1 procent podatku - jak go przekazać?

  • 12 Mar 2018
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(2)
Upływa termin na rozliczenie PIT-u. Wykorzystaj ten czas na pomoc potrzebującym. To nic nie kosztuje!
1 procent podatku - jak go przekazać?

Tylko do 30 kwietnia 2018 r. masz czas na złożenie swojego zeznania PIT za 2017 rok. Wykorzystaj tę okazję, aby zupełnie bez wysiłku i uszczuplania własnego budżetu pomóc potrzebującym. Komu można przekazać swój 1 procent podatku? Jak sprawdzić, czy twoje pieniądze rzeczywiście trafią do schroniska czy domu dziecka, a nie w ręce oszustów? Sprawdziłam to.

Jeśli chcesz wesprzeć wybraną organizację charytatywną, okres złożenia zeznania podatkowego, to dobry czas, aby komuś pomóc. Pieniądze idą z podatku, który i tak musisz zapłacić, a nie z twojego własnego konta.

1 procent podatku – jak to działa?

Co roku musisz rozliczyć się z pieniędzy, które zarobiłeś w poprzednim roku. PIT składasz po to, aby przekazać do budżetu państwa należy podatek. Od tej kwoty możesz odliczyć 1 procent i tę sumę przekazać na szczytny cel. Warto to zrobić, ponieważ w innym przypadku pieniądze trafią po prostu do Skarbu Państwa.

1 procent podatku - jak go przekazać?

Kto może dostać 1 procent podatku?

Możesz sam zadecydować, komu przekażesz swój 1 procent podatku. Jednak nawet gdy masz znajomą osobę, której leczenie chcesz wesprzeć, to ta osoba musi znajdować się pod opieką fundacji lub innego podmiotu, który ma status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Jest on przyznawany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej organizacjom, które działają na rzecz społeczności i niosą pomoc w różnych obszarach (np. na rzecz dzieci, osób chorych, zwierząt, ochrony przyrody).

Jak sprawdzić, czy twoje pieniądze z podatku trafią do potrzebujących?

Posiadanie statusu OPP to nie tylko przywileje, ale również obowiązki. Działalność takiej organizacji jest regularnie sprawdzana przez Ministerstwo, które sprawdza, czy dana instytucja spełnia cele zapisane w statusie i rzeczywiście działa zgodnie z prawem i na rzecz potrzebujących. Ryzyko oszustw jest więc bardzo niskie. Możesz być spokojny, że organizacja, którą wskazałeś w zeznaniu podatkowym przekaże środki na zdefiniowany przez ciebie cel.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy podmiot, który masz zamiar wesprzeć, ma status OPP, to wejdź na stronę zrzeszającą organizacje pożytku publicznego.

1 procent podatku –jak obliczyć?

Najłatwiej jest skorzystać z darmowego programu PIT online. Wtedy wystarczy, że przepiszesz dane, z formularza , który otrzymałeś od pracodawcy i na tej podstawie aplikacja wyliczy należny podatek, a od tej kwoty 1 procent.

Jeśli jednak wolisz tradycyjne metody rozliczania PIT, to odejmij wydatki (np. odsetki od kredytu czy składki na ubezpieczenia społeczne) od swojego dochodu. Następnie odlicz składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz pozostałe ulgi podatkowe, które ci przysługują.

W ten sposób wyjdzie ci podatek należny i właśnie od tej kwoty wyliczasz 1 procent. Warto wiedzieć, że kwota, którą przekazujesz na szczytny cel, nie może przekroczyć 1 procenta, więc do pełnych dziesiątek groszy, musisz zaokrąglić w dół. Przykładowo, jeśli należnego podatku musisz zapłacić 3 137 zł, to 1 procent z tej kwoty wyniesie 31,37 zł, a po zaokrągleniu w dół przekażesz darowiznę w wysokości 31,30 zł.

1 procent podatku – jak przekazać?

Przekazanie 1 procenta podatku jest bardzo łatwe i całkowicie bezpłatne. Wystarczy, że wypełnisz odpowiednie pole w swoim zeznaniu podatkowym. Musisz tam wskazać podmiot, który chcesz wesprzeć – jego nazwę i numer KRS (takie informacje znajdziesz na stronie, która zrzesza OPP.

Pamiętaj, że jeśli zależy ci na przekazaniu pieniędzy na konkretną osobę czy cel, to także możesz to zaznaczyć w zeznaniu PIT. Wystarczy, że wpiszesz to w polu „Informacje dodatkowe” np. „Na ratunek fokom” albo „Na leczenie Jana Nowaka”. Zanim jednak to zrobisz, warto dowiedzieć się w fundacji, co konkretnie należy wpisać. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko pomyłki i środki trafią tam, gdzie powinny.

Aby przekazać część swojego podatku na cele charytatywne, nie musisz dopełniać żadnych dodatkowych formalności. Wszystkim zajmie się urząd skarbowy, a ty bez wysiłku i bezpłatnie możesz wspomóc szczytny cel. Żal nie skorzystać z takiej możliwości.
 

Dodano:
12 Mar 2018

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Anna Malek Ekspert 15 marca 2018
    Ewelino,nie słyszałam o takiej uldze.
  • Ewelina Kaczor Ekspert 12 marca 2018
    Teraz już nie tylko na dzieci. Zrobili nową "ulge na zwierzęta". Super sprawa.

Podobne artykuły