Decyzja o tym, by zamknąć konto bankowe, najczęściej wynika z chęci otwarcia rachunku w innym banku np. ze względu na atrakcyjną promocję, niższe opłaty lub większy zakres usług. Przy zamykaniu konta w Santander Bank Polska warto pamiętać o kilku kwestiach:
- Konto w Santander BP zamkniesz poprzez złożenie rezygnacji z rachunku.
- Rezygnację z konta możesz złożyć w placówce, na infolinii, w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej, a także korespondencyjnie.
- Bank nie zamknie konta automatycznie, ale dopiero po upływie okresu wypowiedzenia umowy.
Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska?
Konto w Santander Bank Polska możesz zamknąć w każdym momencie przez internet, infolinię, korespondencyjnie, lub osobiście w placówce banku. Nie musisz podawać powodu swojej decyzji, ponieważ masz do niej pełne prawo, niezależnie od przyczyny.
Sama procedura zamknięcia rachunku jest prosta i nie wymaga dopełniania wielu formalności. Warto jednak znać kilka kluczowych zasad zamykania konta w Santander BP.
Zamknięcie konta osobistego w Santander BP
Jak zamknąć konto osobiste w Santander BP? Jeśli się na to zdecydujesz, musisz pamiętać o następujących kwestiach:
- konto możesz zamknąć jako jego posiadacz, współposiadacz lub pełnomocnik umocowany do jego zamknięcia,
- w celu zamknięcia konta musisz złożyć rezygnację z rachunku i jak to zrobić, wyjaśnimy niżej,
- bank nie zamknie od razu Twojego konta, ponieważ obowiązuje okres wypowiedzenia umowy (28 dni),
- aby skutecznie zamknąć konto musisz spłacić ewentualny debet lub kredyt w rachunku – masz na to czas do końca okresu wypowiedzenia (potem zadłużenie zostanie uznane za przeterminowane i bank zacznie naliczać Ci odsetki karne),
- jeżeli z zamykanego konta osobistego spłacany jest kredyt w Santander BP, musisz podpisać aneks do umowy kredytu, aby wskazać nowe konto do spłaty zobowiązania.
Z chwilą zamknięcia konta osobistego bank unieważni także Twoje karty do rachunku, a także zablokuje dostęp do historii rachunku w bankowości elektronicznej. Możesz też stracić dostęp do takiej bankowości, jeśli zamkniesz wszystkie rachunki prowadzone w Santander BP.
Zamknięcie konta firmowego w Santander BP
Jak zamknąć konto firmowe w Santander Bank Polska? W tym celu wystarczy także złożyć rezygnację z takiego rachunku.
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, rachunek firmowy zamkniesz w oddziale, na infolinii lub podczas wideorozmowy. W przypadku spółek z reprezentacją łączną wszyscy reprezentanci firmy muszą złożyć dyspozycję zamknięcia konta i mogą to zrobić wyłącznie w placówce.
Okres wypowiedzenia umowy rachunku firmowego wynosi 30 dni. W czasie jego trwania możesz normalnie korzystać z konta i karty. Bank pobierze także standardowe opłaty i prowizje, dlatego pozostaw na koncie odpowiednią ilość środków. Po upływie okresu wypowiedzenia bank zamknie konto, a pozostałe na nim środki przeleje na wskazany przez Ciebie rachunek lub będziesz mógł je wypłacić gotówką w oddziale.
Wraz z zamknięciem konta firmowego nastąpi również zamknięcie konta VAT. Pozostałe na takim koncie środki mogą być przekazane na inny rachunek VAT lub zwykły rachunek rozliczeniowy po uzyskaniu zgody naczelnika urzędu skarbowego.
Zamknięcie konta oszczędnościowego w Santander BP
Być może interesuje Cię – jako klienta Santander – jak zamknąć konto oszczędnościowe? Zasady zamknięcia takiego konta są identyczne jak w przypadku zamykania konta osobistego. Musisz zatem złożyć dyspozycję zamknięcia rachunku oraz zdecydować, w jaki sposób bank ma Ci przekazać zgromadzone oszczędności – czy przelać na wskazany numer rachunku bankowego, czy wypłacić w oddziale.
Zamknięcie konta walutowego w Santander BP
Jak zamknąć konto walutowe w Santander przez internet lub na infolinii? Zamknięcie konta walutowego w Santander Banku Polska odbywa się w taki sam sposób jak zamknięcie każdego innego rachunku.
W tym przypadku pamiętaj, by zadbać o zgromadzone na takim koncie środki. Najlepiej samodzielnie je przetransferować na inne konto walutowe przed upływem okresu wypowiedzenia. Możesz także podać w banku Santander numer takiego konta, by przelał Ci na niego pozostałe środki już po zamknięciu rachunku.
Metody zamknięcia konta w Santander Bank Polska
W Santander BP zamknięcie konta możliwe jest na kilka sposobów:
- w aplikacji Santander mobile,
- w bankowości internetowej Santander internet,
- w placówce,
- na infolinii,
- korespondencyjnie.
Najwygodniej zamknąć konto w Santander online, jednak warto znać pozostałe metody, ponieważ dla części osób mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.
Zamknięcie konta w aplikacji Santander mobile
Chcąc zamknąć konto w aplikacji Santander mobile, wystarczy wykonać kilka prostych czynności:
- zalogować się do aplikacji,
- wybrać kolejno zakładki: Kontakt > Twoje sprawy > Wszystkie tematy > Konta > Zrezygnuj z konta,
- połączyć się z konsultantem, który przyjmie od Ciebie dyspozycję zamknięcia rachunku.
Zamknięcie konta Santander BP przez internet
W Santander BP zamknięcie konta przez internet odbywa się w podobny sposób co w aplikacji. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zamknąć konto oszczędnościowe Santander przez internet lub konto osobiste, musisz wykonać następujące kroki:
- Zaloguj się do bankowości internetowej Santander internet.
- Wybierz kolejno następujące zakładki: Twoje sprawy > Twoje produkty > Konta > Zrezygnuj z konta.
- Połącz się z konsultantem online i dopełnij formalności związanych z wypowiedzeniem umowy.
Podczas rozmowy z konsultantem nie musisz włączać kamery, ani potwierdzać swojej tożsamości.
Zamknięcie konta Santander BP w placówce
Konto Santander BP możesz też zamknąć w dowolnej placówce banku. W tym celu udaj się do niej wraz z dowodem osobistym, który w tym przypadku jest niezbędny do potwierdzenia Twojej tożsamości.
Na miejscu zgłoś pracownikowi banku chęć zamknięcia konta. Podczas dopełniania związanych z tym formalności, będziesz musiał przede wszystkim wskazać, które konto chcesz zamknąć, a także określić, w jaki sposób bank ma Ci przekazać środki z zamykanego rachunku (przelewem na inny numer konta czy gotówką w kasie).
Zamknięcie konta Santander BP przez telefon
Zamknięcie konta Santander BP przez telefon to również wygodna opcja, która nie wymaga odwiedzania placówki banku. Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska w ten sposób? Oto krótka instrukcja:
- przygotuj dowód tożsamości, umowę rachunku, który chcesz zamknąć, a także numer weryfikacyjny i hasło do obsługi przez infolinię,
- zadzwoń pod numer telefonu: 1 9999 lub 61 856 54 62 (jeśli dzwonisz z zagranicy wybierze numer: 48 61 81 1 9999),
- po uzyskaniu połączenia powiedz nazwę produktu i temat, o którym chcesz porozmawiać, czyli np. „zamknięcie konta osobistego”,
- połącz się z doradcą i dopełnij wszystkich formalności.
Wypowiedzenie umowy rachunku Santander BP. Wzór
Wypowiedzenie umowy rachunku Santander BP możesz także złożyć na piśmie w oddziale banku lub przesłać taki dokument pocztą na adres: Santander Bank Polska S.A., ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin.
Taki wniosek o zamknięcie konta w Santander BP powinien zawierać następujące informacje:
- dane właściciela zamykanego konta – imię i nazwisko, PESEL lub datę urodzenia oraz numer telefonu do kontaktu,
- numer zamykanego konta,
- sposób zadysponowania pieniędzmi z konta – odbiór w kasie banku lub przelew (w takim przypadku należy podać numer rachunku, na które bank ma przesłać środki),
- własnoręczny podpis potwierdzony przez notariusza.
Wzór wypowiedzenia umowy rachunku bankowego znajduje się w poniższym załączniku:
Wymagane dokumenty do zamknięcia konta Santander BP
Do zamknięcia konta Santander BP potrzebne są jedynie następujące dokumenty:
- dowód osobisty,
- pełnomocnictwo – jeśli rachunek zamyka pełnomocnik posiadacza konta,
- opcjonalnie pisemny sprzeciw wobec zmian w regulaminie, jeśli jest on powodem wypowiedzenia umowy konta.
Okres wypowiedzenia umowy w Santander Bank Polska
Okres wypowiedzenia umowy rachunku w Santander Bank Polska wynosi standardowo 28 dni. Dopiero po tym okresie, liczonym od dnia złożenia wypowiedzenia, bank zamknie konto.
Powyższy okres wypowiedzenia może ulec skróceniu, ale głównie wtedy, gdy wypowiesz umowę z powodu zaproponowanych przez bank zmian w regulaminie. W takim przypadku musisz zgłosić na piśmie sprzeciw do takich zmian i wówczas umowa wygaśnie:
- we wskazanym przez Ciebie dniu,
- lub w dniu poprzedzającym wejście w życie zmian w regulaminie.
Zamknięcie konta Santander BP w trybie natychmiastowym
Zamknięcie konta Santander BP w trybie natychmiastowym jest możliwe w następujących sytuacjach:
- za porozumieniem obu stron (czyli bank musi na to wyrazić zgodę),
- w dniu śmierci jedynego posiadacza rachunku.
Jak wygląda przelew środków po zamknięciu konta w Santander BP?
Po zamknięciu konta w Santander Bank Polska pozostałe na nim środki bank musi Ci zwrócić, ale dopiero po rozliczeniu swoich należności, czyli np. pobraniu opłat za prowadzenie konta w okresie wypowiedzenia. Zwrot środków z zamkniętego konta może odbyć się dwojako:
- bank przeleje je na numer rachunku wskazany przez Ciebie w wypowiedzeniu umowy,
- możesz je wypłacić gotówką w kasie banku.
Opłaty związane z zamknięciem konta w Santander Bank Polska
Samo zamknięcie konta w Santander Bank Polska jest bezpłatne. Pamiętaj jednak, że w dniu jego zamknięcia bank pobierze z niego proporcjonalną opłatę za prowadzenie konta za okres od pierwszego dnia miesiąca do ostatniego dnia przed jego zamknięciem.
Jeżeli chcesz uniknąć minusowego salda na koncie, które uniemożliwi jego zamknięcie, dla pewności pozostaw na rachunku odpowiedni zapas pieniędzy.
Proces zamknięcia konta w Santander BP po śmierci właściciela
Zamknięcie konta Santander BP przez spadkobierców może nastąpić dopiero po dopełnieniu pewnych formalności. W tym celu należy bowiem dostarczyć do banku kilka dokumentów:
- akt zgonu właściciela rachunku,
- dokument wskazujący spadkobierców – np. prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia,
- dokument wskazujący sposób podziału środków między spadkobierców – np. sądowy lub notarialny dział spadku, albo umowę o dział spadku z poświadczonymi notarialnie podpisami.
W przypadku gdy zmarły właściciel rachunku pozostawił dyspozycję na wypadek śmierci, osoba wskazana w takiej dyspozycji może od razu udać się do Santander Bank Polska w celu odebrania środków zgromadzonych na koncie zmarłego. Z tytułu takiej dyspozycji można jednak otrzymać kwotę do wysokości 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Pozostałe środki są natomiast dzielone między spadkobierców.
Bankowość Santander Bank Polska:
- Kod IBAN BNP Santander Bank Polska
- Przelew natychmiastowy Santander BP – cennik i limity
- Sesje przychodzące i wychodzące Santander Bank Polska
- Kredyt bez wkładu własnego w Santander BP. Jak wnioskować?
- Wakacje kredytowe w Santander BP 2024
- Jak wybrać dobre konto osobiste?
- Jak założyć konto w banku? Krok po kroku
- Numer konta bankowego: ile cyfr i jak go znaleźć?
- Co warto wiedzieć o lokatach terminowych w banku Santander?
- Jak otworzyć konto osobiste online?
- Jak założyć konto w Polsce, będąc za granicą?
Sprawdź, jak zamknąć konto osobiste w pozostałych bankach:
- Jak zamknąć konto osobiste w mBanku?
- Jak zamknąć rachunek osobisty w PKO BP?
- Zamknięcie konta w Citi Handlowym. Krok po kroku
- Jak zamknąć konto w ING? Praktyczny poradnik
- Sprawdź, jak zamknąć konto w Nest Banku w kilku krokach
- Jak szybko zamknąć rachunek w Banku Pocztowym i Envelo Banku?
- Jak skutecznie zamknąć konto w Alior Banku?
- Jak zrezygnować z konta w Plus Banku? Kompletny poradnik
0 Komentarze