Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Rozliczenie PIT - nowe zasady od 2019 r.

Fot.

Rozliczenie PIT za 2018 r. przez urząd skarbowy – brzmi jak abstrakcja? Od tego roku procedura rozliczenia podatku dochodowego jest znacznie prostsza. PIT jest rozliczany automatycznie, a tobie pozostaje tylko sprawdzić go przez internet. Jak wyglądają nowe zasady rozliczania PIT-u w 2019 roku? Sprawdziłam najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć.

Nowe zasady PIT to naprawdę zmiana na lepsze. Możesz korzystać z wyższej kwoty wolnej, urząd skarbowy wypełnia za ciebie zeznanie, a do tego szybciej otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku.

Do kiedy PIT 2019?

Do kiedy trzeba złożyć rozliczenie PIT? Termin składania deklaracji PIT się nie zmienił:

  • do 31 stycznia 2019 roku musimy złożyć PIT-28
  • do 30 kwietnia 2019 roku składamy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39

Nowością jest dzień 15 lutego 2019 r. To właśnie wtedy na Portalu Podatkowym Krajowa Administracja Skarbowa udostępni w wersji elektronicznej twoje zeznanie podatkowe. Dotyczy to jednak tylko formularzy PIT-37 i PIT-38. Jeśli korzystasz z innych, to podatek musisz odprowadzić tak, jak dotychczas.

E-PIT – urząd skarbowy rozliczy go za ciebie

Rozliczenie podatku dochodowego od tego roku ma się sprowadzać do kilku kliknięć na Portalu Podatkowym. 15 lutego 2019 r. pojawi się tam automatyczne rozliczenie z osiąganych przez ciebie dochodów w 2018 roku. Masz czas do 30 kwietnia 2019 r. , aby rozliczenie:

przeczytać i zaakceptować bez zmian,

zmienić (wybrać, czy chcesz się rozliczyć z małżonkiem lub jako osoba, samotnie wychowująca dzieci, wskazać organizację, której przekażesz 1 proc. podatku albo uzupełnić dane dotyczące ulg podatkowych), a potem zaakceptować,

odrzucić i rozliczyć samodzielnie.

E-PIT – dla kogo?

Automatyczne rozliczenia PIT w 2019 r. będą dotyczyć tylko osób, które rozliczają się za pomocą formularza PIT-37 (osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, dzieło i zlecenie, emeryci i renciści) i PIT-38 (osoby uzyskujące przychody z inwestycji pieniężnych, np. akcje, obligacje). W 2019 r. z usługi „Twój e-PIT” będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykorzystują PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Uwaga!
Jeśli w zeszłym roku coś zarobiłeś na lokacie bankowej albo koncie oszczędnościowym, to nie musisz składać PIT-28. Zanim otrzymasz odsetki na swoje konto, bank pomniejsza je o podatek Belki, a ty dostajesz tylko kwotę netto.

Jeśli więc zawsze narzekasz na to, jak rozliczyć PIT online, to w tym roku zrobisz to naprawdę szybko i prosto.

PITy 2019 - szybszy zwrot podatku

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zwrot podatku wpłynie na twoje konto, to mam dla ciebie dobrą informację. Do tej pory urząd skarbowy miał trzy miesiące na to, aby oddać ci nadpłacony podatek. Teraz możesz liczyć na zwrot podatku szybciej. Jeśli złożysz PIT w formie elektronicznej, to na swoją należność będziesz czekać maksymalnie 45 dni, licząc od daty złożenia, nie wcześniej niż 15 lutego 2019 r.

Jeżeli wyślesz swoje zeznanie podatkowe pocztą albo zaniesiesz do urzędu skarbowego, to czas na zwrot nadal wynosi trzy miesiące. Również dlatego warto złożyć PIT przez internet.

Sprawdź również: Program do rozliczania PIT-online

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku została podwyższona z 6 600 zł do 8 000 zł rocznie. Dzięki temu możesz zarabiać więcej i nie odprowadzać daniny w ogóle. Jeśli zarabiasz więcej niż obejmuje kwota dolna, to możesz korzystać z wyższej kwoty, która zmniejsza podatek. Od tego roku wynosi 1 440 zł, zamiast 1 188 zł.

