Założenie konta
Aplikacja ZEN jest dostępna do pobrania w Google Play i App Store. Wystartowała jednocześnie w 32 krajach, na razie w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Po zainstalowaniu można dokonać w pełni zdalnego założenia konta osobistego. Wystarczy podać wymagane dane osobowe i korespondencyjne, wybrać abonament, a na koniec potwierdzić tożsamość przez selfie, które będzie porównane do wizerunku z załączonego skanu dowodu osobistego. Fintech oferuje 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla każdego pakietu. Konsumenci mają do wyboru jeden z dwóch abonamentów: Gold za 0,99 euro lub Platinium za 4,99 euro. Oba obejmują karty ZEN, konto obsługujące do 30 walut oraz ZEN Care. Dla klientów biznesowych przewidziano cztery rozwiązania: Creative za 9,99 euro, Smart za 24,99 euro, Enterprise za 99,99 euro i Supreme za 499,99 euro. Jest też opcja wynegocjowania indywidualnego planu. Koszty zależą od obrotów firmy oraz częstotliwości rozliczeń walutowych. W każdym momencie można zrezygnować z subskrypcji.
Korzyści z ZEN
Jedną z najważniejszych zalet ZEN jest usługa ZEN Care, czyli ochrona zakupów. Klient może złożyć wniosek o zwrot pieniędzy, a odzyskanie środków jest łatwiejsze. Dotyczy to zarówno towarów ze sklepów stacjonarnych, jak i online. W razie reklamacji ZEN zapewnia kompleksowe wsparcie i przejmuje całą procedurę na siebie. Dodatkowo klienci automatycznie zyskają jeszcze jeden rok gwarancji na kupioną z użyciem karty Mastercard elektronikę.
ZEN współpracuje z ponad setką sklepów, dzięki czemu subskrybenci otrzymają zwroty do 15% za zrobione tam zakupy przy pomocy karty ZEN. Wśród partnerów znajdują się m.in. AliExpress, Booking.com, Media Markt, Allegro czy RTV Euro AGD. Dodatkowo klienci oszczędzą z powodu braku prowizji za przewalutowanie przy transakcjach lub wypłatach z bankomatów na całym świecie. W ramach abonamentu można też zarządzać płatnościami Apple Pay (na 32 rynkach) i Google Pay (na 11 rynkach, w tym w Polsce). Zwroty za płatności kartą wirtualną lub fizyczną Mastercard sięgają 14%. Trzeba tylko pamiętać o kliknięciu w odpowiedni link.
Konto ZEN posiada swój nr IBAN, dlatego może z powodzeniem zastąpić tradycyjny rachunek bankowy. W jego ramach zarządza się nawet 30 walutami z opcją łatwego transferowania środków. Zakres dostępności usług zależy od abonamentu. Dla klientów indywidualnych tańszy pozwala na wykonanie: do dwóch darmowych przelewów SEPA (kolejne po 0,10 euro; droższy abonament do 10 przelewów), jednego przelewu SWIFT (kolejne za 3 euro; w droższym do dwóch), wymianę walut bez prowizji przy kwotach do 5 tys. euro (powyżej prowizja 0,3%; w droższym bez limitu) i bezpłatną wypłatę do 300 euro miesięcznie (powyżej prowizja 1,5%; w droższym do 700 euro). Poza tym standardowy plan dopuszcza posiadanie jednej darmowej fizycznej karty (dwóch w Platynowym), trzech wirtualnych kart (do pięciu w droższym) i wykonanie jednego zlecenia w ramach ZEN Care (bez limitu w droższym).
Jaki to bank – wpisz numer rachunku i sprawdź w jakim banku konto ma Twój odbiorca >>
Wiele skorzystają też przedsiębiorcy, którzy wykonają więcej przelewów SEPA (do 20 w Creative) czy SWIFT (do trzech) za darmo oraz wymienią na inną walutę bez prowizji równowartość do 10 tys. euro przy najtańszym planie, a przy najdroższym bez limitu kwotowego. Dzięki brakowi chargebacków płatności od klientów pojawią się natychmiast po wykonaniu transakcji, a koszty ewentualnego zwrotu weźmie na siebie ZEN. Firmy zyskają na integracji konta z platformą płatności online.
Bankowanie bez wysiłku
ZEN kojarzy się z medytacją, koncentracją czy spokojem ducha. Nazwa firmy jest jednocześnie akronimem zwrotu „zero effort non-bank”. Celem polskiego startupu jest więc zapewnienie klientowi poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad finansami bez wielu formalności czy skomplikowanych procedur. To możliwe dzięki współpracy ze spółką Mastercard, która jest partnerem strategicznym, a więc zapewnia kompleksowe wsparcie: biznesowy i technologiczny know-how, pomoc ekspertów w zakresie rozwoju produktu i marketingu czy kontakty z innymi firmami w Polsce i za granicą. ZEN ma siedzibę w Polsce, a licencja pieniądza została wydana przez centralny bank Litwy. Firma została założona przez Dawida Rożka, znanego z platformy G2A.com, zajmującej się sprzedażą gier, oprogramowania i elektroniki.
4 Komentarze