Dlaczego warto korzystać z kantorów internetowych?

 • 24 Sie 2017
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(10)
Sprawdź, gdzie najkorzystniej wymienić walutę i nie tracić czasu na bieganie po kantorach.
Dlaczego warto korzystać z kantorów internetowych?

Planując zagraniczny wyjazd jedną z najważniejszych czynności będzie wymiana waluty na obowiązującą w kraju, do którego się wybierasz. Nie musisz biegać od kantoru do kantoru w poszukiwaniu najlepszej oferty. Wymień walutę on-line i zaoszczędź swój czas oraz pieniądze.

Liczba kantorów internetowych w Polsce z roku na rok się powiększa, a my coraz chętniej z nich korzystamy. Taki sposób wymiany waluty ma wiele zalet. Osobiście przed każdym zagranicznym wyjazdem, odwiedzam tradycyjny kantor tylko po to, aby mieć drobne na autobus, taksówkę czy szybką kawę w miejscu, gdzie nie zapłacę kartą. Takie rozwiązanie pozwala mi wyeliminować utratę gotówki w przypadku kradzieży itp. Nie tylko podróże motywują do korzystania z e-kantorów, ale też biznes czy oszczędności.

Jak działa kantor on-line?

Aby móc skorzystać z możliwości wymiany waluty w kantorze internetowym, musisz zarejestrować się w jego serwisie. Zazwyczaj będzie to wymagało od ciebie kilku bardzo prostych czynności. Na portalu kantoru musisz podać swoje dane oraz numery kont: jednego w złotówkach i drugiego z wybraną walutą, którą będziesz wymieniać. W dobrych popularnych kantorach wszystko odbywa się poprzez szyfrowane strony, co zwiększa bezpieczeństwo twoje i twoich finansów. Gdy się już zarejestrujesz, możesz zacząć wymieniać walutę.

Przykładowo, jeśli chcesz wymienić euro, w wyznaczonym miejscu na stronie wpisujesz jakiej kwoty w walucie potrzebujesz, a kalkulator na stronie wyświetli ci kurs po jakim możesz dokonać zakupu. Jeśli oferta jest dla ciebie atrakcyjna, przelewasz wyznaczoną kwotę w złotówkach na wygenerowane przez system konto wraz ze spersonalizowanym tytułem. Następnie kantor przelewa euro na podany przez ciebie rachunek walutowy. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż dwa dni.

Zalety kantoru internetowego

 • Wygoda
  Dzięki kantorom on-line masz możliwość porównania cen walut w różnych miejscach bez wychodzenia z domu oraz wymiany w chwili, gdy znajdziesz najlepszą ofertę.
 • Bezpieczeństwo
  Wymieniając walutę w kantorze internetowym nie narazisz się na kradzież pieniędzy, bo transakcje są szyfrowane. Cała transakcja przebiega bezgotówkowo, więc nie natrafisz też na fałszywe banknoty. Nie możesz jednak zapomnieć o zachowaniu ostrożności przy potwierdzaniu transakcji i sprawdzaniu numeru konta.
 • Oszczędności
  Niższe kursy walut niż w stacjonarnym kantorze oraz konkurencyjne stawki do ofert banków z pewnością są dużą zachętą do korzystania z internetowej wersji kantoru. Dodatkowo, jeśli regularnie będziesz wymieniać walutę on-line, przed wakacjami nie wydasz jednorazowo dużej kwoty.
 • Kontrola finansów
  Jeśli często wymieniasz waluty z pewnością pomoże ci to, że w internetowym kantorze bez problemu wrócisz do swoich poprzednich transakcji i sprawdzisz historię.

Negocjacje w kantorze on-line?

W popularnych kantorach internetowych zazwyczaj masz możliwość negocjacji chwilę przed transakcją. Dodatkowo niektóre e-kantory, chcąc docenić lojalność stałych klientów wprowadzają programy lojalnościowe i zniżki.

Na czym zarabia e-kantor?

Większość kantorów internetowych nie pobiera żadnych opłat za korzystanie ze swoich domen. Za założenie konta i jego prowadzenie także nie poniesiesz kosztów. Instytucja kantoru on-line czerpie korzyści z różnic kursów kupna i sprzedaży czyli spreadu lub marży.

