Jak inwestować w złoto? Krótki poradnik dla początkujących

  • 29 Maj 2023 | 13:50
  • 8 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jak inwestować w złoto, by osiągnąć założone korzyści? Najlepiej kupować tanio złoty kruszec, a sprzedawać drożej. Można w tym celu kupić złoto inwestycyjne, inaczej papierowe, lub w fizycznej postaci, m.in. złotych sztabek czy monet bulionowych. Czy rok 2025 jest odpowiedni do podjęcia inwestycji w złoto?
Jak inwestować w złoto? Krótki poradnik dla początkujących

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Trwająca niemal dwa lata pandemia COVID-19, kilkukrotne lockdowny polskiej gospodarki, a następnie wybuch wojny na Ukrainie, w połączeniu z wysoką inflacją w kraju doprowadziły do tego, że inwestorzy wpadli w panikę.

W czasach kryzysu, z jakim bez wątpienia mamy obecnie do czynienia, szukają oni sposobu na inwestowanie lub ulokowanie oszczędności dla ich ochrony przed utratą wartości w czasie. Wielu wycofuje pieniądze z dotychczasowych inwestycji, by przekierować je do tzw. bezpiecznych przystani. Wśród nich wymienia się m.in. inwestowanie w złoto. Rok 2025 może być dobrym czasem na podjęcie takich działań.

Na czym polega fenomen złota? Najważniejsze informacje

Nieprawdą jest, że inwestycje w złoto są przeznaczone jedynie dla inwestorów długoterminowych. Można to robić także w krótszym terminie. Najpierw jednak warto jest uzyskać nieco więcej informacji o tym, czym charakteryzuje się złoto jako inwestycja. Gdzie tkwi fenomen złota, że od wieków jest nośnikiem wartości i powszechnie akceptowalnym środkiem płatniczym?

Przede wszystkim zasoby złota są ograniczone i wyczerpywalne, a zapotrzebowanie na nie zgłasza nie tylko jubilerstwo, lecz także, a może nawet przede wszystkim, nowoczesny przemysł, w tym elektroniczny i lotniczy. Nie bez znaczenia pozostają unikatowe właściwości złota, do których należą:

  • wysoka trwałość – złoty kruszec jest praktycznie niezniszczalny i jedynie woda królewska, czyli mieszanka kwasu solnego i azotowego bądź roztwór cyjanku, jest w stanie go uszkodzić;
  • rzadkość występowania w przyrodzie – szacuje się, że do dziś wydobyto niespełna 200 tys. ton złota, a jego pozostałe zasoby szacowane są na 50-60 tys. ton;
  • metal szlachetny jest kowalny i ciągliwy, przez co można łatwo je podzielić i nadać mu dowolną formę.

Pomimo tego, że od lat złoto nie jest już częścią systemu monetarnego, to nadal odgrywa ważną rolę w finansowym świecie. System złotej waluty przetrwał do czasu wybuchu I wojny światowej. Standardowe jednostki pieniądza – waluty narodowe – stanowiły odpowiednik wartości, jaka określana była w uncjach złota. Z czasem zaczęto odchodzić od standardu złota. Zdecydowanie było to zauważalne po wielkim kryzysie gospodarczym z 1929 roku. Uwolnienie systemów monetarnych doprowadziło nie tylko do dodruku dużych ilości pieniędzy, lecz także otworzyło szerokie możliwości prowadzenia inwestycji w złoto. Początkowo cena kruszcu była ustalana odgórnie i wynosiła do kilkudziesięciu dolarów za uncję.

Dziś większość krajów ma rezerwy złota, które utrzymywane są w pojemnych skarbcach banków centralnych. Osoby indywidualne mogą inwestować w złoto swobodnie, co nie było możliwe jeszcze w XX wieku. Złoto było postrzegane jako dobry sposób na przechowywanie wartości pieniądza w czasie. Tak też jest do dziś, zwłaszcza w kryzysowych czasach.

Złoto jest jedną z najstarszych metod lokowania kapitału. Jak w nie inwestować z zyskiem?

Inwestowanie w złoto: wady i zalety

Nie ma inwestycji i instrumentów inwestycyjnych, które byłyby idealne, tj. chroniłyby wartość pieniądza w czasie, przynosiły ponadprzeciętne zyski, a przy tym nie wiązałyby się z ryzykiem straty części lub wszystkich posiadanych środków finansowych. Bliskie temu jest jednak inwestowanie w złoto. Ryzyko w takim przypadku jest rzeczywiście mniejsze niż na przykład przy akcjach na giełdzie papierów wartościowych czy w waluty na rynku Forex.

