Jak zrobić przelew w euro?

 • 20 Mar 2019
 • 11 min. czytania
 • Komentarze(3)
Sprawdziłem ile trzeba zapłacić za przelew w euro. Porównałem koszty zarówno przelewów SEPA, jak i innych przelewów zagranicznych. Pokazuję też jak zrobić przelew SEPA.
Jak zrobić przelew w euro?

Zastanawiasz się, jak tanio przelać pieniądze za granicę? Wykorzystaj do tego przelew SEPA, który w zależności od banku kosztuje 5 – 10 zł, niezależnie od przelewanej kwoty! Sprawdź, czym jest przelew SEPA i jak go zrobić.

Przelewy zagraniczne wiązały się ze sporymi opłatami i w zależności od wysokości przelewanej kwoty kosztowały od kilkudziesięciu a nawet kilkuset złotych. Na szczęście od stycznia 2008 r., chcąc zrobić przelew w euro, nie musisz martwić się, że zapłacisz wysoką prowizję, a część przesyłanych pieniędzy pochłoną koszty banków pośredniczących. Wykorzystaj do tego przelew SEPA.

Przelew SEPA – czym jest?

Przelew SEPA to przelew zagraniczny, który może być wykonany na terenie Unii Europejskiej oraz kilku krajów nie należących do UE: Islandii, Lichtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino i Szwajcarii.

Co oznacza przelew SEPA?
SEPA (z ang. Single Euro Payment Area) oznacza jednolity obszar płatności w euro.
W ramach jednolitego obszaru płatności w euro obywatele, przedsiębiorcy i inne podmioty mogą dokonywać bezgotówkowych rozliczeń w euro na terenie Europy (zarówno transgranicznych, jak i w granicach państw członkowskich) na takich samych zasadach i na takich samych warunkach.

Pierwszym bankiem w Polsce, który zaoferował swoim klientom możliwość wykonywania przelewów SEPA był PKO BP, który wdrożył tę usługę w styczniu 2008 r.

Przelew SEPA – najpopularniejsze pytania

Jak wypełnić przelew SEPA?

W każdym państw należących do obszaru przelewów europejskich przelew SEPA wykonasz na takich samych zasadach. Do zlecenia przelewu – poza danymi osoby, której wysyłasz pieniądze – będziesz potrzebował kodu BIC banku odbiorcy, a także numeru IBAN.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Zlecając przelew SEPA, od razu wiesz ,ile za niego zapłacisz. A co ważne, koszt przelewu jest niski. Zapłacisz za niego (w zależności od tego, czy będziesz go zlecał przez internet czy w placówce banku), od 5 zł do 15 zł.

Kiedy dojdzie przelew SEPA?

Przelew SEPA jest realizowany w ciągu 1 dnia roboczego. To tylko nieco dłużej niż w przypadku przelewu w złotych wysyłanego do innego banku w Polsce.

Czy do odbiorcy przelewu SEPA trafia pełna kwota?

Do twojego kontrahenta trafia (tak jak przy przelewie w złotych) cała wysłana kwota. Banki pośredniczące nie mogą potrącać z niej swoich kosztów. W przypadku przelewów SEPA stosowana jest wyłącznie opcja SHA.

Jak zrobić przelew SEPA? Wpisz odpowiedni numer konta!

Kod BIC – z ang. Bank Identifier Code, czyli kod identyfikujący bank (znany też pod nazwą kodu SWIFT) pozwala na szybką identyfikację banku beneficjenta. Składa się z sześciu liter i pięciu cyfr (przy czym trzy ostatnie mogą być zerami). Kod BIC PKO BP to BPKOPLPW, mBanku – BREXPLPWMBK, ING Banku Śląskiego – INGBPLPW a Santander Banku Polska – WBKPPLPP.

Numer IBAN to międzynarodowy numer konta bankowego (z ang. International Bank Account Number, czyli). W polskich bankach składa się z 28 znaków – PL i 26 liczb Numeru Rachunku Bankowego (np. PL12 1234 4321 1234 4321 1234 4321). Pamiętaj:

 • między literami oznaczającymi kraj a liczbami nie może być spacji,
 • w poszczególnych krajach liczba znaków wchodzących w skład rachunku bankowego może się różnić. Przykładowo – w Holandii jest ich 18 (już z kodem NL), w Luksemburgu – 20 znaków, a w Belgii – 16 znaków,
 • w niektórych krajach na numer rachunku składa się nie tylko z cyfr ale też z liter.

Opcja SHA – (z ang. Shared, czyli współdzielony) umożliwia podzielenie kosztów przelewu miedzy nadawcę (ponosi koszty prowizji swojego banku) i odbiorcę (ponosi pozostałe koszty, w tym koszty banków pośredniczących). W przelewach międzynarodowych możesz też spotkać się z opcjami BEN (całość kosztów przelewu ponosi odbiorca płatności) i OUR (koszty przelewu pokrywa nadawca).

Jak zrobić przelew SEPA w PKO BP?

W PKO BP przelew SEPA możesz zlecić w bankowości internetowej iPKO (poniżej pokazuję jak to wygląda), w aplikacji mobilnej IKO lub w oddziale.Jeżeli chcesz zrobić przelew SEPA przez bankowość internetową iPKO, powinieneś się najpierw zalogować, a po zalogowaniu w menu „Transakcje” wybrać „Przelewy” i „Zagraniczny/walutowy”. Następnie wpisujesz dane odbiorcy (jego imię i nazwisko/nazwę i adres), numer konta odbiorcy, kraj odbiorcy, tytuł przelewu, kwotę i walutę przelewu (EUR). Wpisujesz datę realizacji przelewu, datę waluty dla banku, (standardowy/tomnext albo ekspres), rachunek, który będzie obciążony kwotą przelewu i opłatą. Na podstawie rachunku odbiorcy automatycznie uzupełnione zostaną dane banku odbiorcy (kod BIC). Nie pozostaje ci nic innego sprawdzić poprawność danych (tych, które wpisałeś i które uzupełnił system) i autoryzować przelew zagraniczny.

Jak zrobić przelew SEPA w Banku Millennium?

Realizacja przelewu w bankowości elektronicznej jest bardzo prosta, a liczba pól, które musisz uzupełnić została ograniczona do minimum. Wystarczy, że podasz dane odbiorcy (numer konta, imię i nazwisko) i kwotę przelewu. Na formatce przelewu bank zaprezentuje ci wszystkie opcje wykonania przelewu. Masz maksymalnie czytelną informację o opłatach, która aktualizuje się natychmiast po zmianie szczegółów przelewu (waluty czy numeru rachunku odbiorcy). Data dostarczenia przelewu do banku odbiorcy uwzględnia nie tylko standardowy czas niezbędny do realizacji danego transferu, ale również wszystkie święta obowiązujące w Polsce i w krajach banku odbiorcy oraz banków korespondentów. Masz więc pewność, że przelew trafi do odbiorcy dokładnie we wskazanym dniu. Kurs wymiany prezentowany jest podczas zlecania przelewu. W bankowości elektronicznej możesz zlecać wszystkie typy przelewów zagranicznych w trybie standardowym, pilnym lub ekspresowym (SEPA, TARGET2 i SWIFT), z datą bieżącą lub przyszłą.

Jak zrobić przelew SEPA w ING?

Jeżeli jesteś klientem ING Banku Śląskiego i chcesz zrobić przelew SEPA, to po zalogowaniu się do Moje ING, powinieneś wybrać opcję „Przelew walutowy”. Następnie podajesz konto, z którego chcesz wykonać przelew i uzupełniasz dane przelewu - dane odbiorcy (imię, nazwisko, adres), numer konta odbiorcy w formacie IBAN, tytuł przelewu oraz kraj konta odbiorcy. Kwotę transakcji musisz wyrazić w euro (jeżeli zostało wybrane konto w innej walucie, kwota transakcji zostanie przeliczona po kursie sprzedaży waluty z tabeli kursowej). Ponadto wskazujesz tryb realizacji – w pozycji „Prowizje i opłaty pokrywa” wybierasz opcję SHA oraz standardowy tryb realizacji przelewu.

Koszty przelewu SEPA w bankach

Za przelew SEPA zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych. Wysokość opłaty zależy zazwyczaj od tego, w jaki sposób go zlecisz (tj. czy zrobisz to przez internet, w oddziale czy przez telefon). Ile konkretnie kosztują przelewy SEPA? Sprawdź w poniższej tabeli. Uważaj tylko na dwie operacje. Przelew SEPA zlecony w trybie pilnym w oddziale eurobanku kosztuje aż 70 zł. Natomiast za przelew zlecony w oddziale Santander Banku Polska, zapłacisz procent od przelewanej kwoty.

Bank Koszt przelewu SEPA
kanały zdalne oddział, telefon (konsultant)
eurobank 5 zł (tryb standardowy) 50 zł (tryb pilny) 20 zł (tryb standardowy) - oddział 70 zł (tryb pilny) - oddział
Bank Pocztowy/Envelobank Pocztowy24 - 5 zł EnveloBank Online - 5 zł EnveloBank Mobile - 5 zł Placówka Banku - 5 zł Contact Centre (Konsultant) - brak możliwości zlecenia przelewów SEPA
Santander Bank Polska 8 zł 0,25%; min. 28,50 zł; max. 200,00 zł
mBank 5 zł 5 zł
Getin Bank 10 zł 10 zł
Credit Agricole 10 zł (brak możliwości zlecenia przelewu SEPA przez aplikację mobilną) 10 zł
Bank Pekao 9,90 zł 9,90 zł
Bank Millennium 5 zł (0 zł w przypadku Konta Prestige World i Kont Bankowości Prywatnej). Nie ma możliwości zlecenia przelewu zagranicznego w automatycznym serwisie telefonicznym 10 zł
ING Bank Śląski 5 zł W przypadku Konta z Lwem PRP przelew taki wliczany jest do ustawowego limitu 5 bezpłatnych transakcji, a każda kolejna z opłatą 5 PLN. Ponadto polecenie przelewu SEPA realizowane z Konta z Lwem PRP może być realizowane na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ING polecenia przelewu SEPA są realizowane wyłącznie za pośrednictwem kanałów zdalnych (bankowość internetowa, aplikacja mobilna).
Idea Bank przelew zlecony przez bankowość internetową – 0 zł (dwa pierwsze przelewy w miesiącu kalendarzowym), każdy kolejny - 4 zł w przypadku aplikacji mobilnej i automatycznego serwisu telefonicznego usługa nie jest dostępna 0 zł (dwa pierwsze przelewy w miesiącu kalendarzowym), każdy kolejny - 5 zł
PKO BP 8 zł 15 zł

Jak nie SEPA, to co?

Banki oferują też przelewy walutowe inne niż SEPA. Są one jednak droższe. Kosztują co najmniej kilkadziesiąt zł, a górna granica może wynieść nawet 250 zł lub więcej w przypadku trybu ekspres. Możesz się też spotkać z innymi opłatami (np. Getin Bank pobiera dodatkowe 80 zł za opcję kosztową OUR).

Bank Koszt innego przelewu w euro niż SEPA
kanały zdalne oddział, telefon (konsultant)
eurobank 0,25% min. 30 zł max 250 zł (SWIFT – tryb standard) – bankowość internetowa 30 zł – dodatkowa opłata za realizację przelewu SWIFT w trybie pilnym 50 zł – dodatkowa opłata za realizację przelewu SWIFT w trybie ekspresowym 0,25% min. 50 zł max 250 zł (SWIFT – tryb standard) - placówka 30 zł – dodatkowa opłata za realizację przelewu SWIFT w trybie pilnym 50 zł – dodatkowa opłata za realizację przelewu SWIFT w trybie ekspresowym
Bank Pocztowy/Envelobank Opłaty za realizację przelewu SWIFT dla Klientów detalicznych: Pocztowy24, EnveloBank Online i Mobile - brak możliwości zlecenia przelewów SWIFT Contact Centre (Konsultant) - brak możliwości zlecenia przelewów SWIFT Placówka Banku - równowartość w PLN 0,25% kwoty przelewu min. 25 zł max. 200 zł
Santander Bank Polska w Santader internet - 0,2%; min. 20,00 zł; max. 200,00 zł w placówce: 0,25%; min. 28,50 zł; max. 200,00 zł
mBank 0,35% kwoty przelewu, min. 25 zł, max. 200 zł 0,35% kwoty przelewu, min. 25 zł, max. 200 zł
Getin Bank 0,2% min 30 zł. max 250 zł + ewentualnie opcja kosztowa OUR – dodatkowo 80 zł 0,2% min 30 zł. max 250 zł + ewentualnie opcja kosztowa OUR – dodatkowo 80 zł
Credit Agricole przelew SWIFT. Podstawowy koszt przelewu SWIFT: 0,25% min. 40 zł , max. 250 zł (brak możliwości zlecenia przelewu SWIFT przez aplikację mobilną) przelew SWIFT. Podstawowy koszt przelewu SWIFT: 0,25% min. 40 zł , max. 250 zł
Bank Pekao Za wysłanie polecenia przelewu w euro innego niż SEPA w obrocie dewizowym Bank pobiera następujące opłaty (na które składają się wybrane warianty z pkt 1,2 i 3 poniżej): 1. Stawka podstawowa (jednorazowo od kwoty polecenia przelewu): a. tryb zwykły - opcja kosztowa SHA, BEN, OUR -> 0,50% min 30,00 zł max 250,00 zł b. tryb pilny - opcja kosztowa SHA, BEN, OUR -> 0,60% min 50,00 zł max 300,00 zł c. tryb ekspres - opcja kosztowa SHA, BEN, OUR -> 0,75% min 70,00 zł max 400,00 zł 2. Komunikat SWIFT dla opcji kosztowej SHA, OUR, BEN (jednorazowo od każdego polecenia przelewu) -> 22,00 zł 3. Zryczałtowana opłata stanowiąca pokrycie kosztów innego banku przy realizacji polecenia przelewu (jednorazowo od kwoty polecenia przelewu): a. za rozliczenie polecenia przelewu wysyłanego z opcją kosztową SHA do państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w walucie państwa EOG -> 20,00 zł b. opłata pokrywająca koszty banku zagranicznego przy poleceniach przelewu wysyłanych w obrocie dewizowym w USD z opcją kosztową OUR -> 100,00 zł c. opłata pokrywająca koszty banku zagranicznego przy poleceniach przelewu wysyłanych w obrocie dewizowym w walutach akceptowanych przez Bank za wyjątkiem USD poza teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego z opcją kosztową OUR -> 0,20 % min 50,00 zł max 450,00 zł d. opłata pokrywająca koszty banku krajowego przy poleceniach przelewu wysyłanych w obrocie dewizowym w walutach akceptowanych przez Bank z opcją kosztową OUR -> 0,25 % min 30,00 zł max 250,00 zł
Bank Millennium opłata podstawowa (tryb standardowy) - 0,5% min 20 zł max 125 zł opłata dodatkowa za tryb pilny - 25 zł opłata dodatkowa za tryb ekspres - 50 zł opłata dodatkowa, gdy koszty przelewu wybrano w opcji OUR - 60 zł
ING Bank Śląski Przelew walutowy poza krajem w euro (nie spełniający wymogów polecenia przelew SEPA) 40 zł (dla wszystkich kont w ofercie) Przelew TARGET - przelew w euro zlecony za pośrednictwem kanałów zdalnych w trybie pilnym (DZIŚ) wynosi 55 zł (5 zł za przelew oraz 50 zł za tryb pilny) dla wszystkich kont w ofercie 0,25% kwoty, min. 50 zł, maks. 200 zł (dla wszystkich konta poza PRP), dla Konta z Lwem PRP wynosi 50 zł
Idea Bank przelew ekspresowy TARGET2 - 20 zł
PKO BP 25 zł 50 zł

Jak widzisz, przelewy w euro inne niż SEPA zupełnie się nie opłacają. Skorzystaj więc z możliwości, jakie daje ta opcja. Zlecając przelew przez internet zapłacisz tylko kilka złotych i będziesz miał pewność, że cała wysłana kwota trafi do twojego kontrahenta. Pozostałe przelewy walutowe powinieneś traktować jako ostateczność i korzystać z nich dopiero wtedy, kiedy będą one ostatnią deską ratunku i nie będziesz miał możliwości wysłania pieniędzy w inny sposób.

Dodano:
20 Mar 2019

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

3 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Maciej Kazimierski Ekspert 16 grudnia 2019
  Cześć Dariuszu,z jakich firm pośredniczących w transakcjach międzynarodowych korzystasz?
 • Dariusz Ekspert 13 grudnia 2019
  Ma Pan całkowitą racje przelewy w euro warto realizować za pomocą SEPA ale w przypadku innej waluty, która nie należy do tego systemu warto skorzystać z innych możliwości. Można wiele zaoszczędzić korzystając z przelewów online, dzięki którym możemy zredukować opłaty transferowe. Dodatkowo jest wiele firm, które zajmują się przelewami walutowymi. Decydując się na transfer pieniężny warto również rozważyć oferty firm pośredniczących w transakcjach międzynarodowych.
 • Agnieszka Ekspert 24 maja 2020
  Bardzo dobrze przedstawiony temat. Dziękuję! Dużo się dowiedziałam.
  Malek Anna Ekspert 29 maja 2020
  Super! Bardzo się cieszymy ;)

Podobne artykuły