Jak szybko mogę otrzymać kredyt na samochód?

 • 07 Sie 2020
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(0)
Wiesz, że kredyt samochodowy możesz otrzymać nawet w 15 minut? Ile czasu poszczególne banki potrzebują na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji o przyznaniu kredytu? Sprawdziłem to!
Jak szybko mogę otrzymać kredyt na samochód?

Samochód możesz kupić za gotówkę, lub – jeżeli nie chcesz jednorazowo wydawać większej kwoty pieniędzy i pozbawiać się oszczędności – możesz skorzystać z finansowania oferowanego przez banki. Jedną z dostępnych możliwości jest kredyt samochodowy. Dowiedz się, co powinieneś o nim wiedzieć.

Kredyt samochodowy – definicja

Prostą definicję kredytu samochodowego znalazłem w serwisie internetowym Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z nią kredyt samochodowy to kredyt przeznaczony na zakup nowego lub używanego środka transportu, który posiada ważny dowód rejestracyjny. Zabezpieczeniem jest cesja zapisana w dowodzie rejestracyjnym. Warto od razu zwrócić uwagę na to, że:

 • Kredyt samochodowy jest produktem celowym – może być przeznaczony na zakup nowego lub używanego pojazdu (np. samochodu osobowego, motocykla, quada).
 • Umowa kredytu samochodowego musi być sporządzona na piśmie i określać cel, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze (w umowie musi być wymienione dane kredytowanego pojazdu, m.in. marka, model, rok produkcji, numer nadwozia czy rodzaj paliwa).
 • Z kredytem samochodowym wiąże się zabezpieczenie ustanowione na kredytowanym pojeździe.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o kredycie samochodowym?

 • Zanim bank udzieli Ci kredytu samochodowego, sprawdzi Twoją zdolność kredytową.
 • Kredyt samochodowy możesz spłacać nawet przez 10 lat (w przypadku kredytu na auto używane, okres spłaty kredytu może być uzależniony od wieku samochodu. Bank może np. kredytować zakup samochodów nie starszych niż 10 lat, a samochód w dniu spłaty ostatniej raty nie może być starszy niż np. 15 lat).
 • Możesz pożyczyć nawet 100% ceny kupowanego samochodu. Możesz jednak część kosztów zakupu sfinansować własnymi środkami. W takiej sytuacji niższa będzie rata (bo weźmiesz mniejszy kredyt). Niższe może też być oprocentowanie.

Różnica między kredytem samochodowym a gotówkowym

Podstawowe różnice między kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym polegają na tym, że:

 • kredyt gotówkowy nie jest udzielany na konkretny cel. Oznacza to, że otrzymane pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny samochód,
 • nie musisz zabezpieczać jego spłaty.

Co więcej, jeśli wiesz, jakie auto chcesz kupić i ile ono kosztuje, możesz wziąć kredyt i dopiero zacząć poszukiwania samochodu. Znalazłeś tańszy samochód? W takim razie nadwyżkę finansową możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego – podobnie jak kredytu samochodowego – nie może przekroczyć obecnie 7,2% w skali roku.

Wnioskowanie o kredyt samochodowy

Jak dostać kredyt samochodowy? Możliwości jest kilka. Wniosek o jego udzielenie możesz złożyć w:

 • placówce banku,
 • salonie dealera – z takiej możliwości możesz skorzystać finansując zakup samochodu w banku związanym z importerem konkretnej marki samochodu (np. w Toyota Banku Polska),
 • komisie samochodowym.

Kredyt online? W 15 minut możesz też złożyć wniosek o kredyt samochodowy online. W takim przypadku masz czas (np. 60 dni) na znalezienie najlepszego pojazdu dla siebie i dopełnienie pozostałych formalności (m.in. dostarczenie do banku faktury i ustanowienie zabezpieczenia).

Jak szybko można otrzymać kredyt samochodowy?

Wbrew pozorom, kredyt samochodowy możesz otrzymać szybko. Decyzja kredytowa może zostać podjęta nawet po kilkunastu minutach.

Jak wygląda to w poszczególnych bankach udzielających kredytów samochodowych? Czy możesz w nich liczyć na kredyt w 15 minut? Sprawdziłem to.

Kredyt samochodowy w BNP Paribas

BNP Paribas udziela kredytów samochodowych zarówno w swoich oddziałach, jak również w salonach dealerskich (współpracuje z Hyundaiem i Kią) oraz w komisach samochodowych.

Niezależnie od miejsca, w którym złożysz wniosek, decyzja kredytowa będzie podjęta w około 20 minut. Kredyt będzie wypłacony przelewem na rachunek bankowy sprzedawcy pojazdu:

 • po rejestracji pojazdu i ustanowieniu cesji z polisy AC (jeżeli jest wymagana),
 • w opcji kredytu One Day Visit – kredyt jest uruchamiany przed rejestracją pojazdu i ustanowieniem zabezpieczeń. Masz na to 30 dni od podpisania umowy. W tym przypadku cały proces wnioskowania o kredyt, podpisania umowy o kredyt i uruchomienia kredytu odbywa się w trakcie jednej wizyty w oddziale.

Kredyt samochodowy w FCA Banku Polska

FCA Bank Polska finansuje zakup nowych i używanych samochodów wszystkich marek oferowanych w sieci sprzedaży FCA Poland – m.in. Fiata, Jeepa czy Alfa Romeo.

W FCA Banku Polska weryfikacja klienta prywatnego trwa maksymalnie godzinę. Następnie klient rejestruje i ubezpiecza samochód, wraca z dokumentami i przygotowywana jest umowa, po której podpisaniu klient może wyjechać samochodem.

Wszystko zależy od tego jak się ułoży rejestracja auta itp. i czy klient będzie miał przy sobie komplet wymaganych dokumentów. Klient składa wniosek i podpisuje umowę zupełnie zdalnie, bez wychodzenia z domu, za pomocą podpisu elektronicznego – jest to alternatywa do standardowego procesu – klient w salonie i dokumentacja papierowa.

Kredyt samochodowy w Getin Banku

Getin Bank udziela kredytów samochodowych w salonach dealerskich marek, z którymi współpracuje, w komisach oraz w placówkach franczyzowych. Niezależnie od miejsca, w którym będziesz wnioskował o udzielenie finansowania, czas oczekiwania na kredyt (od złożenia wniosku do uruchomienia kredytu) wynosi od 1 do 2 dni i jest uzależniony od szybkości skompletowania dokumentacji przez klienta.

Kredyt samochodowy w mBanku

W ofercie mBanku znajdziesz dwa kredyty samochodowe: kredyt samochodowy standardowy i kredyt samochodowy online.

W przypadku kredytu samochodowego standardowego czas od złożenia kompletnego wniosku kredytowego, czyli z wszystkimi wymaganymi w instrukcji kredytowej dokumentami, do wydania decyzji kredytowej wynosi średnio 30 minut. Z kolei czas od złożenia kompletu dokumentów wymaganych na etapie uruchomienia do wypłaty kredytu wynosi średnio 60 minut.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, klient powinien przerejestrować pojazd na siebie, ubezpieczyć w zakresie AC i ustanowić cesję na rzecz mBanku. Od chwili podpisania umowy do wypłaty kredytu klient ma na to 30 dni.

Kredyt samochodowy online to propozycja skierowana do klientów mBanku, dla których jest dostępna oferta specjalna. Oferta specjalna jest przygotowaną indywidualnie dla stałych klientów propozycją wybranego kredytu na podstawie relacji z bankiem, możliwą do uzyskania bez zbędnych formalności. 

W kredycie samochodowym online klient po otrzymaniu pieniędzy z kredytu dokonuje zakupu pojazdu i ustanowienia zabezpieczeń. W tym kredycie średni czas od złożenia wniosku do wypłaty kredytu wynosi 36 minut.

Kredyt samochodowy w RCI Banque

RCI Banque Oddział w Polsce to część międzynarodowej Grupy RCI Banque, finansowego ramienia Grupy Renault. W Polce RCI Banque finansuje zakup samochodów Dacia, Nissan i Renault.

W tym banku także akceptacja wniosku o kredyt dokonywana jest online. Oznacza to, że sprzedawca może poinformować klienta o przyznaniu finansowania w momencie złożenia wniosku. Zasada ta obowiązuje zarówno dla kredytu na zakup samochodu nowego jak i używanego.

Bank dodaje jednak, że wyjątkiem są sytuacje, kiedy zapytanie o finansowanie klienta trzeba zweryfikować ręcznie. Wówczas czas na odpowiedź wydłuża się do około 45 minut (jest to około 30%-40% wszystkich przypadków).

Kredyt samochodowy w Santander Consumer Banku

Santander Consumer Bank udziela kredytów samochodowych tylko w salonach dealerskich i komisach (nie prowadzi ich sprzedaży w swoich oddziałach).

Wniosek o kredyt złożony przez klienta w Santander Consumer Banku może być rozpatrzony nawet w ciągu 1 minuty. Jest to możliwe dlatego, że bez względu na to, czy klient ubiega się o kredyt za pośrednictwem salonu, czy komisu samochodowego, proces kredytowy w banku jest zautomatyzowany.

Jeśli we wniosku zostaną uzupełnione wszystkie niezbędne informacje, decyzja kredytowa może zostać udzielona „od ręki”. Nie wszystkie decyzje są podejmowane automatycznie dlatego też średni czas wydania decyzji przy kredycie na zakup samochodu to 15 minut.

Kredyt samochodowy w Toyota Bank

Toyota Bank finansuje zakup nowych i używanych samochodów Toyota. Kredyty udzielane są w salonach tej marki. Procedura związana z udzieleniem kredytu nie trwa dłużej niż 1 godzinę. Po wybraniu samochodu wypełniasz wraz z doradcą wniosek kredytowy (nie zajmuje to więcej niż 5 minut), przedstawiasz dokument tożsamości oraz dokumenty finansowe, a po godzinie odbierasz decyzję kredytową.

Jak pokazują informacje z banków udzielających kredyty samochodowe (zarówno z tych uniwersalnych, jak i tzw. autobanków), w większości przypadków kredyt samochodowy możesz otrzymać szybko. Niemalże od ręki. Procedury nie zajmą Ci więcej niż godzinę. To, jak szybko bank wypłaci kredyt będzie już uzależnione od Ciebie, a dokładnie od tego, jak szybko uda Ci się zarejestrować i ubezpieczyć auto. Im szybciej to zrobisz, to tym prędzej będziesz mógł już się cieszyć jazdą nowym samochodem.

Dodano:
07 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły