Każde konto bankowe w ING Banku Śląskim można zamknąć w dowolnym momencie i nie wymaga to wielu formalności. Najważniejsze zasady zamknięcia konta w ING:
- Aby zamknąć konto, należy złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Możesz to zrobić w bankowości elektronicznej, osobiście lub korespondencyjnie.
- Jeśli masz inne produkty powiązane z kontem, zwłaszcza kredyty i pożyczki, zamknięcie konta w ING może wymagać wizyty w placówce.
- W ING Banku Śląskim nie obowiązuje okres wypowiedzenia umowy, dlatego konto ING zamkniesz nawet od ręki.
Jak zamknąć konto bankowe w ING Banku Śląskim?
Zamknięcie konta w ING Banku Śląskim jest wyjątkowo prostą procedurą, dlatego nie musisz obawiać się skomplikowanych formalności lub utrudnień w zakończeniu współpracy z bankiem. Warto jednak znać pewne zasady zamykania rachunku w ING, ponieważ są one różne w zależności od rodzaju zamykanego konta.
Zamknięcie konta osobistego w ING
Jak zamknąć konto osobiste w ING Banku Śląskim? Możesz to zrobić na trzy sposoby:
- online w Moim ING – opcja nie jest dostępna dla osób, których konto osobiste jest powiązane z kredytem lub pożyczką hipoteczną, albo z pożyczką odnawialną lub które mają zajęcie egzekucyjne (takie osoby muszą zamknąć konto w placówce);
- osobiście w oddziale banku ING,
- drogą korespondencyjną.
Konto osobiste możesz zamknąć jako jego właściciel, współwłaściciel lub pełnomocnik ogólny.
Przed zamknięciem konta powinieneś:
- spłacić ewentualne saldo debetowe,
- wskazać alternatywny sposób spłaty rat kredytu lub pożyczki w ING, jeśli do tej pory były one pobierane z likwidowanego konta,
- wyzerować saldo rachunku – najlepiej poprzez przelanie pozostałej kwoty na inny rachunek.
Wraz z zamknięciem konta osobistego bank ING automatycznie dezaktywuje karty płatnicze do rachunku. Utracisz również wgląd w historię rachunku, choć wciąż będziesz mógł korzystać z bankowości elektronicznej Moje ING.
Przed likwidacją konta osobistego w ING postaraj się założyć nowy rachunek w innym banku, aby móc przelać na niego pieniądze z zamykanego konta. Najlepiej wybierz darmowe konto bankowe, które można otworzyć szybko online.
Zamknięcie konta firmowego w ING
Jak zamknąć konto firmowe w ING Banku Śląskim? W tym przypadku możesz to także zrobić na trzy sposoby:
- online w Moim ING ,
- osobiście w oddziale banku,
- korespondencyjnie.
Warunkiem zamknięcia konta firmowego jest:
- spłata ujemnego salda debetowego,
- wyzerowanie salda rachunku VAT powiązanego z kontem – na przelanie środków z takiego konta na rachunek w innym banku wymagana jest zgoda Urzędu Skarbowego.
Pamiętaj także, że wypowiedzenie umowy rachunku firmowego jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy Linii kredytowej, a więc wiąże się z koniecznością spłaty całego zadłużenia.
Zamknięcie konta oszczędnościowego w ING
Konto oszczędnościowe w ING zamknąć można w ten sam sposób jak konto osobiste, a więc również najwygodniejszą metodą w bankowości elektronicznej Moje ING. Przed jego zamknięciem warto zgromadzone na nim pieniądze przelać na konto osobiste – w ING lub innym banku. Jeśli tego nie zrobisz i nie masz konta osobistego w ING, zamknięcie konta oszczędnościowego może wymagać wizyty w oddziale.
Zamknięcie konta walutowego w ING
A jak zamknąć konto walutowe w ING? Możesz to zrobić również w bankowości elektronicznej Moje ING w „Szczegółach konta” lub wybrać się w tym celu do placówki banku. W ten sam sposób zamkniesz konto walutowe dla dziecka w ING.
