmurze obliczeniowej. Google wspiera HCE od 2013 r. – rozwiązanie to pojawiło się po raz pierwszy w Androidzie 4.4 KitKat. Na początku 2014 r. poparcie dla tego rozwiązania ogłosiły Mastercard i Visa. Pierwszym polskim bankiem, który wdrożył HCE był Pekao SA (grudzień 2014 r.). Dwoma kolejnymi bankami, które poszły jego śladem były Getin Bank i Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska), który zaoferował tę usługę dla posiadaczy kart z logo Visa i Mastercard.

Jak dodać kartę i płacić z wykorzystaniem HCE?

Proces dodawania karty i płatności z wykorzystaniem HCE pokażę na przykładzie PKO BP.

Jak dodać kartę do HCE?
 1. Włącz NFC w telefonie.
 2. Aktywuj płatności zbliżeniowe w aplikacji IKO – kliknij ikonkę falki na górnej belce aplikacji IKO lub wybierz „Płatności zbliżeniowe” na pasku „Płatności”.
 3. Aplikacja wyświetli listę twoich kart. Spośród nich wybierz tę, którą chcesz podpiąć do płatności zbliżeniowych telefonem z IKO. Potwierdź decyzję przyciskiem „Zatwierdź” oraz wpisując PIN do aplikacji IKO.
Jak płacić telefonem w aplikacji bankowej?
 1. Włącz NFC w telefonie.
 2. Zbliż telefon do terminala.
 3. Potwierdź transakcję. Jeśli wartość operacji przekracza 50 zł, potwierdź ją wpisując PIN do karty na terminalu płatniczym.
 4. W aplikacji IKO wyświetli się potwierdzenie transakcji.
Jak płacić telefonem bez logowania do aplikacji?
Możesz zapłacić telefonem za zakupy powyżej 50 zł bez logowania do aplikacji - jednym zbliżeniem swojego urządzenia do terminala. Wystarczy, że klikniesz ikonę falki w prawym górnym rogu ekranu logowania, następnie klikniesz przycisk „Szybka płatność” i podasz PIN.
 
 1. Włącz NFC w telefonie.
 2. Na ekranie logowania wybierz falkę w prawym górnym rogu.
 3. Kliknij przycisk Szybka płatność i wprowadź PIN do aplikacji IKO.
 4. Zbliż telefon do terminala.
 5. W aplikacji IKO wyświetli się potwierdzenie transakcji.

Płatności zbliżeniowe HCE oferują obecnie Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Santander Bank Polska, eurobank, ING Bank Śląski, PKO BP i T-Mobile Usługi Bankowe.

Google Pay

Google Pay to kolejne rozwiązanie umożliwiające płatności zbliżeniowe telefonem. Usługa ta – pierwotnie znana pod nazwą Android Pay – zadebiutowała w USA we wrześniu 2015 r. W Polsce Android Pay pojawił się 17 listopada 2016 r.

Pierwszymi bankami, które umożliwiły swoim klientom płatność za pomocą Google Pay, były Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe i Santander Bank Polska. Teraz za pomocą tej technologii mogą płacić posiadacze kont osobistych w 13 bankach komercyjnych i 3 bankach spółdzielczych.

Jak dodać kartę i płacić z wykorzystaniem Google Pay?

Jak dodać kartę do Google Pay?
 1. Pobierz aplikację Google Pay ze sklepu Google Play i skonfiguruj ją.
 2. Dodaj do aplikacji swoją kartę. Kliknij zakładkę „Karty” a następnie „+”, by dodać kartę (wystarczy, że zrobisz zdjęcie karty lub wpiszesz do aplikacji jej dane).

Telefonem możesz płacić od momentu zweryfikowania karty przez bank.

Do Google Pay możesz dodawać nie tylko karty płatnicze (debetowe i kredytowe) ale też podarunkowe lub lojalnościowe. W aplikacji mogą znaleźć się karty wydawane przez różne banki uczestniczące w programie. Ważne jest, żeby obsługiwały płatności zbliżeniowe.

Jak płacić Google Pay?
 1. Wybudź telefon (nie musisz go odblokowywać!).
 2. Zbliż telefon do terminala.
 3. Jeżeli wartość transakcji przekroczy 50 zł potwierdź ją wpisując PIN do karty na terminalu płatniczym
 4. Na ekranie telefonu wyświetli się animacja potwierdzająca przeprowadzenie transakcji.

Apple Pay

Płatności zbliżeniowe opracowane przez firmę Cupertino to najnowsze tego typu rozwiązanie, które jest obecne na polskim rynku. Apple Pay zadebiutowało w Polsce 19 czerwca 2018 r. Już od pierwszego dnia, płatności iPhonem mogli dokonywać klienci 9 banków. Już wkrótce dołączy do nich PKO BP.

Na rynku amerykańskim Apple Pay pojawiło się w październiku 2014 r., wkrótce po zaprezentowaniu iPhone'a 6 i 6 Plus. Na start tej usługi w Polsce przyszło nam czekać prawie 4 lata. Z moich obserwacji wynika, że była to najbardziej wyczekiwana usługa na polskim rynku finansowym. Każde jej wdrożenie na innym rynku wywoływało komentarze i dyskusje, w których bardzo często powtarzało się pytanie „kiedy Apple Pay pojawi się w Polsce?”

Sprawdziliśmy, jak płaci się iPhonem. Zerknij na nasz test Apple Pay!

A może BLIK?

Jeszcze jednym sposobem na płatność zbliżeniową telefonem jest BLIK. Warto wspomnieć, że to polska inicjatywa. BLIK-a wyróżnia to, że aby z niego korzystać, nie trzeba podpinać do aplikacji karty płatniczej. Wystarczy aplikacja mobilna banku, który obsługuje BLIK-a.

Dowiedz się więcej o płatnościach BLIK

Nowoczesne telefony komórkowe coraz bardziej zasługują na to, by określać je nazwą „smart”. Przy ich użyciu możesz odebrać i wysłać pocztę, obejrzeć film, słuchać muzyki, serfować po sieci, a wreszcie płacić za zakupy czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Czy tylko mi wydaje się, że podstawowa funkcja telefonu, czyli wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów przechodzi do lamusa?

Dodano:
21 Wrz 2018

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły