Sprzedaż firm spadła już o 41 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem

 • 28 Kwi 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(0)
Taki wynik zanotowano w czwartym tygodniu kwarantanny. Wraz z pogorszeniem się sytuacji na rynkach spadła też liczba zapytań o wiarygodność płatniczą w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitora. Przedsiębiorcy skupiają się teraz bardziej na przetrwaniu niż na szukaniu nowych kontrahentów.
Sprzedaż firm spadła już o 41 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem

Paraliż gospodarki w obliczu pandemii

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitora, wciąż pogłębia się spadek sprzedaży przedsiębiorstw. Liczba zapytań o wiarygodność płatniczą klientów zmalała o 41 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Przedsiębiorcy zwykle sprawdzają dane na temat ewentualnych kontrahentów, by dowiedzieć się, czy nie mają długów i czy nie spóźniają się z opłatami. Takie pytania pochodzą często od operatorów telewizji kablowej, dostawców internetu, firm telekomunikacyjnych, firm leasingowych, faktoringowych czy pożyczkowych, banków, franczyzodawców czy przedsiębiorców chcących zweryfikować partnera biznesowego.

Pierwsze załamanie przyszło na przełomie lutego i marca (-4 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r.), a pogłębiło się po połowie miesiąca (od -4 proc. przez -22 proc. do -32 proc.). W tygodniu 6-12 kwietnia liczba zapytań osiągnęła najniższy pułap (-41 proc.). W zeszłym roku w BIG InfoMonitorze zweryfikowano łącznie 7,5 mln osób i 1,6 mln firm, czyli niemal co piątą pełnoletnią osobę fizyczną i ponad połowę działających przedsiębiorstw. Czy tendencja spadkowa  będzie trwała?

Odmrażanie gospodarki – etapy

Pewną ulgę dla przedsiębiorców mogą stanowić postanowienia tarczy antykryzysowej, wycenionej na 212 mld zł. Pakiet pomocowy wciąż się rozszerza, a dotychczasowe zapisy zakładają m.in.:

 1. dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy dla firm w kłopotach;
 2. czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS);
 3. umożliwienie odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19;

korzystniejsze zasady rozliczania straty;

 • wsparcie firm transportowych przez ARP w refinansowaniu umów leasingowych;
 • ułatwienia dla branży turystycznej;
 • umożliwienie sklepom – w niedziele objęte zakazem handlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki;
 • zwalnianie z naliczania kar umownych za – związane z epidemią – opóźnienia przy realizacji przetargów;
 • umożliwienie gminom odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości od firm, które przez epidemię koronawirusa utraciły płynność finansową;
 • przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, w oparciu o dane finansowe na koniec 2019;
 • gwarancje de minimis z BGK;
 • dopłaty BGK do odsetek;
 • fundusze płynnościowe BGK, PFR i KUKE, w tym możliwość uzyskania – przez średnie i duże firmy – z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji – łącznie o wartości 6 mld zł.

20 kwietnia wdrożono natomiast zmiany w związku z pierwszym etapem odmrażania gospodarki. Od tego dnia do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m² wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4, a w większych na jedną  osobę musi przypadać co najmniej 15 m² powierzchni.

Planowane są jeszcze przynajmniej trzy etapy, ale data ich wdrożenia będzie zależała od wzrostu liczby zakażeń i wydajności służby zdrowia. Drugim krokiem będzie otwarcie sklepów budowlanych w weekendy i otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami. W trzecim etapie ponownie funkcjonować będą: zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, galerie handlowe z  ograniczeniami i lokale gastronomiczne z ograniczeniami. Dopuszczone zostaną też wydarzenia sportowe do 50 osób, ale bez udziału publiczności. W czwartym etapie otworzą się salony masażu i solaria, siłownie i kluby fitness, a także teatry i kina.

Bankuj online, bo pamiętaj, że #Lepiejzdomu!

działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
22 Kwi 2020

Zaktualizowano:
28 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły