Firmy w Polsce muszą być wpisane do odpowiedniego rejestru (np. CEIDG lub KRS), a także posiadać numery NIP oraz właśnie REGON. Numery te służą do identyfikacji firmy obok jej nazwy i adresu, dlatego należy je wpisywać np. w umowach z kontrahentami, czy przy ubieganiu się o kredyty dla firm lub zakładając konta firmowe.
REGON – co to jest?
Większość z nas potrafi wyjaśnić, czym jest NIP, ale co to jest REGON już niekoniecznie.
Zacznijmy od tego, co to znaczy REGON – otóż jest to akronim od oficjalnej nazwy Rejestru Gospodarki Narodowej. Rejestr ten jest prowadzony przez GUS, a dokładnie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Powstał on jeszcze za czasów PRL, bo w 1966 roku i od początku służył do zbierania informacji o firmach, jednostkach organizacyjnych i innych podmiotach działających w Polsce.
Nietrudno się więc domyślić, co to jest numer REGON. Jest to bowiem nic innego jak indywidualny numer identyfikacyjny, jaki nadawany jest każdemu podmiotowi wpisanemu do rejestru.
Ile cyfr ma REGON i co one oznaczają?
Numer REGON składa się z 9 lub 14 cyfr. Krótszy numer nadawany jest podmiotom gospodarki narodowej i osiem jego pierwszych cyfr stanowi liczbę porządkową (dwie pierwsze oznaczają województwo), natomiast dziewiąta jest cyfrą kontrolną.
REGON 14-cyfrowy nadawany jest natomiast jednostkom lokalnym (czyli zakładom lub oddziałom firm działającym pod innym adresem niż ich siedziba główna). W jego przypadku dziewięć pierwszych cyfr jest numerem identyfikacyjnym firmy, która utworzyła jednostkę lokalną, cztery kolejne liczbą porządkową jednostki lokalnej, a ostatnia jest cyfrą kontrolną.
W jakim celu nadawany jest numer REGON?
Wiele osób zastanawia się, po co REGON jest w ogóle nadawany przedsiębiorstwom i dlaczego GUS zbiera informacje o podmiotach gospodarczych. Prowadzony przez niego rejestr służy przede wszystkim celom statystycznym – jest to bowiem zbiór danych na temat wszystkich podmiotów gospodarki narodowej naszego kraju, który można analizować pod kątem np. lokalizacji, form prawnych, czy wielkości. Przydaje się to do analizy funkcjonowania całej gospodarki kraju.
Kto nadaje REGON i kto może go otrzymać?
Kto nadaje REGON, już wyjaśniliśmy w poprzedniej części tekstu – jest on nadawany przez Główny Urząd Statystyczny między innymi takim podmiotom jak:
- osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą,
- firmom działającym w formie spółek kapitałowych,
- jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, czyli np. spółkom osobowym,
- jednostkom lokalnym, czyli filiom i oddziałom wyżej wymienionych przedsiębiorstw.
Już wiemy, co to jest REGON i kto go nadaje, a gdzie go wyrobić?
Jak i gdzie należy zgłosić nadanie REGON?
Kiedyś wniosek o nadanie REGON należało złożyć osobiście w GUS. Dzisiaj przedsiębiorcy nie muszą tego robić. Wniosek o nadanie numeru jest bowiem automatycznie przekazywany do GUS podczas rejestracji firmy w CEIDG lub w KRS, także w przypadku zakładania firmy przez bankowość elektroniczną.
Jedynie podmioty, które nie są wpisywane do CEIDG lub KRS np. spółki kapitałowe w organizacji, wspólnoty mieszkaniowe, czy osoby prowadzące działalność rolniczą muszą załatwić formalności samodzielnie. Gdzie złożyć wniosek o REGON? Należy to zrobić w najbliższym oddziale GUS właściwym ze względu na siedzibę firmy.
Polecamy też: Zakładanie firmy z mBankiem krok po kroku >>
Jak uzyskać numer REGON krok po kroku?
