Konto oszczędnościowe. Na co warto zwrócić uwagę?

  • 28 Lip 2011
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Szybko rosnące ceny sprawiają, że duża część lokat i kont oszczędnościowych po uwzględnieniu inflacji nie daje zarobić.
Konto oszczędnościowe. Na co warto zwrócić uwagę?

Szybko rosnące ceny sprawiają, że duża część lokat i kont oszczędnościowych po uwzględnieniu inflacji nie daje zarobić. Zobacz, o czym należy pamiętać otwierając konto oszczędnościowe, aby zamiast zysków nie pojawiły się na nim straty.

oszczedzanieKonto oszczędnościowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dysponują pieniędzmi, jednak zdają sobie sprawę, że za pewien, bliżej nieokreślony, czas mogą ich potrzebować. W tej sytuacji wygrywają z lokatami, ponieważ w razie konieczności ich zamknięcia otrzymamy wypracowane wcześniej odsetki.

Konto oszczędnościowe jest to zatem produkt łączący w sobie cechy konta osobistego i lokaty bankowej. Z jednej strony oferuje możliwość wypłaty w dowolnym momencie zgromadzonego kapitału. Z drugiej może przynieść odsetki niewiele niższe, a zdarza się, że i wyższe od lokat bankowych.

Idealnych rozwiązań na rynku jednak nie ma i osoby, które chcą ulokować swoje pieniądze w banku właśnie zakładając konto oszczędnościowe muszą pamiętać, że nieznajomość proponowanych warunków oraz nieumiejętne korzystanie z oferty może znacznie zmniejszyć ich zarobek.

Konto oszczędnościowe to nie konto osobiste

Warto pamiętać, że są to dwa rozwiązania służące do zupełnie innych celów. Osoby, które liczą, że kontem oszczędnościowym zastąpią zwykły rachunek bankowy mogą się mocno rozczarować. Aktywne korzystanie z konta oszczędnościowego generuje duże koszty – te całkiem szybko mogą zjeść odsetki, które miało ono przynieść.

Bezpłatna najczęściej jest tylko pierwsza wypłata środków z konta. Każda kolejna obniża już zgromadzony na rachunku kapitał. I tak przykładowo w Lukas Banku oferującym konto, którego oprocentowanie nieznacznie przekracza 4 procent, każda kolejna wypłata kosztuje już 10 złotych.

Odłożone na Rachunku Oszczędzam (Codzienne Zyski) w Lukas Banku 5 tysięcy złotych przyniesie rocznie nieco ponad 200 złotych odsetek. Zatem jedna dodatkowa wypłata środków miesięcznie obniży tę kwotę o ponad połowę. Dwie spowodują, że zamiast zysku na rachunku pojawi się strata.

Warto pamiętać, że także inne operacje, które za pośrednictwem zwykłego ROR-u są często oferowana bezpłatnie, w przypadku kont oszczędnościowych albo są obarczone dodatkowymi kosztami, albo wręcz niemożliwe.

Chcesz wysokie oprocentowanie? Załóż także zwykłe konto

Samo pamiętanie o tym, że konto oszczędnościowe to nie zwykły rachunek bankowy nie wystarczy. Banki oferujące najwyższe oprocentowanie najczęściej żądają również otwarcia zwykłego konta. Nierzadko wiąże się to z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

Przykładowo otwarcie najlepszego rachunku oszczędnościowego na rynku oferowanego przez BNP Paribas Fortis, który rocznie zarabia 5,8 proc., jest powiązane z założeniem konta bankowego. Prowadzenie najtańszego wchodzącego w grę pakietu kosztuje miesięcznie 6,5 złotego. Dodatkową złotówkę pochłonie opłata za kartę debetową.

7,5 złotego miesięcznie rocznie daje kwotę 90 złotych. Oznacza to, że klient banku, który na rok na koncie oszczędnościowym zamroził kwotę 5000 złotych w ramach odsetek zamiast 290 złotych otrzyma 200 złotych. Tym samym jego realna stopa zwrotu skurczy się z niemal 6 do 4 procent.

Odsetki inne niż obiecywano? Czytaj dokumenty

Aby w momencie zamykania konta i wycofywania środków nie okazało się, że zarobek jest znacznie niższy niż zakładały wcześniejsze wyliczenia, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, koniecznie trzeba zapoznać się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji. Często okazuje się bowiem, że reklamy kuszące potencjalnych klientów najwyższym oprocentowaniem nie uwzględniają wszystkich czynników wpływających na ostateczny zysk.

Poza już wspomnianymi, liczba kwestii, na które warto zwrócić uwagę jest całkiem spora. Rzeczywiste oprocentowanie często jest zależne od kwoty powierzonej bankowi. To deklarowane przez bank zazwyczaj pokazuje najlepszą dostępną opcję.

Warto także pamiętać, że w rankingach najczęściej brylują oferty promocyjne. Te atrakcyjne dla oka propozycje są częste oferowane jedynie w określonym przedziale czasu. Również czas ich trwania jest często ograniczony.

Konta oszczędnościowe bez podatku Belki? Jak długo?

Górna półka kont oszczędnościowych to w większości wypadków rachunki z dzienną kapitalizacją odsetek, która umożliwia uniknięcie podatku Belki. Warto jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko do pewnej kwoty. W zależności od oprocentowania, aby osiągnąć optymalne zyski możemy na pojedynczym rachunku ulokować nie więcej niż kilkanaście tysięcy złotych.

Niektóre banki pozwalają na cieszenie się wyższym oprocentowaniem, umożliwiając otwarcie kilku rachunków, jednak osoby decydujące się na takie konta muszą liczyć się z prawdopodobieństwem, że furtka umożliwiająca unikanie podatku Belki zostanie zlikwidowana. Choć zapewne, po części z powodu zbliżających się wyborów, tematem nie zajmie się obecny rząd, to może on powrócić zaraz po wyborach.

Dodano:
28 Lip 2011

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły