Pozabankowe karty wielowalutowe - poznaj je lepiej!

 • 16 Maj 2018
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
Szukasz karty, którą w łatwy sposób będziesz mógł płacić w kilku walutach? Znajdziesz ją nie tylko w banku. Prześwietlam dwie pozabankowe karty wielowalutowe, które właśnie wkroczyły na polski rynek.
Pozabankowe karty wielowalutowe - poznaj je lepiej!

Karty wielowalutowe oferuje obecnie już siedem banków. A kilka innych zapowiada ich wprowadzenie w najbliższych miesiącach. Jednak na polskim rynku niedawno zadebiutowały także dwie pozabankowe karty wielowalutowe – Revolut i Igoria Card. Co mogą one zaoferować polskim klientom? Sprawdzam.

W artykule „Wakacje za granicą? Najlepiej z kartą wielowalutową!” opisałem karty wielowalutowe, oferowane przez banki działające na polskim rynku. Od czasu publikacji tego artykułu na rynku kart wielowalutowych zaszło kilka zmian:

 • Swoje karty wielowalutowe zaprezentowały mBank (Visa Aquarius Świat), eurobank (Karta multiwalutowa) i bank Credit Agricole.
 • PKO Bank Polski zapowiedział, że połowie 2018 r. z karty wielowalutowej będą mogli korzystać wszyscy klienci banku.
 • Bank Zachodni WBK poinformował, że po tegorocznych wakacjach wprowadzi do oferty kartę wielowalutową.
 • Na początku marca w Polsce oficjalnie zaczął działać Revolut, a niedługo potem swoją kartę wielowalutową (Igoria Card) przedstawiła spółka Igoria Trade.

Właśnie tym dwóm kartom – Revolut i Igoria Card przyjrzę się bliżej.

Revolut, czyli fintech z Wielkiej Brytanii

Revolut, brytyjski fintech założony w lipcu 2015 r., do tej pory zdobył blisko 2 mln klientów. Pomimo tego, że do Polski Revolut wszedł oficjalnie dopiero na początku marca, obsługuje już 100 tys. użytkowników w naszym kraju. Trzeba dodać, że liczba polskich użytkowników Revoluta podwoiła się od lutego tego roku. Równie imponująca, co liczba klientów, jest liczba i wartość transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart wydawanych przez Revolut. Wynosi ona odpowiednio ponad 70 mln złotych i ponad 12 mld dolarów.

Co Revolut ma do zaoferowania?

Podstawowym produktem Revoluta jest karta wielowalutowa. Jej posiadacz może mieć w wirtualnym portfelu, czyli w aplikacji 26 walut i płacić w ponad 130 walutach. Oprócz dolarów amerykańskich, euro, franków szwajcarskich czy funtów brytyjskich dostępne są też takie waluty jak m.in. tajskie bahty, dirhamy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dolary australijskie, singapurskie, nowozelandzkie czy kanadyjskie, afgańskie afgani czy kwanza z Angoli. Możesz wybrać kartę fizyczną, czyli plastik, który możesz nosić w portfelu lub kartę wirtualną, czyli kartę służącą wyłącznie do płatności w internecie. Karta wirtualna będzie wyświetlana tylko w aplikacji Revolut (w zakładce „Karty”). Jeśli masz już kartę fizyczną, możesz zamówić dodatkowo kartę wirtualną.

Bezpieczeństwo transakcji Revolut

W przypadku karty wirtualnej Revolut stosuje niestandardowe zabezpieczenie przed oszustwami. Po każdej transakcji zmienia się jej numer. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś przejmie numer twojej karty, to do niczego mu się on nie przyda – po dokonanej transakcji w aplikacji pojawi się nowy numer karty, z którego będziesz mógł skorzystać przy kolejnych zakupach. Karta ze zmieniającym się numerem dostępna jest w usłudze Premium.

Oprócz kart płatniczych Revolut oferuje też:

 • ubezpieczenie zdrowotne Pay-per-Day, za które, dzięki geolokalizacji, płacisz tylko, kiedy jesteś za granicą (jego koszt to – w zależności od lokalizacji – około 1 GBP, czyli mniej niż 5 zł dziennie)
  ubezpieczenie telefonu działające na całym świecie (koszt – 1 GBP tygodniowo)
  przelewy międzynarodowe
  natychmiastowe przelewy między użytkownikami aplikacji Revolut
  błyskawiczny zakup i wymiana kryptowalut
  kategoryzacja zakupów na podstawie typów transakcji (zakupy, media, restauracje, usługi, podróże czy rozrywka), sprzedawcy czy kraju.

Jak założyć konto Revolut i zamówić kartę?

Założenie konta Revolut zajmuje kilka, maksymalnie kilkanaście minut.

Pozabankowe karty wielowalutowe - poznaj je lepiej!

Jeżeli przy użyciu karty będziesz chciał wykonywać transakcje na więcej niż 1 tys. zł rocznie, musisz dokonać dodatkowej weryfikacji – zrobić (przy użyciu aplikacji Revolut) zdjęcie obu stron swojego dowodu osobistego lub prawa jazdy/paszportu, oraz... selfie, które aplikacja porówna ze zdjęciem z dokumentu tożsamości. Po otrzymaniu informacji o udanej weryfikacji (w wiadomości SMS lub powiadomieniu push) możesz już korzystać z Revoluta.

Co o Revolucie sądzą jego użytkownicy?

Od kilku miesięcy kartu Revolut używa moja znajoma Ola, która zresztą namówiła mnie do zamówienia karty. Jakie jest jej zdanie o tej usłudze?

Jak się korzysta z Revoluta?
Z Revoluta korzystam od listopada zeszłego roku. Kartę wyrobiłam na potrzeby podróży, ze względu na lepszy przelicznik walutowy oraz zagraniczne zakupy w internecie, dzięki czemu moje wydatki nie są obciążone prowiząa bankową. Z karty i aplikacji mogę korzystać dowolnie, w Polsce i za granicą. Aplikacja ułatwia tez transakcje ze znajomymi np. oddanie pożyczonych pieniędzy, szybko trafiają na konto danej osób.

IgoriaCard - karta wielowalutowa z Polski

Drugą z pozabankowych kart wielowalutowych dostępnych na polskim rynku jest IgoriaCard wydawana samodzielnie przez spółkę Igoria Trade SA. Igoria Trade SA została założona w 2011 r. w Warszawie, posiada status Krajowej Instytucji Płatniczej (jest nadzorowana przez KNF) i notowana jest warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych na rynku New Connect. Karta wielowalutowa Igoria Card oferowana jest od 12 marca 2018 r.

Co oferuje Igoria Trade?

Zarówno użytkownik indywidualny jak i biznesowy mogą zamówić dogodną dla siebie wielowalutową kartę Igoria Card – zarówno wirtualną jak i fizyczną organizacji Mastercard. Posiadacz Igoria Card zasilić rachunek karty i przechowywać na nim jedną z 17 walut (PLN, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HUF, ILS, NOK, RON, RUB, SEK, TRY i USD). W ramach walut w portfelu dostępnych jest 136 par walutowych do wymiany bezpośredniej. Kartą można płacić także w innych, niż wymienione powyżej, walutach (karta obsługuje prawie 150 walut). Pozostałe waluty są obsługiwane w oparciu o kursy Mastercard.

Oprócz kart płatniczych Igoria Trade oferuje też (na platformie Trejdoo.com):

 • platformę wymiany walut online,
 • zabezpieczenie transakcji typu Escrow,
 • negocjowanie kursów z dealerami walutowymi.

Zabezpieczenie transakcji typu Escrow to funkcja zabezpieczenia transakcji kupna/sprzedaży przez stronę trzecią. Kupujący wpłaca środki na dedykowany transakcji rachunek Trejdoo a sprzedający otrzymuje informację, że są one zablokowane. Po otrzymaniu towaru zgodnego z warunkami umowy kupujący zwalnia środki i są one udostępniane sprzedającemu. Takie zabezpieczenie jest zwykle wykorzystywane przy dużych jednorazowych transakcjach (np. przy zakupie pojazdów i nieruchomości), gdy proces transportu lub formalności jest rozciągnięty w czasie.

Jak zamówić Igoria Card?

Rejestracja w serwisie i zamówienie Igoria Card dokonywana jest przez serwis internetowy przygotowany w technologii RWD (dzięki czemu można z niego także korzystać na urządzeniach mobilnych) i przebiega w sposób pokazany poniżej.

Pozabankowe karty wielowalutowe - poznaj je lepiej!

Karta Revolut i Igoria Card – czym się różnią, ile kosztują?

Powyżej przedstawiłem pokrótce obu wydawców pozabankowych kart wielowalutowych i opisałem, w jaki sposób przebiega proces rejestracji, zakładania konta i zamawiania karty. Teraz pora na rzecz – być może dla wielu z was najbardziej istotną – porównanie obu kart m.in. pod kątem kosztów związanych z ich użytkowaniem.

Pozabankowe karty wielowalutowe - poznaj je lepiej!

Oba opisane powyżej rozwiązania różnią się nieco od siebie – Revolut adresowany jest przede wszystkim do klientów indywidualnych, którym proponuje dwa rodzaje kont (standard i premium) oraz do klientów biznesowych. Igoria Card kieruje swoją ofertę przede wszystkim do firm, jednak proponuje unikalne rozwiązania rodzinne dostępne dla klientów indywidualnych. Ważne jest jednak, że klienci – czy to indywidualni czy biznesowi – mogą dzięki takim rozwiązaniom zaoszczędzić niemałe nieraz pieniądze podczas zagranicznych wyjazdów czy zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. A co wy myślicie o kartach wielowalutowych? Korzystacie z nich? Dajcie znać w komentarzach.

 

Podobne artykuły