Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Fot.

Zanim bank udzieli ci kredytu lub pożyczki, dokonuje dokładnej analizy twojej sytuacji finansowej, uwzględniając także informacje dostępne w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Regularna spłata zobowiązań to najlepszy sposób, aby stać się dla banku wiarygodnym kredytobiorcą i pożyczyć pieniądze na korzystnych warunkach.

Być może zdarzyło ci się złożyć wniosek o kredyt bądź pożyczkę, a bank wydał decyzję odmowną, pomimo że masz stabilną pracę i całkiem spore zarobki. Co mogło spowodować, że nie otrzymałeś zobowiązania? Sprawdź, jakie czynniki mają wpływ na ocenę twojej zdolności kredytowej.

Czym się zajmuje Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest instytucją, która zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych klientów banków i innych podmiotów finansowych (m.in. SKOK-ów lub firm pożyczkowych). Jak wynika z danych BIK zgromadzone informacje dotyczą ponad 23 mln osób oraz ponad 130 mln rachunków (także zamkniętych). Co istotne, aż 90 proc. danych zamieszczonych w BIK poświadcza terminowo spłacane zobowiązania.

 

Kiedy twoje dane trafiają do BIK?

Do rejestru prowadzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej trafiają wszystkie osoby, które spłacają obecnie, lub korzystały w przeszłości z kredytów bankowych. Zasada ta dotyczy nie tylko kredytów ratalnych, lecz także debetu na rachunku, a nawet karty kredytowej. Na listę BIK trafiają także osoby będące poręczycielami innych kredytobiorców. Sprawdź siebie w BIK.


Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

W BIK przechowywane są informacje na temat wszystkich zaciągniętych przez ciebie zobowiązań aż do momentu, gdy je spłacisz. Jeśli regulujesz wszelkie należności terminowo, masz większe szanse na otrzymanie kolejnego kredytu. Dlaczego? Bank wychodzi z założenia, że skoro poprzednie kredyty i pożyczki spłacałeś na czas, nowe zobowiązanie także będziesz regulował w wyznaczonym terminie. Jednocześnie nawet najmniejsze, ale stale powtarzające się zaległości, mogą pogorszyć twoją historię kredytową i uniemożliwić ci zaciągnięcie następnego kredytu. To samo dotyczy sytuacji, w której nierzetelny kredytobiorca nie spłaca zobowiązania, a my jesteśmy jego poręczycielami.

 

Sprawdź swoją historię kredytową

Swoją historię kredytową warto zweryfikować za każdym razem, gdy chcemy zaciągnąć nowe zobowiązanie. To szczególnie ważne, jeśli składamy wniosek o kredyt mieszkaniowy. Odmowna decyzja ze strony banku, spowoduje, że będziemy musieli zapomnieć o wymarzonym M. Znając swój status w BIK, unikniemy rozczarowania, a co więcej możemy się upewnić, czy to nie przypadkiem zła historia kredytowa była powodem odrzucenia wniosku.

Dowiedz się, jak zbudować pozytywną historię kredytową.

 

Warto mieć również na uwadze, że regularne sprawdzanie siebie w BIK pozwala na monitorowanie ewentualnych nadużyć. Bank składa zapytanie do BIK za każdym razem, gdy ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę. Jeśli więc okaże się, że bank sprawdzał w BIK dane na twój temat, a ty nie składałeś wniosku o nowe zobowiązanie finansowe, ktoś mógł posłużyć się twoimi danymi i usiłował wziąć kredyt na twoje nazwisko.

Czy da się wyczyścić BIK? Sprawdź! Czyszczenie BIK. Co należy wiedzieć, aby nie dać się oszukać?

 

Jak sprawdzić siebie w BIK? Instrukcja krok po kroku

Sprawdzenie siebie w BIK jest bardzo proste, a może ci przynieść wiele korzyści:

  1. Wejdź na stronę BIK i zarejestruj się w serwisie. Założenie konta wiąże się z podaniem danych z dowodu osobistego, adresu e-mail oraz akceptacją regulaminu.
  2. Potwierdź swoją tożsamość poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego.
  3. Wykonaj przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł (ważne, aby dane z twojego konta zgadzały się z tymi, które podałeś podczas rejestracji).
  4. Odbierz link aktywacyjny oraz SMS z kodem autoryzacyjnym, który pozwoli ci utworzyć hasło do konta i zalogować się w serwisie.
  5. Wybierz zakres usług – do dyspozycji masz pojedynczy raport za 39 zł lub pakiet 12 raportów za 99 zł. Raport BIK zawiera naszą historię kredytową oraz ocenę punktową (tzw. scoring) – jest to wartość, która daje bankom możliwość oszacowania ryzyka kredytowego, a kredytobiorcom – szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

 

Weryfikacja profilu kredytowego możliwa jest wyłącznie online. O swojej historii kredytowej nie można dowiedzieć się telefonicznie ani bezpośrednio w siedzibie BIK.

Dla wielu klientów indywidualnych BIK jest czymś w rodzaju motywacji do rzetelnego spłacania należności. Zachęca bowiem do budowania pozytywnej historii kredytowej, pozwalającej uzyskać zaufanie banków i innych instytucji.

Podobne artykuły