Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

  • 21 Mar 2018
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
W jaki sposób sprawdzić siebie w BIK? Dlaczego budowanie pozytywnej historii kredytowej jest tak istotne? Sprawdź!
Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Zanim bank udzieli ci kredytu lub pożyczki, dokonuje dokładnej analizy twojej sytuacji finansowej, uwzględniając także informacje dostępne w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Regularna spłata zobowiązań to najlepszy sposób, aby stać się dla banku wiarygodnym kredytobiorcą i pożyczyć pieniądze na korzystnych warunkach.

Być może zdarzyło ci się złożyć wniosek o kredyt bądź pożyczkę, a bank wydał decyzję odmowną, pomimo że masz stabilną pracę i całkiem spore zarobki. Co mogło spowodować, że nie otrzymałeś zobowiązania? Sprawdź, jakie czynniki mają wpływ na ocenę twojej zdolności kredytowej.

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest instytucją, która zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych klientów banków i innych podmiotów finansowych (m.in. SKOK-ów lub firm pożyczkowych). Jak wynika z danych BIK zgromadzone informacje dotyczą ponad 23 mln osób oraz ponad 130 mln rachunków (także zamkniętych). Co istotne, aż 90 proc. danych zamieszczonych w BIK poświadcza terminowo spłacane zobowiązania.

Kiedy dane trafiają do BIK?

Do rejestru prowadzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej trafiają wszystkie osoby, które spłacają obecnie, lub korzystały w przeszłości z kredytów bankowych. Zasada ta dotyczy nie tylko kredytów ratalnych, lecz także debetu na rachunku, a nawet karty kredytowej. Na listę BIK trafiają także osoby będące poręczycielami innych kredytobiorców. Sprawdź siebie w BIK.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

W BIK przechowywane są informacje na temat wszystkich zaciągniętych przez ciebie zobowiązań aż do momentu, gdy je spłacisz. Jeśli regulujesz wszelkie należności terminowo, masz większe szanse na otrzymanie kolejnego kredytu. Dlaczego? Bank wychodzi z założenia, że skoro poprzednie kredyty i pożyczki spłacałeś na czas, nowe zobowiązanie także będziesz regulował w wyznaczonym terminie. Jednocześnie nawet najmniejsze, ale stale powtarzające się zaległości, mogą pogorszyć twoją historię kredytową i uniemożliwić ci zaciągnięcie następnego kredytu. To samo dotyczy sytuacji, w której nierzetelny kredytobiorca nie spłaca zobowiązania, a my jesteśmy jego poręczycielami.

Przeczytaj więcej, jak budować pozytywną historię kredytową.

Sprawdź swoją historię kredytową

Swoją historię kredytową warto zweryfikować za każdym razem, gdy chcemy zaciągnąć nowe zobowiązanie. To szczególnie ważne, jeśli składamy wniosek o kredyt mieszkaniowy. Odmowna decyzja ze strony banku, spowoduje, że będziemy musieli zapomnieć o wymarzonym M. Znając swój status w BIK, unikniemy rozczarowania, a co więcej możemy się upewnić, czy to nie przypadkiem zła historia kredytowa była powodem odrzucenia wniosku.

Warto mieć również na uwadze, że regularne sprawdzanie siebie w BIK pozwala na monitorowanie ewentualnych nadużyć. Bank składa zapytanie do BIK za każdym razem, gdy ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę. Jeśli więc okaże się, że bank sprawdzał w BIK dane na twój temat, a ty nie składałeś wniosku o nowe zobowiązanie finansowe, ktoś mógł posłużyć się twoimi danymi i usiłował wziąć kredyt na twoje nazwisko.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Instrukcja krok po kroku

Sprawdzenie siebie w BIK jest bardzo proste, a może ci przynieść wiele korzyści. Jak to zrobić? W kilku prostych krokach.

  1. Wejdź na stronę BIgK i zarejestruj się w serwisie. Założenie konta wiąże się z podaniem danych z dowodu osobistego, adresu e-mail oraz akceptacją regulaminu.
  2. Potwierdź swoją tożsamość poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego.
  3. Wykonaj przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł (ważne, aby dane z twojego konta zgadzały się z tymi, które podałeś podczas rejestracji).
  4. Odbierz link aktywacyjny oraz SMS z kodem autoryzacyjnym, który pozwoli ci utworzyć hasło do konta i zalogować się w serwisie.
  5. Wybierz zakres usług – do dyspozycji masz pojedynczy raport za 39 zł lub pakiet 12 raportów za 99 zł. Raport BIK zawiera naszą historię kredytową oraz ocenę punktową (tzw. scoring) – jest to wartość, która daje bankom możliwość oszacowania ryzyka kredytowego, a kredytobiorcom – szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Weryfikacja profilu kredytowego możliwa jest wyłącznie online. O swojej historii kredytowej nie można dowiedzieć się telefonicznie ani bezpośrednio w siedzibie BIK.

Ocena punktowa BIK

Ocena punktowa BIK jest to wartość, która daje bankom możliwość oszacowania ryzyka kredytowego, a kredytobiorcom – szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Do wyliczenia oceny stosowana jest specjalna formuła matematyczna. Dzięki niej twoja wiarygodność kredytowa porównywana jest do innych klientów, którzy już otrzymali kredyt. Jeżeli posiadasz historię kredytową w BIK, twoja ocena punktowa BIK może wynieść od 1 do 100.

Ważne
Im wyższa ocena punktowa, tym większe prawdopodobieństwo, że spłacisz kredyt w terminie. Ale pamiętaj, że jest to jedno z wielu kryteriów, branych pod uwagę przy ocenie ryzyka kredytowego przez bank.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Zastanawiasz się, czy można uzyskać raport BIK za darmo? Okazuje się, że tak. Wejście w życie RODO, utrudniło sposób na to, aby otrzymać darmowy raport BIK. Nie oznacza to jednak, że stało się to niemożliwe. Teraz dostęp do swojej historii w BIK otrzymasz za darmo w formie „kopii danych”, pod warunkiem, że wnioskujesz o nią nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Czas oczekiwania na darmowy raport BIK jest zdecydowanie dłuższy, niż w przypadku płatnej jego wersji. Jeżeli jednak się na niego zdecydujesz, możesz zawnioskować na trzy sposoby:
o osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK w Warszawie,
o przesyłając wniosek tradycyjną pocztą,
o przesyłając wniosek przez swoje konto na Portalu BIK.

Dla wielu klientów indywidualnych BIK jest czymś w rodzaju motywacji do rzetelnego spłacania należności. Zachęca bowiem do budowania pozytywnej historii kredytowej, pozwalającej uzyskać zaufanie banków i innych instytucji.

Podobne artykuły