Jeśli nie wiesz, czy inwestowanie w złoto będzie dobrym rozwiązaniem, poznanie wad i zalet takiego działania pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję. Do największych wad inwestowania w złoto zaliczyć należy:

  • brak natychmiastowych profitów finansowych;
  • konieczność zamrożenia na długi czas swoich pieniędzy;
  • inwestowanie w złoto najwięcej korzyści przynosi w okresie stabilności rynkowej, gdy jest najtańsze;
  • trudności z wyborem formy inwestycji;
  • problemy z bezpiecznym przechowywaniem złota w formie fizycznej.

A jakie zalety ma inwestowanie w złoto? Okazuje się, że jest ich więcej niż minusów podejmowania takiego działania:

  • ochrona oszczędności przed utratą wartości pieniądza w czasie – na wartość złota nie ma wpływu inflacja;
  • wysokie prawdopodobieństwo zysku, zwłaszcza w długim horyzoncie inwestycyjnym;
  • niezależność złota od systemów bankowych;
  • względna łatwość przeprowadzenia inwestycji w złoto;
  • wysoka dostępność wykresów notowań złota w czasie;
  • możliwość inwestowania w złoto fizyczne i papierowe – niewymagające wygospodarowania miejsca na jego przechowywanie.

Niektóre wady dotyczące inwestowania w złoto mogą być rozpatrywane jako jego zalety. Na przykład to, że przy złocie fizycznym masz namacalny dowód wartości i możesz sprawować osobisty nadzór nad swoją inwestycją.

Jak inwestować w złoto? Krok po kroku

Jeśli jesteś przekonany, że inwestycje w złoto są przeznaczone dla Ciebie i osiągniesz dzięki nim spodziewane rezultaty, tj. ochronisz swoje oszczędności przed utratą wartości w wyniku inflacji albo wypracujesz pożądane zyski, to powinieneś spróbować się ich podjąć.

Musisz jedynie wybrać, jakie złoto Cię interesuje w charakterze podejmowanej inwestycji. Czy będzie to złoto papierowe, czy może w formie fizycznej? Gdzie i jak kupić złoto?

Rodzaje złota i ich charakterystyka

W jakie złoto inwestować, by na tym zarobić lub chociaż ochronić swój kapitał przed utratą jego wartości? Możesz zdecydować się na zakup złotych sztabek, złotej biżuterii, ale i tak zwanego złota papierowego.

W jakie złoto najlepiej inwestować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się inwestor, i celów, które chce osiągnąć.

Zobacz, jak inwestować w złote monety i sztabki, gdzie je kupować oraz na czym tak właściwie polega inwestowanie w złoto papierowe, czyli inwestycyjne.

Złoto inwestycyjne i papierowe

Przechodząc do meritum – w jaki sposób kupować złoto inwestycyjne, by były to zakupy bezpieczne i żebyś stał się posiadaczem wybranego rodzaju kruszucu? Otóż musisz zdecydować się na formę złota:

  • papierową,
  • fizyczną.

W przypadku papierowego złota inwestycyjnego nie masz problemu z jego przechowywaniem i wygospodarowaniem miejsca do tego celu. Złoto papierowe może mieć odmienną formę. Inwestor może przede wszystkim inwestować w ETF-y, czyli fundusze giełdowe oparte na złocie inwestycyjnym.

Co prawda, nie stajesz się wówczas posiadaczem złota i nie masz w kieszeni złotych sztabek, ale i taka inwestycja pozwala na osiągnięcie założonych celów inwestycyjnych.

Do kategorii złota papierowego prócz ETF-ów zaliczyć można:

  • kontrakty terminowe, czyli dokumenty poświadczające zakup złota w danym terminie, po określonej cenie;
  • akcje i obligacje firm zajmujących się wydobywaniem złota.

Przy inwestycjach w złoto papierowe ponosisz koszty związane z prowizjami brokerów i maklerów, co staje się dodatkowym kosztem podejmowanej inwestycji. Istnieje jednak niższe ryzyko trafienia na nieuczciwych sprzedających.

Polecamy: Jak zacząć grać na giełdzie i czy warto to robić?

Inwestowanie w tego rodzaju instrumenty finansowe oparte na złotym kruszcu powoduje konieczność odprowadzenia podatku do zysków kapitałowych, czego nie ma przy inwestycjach w złoto jako sztabki czy monety.

