Podobnie jak polski złoty to jedna z wielu walut na świecie, tak bitcoin jest jedną z wielu kryptowalut. Na fali jego popularności powstały m.in. Ether, Litecoin czy Ripple. Czym są wirtualne pieniądze? Skąd się biorą? Czy warto w nie inwestować? Wyjaśniam.
Najpopularniejszym środkiem płatniczym są oczywiście pieniądze. Nikogo nie dziwi już gromadzenie ich na rachunkach bankowych i przekazywanie ich sobie droga elektroniczną, czyli przelewem. Obecnie wielu zaskakiwać mogą jednak kryptowaluty. Pojęcie, które każdemu „obiło się o uszy”, ale mało kto wie, o co w nich tak naprawdę chodzi. Biorąc pod uwagę fakt, że przyszłość wirtualnego pieniądza, który może wyemitować każdy, to wielka niewiadoma, postanowiłam przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.
Czy kryptowaluty są bezpieczne?
R E K L A M A
Kryptowaluty – co to takiego?
Próbowałeś dowiedzieć się, czym są kryptowaluty, ale gdy zacząłeś czytać m.in. o łańcuchu bloków (tzw. blockchain), stwierdziłeś, że to zbyt skomplikowane? Spróbuję wyjaśnić ci to w bardzo prosty sposób.
Zacznę od tego, czym jest blockchain, ponieważ to pojęcie związane jest z rozwojem kryptowalut.
Czym jest blockchain? |
To system, który umożliwił powstanie kryptowalut. Jest to baza danych, dzięki której możliwe jest księgowanie operacji w internecie. Przekazywane dane są zaszyfrowane i przechowywane w sieci, a dostęp do nich mają tylko strony transakcji. |
Kryptowaluta (a właściwie waluta kryptograficzna) to system, który umożliwia przechowywanie umownych jednostek, ich kupno i sprzedaż, a także użycie ich jako środka płatności. W dużym skrócie to wirtualne pieniądze, których nie wypłacisz z bankomatu. Nie możesz ich też nosić w portfelu. Przechowujesz je w tzw. e-portfelu na swoim komputerze lub smartfonie.
Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin. Jak wygląda taki pieniądz? To nic innego jak ciąg kilkudziesięciu znaków, które dzięki zastosowaniu funkcji matematycznych, układają się w kod. Niemożliwe jest ich skopiowanie czy ponowne wydanie. Bitcoiny przypisywane są do adresów, na takiej zasadzie jak pieniądze w banku do poszczególnych kont klientów. Adres co prawda nie jest przypisany do użytkownika, ale otrzymujesz prywatny klucz, który pozwala ci nimi zarządzać. Oprócz bitcoina powstało już wiele innych kryptowalut.
Dowiedz się więcej o bitcoinie.
Skąd się biorą kryptowaluty?
Zastanawiasz się pewnie, jak kryptowaluty wprowadzane są w obieg. I kto je emituje? Bo nie robi tego bank. W teorii kryptowalutę może stworzyć każdy, ale w praktyce nie jest to łatwy proces. Zajmują się tym głównie pasjonaci, którzy posiadają w tym zakresie specjalistyczną wiedzę oraz odpowiedni sprzęt, czyli komputer przygotowany do tego technicznie.
W przypadku wirtualnych pieniędzy mówi się o ich kopaniu za pomocą koparek. To potoczne określenie komputerów, wyposażonych w systemy wykonujące skomplikowane obliczenia matematyczne. Osoby, które się tym zajmują to górnicy. Wprowadzają oni w obieg wykopaną kryptowalutę. Żeby miała ona wartość, emisja musi być ograniczona. Oznacza to, że danej kryptowaluty nie można kopać w nieskończoność, podobnie jak bank centralny nie może wydrukować każdemu tyle pieniędzy, żeby nie trzeba było pracować.
Najpopularniejsze kryptowaluty
Kryptowalut jest coraz więcej. Czym się charakteryzują? Tym, że każda z nich została stworzona w innym celu i posiada swoje unikatowe cechy. Warto je poznać, zanim zechcesz w nie zainwestować.
Bitcoin (BTC)
Bitcoin to najpopularniejsza i ciesząca się największym zaufaniem kryptowaluta. Powstała w 2008 roku, a jej twórca wciąż pozostaje anonimowy. Nazywany jest cyfrowym złotem i walutą przyszłości. Należy do niego ponad połowa kapitalizacji rynku. Mechanizm bitcoina opiera sie na systemie blockchain, który umożliwia zbieranie danych i weryfikację każdej transakcji. Na bazie algorytmu bitcoina powstało wiele innych kryptowalut.
Ethereum (ETH)
Ethereum to platforma służąca do emitowania kryptowaluty Ether. Obecnie to druga najpopularniejsza wirtualna waluta, zaraz po bitcoinie. Eksperci twierdzą, że jest lepszym środkiem płatniczym niż bitcoin, ze względu na krótszy czas wykopania nowego bloku, czyli potwierdzenia transakcji. To co wyróżnia tę kryptowalutę, to możliwość tworzenia tzw. smart contarct'ów, czyli cyfrowych kontraktów.
Litecoin (LTC)
Litecoin potocznie nazywany jest młodszym bratem bitcoina. Pod względem technicznym niewiele się od niego różni. O ile bitcoin służy wykonywaniu transakcji o sporych wartościach, litecoin został stworzony z myślą o mikropłatnościach, ze względu na szybkość potwierdzania transakcji (zajmuje to około 2,5 minuty, dla porównania w przypadku bitcoina czas ten wynosi 10 minut).
Ripple (XRP)
Kryptowaluta stworzona z myślą o dokonywaniu rozliczeń pomiędzy instytucjami finansowymi.
Czy warto inwestować w kryptowaluty?
Poszukujesz niestandardowej inwestycji? Łatwiejsze niż wykopanie nowej kryptowaluty, jest zainwestowanie w już istniejącą. Odpowiedzieć na pytanie, czy warto nie jest jednoznaczna, podobnie jak w przypadku jakichkolwiek innych aktywów. Na takie pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam i nie zapominać, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.
Kryptowaluty - ryzyko inwestycyjne |
- Rynek kryptowalut jest mało stabilny, a wahania kursów bywają znaczne. - Nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, można bardzo szybko stracić zainwestowany kapitał. - Nie warto inwestować w nieznane kryptowaluty, ponieważ wiele z nich powstaje tylko w celu zarobkowym górnika, który daną jednostkę wykopał. |
Jeżeli poważnie podejdziesz do tematu i zdobędziesz odpowiednią wiedzę w zakresie kryptowalut, to jest duża szansa, że uda ci się na nich zarobić. Musisz jednak umieć wyczuć, kiedy powinieneś się wycofać.
Przeczytaj, jak zacząć inwestować.
Sprawdź swoją wiedzę w praktyce
Jak więc rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami? Jest na to bezpieczny sposób. Żeby nie stracić, a zyskać musisz uzupełnić swoja wiedzę. Dlatego pobierz darmowy poradnik o kryptowalutach. Gdy się z nim zapoznasz, będziesz mógł spróbować swoich sił online.
5 Komentarze