Zamknąć czy zawiesić działalność gospodarczą?

 • 23 Mar 2017
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Sprawdź, czy musisz zamykać działalność gospodarczą. Może wystarczy, że ją zawiesisz.
Zamknąć czy zawiesić działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza to duże wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy, które nie zawsze okazuje się opłacalne. Kiedy Twoja firma nie przynosi zadowalających efektów, zazwyczaj stajesz przed koniecznością jej zamknięcia. Jednak nie jest to jedyne wyjście, z którego możesz skorzystać. Alternatywę stanowi zawieszenie biznesu na dany okres. Dzięki temu po pewnym czasie możesz wrócić do prowadzenia działalności gospodarczej. Czym dokładnie różnią się od siebie te dwa rozwiązania?

Zarówno zamknięcie, jak i zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej, wiąże się zawsze z określonymi obowiązkami, o których nie możesz zapomnieć. Poznaj różnice i czynności, których powinieneś dokonać, gdy żegnasz się z własną działalnością gospodarczą.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Własna działalność gospodarcza niesie ze sobą szereg wyzwań. Niekiedy zdarza się, że trudno im sprostać. Kryzys w firmie nie musi jednak oznaczać jej całkowitego upadku. Może Ty i Twoja firma potrzebujecie czasu? Być może dany okres nie sprzyja sprzedaży określonego asortymentu? Jeśli czujesz, że tak właśnie jest, to masz możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, pod warunkiem, że nie zatrudniasz pracowników. Zawieszenie biznesu może mieć zatem miejsce wyłącznie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, przy czym nie może trwać w nieskończoność. Z przepisów prawa jasno wynika, że przedsiębiorca może zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. W praktyce oznacza to zatem, że jeśli w ciągu 24 miesięcy nie wznowi działalności gospodarczej, to zostanie ona definitywnie zamknięta, tj. wpis o jej rejestracji zostanie usunięty z urzędu. 

Zdarzają się jednak wyjątki. Jeśli w chwili zawieszenia firmy sprawujesz opiekę nad dzieckiem, możesz wydłużyć czas do 3 lat, a jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, nawet do 6 lat. 

Jakie masz prawa w chwili zawieszenia działalności gospodarczej?

Zawieszając działalność gospodarczą masz prawo do:

 • osiągania przychodów finansowych z zawieszonej działalności, jednak tylko w chwili, gdy transakcje były dokonane przed datą zawieszenia,
 • regulowania zobowiązań, które powstały,
 • zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia,
 • uzyskiwania dochodów z takich źródeł jak np. lokaty firmowe,
 • uczestniczenia w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych, które związane są z działalnością gospodarczą wykonywaną przed jej zawieszeniem.

Możesz również zostać poddany kontroli, jeśli prowadziłeś określony rodzaj działalności.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Gdy chcesz zawiesić swoją działalność, musisz to zgłosić do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej możesz złożyć:

 • on-line korzystając z formularza, musisz użyć podpisu elektronicznego, podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP albo udając się w celu potwierdzenia złożonego wniosku do urzędu,
 • w urzędzie gminy składasz wniosek osobiście lub listem poleconym, pismo powinno być własnoręcznie podpisane lub potwierdzone u notariusza.

Zawieszenie działalności gospodarczej jest z pewnością dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, który uzyskuje dochody sezonowo. Musi on jednak pamiętać, że w tak zwanym „martwym sezonie” nie może dokonywać żadnych czynności związanych ze swoim przedsiębiorstwem. Oznacza to, że podczas zawieszenia nie może podpisywać żadnych umów.

Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS

Jak wygląda kwestia zawieszenia działalności gospodarczej a składki ZUS? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu przedsiębiorców. W tej kwestii czeka ich pozytywna wiadomość. W momencie zawieszenia działalności gospodarczej (już od dnia złożenia wniosku), zostają wyrejestrowani ze składek ZUS, co oznacza, że nie muszą opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Dodać należy również, że nie zachodzi jednocześnie obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne, ani składania żadnych dokumentów rozliczeniowych do ZUS-u.

Zamknięcie działalności gospodarczej

Jako przedsiębiorca możesz też zrezygnować z prowadzonego biznesu. Zamknięcie działalności gospodarczej wymaga od Ciebie trochę więcej cierpliwości, gdyż wiąże się z dopilnowaniem licznych formalności. Zamknięcie działalności gospodarczej po zawieszeniu przebiega niemal identycznie jak w sytuacji, gdy decydujesz się na nie od razu.

Jak zamknąć działalność gospodarczą

Procedura zamknięcia działalności gospodarczej jest bardzo zbliżona do tej, w której chcesz zawiesić działalność.

 1. Wyrejestruj firmę w CEIDG - do tego celu niezbędny będzie formularz CEIDG-1, który znajdziesz na stronie Ministerstwa Gospodarki.
 2. Wyrejestruj firmę z ZUS-u - masz na to 7 dni od daty wygaśnięcia tytułu do ubezpieczenia.
 3. Rozlicz VAT.
 4. Jeśli jesteś vatowcem, który rozlicza się za pomocą KPiR, Sporządź trzy ewidencje:
 • Spis Majątku firmy dla celów podatku dochodowego,
 • Spis z natury dla celów VAT (tzw. remanent likwidacyjny),
 • Spis z natury dla celów PIT.

Jeśli zamykasz działalność gospodarczą masz obowiązek złożenia formularza VAT-Z, a do 25 dnia miesiąca ostatniej deklaracji VAT, która obejmuje podatek za bieżący okres rozliczeniowy. Zamknięcie działalności gospodarczej wiążę się również z koniecznością wyrejestrowania kasy fiskalnej czy likwidacji konta bankowego. Musisz jednocześnie pamiętać, że po zlikwidowaniu firmy, nadal masz obowiązek przechowywania dokumentacji firmowej, zwłaszcza dotyczącej spraw podatkowych czy rozliczeniem z ZUS. 

Zalety zamknięcia działalności

Zawieszenie działalności jest prostsze i ma wiele zalet, jednak gdy będziesz chciał się starać np. o zasiłek dla bezrobotnych, urząd pracy nie udzieli Ci wsparcia. Zamknięcie działalności jest też jedynym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników, gdyż nie może on skorzystać z jej zawieszenia. 

Do zamknięcia działalności gospodarczej, z pewnością przyda Ci się pomoc biura księgowego. Jeśli z niej skorzystasz, zaoszczędzisz wiele stresów związanych ze zbieraniem dokumentacji firmy.

To jakiego wyboru dokonasz, powinno zależeć przede wszystkim od Twojej sytuacji finansowej. Zawieszenie działalności jest mniej czasochłonne i nadal możesz działać w zakresie rozmów z kontrahentami i szukać nowych zleceń, aby w przyszłości móc wznowić działalność.

Dodano:
23 Mar 2017

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły