Jak zapłacić mandat przez internet?

 • 19 Paź 2018
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(1)
Dostałeś mandat? Nie zwlekaj i zapłać go przelewem internetowym. Sprawdź, jak to zrobić.
Jak zapłacić mandat przez internet?

Przekroczyłeś prędkość, a policja zarejestrowała twoje wykroczenie? Nie skończy się na pouczeniu, ze względu na obowiązujący taryfikator. Otrzymasz mandat, który będziesz musiał zapłacić w ciągu 7 dni na poczcie, w banku, przelewem internetowym lub na miejscu kartą, gdy funkcjonariusze wyposażeni są w terminal. Dowiedz się, jak zapłacić mandat przelewem, aby zrobić to prawidłowo.

Jako kierowca wiesz, że czasami drobne wykroczenie skutkuje mandatem karnym. Jeżeli uważasz, że nie jest on zasadny, masz prawo odmowy jego przyjęcia. Wówczas twoją sprawą zajmie się sąd. Wtedy do kwoty mandatu dojdą jeszcze koszty postępowania.

Dlatego, gdy już zdarzy ci się złamać przepisy, zapłać i wyciągnij wnioski na przyszłość. Wygodnie zrobisz to przelewem. Ułatwi ci to funkcja przelewu podatkowego w twojej bankowości elektronicznej. Sprawdź, czym taki przelew różni się od zwykłego przelewu przez internet.

Mandat karny – przelew internetowy czy płatność na poczcie?

Nie powinieneś mieć większych problemów z opłaceniem wypisanego przez policjanta mandatu na poczcie lub w oddziale banku. Musisz jednak liczyć się ze staniem w kolejce i koniecznością zapłaty prowizji za realizację wypełnionego polecenia przelewu. Gdy nie masz czasu, wypełnienie druku przelewu w pośpiechu, może skutkować popełnieniem błędu.

Darmowym, wygodniejszym i zdecydowanie szybszym rozwiązaniem jest opłacenie mandatu przelewem internetowym.

Jak zapłacić mandat przelewem?

Jeżeli wiesz, jak wykonać przelew internetowy, to bez problemu uregulujesz w ten sposób też mandat. Pamiętaj jednak, żeby zrobić to trochę inaczej. Skorzystaj z opcji przelewu podatkowego. To naprawdę proste. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
 

1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej swojego banku.

2. Wybierz opcję „przelew do Urzędu Skarbowego”, „przelew do organu podatkowego” czy „przelew podatkowy” (sformułowanie może się różnić w zależności od banku).

Ważne
Skorzystanie z tej funkcji ułatwi ci i przyspieszy wykonanie przelewu, ponieważ dane organu podstawią się automatycznie.

3. Wybierz z listy właściwy organ administracyjny, czyli Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Jego dane powinny ci się podstawić w odpowiednich miejscach formularza przelewu. Sprawdź je.

Poprawne dane to:
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu
ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole
Numer rachunku bankowego: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.

4. Wybierz formularz: MANDATY

5. W polu numer identyfikacyjny wybierz PESEL i uzupełnij je swoim numerem.

6. W polu identyfikacja zobowiązania: wpisz serię i numer mandatu.

7. Wpisz kwotę mandatu.

8. Zweryfikuj wprowadzane dane i zatwierdź przelew.

Wskazówka
W przypadku dokonywania płatności z zagranicznego rachunku bankowego w miejscu na przelewie do tego przeznaczonym należy wpisać SWIFT o treści NBPLPLPW.

Płatność mandatu kartą

Płatność mandatu przelewem to dobre rozwiązanie. Możesz to zrobić w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu. Ale równie wygodne jest uregulowanie należności za mandat w chwili jego wystawienia, za pomocą karty płatniczej. Będzie to możliwe pod warunkiem, że radiowóz jest wyposażony w terminal.

Wybór formy płatności mandatu zawsze należy jednak do kierowcy. Dla tych, którzy wolą opłacić mandat tradycyjnym sposobem, czyli przelewem lub na poczcie, oczywiście pozostanie taka możliwość.

Niezapłacony mandat - skutki

Gdy przyjmiesz mandat, staje się on prawomocny. Nie masz już szans na jego niezapłacenie czy negocjacje w sprawie wymiaru kary. Od tego momentu masz 7 dni na jego zapłacenie, czy to w placówce pocztowej czy przelewem internetowym.

I warto zrobić to o czasie. Teoretycznie już po kilkunastu dniach od ostatecznego terminu uregulowaniu zobowiązania, twoja sprawa zostanie przekazana do urzędu skarbowego, a ten może wszcząć postępowanie egzekucyjne.

W praktyce jednak urzędy nie działają tak szybko. Co nie oznacza, że twoja zaległość zostanie umorzona. Możesz być pewny, że w końcu doczekasz się ostrzeżenia i wezwania do zapłaty. Kwota mandatu może zostać też pobrana z nadpłaty twojego podatku. Jeżeli jednak nie masz zwrotu, urząd skarbowy może zająć np. twoje wynagrodzenie za pracę czy emeryturę. W wyjątkowych sytuacjach, możesz nawet spodziewać się zajęcia konta bankowego.

Sprawdź, co zrobić, gdy twoją sprawą zajmie się komornik.


Szybciej znaczy drożej - taryfikator 2018

O tym, ile będzie cię kosztować określone wykroczenie drogowe, możesz dowiedzieć się z taryfikatora na stronie policji. Znajdziesz w nim nie tylko informacje o kwocie, o jaką może zostać uszczuplony twój portfel, ale także ile punktów karnych otrzymasz.

Poniżej znajdziesz informacje o kwocie mandatu za przekroczenie prędkości. To jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń.

Przekroczenie prędkości – mandat karny:
 • 50 zł od 6 do 10 km/h
 • 50 zł – 100 zł od 11 do 20 km/h + 2 punkty karne
 • 100 zł – 200 zł od 21 do 30 km/h + 4 punkty karne
 • 200 zł – 300 zł od 31 do 40 km/h + 6 punkty karne
 • 300 zł – 400 zł od 41 do 50 km/h + 8 punkty karne
 • 400 zł – 500 zł od 51 km/h + 10 punkty karne

Nie muszę cię przekonywać, jak ważna jest przepisowa i bezpieczna jazda samochodem. Jeżeli jednak zdarzy ci się przycisnąć pedał gazu, to zapłać mandat od razu. I niech będzie on dla ciebie cenną lekcją na przyszłość.

Dodano:
19 Paź 2018

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Paweł Niewodniczański Ekspert 28 lipca 2020
  W Alior Banku i t-Mobile usługi bankowe nie da się zapłacić mandatu karnego
  Sudoł Dagmara Ekspert 03 sierpnia 2020
  Dziękuję za informację, sprawdzę, jak to wygląda w wymienionych przez Ciebie bankach. :)

Podobne artykuły