Już wiesz, jak uzyskać REGON, jeśli rejestrujesz firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zostanie on nadany Twojej firmie automatycznie podczas jej rejestracji w urzędzie gminy lub w sądzie.
Jeśli zakładasz działalność nierejestrowaną w CEIDG lub KRS, musisz złożyć wniosek o nadanie REGON w najbliższym oddziale GUS na odpowiednim formularzu:
- RG-OP – jest on przeznaczony m.in. dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz ich jednostek lokalnych,
- RG-OF – muszą go wypełnić m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą.
Pamiętaj, że wypełniony formularz należy złożyć w urzędzie statystycznym w ciągu 14 dni od daty założenia firmy lub działalności.
Wazne!
W każdym przypadku nadanie numeru REGON jest bezpłatne.
Zaświadczenie o nadaniu REGON możesz uzyskać bezpośrednio w oddziale GUS po złożeniu stosownego wniosku. Potwierdzenie jego nadania można jednak pobrać także online.
Jak sprawdzić REGON?
Jak sprawdzić swój REGON samodzielnie lub uzyskać potwierdzenie jego nadania? W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową GUS, wpisać w wyszukiwarkę podmiotów gospodarki narodowej swój numer REGON lub inne dane identyfikacyjne firmy, a następnie wydrukować wyświetlony formularz potwierdzający jego nadanie. Jest on uznawany za oficjalne potwierdzenie nadania numeru REGON.
Czym jest rejestr REGON i jak z niego korzystać?
Rejestr REGON możesz wykorzystać do wyszukania informacji na temat innego przedsiębiorstwa np. kontrahenta. Dane w nim zawarte na temat wszystkim podmiotów są bowiem ogólnodostępne i bezpłatne.
W wyszukiwarce na stronie GUS wystarczy w tym celu podać choćby jedną informację pozwalającą zidentyfikować firmę, czyli np. jej numer NIP. Z wyświetlonych na jej temat danych dowiesz się m.in., jak brzmi pełna nazwa przedsiębiorstwa, jaki jest adres jego siedziby, kiedy zostało wpisane do rejestru REGON i jaką prowadzi działalność według PKD.
REGON a NIP – różnice
Tak jak wspomnieliśmy na początku, każda firma w Polsce musi mieć nadany numer NIP i REGON. Już wiemy, czym jest numer REGON — pora przypomnieć, czym jest NIP.
Jest to Numer Identyfikacji Podatkowej, który składa się z 10 cyfr i nadawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego. Służy on do identyfikacji podatnika, dlatego należy go wpisywać m.in. w deklaracjach podatkowych oraz na fakturach.
Podobnie jak REGON również NIP jest dzisiaj nadawany z urzędu podczas rejestracji firmy w CEIDG lub KRS. Nie trzeba się więc martwić, co najpierw uzyskać, NIP czy REGON.
Pamiętaj, że zarówno NIP jak i REGON są potrzebne do założenia konta firmowego w banku. Banki wymagają jedynie podania ich numerów, natomiast nie trzeba dostarczać zaświadczeń o ich nadaniu.
REGON – podsumowanie
Numer REGON musi mieć nadana dzisiaj każda firma działająca w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że ogłoszona przez rząd w 2018 r. Konstytucja biznesu przewiduje stopniową likwidację tego obowiązku.
Zanim to jednak nastąpi, przedsiębiorcy muszą się o niego ubiegać, a także pamiętać, by powiadomić GUS o zakończeniu działalności — albo za pośrednictwem CEIDG lub KRS przy okazji wykreślania firmy z rejestru, albo bezpośrednio w urzędzie statystycznym na formularzu RG-2. Wówczas GUS dokona skreślenia przedsiębiorcy z bazy REGON. Podczas sprawdzania innej firmy w bazie data skreślenia z REGON oznacza zatem, że nie prowadzi ona już działalności.
Sprawdź też: Jak wznowić działalność gospodarczą? >>
0 Komentarze