Na czym polega inwestowanie?

 • 30 Cze 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Oszczędzając, można odłożyć pieniądze na czarną godzinę, ale w ten sposób nie da się zwiększyć posiadanego kapitału. Co prawda można ulokować środki na lokacie w banku i dzięki temu zanotować zysk, jednak będzie on niewielki. Prawdziwy dochód może dać nam jedynie trafna inwestycja. W co można zainwestować oszczędności i jak duże ryzyko się z tym wiąże? Podpowiadamy!
Na czym polega inwestowanie?

Wbrew pozorom, aby inwestować, wcale nie trzeba dysponować dużymi kwotami. Wystarczy tak naprawdę niewiele – mała suma pieniędzy, odrobina wiedzy i trochę szczęścia. Sprawdź, co warto wiedzieć o inwestowaniu.

Co to jest inwestowanie – definicja

W dużym skrócie inwestowanie polega na zaangażowaniu posiadanej określonej kwoty pieniędzy (nadwyżki finansowej) na określony czas, aby w przyszłości otrzymać ich zwrot powiększony o rekompensatę z tytułu:

 • upływu czasu, na jaki zdecydowaliśmy się dokonać inwestycji,
 • inflacji,
 • ryzyka z tytułu dokonania inwestycji.

Pieniądze lokuje się w aktywa, których wartość według naszych prognoz wzrośnie w czasie, co pozwoli nam wypracować zysk. Inwestowanie ma na celu przede wszystkim zabezpieczyć pieniądze przed wpływem inflacji, tj. spadkiem ich wartości w czasie.

Dowiedz się czym jest inflacja i jak chronić swoje oszczędności: Zabezpiecz swoje oszczędności przed inflacją

Podstawowe zasady wyróżniające inwestowanie

Wyróżniamy 7 podstawowych zasad cechujących inwestowanie. Oto one:

 1. Każda inwestycja musi być zgodna ze strategią opartą na regułach.
 2. Strategia inwestycyjna powinna prowadzić do zysku.
 3. Nigdy nie ma pewności, że inwestycja przyniesie zysk lub stratę.
 4. Należy obrać okres rachunkowy.
 5. Okres rachunkowy musi obejmować wystarczająco dużą liczbę inwestycji.
 6. Okres rachunkowy powinien zamknąć się zyskiem.
 7. Należy śledzić rezultat inwestowania.

Czym nie jest inwestowanie?

Niektórym wydaje się, że inwestowanie to taka gra. W rzeczywistości inwestowanie z grą ma niewiele wspólnego, nawet w przypadku funduszy inwestycyjnych. Dlaczego?

Według definicji gra to lokowanie środków w ryzykowne inwestycje, o niepewnym wyniku, bez wcześniejszego dokonania analizy. W praktyce wygląda to tak, że inwestowanie kapitału odbywa się na chybił trafił – może się uda, a może nie.

Opłacalne inwestowanie pieniędzy tak nie wygląda. Wybór aktywów, w których ulokujemy środki, musi być świadomy, uzasadniony i dobrze przemyślany. Prawdziwym inwestorem stajemy się dopiero wtedy, gdy znamy możliwe ryzyko związane z inwestowaniem i to ryzyko akceptujemy. Znając ryzyko można je bowiem kontrolować i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Tutaj nie ma miejsca na przypadek.

W jaki sposób można zainwestować pieniądze?

Sposobów na inwestowanie wolnego kapitału jest wiele. Jedne są mniej, inne bardziej skuteczne. Poznaj sprawdzone metody na pomnożenie swoich pieniędzy:

 • Rachunek oszczędnościowy – jest to podstawowe narzędzie umożliwiające inwestycję środków. Pozwala na inwestowanie pieniędzy w internecie. Przelewy można wykonywać samodzielnie lub ustawić zlecenie stałe. Minusem rachunku oszczędnościowego jest niskie oprocentowanie.
 • Lokata – posiada stosunkowo niewielkie oprocentowanie, ale wyższe niż rachunek oszczędnościowy. Do dyspozycji mamy lokaty krótko- i długoterminowe, przy czym im dłuższa lokata, tym wyższy zysk.
 • Fundusze inwestycyjne – polecane osobom bez doświadczenia i wiedzy w zakresie inwestowania pieniędzy. W tym przypadku specjaliści funduszy zbierają kapitał od inwestorów, by zainwestować go dalej. Zysk dzielony jest pomiędzy właścicielem pieniędzy a inwestorem. Największą wadą funduszy inwestycyjnych jest to, że opiekunowi nie zależy na zysku ani bezpieczeństwie klienta, jedynie na inwestowaniu, więc będzie on inwestował nadal, nawet jeśli będzie to wiązać się z utratą kapitału.
 • Obligacje – wystawcy obligacji zobowiązują się do ich wykupu w określonym czasie i na konkretnych warunkach. Emitowane są przez określone podmioty, w tym m.in. banki, podmioty posiadające osobowość prawną, gminy czy podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Gdzie zainwestować pieniądze?

Możliwości jest wiele. Przedstawiamy 3 z nich:

 • Giełda Papierów Wartościowych – jeśli liczysz na duży zysk, sprawdź możliwości inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. Będzie do tego potrzebna wiedza, gdyż bez niej można więcej stracić niż zyskać. Na giełdzie można kupić akcje firm czy obligacje skarbowe. Aby móc zacząć inwestować na giełdzie trzeba w pierwszej kolejności założyć rachunek inwestycyjny.
 • Nieruchomości – inwestowanie w nieruchomości jest bezpiecznym sposobem zwiększania posiadanego kapitału i pozwala na uzyskanie stałego długoterminowego dochodu. W późniejszym czasie można liczyć na wzrost wartości mieszkania lub domu, a dzięki jego odsprzedaży można sporo zyskać. Jest to opcja zarezerwowana dla osób dysponujących większym kapitałem, ale i wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie zakupu nieruchomości.
 • Waluta – handel walutami polega na kupowaniu w banku lub kantorze waluty i późniejszej jej odsprzedaży w momencie, gdy kurs waluty będzie na tyle wysoki, że będzie się to opłacało. Doświadczeni inwestorzy mogą spróbować swoich sił na foreksie, czyli globalnym rynku walut.

Czy inwestowanie pieniędzy wiąże się z ryzykiem?

Niestety tak – ryzyko jest nieodłącznym elementem inwestowania. Ryzyko oznacza maksymalną potencjalną stratę, jaką można zanotować w danej inwestycji. Z drugiej strony im wyższy poziom ryzyka, tym wyższy jest potencjalny zysk, jaki może przynieść inwestycja.

Produkty można podzielić ze względu na ryzyko. Wyróżniamy aktywa:

 • praktycznie bez ryzyka (konta bankowe, lokaty bankowe, obligacje skarbu państwa),
 • mało ryzykowne (obligacje korporacyjne, fundusze pieniężne, fundusze obligacyjne) – ryzyko wynosi jedynie kilka procent,
 • średnio ryzykowne (fundusze zrównoważone) – możliwa strata może sięgnąć ok. 20-30% w długim terminie czasu, przy czym możliwe jest wyjście z inwestycji wcześniej celem zminimalizowania strat,
 • o wysokim ryzyku (fundusze akcji, inwestowanie w akcje) – należy liczyć się z utratą znacznej części kapitału w krótkim okresie, jak i ze stratą całego kapitału, jeśli dojdzie do upadku spółki.

Bezpieczne inwestowanie pieniędzy jest wtedy, jeśli umiemy zarządzać ryzykiem. Bo w każdym przypadku ryzykiem można, a nawet trzeba zarządzać, aby świadomie i skutecznie je minimalizować. Nigdy jednak nie uda się ryzyka całkowicie wyeliminować – będzie ono towarzyszyć zawsze i każdej inwestycji.

Zobacz pozostałe poradniki inwestora: 
1. Jakie są możliwości inwestowania?
2. Gdzie inwestować w czasach kryzysu gospodarczego 2020?

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
30 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły