Zmiany w upadłości konsumenckiej 2018! Łatwiej uwolnisz się od długów

  • 08 Sty 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, chwilówka czy nawet karta kredytowa nierozsądnie używane mogą sprawić, że wpadniesz w spiralę długów. Dobrym rozwiązaniem na spłatę obecnych zobowiązań i obniżenie raty jest kredyt konsolidacyjny. Co jednak zrobić, jeśli z przyczyn losowych nie możesz oddać pożyczonych pieniędzy? Wyjściem z tej sytuacji może być upadłość konsumencka. Złożyć wniosek o upadłość konsumencką i ją uzyskać będzie łatwiej, ponieważ już za kilka miesięcy wejdzie w życie nowelizacja prawa upadłościowego, którą we wrześniu zatwierdził prezydent.
Zmiany w upadłości konsumenckiej 2018! Łatwiej uwolnisz się od długów

Często pytacie mnie w komentarzach, czy w 2020 roku zmieni się coś w sprawie upadłości konsumenckiej. Okazuje się, że tak, bo prezydent podpisał już nowelizację prawa upadłościowego, więc nowe zapisy tego aktu prawnego na pewno wejdą w życie w ciągu kilku miesięcy.

O upadłość konsumencką będzie łatwiej, dlatego jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą poradzić sobie z zadłużeniem i nie mają szansy na kredyt konsolidacyjny. Pozwala on połączyć kilka zobowiązań w jedno i spłacać je tylko w jednej, niższej racie. Kredyt konsolidacyjny polega na wydłużeniu okresu spłaty, przez co sumarycznie spłacamy trochę więcej, ale za to rata jest niższa. Pozwala to odciążyć domowy budżet. Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest więc naprawdę dobrym rozwiązaniem, o ile masz zdolność kredytową, czyli odpowiednio wysokie zarobki, stabilne zatrudnienie i dobrą historię spłacania poprzednich zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny – ranking >>

Upadłość konsumencka – czym jest?

Jednak jeśli nie masz zdolności kredytowej, możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Jest to postępowanie sądowe dla osób niewypłacalnych, czyli dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych kredytów, pożyczek, karty kredytowej czy limitu w koncie. Sąd bada przyczyny, które sprawiły, że dana osoba nie spłaciła długów i na tej podstawie decyduje o umorzeniu części lub całości zobowiązań.

Do tej pory rozwiązanie to było dostępne tylko dla konsumentów. Po nowelizacji prawa upadłościowego, będą mogły z niego skorzystać także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Upadłość konsumencka cieszy się coraz większą popularnością. W 2017 roku uzyskało ją 5,5 tys. osób, a w 2018 roku już 6,5 tys. osób. Pomyślną decyzję sądu uzyskuje średnio co drugi wnioskujący o upadłość.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

1. Najpierw wypełnij wniosek o ogłoszenie upadłości . Znajdziesz go na stronie Ministerstwa Finansów. Uzupełnij wymagane pola, czyli wypisz wszystko, co posiadasz i uzupełnij listę swoich zadłużeń: ile i komu zalegasz ze spłatą. Pamiętaj, aby wpisać także uzasadnienie, czyli dlaczego starasz się o upadłość konsumencką. Do wniosku musisz także dołączyć dokumenty, potwierdzające fakty (np. odpis umowy kredytu, zaświadczenie o chorobie). Możesz również powołać świadków.

2. Złóż wniosek do sądu. Opłata sądowa wynosi 30 zł. Jeśli masz naprawdę złą sytuację materialną, to możesz się starać o zwolnienie z tej opłaty.

3. Sąd rozpatruje Twój wniosek i decyduje o umorzeniu długów. Bada przyczyny Twojej upadłości i decyduje, czy Twój majątek przeznaczyć na spłatę długów. Istota upadłości konsumenckiej polega na tym, że sąd decyduje o spieniężeniu Twojego majątku i przeznaczeniu tych środków na spłatę wierzycieli. Syndyk sprzeda wszystkie możliwe dobra, a uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone dla osób i instytucji, u których zalegasz ze spłatą. Ten proces nazywa się tworzeniem planu spłaty.

4. Twoje długi już nie rosną, ale to nie oznacza, że są umorzone. Od momentu ogłoszenia upadłości wierzyciele nie mogą naliczać Ci kolejnych odsetek ani podać Cię do sądu. Zostanie wstrzymana także egzekucja komornicza. Długi zostaną umorzone tylko wtedy, jeśli sąd stwierdzi, że nie masz majątku, z którego można by spłacić zobowiązania.

Upadłość konsumencka a brak majątku

Zmianą związaną z nowelizacją prawa upadłościowego jest przyspieszenie procesu ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla osób, które nie mają majątku ani dochodów (np. są utrzymywane przez członków rodziny). W przypadku tej grupy pomijana jest faza likwidacyjna i plan spłaty, a upadłość jest ogłaszana już w momencie otwarcia procedury upadłościowej.
Sąd będzie przyznawał takiej osobie nadzorcę sądowego, który będzie miał za zadanie sprawdzić, czy dłużnik rzeczywiście nie posiada żadnego majątku. Po potwierdzeniu tego faktu, sąd ogłosi upadłość i umorzy wszystkie zobowiązania wobec tej osoby bez ustalania planu spłaty.

Upadłość konsumencka 2020

Jak wygląda aktualny stan prawny, związany z upadłością konsumencką w 2020 roku? Nowelizacja prawa upadłościowego wprowadza następujące zmiany.

1. Upadłość konsumencką będą mogły ogłosić także osoby, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

2. Do tej pory sąd oddalał wniosek, jeśli problemy z długami wyniknęły z powodu rażącego niedbalstwa albo konsument spowodował je umyślnie. Teraz wniosek o upadłość będzie mógł złożyć każdy, bo jej przyczyna będzie badana już po jej ogłoszeniu, na etapie tworzenia planu spłaty. Wynikają z tego jednak różnice w możliwym czasie spłacania zobowiązań. Osoby, które ogłoszą upadłość z przyczyn niezależnych (np. choroba), będą mogły spłacić zobowiązania w czasie od 3 do 7 lat. Natomiast umyślni dłużnicy maks. 3 lata.

3. Sąd może ogłosić upadłość terminowo. Oznacza to, że zawiesi spłatę zobowiązania np. na kilka lat. Co roku będziesz musiał składać sprawozdania ze swojej sytuacji finansowej. Jeżeli wyraźnie się poprawi, to sąd może cofnąć zgodę na upadłość.

4. Dłużnik nie może zostać skazany na bezdomność. Jeśli więc masz dom lub mieszkanie, to mogą one zostać zlicytowane, ale Ty otrzymasz równowartość przeciętnego czynszu za okres roku lub dwóch, abyś mógł wynająć lokum.

Pamiętaj, że ogłoszenie upadłości to długi i skomplikowany proces. W większości przypadków nie będzie oznaczał umorzenia długów, a tylko zatrzymanie naliczania odsetek i dłuższy czas spłaty. W momencie ogłoszenia bankructwa tracisz cały swój majątek, który jest przekazywany w ręce syndyka.

Uważasz, że upadłość konsumencka nie jest dla Ciebie i możesz poradzić sobie inaczej? Sprawdź oferty kredytu konsolidacyjnego online w naszej porównywarce!
 

Podobne artykuły