Przykład

Uznajmy, że chcesz nabyć 1 000 euro i kurs kupna(EUR/PLN) jest równe 4 zł (kantor zapłaci 4 zł za każde otrzymane Euro). Kurs sprzedaży wyniesie 4,15 co oznacza, że kantor za przyjęte 250 euro zapłaci 1 000 zł. Jednak jeśli będziesz chciał kupić euro za 1 000 zł to otrzymasz 241 euro. Dzięki temu kantor zarobi na takiej transakcji 9 euro na spreadzie walutowym (czyli na różnicy pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna wybranej waluty).

Korzystanie z e-kantoru jest przede wszystkim bardzo wygodne. Nic dziwnego zatem, że ma tylu zwolenników. Z takiej wymiany waluty korzystają nie tylko klienci indywidualni, ale i przedsiębiorcy, którzy w swoim biznesie obracają nie tylko złotówkami. Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyt hipoteczny we frankach, również chętnie wymieniają pieniądze przez internet. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić nawet do 100 zł miesięcznie, a to w przypadku kredytu hipotecznego jest naprawdę dużą oszczędnością.

Dodano:
24 Sie 2017

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

10 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Ewa Ekspert 11 maja 2020
  Nie pasuje mi coś z tym przykładem. Pierwsze zdanie. Chodzi chyba, że jeśli chcę nabyć euro za 1000 zł, a nie 1000 euro. Pogubiłam się... po za tym spoko i pozdrawiam.
  Malek Anna Ekspert 12 maja 2020
  Wszystko się zgadza ;) W ten sposób pokazujemy różnicę między kursem kupna a sprzedaży.
 • Anna Malek Ekspert 29 stycznia 2019
  Karolu,jasne, że warto wcześniej porównać. Pamiętaj tylko, że Amronet to kantor społecznościowy, co wiąże się z wyższym ryzykiem wymiany.
 • Karol Brzeski Ekspert 26 stycznia 2019
  Z tych co prowizję pobierają a ceny mają atrakcyjne to Amronet wygląda nieźle na tle konkurencji, właśnie dzięki kursom walut. Warto faktycznie sobie przeliczyć w której opcji taniej wyjdzie.
 • Dagmara Sudoł Ekspert 26 lipca 2018
  To prawda, że możemy za pomocą kantorów internetowych szybko i bez wychodzenia z domu, wymienić walutę, często także korzystając z lepszego kursu niż stacjonarnie :) Dzięki, że podzieliłaś się swoim doświadczeniem :)
 • AAluniaa86 Ekspert 25 lipca 2018
  Przede wszystkim, kantory online to duża oszczędność - i pieniędzy i czasu. Co prawda, sama dopiero w tym roku dałam się do nich przekonać (a dokładnie do kantoru Gieldawalut), ale już do wymiany w kantorach stacjonarnych na pewno nie wrócę/
 • Eliza Ekspert 25 czerwca 2018
  Ja od niedawana wymieniam walutę on-line. Bo trochę miałam obawy. Ale teraz na Gieldawalut mam konto i wszystko działa bez zarzutu. Co dla mnie ważne - strona jest bezpieczna, ma szyfrowane łącze i każdą transakcję trzeba potwierdzić smsem.
 • Joanna Leja Ekspert 13 czerwca 2018
  Racja, że cashback może zachęcić do wymiany walut na platformie, o której piszesz. Jednak 20% z prowizji, oznacza, że warto zrobić porównanie z innymi kantorami, które poprzez niższą prowizję i dobre kursy mogą mieć bardziej atrakcyjną ofertę.
 • Lukas Ekspert 12 czerwca 2018
  Teraz faktycznie jest sporo dobrych kantorów. Ale ja od lat wymieniam w Amronet - bo moim zdaniem jest on najlepszy. Ma bardzo dobre kursy i fajny program cashback, dzięki któremu mam o 20% niższe koszty przewalutowania. A to już jest konkretna kwota.
 • Joanna Leja Ekspert 12 kwietnia 2018
  W tej chwili jest ogromny wybór kantorów on-line, ja zwracam uwagę przede wszystkim na cenę waluty, ponieważ czasem bardziej opłaca się wybrać kantor, który pobiera prowizję, ale kurs walut jest znacznie bardziej opłacalny niż u konkurencji. Ja zazwyczaj porównuję kilka ofert.
 • Karol Brzeski Ekspert 11 kwietnia 2018
  Oszczędności z internetowej wymiany waluty są dosyć konkretne, np. pluskantor. pl nie pobiera prowizji, spread w granicach 2 groszy to naprawdę zaskakująco niski koszt. Mnie to zachęciło i na pewno wielu innych klientów. Samo korzystanie z usługi bardzo komfortowe.

Podobne artykuły