Czy Santander i Santander Consumer Bank to to samo? W świadomości polskich klientów funkcjonuje głównie określenie Santander – pełna nazwa instytucji bankowych wykorzystujących tę markę jest jednak nieco inna. Istnieje przede wszystkim Grupa Santander o zasięgu globalnym. Należą do niej dwa banki funkcjonujące w Polsce: Santander Bank Polska (wcześniej BZ WBK) i Santander Consumer Bank. Obie instytucje świadczą usługi bankowe, ale o nieco innym charakterze. Sprawdź zatem, do której z nich się udać, by założyć konto firmowe lub wziąć kredyt hipoteczny, a która oferuje duży wybór kredytów gotówkowych.
Grupa Santander – jakie jej banki działają w Polsce?
Na początku wyjaśnijmy najważniejszą rzecz: nie istnieje bank o nazwie „Santander". To słowo jest tylko częścią nazw wielu instytucji finansowych, które łączy tzw. Grupa Santander.
Dotyczy wywodzącej się z Hiszpanii grupy bankowej o zasięgu globalnym, która ma swoje podległe instytucje w wielu krajach na świecie – w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji. Głównym bankiem grupy jest Banco Santander, obecnie największy bank w Hiszpanii, który ma swoje oddziały w niemal wszystkich krajach europejskich. Grupa obecna jest także w Polsce i to od 2001 roku.
A jakie banki ma Grupa Santander w Polsce? Obecnie na naszym rynku działają dwa banki Santander:
- Santander Bank Polska S.A.
- Santander Consumer Bank S.A.
Nie istnieje zatem instytucja o nazwie konkretnie „Santander" działająca w Polsce, są za to dwa odrębne banki funkcjonujące w ramach tej samej globalnej Grupy Santander.
Santander Bank Polska, czyli były Bank Zachodni WBK
Najważniejszą instytucją hiszpańskiej grupy w Polsce jest Santander Bank Polska. Pod względem wielkości aktywów plasuje się on na trzecim miejscu na liście największych banków działających na terenie naszego kraju (za PKO BP i Pekao SA) i obsługuje przeszło 5 milionów klientów.
Historia Santander Bank Polska rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku, gdy Grupa Santander wykupiła większość akcji działającego na polskim rynku Banku Zachodniego WBK, stając się jego właścicielem. Rok później kupiła również Kredyt Bank, który został przyłączony do BZ WBK.
Przez kolejne lata BZ WBK w polskim systemie bankowym funkcjonował pod swoją nazwą, używając swojego dotychczasowego biało-zielonego logo, pod którym z czasem pojawił się dodatkowy napis na czerwonym tle: Grupa Santander. W 2018 roku bank powiększył się po raz kolejny, po przejęciu wydzielonej części Deutsche Bank Polska S.A.
Dopiero w 2018 roku nazwa banku BZ WBK Santander została oficjalnie zmieniona na Santander Bank Polska, a logo instytucji zunifikowano z logiem grupy Santander. Od tej pory ma ono postać białego znaczka i napisu „Santander” na czerwonym tle.
Źródło: Santander Bank Polska
Rebranding banku BZ WBK w Santander Bank Polska rozpoczął się w sierpniu 2018 roku i co ważne, był praktycznie nieodczuwalny dla klientów tej instytucji. Wszystkie dotychczasowe umowy pozostały bowiem w mocy i nie wymagały zawierania aneksów. Nie zmieniły się także numery rachunków, a nawet PIN-y do kart i hasła do bankowości elektronicznej.
Zmienił się jedynie adres strony internetowej (santander.pl) oraz adres poczty elektronicznej banku, a logowanie do bzwbk24 jest teraz dostępne na stronie centrum24.pl. Inne są również szyldy i reklamy w oddziałach banku i na jego bankomatach. Bank przeniósł także swoją siedzibę – z Wrocławia do Warszawy.
Tu znajdziesz porównanie oferty kredytowej: Santander Bank Polska i Santander Consumer Bank – oferty kredytów gotówkowych. Warunki, oprocentowanie i prowizja
Santander Consumer Bank – osobna instytucja bankowa
Znacznie dłużej na polskim rynku działa natomiast Santander Consumer Bank S.A., ponieważ rozpoczął on swoją działalność jeszcze w 2002 roku. Na początku funkcjonował jednak pod innymi nazwami (m.in. PTF Bank S.A.). Dopiero w 2006 roku stał się oficjalnie Santander Consumer Bank.
Santander Consumer Bank a Santander mają wiele wspólnego, ponieważ instytucja ta również należy do Grupy Santander. Funkcjonuje ona jednak niezależnie od Santander Bank Polska. Ma odrębną licencję bankową, inne władze, a nawet inną siedzibę (we Wrocławiu) i inny adres strony internetowej: santanderconsumer.pl. Od 7 września 2018 roku ma też odrębne logo – dla odróżnienia jej od drugiego „santandera” zdecydowano się bowiem umieścić czerwony napis „Santander Consumer Bank” na białym tle, a więc zastosować odwrotną kolorystykę.
Źródło: Santander Consumer Bank
Działający do września 2018 r. bank BZ WBK i Santander Consumer Bank nie miały ze sobą nic wspólnego i po 2018 roku również nic nie zmieniło się w tej materii. Wciąż Santander Bank Polska i Santander Consumer Bank są oddzielnymi instytucjami, a więc będąc klientem jednego z nich, nie staniesz się automatycznie członkiem drugiego.
Czym się różni Santander Bank Polska od Santander Consumer Banku?
Santander Consumer Bank a Santander Bank Polska różnią się niemal wszystkim – nie tylko nazwą i logotypem, ale także adresami oddziałów i co najważniejsze: ofertą. Należąc do tej samej grupy finansowej, nie chcą bowiem ze sobą konkurować, dlatego każdy z nich skupia się na innej grupie klientów. Czym zatem zajmują się oba banki Santander i jakie różnice są między ich ofertami?
Santander Bank Polska jest bankiem uniwersalnym, który świadczy standardowe usługi bankowe dla klientów indywidualnych, firmowych oraz korporacyjnych. W jego ofercie znajdziesz więc między innymi:
- konta osobiste i firmowe,
- lokaty i produkty inwestycyjne,
- kredyty hipoteczne, gotówkowe, konsolidacyjne, obrotowe i inwestycyjne,
- usługi leasingowe,
- produkty ubezpieczeniowe itd.
Santander Consumer Bank skupia się natomiast wyłącznie na obsłudze klientów indywidualnych, a jego specjalnością stały się kredyty konsumenckie takie jak:
- kredyty gotówkowe,
- kredyty samochodowe (również te udzielane bezpośrednio u dealerów),
- karty kredytowe,
- limity kredytowe,
- kredyty konsumpcyjne w ramach tzw. zakupów ratalnych, z których można skorzystać w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych.
Poza tym instytucja ta proponuje konsumentom konta oszczędnościowe i lokaty, a także ubezpieczenia.
W ofercie obu banków znajdziemy w zasadzie jeden konkurujący ze sobą, podobny produkt. Jest to kredyt gotówkowy, który w Santander Bank Polska i Santander Consumer Bank oferowany jest jednak na zupełnie innych warunkach. To najlepiej świadczy o tym, że obie instytucje działają całkowicie niezależnie od siebie, pomimo że są bankami należącymi do tej samej grupy finansowej i mają podobne nazwy.
Na pytanie, czy Santander i Santander Consumer Bank to to samo, odpowiedź brzmi zatem: zdecydowanie nie. Należy o tym pamiętać na przykład przy szukaniu atrakcyjnej oferty kredytu konsumenckiego, ponieważ warto wziąć pod uwagę propozycje obu instytucji, a nie tylko jednej z nich.
6 Komentarze