Inaczej jest w przypadku kupowania złota w formie fizycznej, czyli głównie złotych sztabek, które występują w różnych rozmiarach, nawet jednouncjowych, na które stać więcej osób niż na duże, półkilowe lub kilogramowe sztabki.

Nie są one jedynym sposobem na zainwestowanie w złoto w jego fizycznej formie. Są również złote monety bulionowe, najlepiej o standardowym, powtarzanym wyglądzie, które bite są przez renomowane mennice na świecie. Mogą to być m.in. monety z takich mennic, jak:

  • Rand Refinery,
  • Perth Mint,
  • Münze Österreich,
  • US Mint,
  • Royal Canadian Mint,
  • The Royal Mint.

Dobrym wyborem są złote monety bulionowe pozbawione wartości numizmatycznych, takie jak Krugerrandy z RPA, kanadyjski Liść Klonowy, australijski Kangur czy austriackie Filharmoniki.

Złoto w formie fizycznej trzeba gdzieś trzymać, najlepiej w domowym, solidnym sejfie lub w skrytce bankowej. Inaczej jest ono bardzo narażone na kradzież.

Jak bezpiecznie kupić złoto?

Inwestorzy zainteresowani ulokowaniem swoich środków finansowych właśnie w złoto z pewnością mogą zastanawiać się, gdzie najtaniej kupić ten kruszec.

Najtaniej wcale nie musi jednak oznaczać najlepiej, ponieważ można trafić na oszustów, którzy sprzedają np. domniemane sztabki, które ze złotem tak naprawdę mają niewiele wspólnego.

Jak kupować złoto fizyczne w Polsce i gdzie inwestować w złoto papierowe, by nie dać się oszukać? W naszym kraju najlepiej kupować sztabki ze szlachetnego kruszcu czy monety bulionowe znanych mennic światowych z Mennicy Polskiej.

W złoto papierowe można zaś inwestować z wykorzystaniem pomocy znanych brokerów działających na polskim rynku, jak platforma maklerska brokera XTB. Jak inwestować w złoto na giełdzie? Można skorzystać z pomocy doradcy inwestycyjnego.

Kiedy najlepiej sprzedać złoto?

Zasada jest prosta – każdy instrument inwestycyjny najlepiej kupować w okresie, kiedy jest najtańszy, i sprzedawać, gdy osiągnie w danym czasie swoją dużo wyższą cenę.

Jak się to ma do rynku złota fizycznego i papierowego? Jak najlepiej inwestować w złoto? Pomimo tego, że spora liczba inwestorów w okresach kryzysowych zwraca się w kierunku złotego kruszcu, to nie jest to najlepszy czas na jego zakup. Drożeje ono w szczycie kryzysu, a tanieje w okresie stabilizacji i prosperity.

Jeśli inwestorzy skłaniają się do inwestycji w ryzykowne aktywa, np. akcje różnych spółek, to złoto nie cieszy się dużą popularnością. Traktowane jest jako bezpieczna przystań finansowa na trudne czasy.

Zobacz też: Czym są fundusze inwestycyjne i czy warto w nie inwestować?

Czy opłaca się inwestować w złoto w 2025 roku?

Pojawia się pytanie, kiedy inwestować w złoto. Czy rok 2025, w który wchodzimy z wysoką inflacją oraz wciąż wysokimi stopami procentowymi, to na pewno dobry na to moment?

Wydaje się, że kryzys jeszcze nie został zażegnany, co stwarza pewną przestrzeń do wzrostu cen złota w najbliższej przyszłości.

Zainwestuj w złoto, jeśli chcesz chronić swoje oszczędności i możesz sobie pozwolić na dłuższy horyzont inwestycyjny. Obecnie wiele wskazuje na to, że gospodarka Polski, podobnie jak gospodarki całego świata, wejdzie w dalszy etap kryzysu, a złoto jako bezpieczna przystań inwestycyjna pozwoli na korzystne inwestowanie.

Dlaczego warto inwestować w takim czasie? Ponieważ złoto jest odporne na inflację, w przeciwieństwie do walut fiducjarnych, które można dodrukować. Istnieje stabilny popyt na nie, a wzmocniony inwestorami przekierowującymi swoje finanse w stronę bezpiecznych przystani, może przynieść spore zyski nawet w krótszym czasie.

Przeczytaj też: W jakiej walucie trzymać oszczędności? Czy złoto jest lepszą alternatywą?

Data publikacji:
29 Maj 2023

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły