Przekroczyłeś prędkość albo przejechałeś na czerwonym świetle, a policja zarejestrowała twoje wykroczenie? Nie skończy się na pouczeniu, ze względu na obowiązujący taryfikator. Otrzymasz mandat, który będziesz musiał zapłacić w ciągu 7 dni na poczcie, w banku bezgotówkowo przelewem internetowym, lub na miejscu za pomocą karty płatniczej czy BLIKa, ponieważ funkcjonariusze wyposażeni są w terminal. Najpierw jednak dowiedz się, jak zapłacić mandat przelewem, aby zrobić to prawidłowo.
Jako kierowca wiesz, że czasami drobne wykroczenie skutkuje mandatem karnym. Jeżeli uważasz, że nie jest on zasadny, masz prawo odmowy jego przyjęcia. Wówczas twoją sprawą zajmie się sąd, w którego okręgu popełniono wykroczenie. Wtedy do kwoty mandatu dojdą jeszcze koszty postępowania, które sąd orzeka w orzeczeniu końcowym.
Dlatego, gdy już zdarzy ci się złamać przepisy, zapłać i wyciągnij wnioski na przyszłość. Wygodnie zrobisz to przelewem. Ułatwi ci to funkcja przelewu podatkowego w twojej bankowości elektronicznej. Sprawdź, czym taki przelew różni się od zwykłego przelewu przez internet.
Mandat karny – przelew internetowy czy płatność na poczcie?
Nie powinieneś mieć większych problemów z opłaceniem wypisanego przez policjanta mandatu na poczcie lub w oddziale banku. Na pytanie, jak zapłacić mandat na poczcie, odpowiedź, jest tylko jedna, trzeba liczyć się ze staniem w kolejce i koniecznością zapłaty prowizji za realizację wypełnionego polecenia przelewu. A ile kosztuje opłata mandatu na poczcie? Aktualnie jest to koszt w wysokości 10 zł, więc wcale nie mały jak za coś, co możemy zrobić sami z domu. Większość ludzi żyje w pośpiechu i nie ma czasu na wypełnianie druku, a może to skutkować popełnieniem błędu w czasie wpisywania danych.
A co w przypadku zagubienia druczka? Jak zapłacić mandat bez blankietu? Jeśli znasz kwotę, numer i serie mandatu karnego, jego opłacenie nie przysporzy większych trudności. Jeśli tych danych nie posiadasz, będzie trzeba zwrócić się do urzędu skarbowego z prośbą o ich udostępnienie. To jedyny możliwy sposób, by pozyskać utracone dane do przelewu – pozostałe instytucje nie przechowują szczegółowych informacji o mandatach.
Darmowym, wygodniejszym i zdecydowanie szybszym rozwiązaniem jest opłacenie mandatu przelewem internetowym.
Jak zapłacić mandat przelewem?
Jeżeli wiesz, jak wykonać przelew internetowy, to bez problemu poradzisz sobie z zapłaceniem mandatu online. Pamiętaj jednak, że proces ten różni się od zwykłych przelewów.
W celu opłacenia kary skorzystaj z opcji przelewu podatkowego. Jeśli zastanawiasz się, na jaki numer konta zapłacić mandat, to nie ma to obecnie znaczenia, ponieważ płatności za mandat karny należy dokonać na wskazany na blankiecie wpłaty, INDYWIDUALNY numer rachunku bankowego. Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gitd/windykacja widnieje wyraźna prośba, aby nie dokonywać wpłat na rachunek I Urzędu Skarbowego w Opolu.
1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej swojego banku.
2. Wybierz opcję „przelew do Urzędu Skarbowego”, „przelew do organu podatkowego” albo „przelew podatkowy” (sformułowanie może się różnić w zależności od banku).
3. Wybierz formularz: MANDATY
5. W polu numer identyfikacyjny wybierz PESEL i uzupełnij je swoim numerem.
6. W polu identyfikacja zobowiązania: wpisz serię, numer mandatu oraz indywidualny numer rachunku bankowego.
7. Wpisz kwotę mandatu.
8. Zweryfikuj wprowadzane dane i zatwierdź przelew.
Wskazówka |
W przypadku dokonywania płatności z zagranicznego rachunku bankowego w miejscu na przelewie do tego przeznaczonym należy wpisać SWIFT o treści NBPLPLPW. |
Pojawia się również pytanie, czy można zapłacić mandat z innego konta? Oczywiście, najważniejsze jest, aby dane, które wpisujemy – numer PESEL, seria i numer mandatu były zgodne z blankietem otrzymanym od policjanta.
