Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Zamknąć czy zawiesić działalność gospodarczą?

Fot.

Kiedy okazuje się, że twoja firma nie przynosi zadowalających efektów, zazwyczaj stajesz przed koniecznością zamknięcia działalności. Jednak nie jest to jedyne wyjście. Możesz również czasowo zawiesić biznes, a po pewnym czasie wrócić do jego prowadzenia. Czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania?

Zarówno zamknięcie, jak i zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej, wiąże się zawsze z określonymi obowiązkami, o których nie możesz zapomnieć. Poznaj różnice i czynności, których powinieneś dokonać, gdy żegnasz się z własną działalnością gospodarczą.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Kryzys w firmie nie musi oznaczać jej całkowitego upadku. Może ty i twoja firma potrzebujecie czasu? Jeśli czujesz, że tak właśnie jest, to masz możliwość zawieszenia działalności, jednak nie na dłużej niż na 24 miesiące. Minimalny okres, na który możesz zawiesić biznes wynosi 30 dni. Zdarzają się jednak wyjątki. Jeśli w chwili zawieszenia firmy sprawujesz opiekę nad dzieckiem, możesz wydłużyć czas do 3 lat, a jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, nawet do 6 lat. Zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe tylko w chwili, gdy twoja firma nie zatrudnia pracowników.

Jakie masz prawa w chwili zawieszenia działalności gospodarczej?

Zawieszając działalność gospodarczą masz prawo do:

 • osiągania przychodów finansowych z zawieszonej działalności, jednak tylko w chwili, gdy transakcje były dokonane przed datą zawieszenia,
 • regulowania zobowiązań, które powstały
 • zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia,
 • uzyskiwania dochodów z takich źródeł jak np. lokaty firmowe.

Możesz również zostać poddany kontroli, jeśli twoja działalność znajdowała się w określonej grupie przedsiębiorstw. Masz obowiązek uczestniczenia w postępowaniach sądowych, podatkowych oraz administracyjnych, związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej przed zawieszeniem.
Jeśli nie wznowisz działalności gospodarczej po upływie 24 miesięcy, żaden organ nie będzie mógł naliczać już podatków lub składek. Oznacza to, że firma zostanie automatycznie wykreślona z rejestrów i będzie widoczna jako zamknięta.

Jak zawiesić działalność gospodarczą

Gdy chcesz zawiesić swoją działalność, musisz to zgłosić do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej możesz złożyć w dowolnej formie:

 • on-line korzystając z formularza, musisz użyć podpisu elektronicznego, podpiseu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP albo udając się w celu potwierdzenia złożonego wniosku do urzędu.
 • w urzędzie gminy składasz wniosek osobiście lub listem poleconym, pismo powinno być własnoręcznie podpisane lub potwierdzone u notariusza.


Zawieszenie działalności gospodarczej jest z pewnością dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, który uzyskuje dochody sezonowo. Musi on jednak pamiętać, że w tak zwanym „martwym sezonie” nie może dokonywać żadnych czynności związanych ze swoim przedsiębiorstwem. Oznacza to, że nie może podpisywać żadnych umów podczas zawieszenia. Zawieszoną działalność gospodarczą łatwiej jest wznowić.

Zamknięcie działalności gospodarczej

Jako przedsiębiorca możesz też zamknąć działalność gospodarczą. Oczywiście nie oznacza to, że nie będziesz mógł do niej wrócić. Ta procedura będzie wymagała od ciebie trochę więcej cierpliwości.

Jak zamknąć działalność gospodarczą

Procedura zamknięcia działalności gospodarczej jest bardzo zbliżona do tej, w której chcesz zawiesić działalność.

 1. Wyrejestruj firmę w CEIDG
 2. Wyrejestruj firmę z ZUS-u
 3. Rozlicz VAT
 4. Jeśli jesteś vatowcem, który rozlicza się za pomocą KPiR, Sporządź trzy ewidencje:
 • Spis Majątku firmy dla celów podatku dochodowego
 • Spis z natury dla celów VAT
 • Spis z natury dla celów PIT.

Jeśli zamykasz działalność gospodarczą masz obowiązek złożenia formularz VAT-Z, a do 25 dnia miesiąca ostatnią deklarację VAT, która obejmuje podatek za bieżący okres rozliczeniowy.

Zalety zamknięcia działalności

Zawieszenie działalności jest prostsze i ma wiele zalet, jednak gdy będziesz chciał się starać np. o zasiłek dla bezrobotnych, urząd pracy nie udzieli ci wsparcia. Zamknięcie działalności jest też jedynym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników.

Do zamknięcia przedsiębiorstwa, z pewnością przyda ci się pomoc biura księgowego. Jeśli z niej skorzystasz, zaoszczędzisz wiele stresów związanych ze zbieraniem dokumentacji firmy.

To jakiego wyboru dokonasz, powinno zależeć przede wszystkim od twojej sytuacji finansowej. Zawieszenie działalności jest mniej czasochłonne i nadal możesz działać w zakresie rozmów z kontrahentami i szukać nowych zleceń, aby w przyszłości móc wznowić działalność. Osobiście uważam, że zawieszenie działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem. Jednak jeśli myślisz nad tym, aby starać się o różnego rodzaju dofinansowania firmy, sprawdź dokładnie wszystkie zapisy dotyczące wsparcia, które cię interesuje. Może się okazać, że dofinansowanie możesz otrzymać dopiero po określonym czasie od zamknięcia firmy.

Podobne artykuły