Metody zamknięcia konta w ING
W Banku Śląskim ING zamknięcie konta jest możliwe na kilka sposobów:
- w aplikacji mobilnej Moje ING,
- w bankowości internetowej Moje ING,
- w placówce ING w tzw. Miejscu Spotkań,
- korespondencyjnie.
Najszybszą metodą jest skorzystanie z bankowości mobilnej lub internetowej. Dla wielu osób jednak wygodniej będzie zamknąć konto w sposób tradycyjny, dlatego poniżej opiszemy wszystkie możliwości.
Zamknięcie konta w aplikacji Moje ING
Na początku wyjaśnijmy, jak zamknąć konto ING w aplikacji Moje ING. Jest to bardzo proste, bo w tym celu musisz wykonać jedynie następujące czynności:
- Zaloguj się do aplikacji Moje ING.
- Wybierz konto, które chcesz zamknąć i wejdź w jego „Szczegóły”.
- Na dole strony wybierz opcję „Zamknij konto”.
- Zapoznaj się z wyświetloną informacją na temat możliwości zamknięcia konta oraz skutków takiej operacji.
- Kliknij „Dalej”.
- Jeśli to konieczne, potwierdź zamknięcie konta kodem autoryzacyjnym.
Zamknięcie konta ING przez internet
Zamknięcie konta ING przez internet w Moim ING odbywa się w identyczny sposób jak w aplikacji. I w tym przypadku trzeba zatem najpierw wejść w „Szczegóły” likwidowanego rachunku, a potem potwierdzić jego zamknięcie.
Pamiętaj, że po zamknięciu konta w ING wciąż będziesz mieć dostęp do bankowości elektronicznej Moje ING. Możesz też z niej zrezygnować, o ile nie korzystasz z żadnych innych produktów banku, ani nie złożyłeś żadnego wniosku o kredyt w ING.
Jak zamknąć bankowość elektroniczną w ING? W tym celu musisz wejść kolejno w zakładki: Pomoc i kontakt > Bankowość internetowa > Jak zamknąć bankowość internetową? > Zamknij bankowość.
Zamknięcie konta ING w placówce
Konto ING możesz także zamknąć w placówce banku. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić:
- Weź ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub inny dokument akceptowany przez bank.
- Udaj się do oddziału ING Banku Śląskiego.
- Poinformuj pracownika banku o chęci zamknięcia konta.
- Złóż pisemne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy rachunku na formularzu bankowym.
- Opcjonalnie złóż od razu oświadczenia o rezygnacji z innych usług np. bankowości elektronicznej, czy też oświadczenie o wycofaniu zgód marketingowych.
Zamknięcie konta ING korespondencyjnie
Jeśli nie masz dostępu do bankowości internetowej ani czasu na wizytę w placówce, możesz zamknąć konto ING drogą korespondencyjną. W tym celu wystarczy sporządzić pisemne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy rachunku oraz przesłać je na adres:
ING Bank Śląski S.A., SCCC
ul. Sokolska 34
40-086 Katowice
Zamknięcie konta ING przez telefon
Zamknięcie konta ING przez telefon nie jest możliwe. Na infolinii możesz jedynie uzyskać informację, jak zamknąć rachunek innymi dostępnymi metodami.
Wypowiedzenie umowy rachunku ING Bank Śląski. Wzór
Wypowiedzenie umowy rachunku ING Banku Śląskim trzeba samodzielnie sporządzić głównie w przypadku korespondencyjnego zamykania konta. Taki wniosek o zamknięcie konta w ING Banku Śląskim powinien zawierać następujące dane:
- dane osobowe właściciela rachunku – imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz opcjonalnie PESEL (dane te powinny być zgodne z danymi widniejącymi w systemie bankowym),
- rodzaj, seria, numer i data ważności dowodu tożsamości,
- oświadczenie o wypowiedzeniu umowy rachunku,
- nazwa i numer zamykanego konta,
- opcjonalnie: numer innego rachunku, na który bank ma przelać pieniądze z zamykanego konta,
- opcjonalnie: dyspozycję zamknięcia bankowości elektronicznej,
- własnoręczny podpis – nie musi być potwierdzony notarialnie, ale powinien być zgodny ze wzorem podpisu posiadanym przez ING Bank Śląski.
