Dlaczego warto korzystać z kantorów internetowych?

 • 24 Sie 2017
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Sprawdź, gdzie najkorzystniej wymienić walutę i nie tracić czasu na bieganie po kantorach.
Dlaczego warto korzystać z kantorów internetowych?

Planując zagraniczny wyjazd jedną z najważniejszych czynności będzie wymiana waluty na obowiązującą w kraju, do którego się wybierasz. Nie musisz biegać od kantoru do kantoru w poszukiwaniu najlepszej oferty. Wymień walutę on-line i zaoszczędź swój czas oraz pieniądze.

Liczba kantorów internetowych w Polsce z roku na rok się powiększa, a my coraz chętniej z nich korzystamy. Taki sposób wymiany waluty ma wiele zalet. Osobiście przed każdym zagranicznym wyjazdem, odwiedzam tradycyjny kantor tylko po to, aby mieć drobne na autobus, taksówkę czy szybką kawę w miejscu, gdzie nie zapłacę kartą. Takie rozwiązanie pozwala mi wyeliminować utratę gotówki w przypadku kradzieży itp. Nie tylko podróże motywują do korzystania z e-kantorów, ale też biznes czy oszczędności.

Jak działa kantor on-line?

Aby móc skorzystać z możliwości wymiany waluty w kantorze internetowym, musisz zarejestrować się w jego serwisie. Zazwyczaj będzie to wymagało od ciebie kilku bardzo prostych czynności. Na portalu kantoru musisz podać swoje dane oraz numery kont: jednego w złotówkach i drugiego z wybraną walutą, którą będziesz wymieniać. W dobrych popularnych kantorach wszystko odbywa się poprzez szyfrowane strony, co zwiększa bezpieczeństwo twoje i twoich finansów. Gdy się już zarejestrujesz, możesz zacząć wymieniać walutę.

Przykładowo, jeśli chcesz wymienić euro, w wyznaczonym miejscu na stronie wpisujesz jakiej kwoty w walucie potrzebujesz, a kalkulator na stronie wyświetli ci kurs po jakim możesz dokonać zakupu. Jeśli oferta jest dla ciebie atrakcyjna, przelewasz wyznaczoną kwotę w złotówkach na wygenerowane przez system konto wraz ze spersonalizowanym tytułem. Następnie kantor przelewa euro na podany przez ciebie rachunek walutowy. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż dwa dni.

Zalety kantoru internetowego

 • Wygoda
  Dzięki kantorom on-line masz możliwość porównania cen walut w różnych miejscach bez wychodzenia z domu oraz wymiany w chwili, gdy znajdziesz najlepszą ofertę.
 • Bezpieczeństwo
  Wymieniając walutę w kantorze internetowym nie narazisz się na kradzież pieniędzy, bo transakcje są szyfrowane. Cała transakcja przebiega bezgotówkowo, więc nie natrafisz też na fałszywe banknoty. Nie możesz jednak zapomnieć o zachowaniu ostrożności przy potwierdzaniu transakcji i sprawdzaniu numeru konta.
 • Oszczędności
  Niższe kursy walut niż w stacjonarnym kantorze oraz konkurencyjne stawki do ofert banków z pewnością są dużą zachętą do korzystania z internetowej wersji kantoru. Dodatkowo, jeśli regularnie będziesz wymieniać walutę on-line, przed wakacjami nie wydasz jednorazowo dużej kwoty.
 • Kontrola finansów
  Jeśli często wymieniasz waluty z pewnością pomoże ci to, że w internetowym kantorze bez problemu wrócisz do swoich poprzednich transakcji i sprawdzisz historię.

Negocjacje w kantorze on-line?

W popularnych kantorach internetowych zazwyczaj masz możliwość negocjacji chwilę przed transakcją. Dodatkowo niektóre e-kantory, chcąc docenić lojalność stałych klientów wprowadzają programy lojalnościowe i zniżki.

Na czym zarabia e-kantor?

Większość kantorów internetowych nie pobiera żadnych opłat za korzystanie ze swoich domen. Za założenie konta i jego prowadzenie także nie poniesiesz kosztów. Instytucja kantoru on-line czerpie korzyści z różnic kursów kupna i sprzedaży czyli spreadu lub marży.

Przykład

Uznajmy, że chcesz nabyć 1 000 euro i kurs kupna(EUR/PLN) jest równe 4 zł (kantor zapłaci 4 zł za każde otrzymane Euro). Kurs sprzedaży wyniesie 4,15 co oznacza, że kantor za przyjęte 250 euro zapłaci 1 000 zł. Jednak jeśli będziesz chciał kupić euro za 1 000 zł to otrzymasz 241 euro. Dzięki temu kantor zarobi na takiej transakcji 9 euro na spreadzie walutowym (czyli na różnicy pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna wybranej waluty).

Korzystanie z e-kantoru jest przede wszystkim bardzo wygodne. Nic dziwnego zatem, że ma tylu zwolenników. Z takiej wymiany waluty korzystają nie tylko klienci indywidualni, ale i przedsiębiorcy, którzy w swoim biznesie obracają nie tylko złotówkami. Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyt hipoteczny we frankach, również chętnie wymieniają pieniądze przez internet. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić nawet do 100 zł miesięcznie, a to w przypadku kredytu hipotecznego jest naprawdę dużą oszczędnością.

Podobne artykuły