Ile zarabiasz rocznie?Ile wynosi kwota zmniejszająca podatek?
do 8 000 zł 1 440 zł
pow. 8 000 zł do 13 000 zł 1 4400 zł – [883,98 zł x (podstawa opodatkowania – 8 000 zł)/5 000 zł = od 3 091 zł do 8 001 zł
pow. 13 000 zł do 85 528 zł 556,02 zł
pow. 85 528 zł do 127 000 zł 556,02 zł – [556,02 zł x (podstawa opodatkowania – 85 528 zł)/41 472 zł] = od 0 zł do 3 091 zł
pow. 127 000 zł brak kwoty wolnej

PITy – nowa stawka ryczałtu

Jeśli wynajmujesz mieszkanie prywatnie (nie w formie działalności gospodarczej) i zarabiasz z tego tytułu, to musisz wiedzieć, że zmienił się limit przychodów, do którego możesz zastosować 8,5 proc. stawki ryczałtu. Wciąż możesz ją zastosować, ale pod warunkiem, że twoje przychody nie przekraczają 100 tys. zł rocznie. Jeśli są wyższe, to musisz zastosować stawkę 12,5 proc.

Przeczytaj więcej o tym, jak rozliczyć prywatny najem mieszkania.

Wspólne PITy dla małżonków

Do tej pory wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem można było rozliczyć się tylko pod warunkiem terminowo złożonego PIT-u. Teraz, jeśli złożysz deklarację po 30 kwietnia 2019 r., to wciąż możesz dokonać korekty i rozliczyć się z żoną lub mężem albo jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Nowa ulga podatkowa od 2020 roku

Jeszcze nie w tym roku, ale w przyszłym będzie można odliczyć sobie wydatki na termomodernizację domu (np. docieplenie ścian, wymiana okien, wymiana lub remont systemów grzewczych). Jeśli więc już teraz planujesz budowę albo remont, to warto pamiętać o tym, że przy składaniu PIT-u za 2019 r. możesz odliczyć 23 proc. wydatków, związanych z zakupem materiałów budowlanych urządzeń i usług związanych z termomodernizacją.

Planujesz budowę domu? Sprawdź najnowszy ranking kredytów hipotecznych Money.pl

PITy – zmiany związane z ulgą mieszkaniową

Mam także dobrą informację dla osób, które kupiły mieszkanie, ale w ciągu dwóch lat nie zdążą podpisać aktu notarialnego, bo deweloper spóźnia się z oddaniem mieszkania. Do trzech lat został wydłużony okres, w którym można pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wykorzystać na kupno innej i skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Zobacz, jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym.

Zwolnienia z PIT – wyższe limity

Z części otrzymanych świadczeń czy zapomóg musisz zapłacić podatek. W 2018 roku zostały zwiększone limity kwot, w których konkretne świadczenia są zwolnione z daniny. Najważniejsze z nich to:

  • dopłaty do wypoczynku ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – do 1 000 zł rocznie,
  • dopłaty do wypoczynku (wczasów, kolonii, obozów, zimowisk) dla osób do 18 lat z innych źródeł niż ZFŚS – do 2 000 zł rocznie,
  • zapomogi otrzymane w wyniku indywidualnych zdarzeń losowych, długotrwałej choroby lub śmierci, a także klęsk żywiołowych – do 6 000 zł rocznie (jeśli środki nie pochodzą z ZFŚS ani ze związków zawodowych),
  • świadczenia, które dostają emeryci i renciści (albo członkowie rodziny po ich śmierci) od dawnego zakładu pracy – do 3 000 zł rocznie
  • świadczenia, które od pracodawcy otrzymują rodzice z tytułu zatrudnienia opiekuna do dziecka lub zapisania go do żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego – do 1 000 zł miesięcznie.

Analizując wszystkie zmiany widać, że są one korzystne. Pozwalają one uniknąć podatku przy niskich kwotach zarobków czy świadczeń. Dobrą informacją jest również to, że w większości przypadków nie trzeba już samemu wypełniać PIT-u, tylko zaakceptować zeznanie wypełnione automatycznie. Sporo się również zmieniło w zakresie rozliczania podatków przez firmy. Wszystkie najważniejsze zmiany opiszę w kolejnym tekście. Śledź nasz serwis na bieżąco!


Podobne artykuły