Wymagane dokumenty do zamknięcia konta ING
Do zamknięcia konta ING drogą elektroniczną nie są potrzebne żadne dokumenty. Jedynie w przypadku składania dyspozycji zamknięcia rachunku w oddziale należy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.
Okres wypowiedzenia umowy w ING
Jeśli to klient składa dyspozycję zamknięcia konta w ING, nie obowiązuje okres wypowiedzenia umowy. Ma ono zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy takie wypowiedzenie składa bank i wówczas taki okres wypowiedzenia wynosi 2 miesiące.
Zamknięcie konta ING w trybie natychmiastowym
Bank ING standardowo zamyka konto w trybie natychmiastowym, a więc zaraz po złożeniu dyspozycji zamknięcia rachunku przez klienta. Możesz zatem zlikwidować konto od ręki, o ile nie będzie przeszkód formalnych do jego zamknięcia. Taką przeszkodą może być choćby limit zadłużenia, który najpierw trzeba spłacić.
Jak wygląda przelew środków po zamknięciu konta w ING?
Po zamknięciu konta w ING środki pozostałe na rachunku bank przeleje Ci na rachunek wskazany w złożonej przez Ciebie dyspozycji. Środki z zamykanego konta możesz także:
- przelać samodzielnie na inne konto przed złożeniem oświadczenia o wypowiedzeniu umowy rachunku,
- wypłacić gotówką w placówce banku ING.
Nie założyłeś jeszcze nowego konta? Sprawdź koniecznie, które banki oferują teraz promocyjne konta bankowe np. z atrakcyjną premią i bez opłat za ich prowadzenie.
Opłaty związane z zamknięciem konta w ING
Za samo zamknięcie konta ING Bank Śląski nie pobiera żadnych opłat. Pamiętaj jednak, że przed jego zamknięciem bank pobierze z niego standardowe opłaty i prowizje z tytułu prowadzenia rachunku i za obsługę karty, o ile są one przewidziane w Twojej umowie.
Proces zamknięcia konta w ING po śmierci właściciela
W ING zamknięcie konta osoby zmarłej odbywa się w standardowy sposób. Bank musi najpierw potwierdzić śmierć właściciela rachunku, a następnie wypłacić środki z konta spadkobiercom oraz osobom wskazanym w dyspozycji na wypadek śmierci.
Zamknięcie konta ING przez spadkobierców wiąże się zatem z koniecznością dostarczenia do banku kilku dokumentów m.in.:
- aktu zgonu właściciela rachunku,
- postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia od notariusza,
- sądowego lub notarialnego działu spadku.
Akt zgonu można przesłać do banku online za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej ING Banku Śląskiego. Pozostałe dokumenty uprawniające do wypłaty środków spadkobiercy muszą dostarczyć osobiście do placówki banku.
Dodatkowe źródła:
https://www.ing.pl/_fileserver/item/1000405
Bankowość ING Banku Śląskiego:
- Kredyt gotówkowy ING Bank Śląski – oferta i warunki kredytu
- Wakacje kredytowe ING Bank Śląski
- Sesje przychodzące i wychodzące ING Bank Śląski
- Przelew ekspresowy ING Bank Śląski – cennik i limity
Sprawdź, jak zamknąć konta osobiste w pozostałych bankach:
- Jak zamknąć konto osobiste w mBanku?
- Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska?
- Jak zamknąć rachunek osobisty w PKO BP?
- Sprawdź, jak zamknąć konto w Nest Banku w kilku krokach
- Jak szybko zamknąć rachunek w Banku Pocztowym Envelo Banku?
- Jak skutecznie zamknąć konto w Alior Banku?
- Procedura zamknięcia konta w VeloBank – poradnik
- Jak zamknąć konto w BNP Paribas online lub w oddziale?
- Kiedy i jak zamknąć konto w Pekao? Praktyczne wskazówki
0 Komentarze