Płatność mandatu kartą
Płatność mandatu przelewem to dobre i szybkie rozwiązanie. Możesz to zrobić w dowolnym momencie i to bez wychodzenia z domu. Najczęściej karanym wykroczeniem jest za szybka jazda, zatem jak zapłacić mandat za przekroczenie prędkości. Od 2018 roku możliwe jest uregulowanie należności za mandat w chwili jego wystawienia, za pomocą karty płatniczej.
Wszystkie oznakowane radiowozy posiadają terminale płatnicze, które dają możliwość natychmiastowej opłaty mandatu. Wybór formy płatności za swoje wykroczenie zawsze należy jednak do kierowcy. Dla tych, którzy wolą opłacić mandat tradycyjnym sposobem, czyli przelewem lub na poczcie, oczywiście pozostanie taka możliwość.
Mandat za brak biletu
Zapewne nie jednokrotnie zdarzało się, że w pośpiechu zapomniałeś zakupić biletu na komunikację miejską, a pech chciał, że akurat wtedy była kontrola biletowa. Jeśli już doszło do tego nieszczęśliwego zbiegu okoliczności to czy da się, a jeśli tak, to jak zapłacić mandat za brak biletu przelewem?
Tak naprawdę, wystarczy, że posiadasz numer rachunku bankowego podmiotu, który znajdziesz na blankiecie otrzymanym od pracownika instytucji, która Cię ukarała. Płatności za mandat możesz dokonać na konto bankowe podmiotu albo udać się do Punktu Obsługi Pasażera w danym mieście. Warto pamiętać, że mandaty nałożone przez Straż Miejską nie podlegają opłacie ani w Punkcie Obsługi Pasażera, ani na koncie urzędu skarbowego.
Niezapłacony mandat – skutki
Gdy przyjmiesz mandat, staje się on prawomocny. Nie masz już szans na jego niezapłacenie czy negocjacje w sprawie wymiaru kary. Od tego momentu masz 7 dni na jego zapłacenie, zaraz po jego wystawieniu bezgotówkowo policji, w placówce pocztowej albo przelewem internetowym.
I warto zrobić to o czasie. Teoretycznie już po kilkunastu dniach od ostatecznego terminu uregulowaniu zobowiązania, twoja sprawa zostanie przekazana do urzędu skarbowego, a ten może wszcząć postępowanie egzekucyjne.
W praktyce jednak urzędy nie działają tak szybko. Jeśli zwlekasz z opłatami, nie licz na taryfę ulgową, mandat ulega przedawnieniu dopiero po 3 latach, a do tego czasu urząd skarbowy ma wiele sposobów na pobranie tej kwoty. Możesz być pewny, że w końcu doczekasz się ostrzeżenia i wezwania do zapłaty. Kwota mandatu może zostać też pobrana z nadpłaty twojego podatku. Jeżeli jednak nie masz zwrotu, urząd skarbowy może zająć np. twoje wynagrodzenie za pracę czy emeryturę. W wyjątkowych sytuacjach możesz nawet spodziewać się zajęcia konta bankowego. Opłata mandatu karnego zajmuje chwilę, a potrafi oszczędzić wielu problemów.
A co jeśli jeszcze nie doszło do zajęcia tej kwoty i zastanawiasz się jak zapłacić zaległy mandat? To nic trudnego, bo możesz to zrobić za pomocą opisanych wcześniej metod, za pomocą przelewu albo przelewu podatkowego.
Sprawdź, co zrobić, gdy twoją sprawą zajmie się komornik.
Szybciej znaczy drożej – taryfikator 2022
O tym, ile będzie cię kosztować określone wykroczenie drogowe, możesz dowiedzieć się z taryfikatora dostępnego na stronie policji. Znajdziesz w nim nie tylko informacje o kwocie, ale także ile punktów karnych otrzymasz. Zmiany wprowadzone początkiem tego roku w taryfikatorze zachęcają do przepisowej jazdy, ponieważ płacenie mandatu o tak wysokich kwotach na pewno uszczupli twój portfel.
Poniżej znajdziesz informacje o aktualnych kwotach mandatu za przekroczenie prędkości. To jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń.
Przekroczenie prędkości – mandat karny taryfikator od 09.2022: |
|
Myślę, że więcej nie trzeba przekonywać, jak ważna jest przepisowa i bezpieczna jazda samochodem. Jeżeli jednak zdarzy ci się przycisnąć pedał gazu, to najlepiej zapłać mandat od razu, a unikniesz niepotrzebnych kłopotów. I niech będzie to dla ciebie cenna lekcja na przyszłość.
7 Komentarze